اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

ارزشمندی به چه معناست و چطور احساس ارزشمند بودن کنیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

حس ارزشمندی و داشتن اعتماد به نفس کافی کلمه ایی است که احساس ما نسبت به خودمان را بیان می کند. در واقع این حس در برگیرنده اعتماد به نفس نیز می باشد. اگر فردی دارای چنین حسی نسبت به خودش باشد قطعا فرد با اعتماد به نفسی است که در جهت دستیابی به خواسته ها و آرزوهایش تلاش می کند و قادر به دستیابی به آنها خواهد بود. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید تا یاد بگیریم ارزشمندی به چه معناست و راههای ایجاد حس ارزشمندی را با هم بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: تاثیر اعتماد به نفس بر اضطراب چقدر است؟ برای کاهش اضطراب چکار کنیم؟

معنای احساس ارزشمندی

با کمی فکر کردن همه پی می بریم که ارزشمندی به چه معناست. ارزشمندی یعنی اینکه فرد در زندگی خود و دیگران به جایگاه والا، معتبر و قابل قبولی دست یافته است. جایگاهی که فرد با قرار گرفتن در آن احساس رضایت داشته باشد، رضایت از خودش، توانایی ها و مهارت هایش و به طور کلی از زندگی اش. فردی که فکر می کند حضورش در نظام کائنات مفید و لازم است به تمام معنا به ارزشمند بودن خود ایمان دارد. چنین فردی فکر می کند در این دنیا رسالت خاصی را بر عهده دارد و باید با تمام توان برای اجرای آن تلاش کند.

بیشتر بخوانید: زبان بدن افراد با اعتماد به نفس بالا چه شکلی است؟

تاثیر حس ارزشمندی در زندگی انسان

یقینا احساس ارزشمند بودن به فرد توانایی های خارق العاده ایی می بخشد. فردی که احساس ارزشمندی قوی ایی دارد زندگی با کیفیت تری را تجربه می کند. او برای اهدافش بیشتر تلاش می کند و در رسیدن به آنها گام های پر قدرتی بر می دارد. فردی که به خودارزشمندی رسیده است، شناخت کاملی از خود دارد و نقض ها و ضعف های خود را پذیرفته است، در عین حال احترام ویژه ایی نیز برای خود قائل است. این فرد، فردی قدرتمند است که رفیع ترین قله ها را می تواند فتح کند. از آنجایی که او از خودش و عملکردش رضایت دارد، در صلح درونی به سر می برد و زندگی سرشار از آرامشی دارد.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

چگونه حس ارزشمندی را در خود ایجاد و تقویت کنیم

به همان میزان که اعتماد به نفس و عزت نفس در داشتن سلامت روان و بهره مندی از یک زندگی آرام و خوب تاثیر دارد، احساس ارزشمند بودن در این مسأله اهمیت دارد. بنابراین بر همه ی ما لازم است راههای ایجاد و تقویت احساس ارزشمندی را در خود و اطرافیانمان فرا بگیریم و برای تحقق آنها بکوشیم.

اولین قدم: خودشناسی

خودتان را خوب بشناسید، بدانید چه نقاط قوت و ضعفی دارید. لطفا در این زمینه منفی بافی را کنار بگذارید. دست از این عادت بردارید که فقط ضعف هایتان را می بینید. همه ی انسانها در نهان وجودشان توانایی های خارق العاده و نقاط قوت خاصی دارند که شاید از وجود آن ناآگاه باشند. بدانید هیچ انسانی کامل نیست، اگر زود عصبانی یا دست خوش احساسات و هیجانات دیگر می شوید هیچ ایرادی ندارد، اگر تا به حال چند شغل را امتحان کرده و در آنها شکست خورده اید بازهم جای نگرانی نیست. مانند یک کاشف به خودتان بنگرید و به دنبال کشف دیگر توانایی هایتان باشید.

نهان زندگی تان را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید

مقایسه کردن عاملی است که می تواند احساس ارزشمند بودن را در شما به حداقل برساند، پس دست از این کار خطرناک بردارید. در صورتی که شما مدام خود را با دیگران مقایسه کنید با هجوم افکار منفی نسبت به خود روبرو می شوید و احساس پوچی و بی ارزش بودن به شما دست می دهد. بدانید دیگران هم ضعف هایی دارند که شما از آنها بی خبر هستید. اگر آنها به جایگاههای رفیعی رسیده اند حتما سالها تلاش کرده و سختی کشیده اند، پس اکنون آنها را با تمام زندگی خود مقایسه نکنید.

خودتان را ارزیابی کنید

عادت کنید خودتان را با خود سابقتان مقایسه کنید. آیا شما اکنون همان فردی هستید که پنج سال پیش بودید؟ قرار است چند سال آینده نیز به همین روا ادامه دهید؟ این سوالها و باور به اینکه توان تغییر در شما وجود دارد می تواند باعث پیشرفت و ایجاد انگیزه در شما شود، در نتیجه شما حس و دید مثبتی نسبت به خود پیدا خواهید کرد.

ارزشمندی به چه معناست

عاشق خودتان باشید

دوست داشتن و احترام نهادن به خود در رابطه ی تنگاتنگی با احساس ارزشمندی قرار دارد. فردی که خودش را دوست دارد و به خودش عشق می ورزد، خودش را نیز ارزشمند می پندارد. تقویت عشق و محبت چه نسبت به دیگران و چه نسبت به خودتان در زندگی شما تاثیر فوق العاده ایی بر جا می گذارد. این مسأله قطعا باعث ایجاد حس ارزشمندی در شما و نیز اطرافیانتان می شود.

بیشتر بخوانید:  راه های افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه

روابطتان را مدیریت کنید

همه ی ما با انسان های مختلفی نشست و برخاست داریم که ممکن است برخی از آنها انرژی منفی بسیاری به ما و زندگی مان وارد کنند. از این افراد دوری کنید حتی اگر نزدیکانتان هستند. افرادی که شما را دست کم می گیرند یا از آسمان و زمین بهانه می گیرند سم پاشان قدرتمندی هستند. در مقابل به سمت کسانی بروید که کوچک ترین نقاط مثبت شما را نادیده نمی گیرند. این افراد باعث ایجاد حس ارزشمندی در شما می شوند، آنها را در زندگی تان حفظ کنید.

بیشتر بخوانید: احساس تحقیر شدن از علائم یک رابطه ناسالم است

سرزنش کردن ممنوع

خودتان را سرزنش نکیند. اگر برای کوچک ترین خطا، ساعتها نجواهای درونی تان منفی می شود؛ باید به شما هشدار دهم. دست برداشتن از این کار می تواند شما را به جایگاه رفیعی برساند. اگر یاد بگیرید خودتان را ببخشید و از خطاهایتان بگذرید و برای جبران آنها بکوشید، با دید ارزشمند تری به خودتان خواهید نگریست.

احساس ارزشمند بودن

اگر فکر می‌کنید از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست