اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

اشتراک گذاری این مطالب در:

اعتماد به نفس مهم‌ترین ویژگی هر فرد است. معنای آن را که می‌دانید، نه؟ با دقت روی تک‌تک واژه‌های این عبارت می‌توان فهمید که منظور از آن چیست: اعتماد‌داشتن به خود و حساب‌کردن روی توانمندی‌هایی که دارید. کسانی که اعتماد به نفس زیادی دارند، خود را به‌خوبی می‌شناسند. آنها ویژگی‌های مثبت و منفی‌شان را می‌دانند و با سرمایه‌گذاری بر خوب‌ها به تقویت بدها می‌پردازند و همه‌چیز را درست می‌کنند. شجاعتی که اعتماد به نفس در زندگی‌تان ایجاد می‌کند، مسیرهای تازه‌ای پیش پایتان قرار می‌دهد. اما اعتماد به نفس دقیقا چیست و چطور می‌تواند راهی برای داشتن زندگی شاد و بهره‌ور باشد؟ شاید بهتر باشد این مطلب سایت موفقیت خودساخته را تا انتها بخوانید.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتمادداشتن به خود زمانی حاصل می‌شود که بدانیم در چه بخش‌هایی از زندگی دچار ضعف هستیم و چه نقاط قوتی داریم. اگر می خواهیم بدانیم اعتماد به نفس چیست و چطور خود را به‌خوبی بشناسیم، با تکیه بر امکانات و ظرفیت‌هایی که داریم، به‌سادگی با چالش‌های مختلف وارد مقابله و مبارزه می‌شویم. اما اگر به خود اعتماد نداشته باشیم و هیچ‌گاه با شناخت نقاط قوتمان سعی بر تقویت آنها نکرده باشیم یا با در نظرگرفتن ضعف‌هایمان راهی برای بیرون‌آمدن از دالان تاریکشان در نظر نگرفته باشیم، اوضاع خراب می‌شود. قرارگرفتن در چنین شرایطی به ما پای حرکت به سوی آینده را نمی‌دهد.

یادتان باشد که داشتن اعتماد به نفس زیاد اصلا و ابدا به معنای خودخواهی و خودپسندی نیست. کسی که خود را قبول دارد و می‌شناسد، فردی است که تلاش می‌کند در راه و مسیر درستی از ویژگی‌هایش استفاده کند. این با خودپسندی تفاوت‌های فاحشی دارد. خودپسندها همه‌چیز خود را می‌پسندند و سعی در از بین‌بردن ضعف‌هایشان ندارند یا میلی برای تغییر در وجودشان نیست. اما معتمدبه‌نفس‌ها قوی و توانمندند و همه ویژگی‌های خود را نمی‌پسندند. آنها می‌دانند که هر انسانی دارای ضعف‌هایی است که نیاز به مرتفع‌شدن دارد. بنابراین، با پای‌گذاشتن در مسیری درست و با تکیه بر خود و اعتمادی که نسبت به وجود خودشان دارند، در جاده‌های چالش‌های مختلف قدم می‌گذارند.

بیشتر بخوانید: چگونه شاد زندگی کنیم ؟

چطوری اعتماد به نفسمون رو بالا ببریم؟

در یک جمله سه کلید طلایی افزایش اعتماد به نفس را می توان، صداقت، جسارت و روشن بینی نامید. صداقت کوتاه ترین و ساده ترین مسیر افزایش اعتماد به نفس است. شما اگر با خودتان صادق باشید دیگر مجبور نیستید برای دیگران نقش بازی کنید. اما در مورد جسارت، آزادی ماحصل بدیهی جسور بودن است و شما را قادر می سازد تا خودتان را در موقعیت گسترده تری بسنجید. زندگی روزمره با اعتماد به نفس و صادقانه، به شما توانایی هایی را می بخشد که از محدودیت های دیگران و حتی خودتان، رها خواهید شد.

و اما کلید آخر برای افزایش اعتماد به نفس روشن بینی است. دانستن این که چه کسی هستید و کشف ظرفیت بی پایان درون خود، به شما نه تنها در مورد خودتان، بلکه در مورد نحوه ارتباط شما با دنیای اطرافتان ، وضوح بیشتری می بخشد. شما تفاسیر و نتیجه گیری های دیگران در مورد خودتان را نمی پذیرید و نویسنده روایت خود خواهید بود.

همه ما در طول زندگی مان، عادات و رفتاری داریم که شخصیت ما را تشکیل می دهند. در این بین اکثر ما چند شخصیتی هستیم. (ماسک بر صورت می زنیم،خودمان نیستیم). شخصیتی  برای خانواده خود. شخصیتی برای دوستان و روابط صمیمی خود. شخصیتی  برای کارها و همکاران خود. و یا حتی شخصیتی جدا برای همسر خود.

با این حال، دو و یا چند شخصیتی بودن باعث ایجاد سردرگمی، سرخوردگی و انزوا می شود. در این حالت ما خودمان را گم می کنیم. زندگی در پشت ماسک، در حالی که حتی ممکن است زندگی راحتی را برای شما فراهم کند، برایتان خسته کننده می شود، تا زمانی که نهایتا تصمیم بگیرید دوباره با خودتان ارتباط برقرار کنید؛ با اعتماد به نفس و یک شخصیت فوق العاده، کامل و یا شاید ناقص، ولی واقعی که دارید زندگی تازه ای را تجربه کنید. هیچوقت برای افزایش اعتماد به نفس دیر نیست.

برای افزایش اعتماد به نفس تمرکز بر سه نکته زیر به شما کمک می کند تا GPS داخلی خود را تنظیم کنید و با اطمینان بی وقفه زندگی را تجربه کنید که حتی بیشتر ما آن را در دوران کودکی نیز تجربه نکرده ایم.

بیشتر بخوانید: آنچه مردم موفق هرگز در کار انجام نمی‌دهند!

افزایش اعتماد به نفس چگونه است؟

افزایش اعتماد به نفس برای بهتر زندگی‌کردن ضروری است. اما چطور؟ چه باید کرد؟ برای رشد و توسعه فردی خود باید آستین‌ها را بالا بزنیم و هدف‌گذاری کنیم. هدف‌گذاری و تعیین راهبردی مشخص است که ما را به موفقیت می‌رساند. شاید بگویید که منظور از راهبردی مدون چیست؟ منظور این است که برای رشد در هر زمینه‌ای از جمله افزایش اعتماد به نفس باید طرح و برنامه‌ای در نظر بگیریم و بعد اقدام کنیم. مسیر پیشنهادی زیر را برای بالا بردن اعتماد به نفس به خاطر بسپارید:

اصول افزایش اعتماد به نفس

نقاط ضعف و قوتتان را معلوم کنید

نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. گوش دادن به یک پادکست افزایش اعتماد به نفس در این زمینه می‌تواند کارساز باشد. باید بدانید که در چه زمینه‌هایی برتر هستید و خود را قوی می‌دانید. ضعف‌هایتان چیست؟ در کدام نقاط زندگی اشکال دارید و موانع رشد در مقابلتان ظاهر می‌شود. خوب دقت کنید و قوت‌ها و ضعف‌ها را بشناسید و بعد ببینید که کدام‌ها در مسیرِ حضور عوامل بیرونی ایجاد می‌شوند و کدام‌ها درونی هستند. این نکته بسیار مهم است.

چون اگر بدانید که بعضی از ویژگی‌ها ناشی از فشارهای بیرونی یا امکانات محیطی هستند، کنترلشان تاحدی از دست‌هایمان خارج می‌شود اما اگر ویژگی‌های مثبت یا منفی‌مان حالت درونی داشته باشند، مدیریت اوضاع به دست‌های خودمان خواهد بود. در هر حال، خودشناسی در مسیر افزایش اعتماد به نفس ضروری است. اگر می‌خواهیم روی خودمان حساب کنیم، باید بدانیم که چه چیزهایی در دست داریم و دستانمان از کدام چیزها خالی است.

تعیین خواسته ها برای افزایش اعتماد به نفس

باید شفاف و دقیق با خود حرف بزنیم. با کمک راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان به‌طور دقیق به چه چیزهایی دست پیدا خواهیم کرد؟ زندگی‌مان به‌طور جزئی و دقیق چگونه تکان خواهد خورد؟ دستاوردها و رهاوردهای زندگی‌مان بعد از افزایش اعتماد به نفس چیست؟ مشخص‌کردن این‌ها به ما دورنما و چشم‌اندازی از آینده می‌دهد. هرچقدر که آینده واضح‌تر و خوشایندتر در مقابلمان قرار بگیرد، میل رسیدن به آن هم بیشتر خواهد شد. با آگاهی از آنچه بعد از تقویت اعتماد به نفس به‌دست می‌آوریم، توانمان برای حرکت در مسیر بیشتر می‌شود و انگیزه بیشتری پیدا می‌کنیم.

با خودتان عهده ببندید

در مرحله بعدی برای افزایش اعتماد به نفس در زنان و مردان، یعنی زمانی که خود را شناسایی و رصد کردیم و فهمیدیم که زندگی‌مان بعد از بالا بردن اعتماد به نفس چطور می‌شود، لازم است که عهد و پیمانی با خود ببندیم. تعهد به رسیدن به یک چشم‌انداز و هدف در ما اراده گام‌برداشتن در مسیر را به وجود می‌آورد. باید با خودمان عهد ببندیم که روی برنامه‌مان برای حرکت در مسیر افزایش اعتماد به نفس مُصر و ثابت‌قدم باشید.

مهارت و دانش کسب کنید

حالا تا اینجای کار آمده‌اید و می‌خواهید که به‌طور عملی خود را تغییر و ارتقا بدهید. افزایش اعتماد به نفس یعنی به‌روزکردن نسخه‌ای از خود که بهتر از قبل است. برای بهترشدن باید تلاش کنید تا چیزهای جدیدی یاد بگیرید و مهارت‌های تازه‌ای بلد شوید. هرچقدر که تواناتر و داناتر شوید، اعتماد به نفستان هم بیشتر می‌شود. برای مثال، فرض کنید که با خود اندیشیده‌اید و دریافته‌اید که دلیل اینکه نمی‌توانید در جمع‌های مختلف درباره سیاست صحبت کنید، این است که اطلاعات کافی ندارید و قدرت تحلیل هم در شما شکل نگرفته است. حال، برای اینکه اعتماد به نفستان را افزایش بدهید و دیگر در جمع‌ها ساکت نمانید، می‌توانید مطالعاتتان را گسترش بدهید و به سمتی حرکت کنید که قدرت تجزیه‌وتحلیل مسائل مختلف را داشته باشید. در این صورت، دیگر با اتکا به دانش و تحلیلی که پیدا می‌کنید، در جمع هم حرف خواهید زد و در بحث‌های مختلف مشارکت خواهید داشت. جالب نیست؟ تلاش برای رشد و توسعه فردی احساس بی‌نهایت شیرینی به شما منتقل می‌کند.

مزیت افزایش اعتماد به نفس

2 کلید برای افزایش اعتماد به نفس

به خودتان اعتماد کنید و بدانید روزی می آید که دیگران انتخابی نداشته اند، جز این که به شما ایمان داشته باشند. (سینتیا کرزی)

صداقت

صداقت کوتاه ترین و ساده ترین مسیر اعتماد به نفس است. با بررسی ارزش ها،احساسات، نقاط قوت و ضعفتان می توانید به خودتان متکی شوید. هنگامی که شما خود را با تمام استعدادهای فوق العاده ای که دارید و یا حتی نا توانی ها و ناکار آمدی های تان، به جهان معرفی می کنید، این یک جسارت نیست؛ بلکه یک واقعیت است. شما دیگر مجبور نیستید هر مکالمه و یا شخصیتی را که در آن روز باید داشته باشید را با خود تمرین کنید.

زندگی حقیقی به این معنی است که شما هر روز بیدار شوید و ترس هماهنگی با کسی یا قضاوت شدن توسط کسی را نداشته باشید و لذت برید. آزادی واقعی زمانی اتفاق می افتد که به خودتان مطمئن باشید. بنابراین شما دیگر مجبور به رویارویی با مشکلات بسیار زیاد نمی شوید.

جسارت برای افزایش اعتماد به نفس

آزادی ماحصل بدیهی جسور بودن است و شما را قادر می سازد تا خودتان را در موقعیت گسترده تری بسنجید. زندگی روزمره با اعتماد به نفس و صادقانه، به شما توانایی هایی را می بخشد که از محدودیت های دیگران و حتی خودتان، رها خواهید شد.

مهارت های شما در داستان نویسی و نوشتار به طور طبیعی می تواند شما را به یک نویسنده تبدیل کند. توانایی شما برای برقراری ارتباط و انتقال ایده ها می تواند موجب تولید پادکست یا مجموعه ای از ویدیوهای انگیزشی شود. شما با جسارت شروع به دیدن توانایی های طبیعی خود می کنید که به شما اعتماد به نفس می دهد تا چیزهای جدیدی را امتحان کنید. صرف نظر از این که شما موفق می شوید یا شکست می خورید، اعتماد به نفس بسیار خوبی در شما ایجاد می شود که شما را قادر به تلاش بیشتری می کند.

روشن بینی

برای افزایش اعتماد به نفس دانستن این که چه کسی هستید و کشف ظرفیت بی پایان درون خود، به شما نه تنها در مورد خودتان، بلکه در مورد نحوه ارتیاط شما با دنیای اطرافتان ، وضوح بیشتری می بخشد. شما تفاسیر و نتیجه گیری های دیگران در مورد خودتان را نمی پذیرید و نویسنده روایت خود خواهید بود. شما تصویری واضح از خودتان را برای هر کس که با او دیدار می کنید نمایش می دهید؛ مشخص می کنید که چه چیزی برای شما اهمیت دارد، چه چیزی باعث انگیزه شما و چگونگی انتخاب شما در هر زمینه ای از زندگی شما می شود.

دید روشن نسبت به خودتان به شما اطمینان می دهد؛ زیرا شخصیت خود را درک می کنید و نمی توانید در مواجهه با اشتباهات شک کنید. شما با کسب اطمینان از هماهنگی خود با ارزش ها و اهدافتان قادر به ادامه سفر زندگی تان هستید. بنابراین، این که آیا شما مسیری را دنبال می کنید و یا از آن منصرف می شوید یا این که در تصمیم گیری های خود اطمینان دارید یا ندارید، همه آن ها در دید روشن شما از خودتان ریشه دارند.

افراد با اعتماد به نفس بالا چه ویژگی‌هایی دارند؟

همیشه یادتان باشد که اگر می‌خواهید صفت یا ویژگی خاصی در شما شکل بگیرد، یکی از راه‌ها می‌تواند این باشد که از روی دست کسانی نگاه کنید که به آن صفات و ویژگی‌ها مسلط‌اند. یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس این است به افرادی توجه داشته باشید که این ویژگی را دارند. در ادامه به ویژگی‌های این افراد اشاره‌هایی خواهیم داشت.

روی زبان بدن خود کار می‌کنند و مسلط هستند

برای افزایش اعتماد به نفس می‌توانید روی زبان بدنتان کار کنید. منظور همان ژست‌هایی است که می‌گیرید و حالت‌هایی که بدنتان در موقعیت‌های مختلف دارد. بدیهی است که اشخاصی با اعتماد به نفس بالا، همیشه راست و بااستقامت می‌ایستند. مدام با دست‌ها یا موهایشان بازی نمی‌کنند و تسلطی در درون وجودشان هست که در ظاهرشان هم اثرات مثبت می‌گذارد. همیشه راست‌قامت باشید و شانه‌هایتان را محکم بگیرید. شُل و خمیده نباشید و در هنگام نشستن هم سعی کنید که پشتتان صاف باشد. شاید چنین چیزهایی ساده یا بیهوده به نظر برسند اما باور کنید که روی بالا رفتن اعتماد به نفس شما اثرات فوق‌العاده‌ای می‌گذارند.

مدام در حال یادگیری چیزهای تازه هستند

برای افزایش اعتماد به نفس در مردان و زنان باید چیزهای جدید یاد گرفت. کسانی که معتمد به نفس هستند، خود را با یادگیری محک می‌زنند و رشد می‌دهند. واردشدن به عرصه یادگیری نیازمند جسارت و شجاعت است. همه ما وقتی می‌خواهیم چیز جدیدی را تجربه کنیم، کمی دچار واهمه و ترس می‌شویم. اما با اعتماد به نفس‌ها این‌طور نیستند. بدیهی است که آنها هم از ابتدا چنین رفتاری نداشته‌اند اما در مسیر یادگیری و تجربه دریافته‌اند که هر چه بیشتر بدانند و چیزهای جدیدتری یاد بگیرند، اعتمادشان به خودشان بیشتر و بیشتر می‌شود و در مسیر پیچ‌وخم‌های مختلف زندگی ساده‌تر می‌توانند روی خودشان حساب کنند و از عهده مشکلات و چالش‌ها بربیایند.

به نظافت و آراستگی خود و محیط اهمیت می‌دهند

بله! برخی از افراد برای نشان دادن اعتماد به نفس خود، به نظافت محیط خود اهمیت می‌دهند. آنها به خودشان هم می‌رسند و سعی می‌کنند که آراسته و مرتب باشند. همین احساس مسئولیت نسبت به بهترکردن ظاهر خود و محیط است که به آنها انرژی فوق‌العاده‌ای می‌دهد. انرژی کسب‌شده در این مسیر به آنها کمک می‌کند که شادتر، پرانرژی‌تر و شاداب‌تر در هر موقعیتی ظاهر شوند. تمیزی و زیبایی ظاهری و تلاش برای ایجاد چنین محیطی به ما انرژی می‌دهد و باعث می‌شود که راحت‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری در میان دیگران قرار بگیریم.

بیشتر بخوانید: اثرات نداشتن اعتماد به نفس کاری

طرفدار چیزهای تازه و نو هستند

طرفداری از چیزهای نو و تازه یعنی بازکردن قلب و ذهن برای اینکه بتوانیم پذیرشمان از زندگی را بالاتر ببریم. با اعتماد به نفس‌ها زندگی را بهتر از دیگران می‌پذیرند. آنها به‌خوبی می‌دانند که اگر دنیا را بپذیرند و از چالش‌ها نترسند، یعنی اینکه توانسته‌اند بر توانایی‌های خود در جهت کنترل اوضاع اعتماد پیدا کنند. این‌ها را که کنار بگذاریم، طرفداری از چیزهای نو و تازه باعث می‌شود که زندگی بسیار جذاب‌تر و متنوع‌تر هم بشود. قبول دارید؟

به حرف‌های دیگران زیاد اهمیت نمی‌دهند

برای بالا بردن اعتماد به نفس به حرف دیگران اهمیت ندهید. زیرا بی‌اهمیتی به حرف دیگران در افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند، یعنی اینکه به غیبت‌ها و بدگویی‌ها یا قضاوت‌ها و اظهارنظرهای آدم‌ها درباره خودشان اهمیت نمی‌دهند. آنها به خود اعتماد دارند، پس هر حرفی که درباره‌شان زده می‌شود، به‌سادگی نمی‌تواند آنها را به هم بریزد و ناراحت کند. چنین افرادی در قید گوش‌دادن به حرف‌های این و آن نیستند و قضاوت‌های مردم که عموما اشتباه است، باعث نمی‌شود که ناراحت و دلخور شوند.

زمان را در دست و کنترل دارند

آدم‌های با اعتماد به نفس بالا زمان را کنترل می‌کنند. آنها زمان را تلف نمی‌کنند و به همین خاطر می‌دانند که برنامه‌هایشان عملی خواهد شد. هر بار که برنامه‌ای برای خود می‌ریزید و به آن عمل نمی‌کنید، اعتمادتان به خود بسیار مخدوش می‌شود. گاهی این حس در شما پا می‌گیرد که انگار ناتوان هستید و کنترل اوضاع از دستتان خارج است. با اعتماد به نفس‌ها این‌طور نیستند و یاد گرفته‌اند که با عدم اتلاف وقت و برنامه‌ریزی درستِ زمانشان برنامه‌های زندگی خود را به‌خوبی پیش و اتکا و اعتمادشان به خود را بالا ببرند.

بیش از حد فکر نمی‌کنند و به زمان حال توجه دارند

فکرکردن خوب است. حتما شنیده‌اید که دکارت یعنی فیلسوف و ریاضیدان معروف می‌گوید: «من فکر می‌کنم پس هستم». اما منظورمان در این قسمت چیز دیگری است. تا به حال شده که درباره یک موضوع بیش از حد فکر کنید و آن‌قدر نگران باشید که مغزتان سوت بکشد؟ به این حالت، بیش از حد فکرکردن می‌گویند. کسانی که اعتماد به نفس خوبی دارند، این‌طور نیستند. آنها بیش از حد درباره موضوعات مختلف فکر نمی‌کنند و نمی‌گذارند که گذشته و آینده به اصطلاح خودمانی حالشان را بگیرد و ناراحتشان کند. شما هم برای تقویت اعتماد به نفس باید همین مسیر را پیش بگیرید. زیاد از حد فکر نکنید، در زمان حال زندگی کنید و دغدغه‌های نیامده و رفته را از خانه دلتان بیرون بیاندازید.

خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند

مقایسه‌کردن دیگران یکی از نشانه های کمبود اعتماد به نفس است. معتمد به نفس‌ها خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند. آنها به‌خوبی می‌دانند که راه پیشرفت، تمرکز بر خود است. تنها مقایسه‌ای که صورت می‌دهند هم مقایسه خود با نسخه قبلی‌شان است. یعنی آنها برای بررسی وضعیتشان به دیگران نگاه نمی‌کنند بلکه با شناسایی ابعاد مختلف وجودشان می‌دانند که چه ویژگی‌هایی دارند و باید از چه طریقی به سمت تقویت و ارتقای خود پیش بروند. اگر می‌خواهید افزایش اعتماد به نفس را در خود ببینید، دست از مقایسه‌کردن بردارید و نگذارید که این کار روحیه‌تان را تضعیف کند. واقعیت این است که آدم‌ها ذات و شرایط محیطی مختلفی دارند. آنها در شرایط برابر نزیسته‌اند که بتوان مقایسه‌ای میانشان صورت داد. قبول؟

افراد با اعتمادبه‌نفس چه کارهایی نمی‌کنند؟

از کجا بفهمیم اعتماد به نفس داریم ؟ اگر این سوال همیشه در ذهنتان چرخ می‌خورد، لازم است نشانه های افراد با اعتمادبنفس بالا را بشناسید. همیشه برای رسیدن به یک هدف باید ضمن آگاهی از کارهایی که باید بکنیم به کارهایی هم دقت داشته باشیم که نباید انجام بدهیم. افراد با اعتماد به نفس چه کارهایی نمی‌کنند؟ این هم مهم است. پس در ادامه به رفتارهای ممنوعه در قاموس معتمدبه‌نفس‌ها می‌پردازیم:

تمرکز بر ضعف‌ها و موانع

برای اینکه رشد کنیم، نیاز داریم که ضعف‌های خود را بشناسیم. حتی داشتن اعتماد به نفس کاذب هم نوعی ضعف است. با شناخت خود است که امکان توسعه رفتارهایمان پیش می‌آید و می‌توانیم در زمینه‌هایی مانند ارتقای اعتماد به نفس موفق عمل کنیم. اما اگر مدام به ضعف‌ها، سیاهی‌ها و تاریکی‌ها تکیه داشته باشیم، دیگر انرژی و امیدی برای اصلاح در ما باقی نمی‌ماند. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، بیش از آنکه به اشکالات و موانع فکر کنند، انرژی‌شان را برای توسعه خود و پیشرفت ذخیره می‌کنند.

توجه بیش از حد به نظرات دیگران

آدم‌های با اعتماد به نفس بیش از اندازه از دیگران نظرسنجی نمی‌کنند. نه اینکه به دیگران بی‌اهمیت باشند و توجهی نکنند اما به‌خوبی می‌دانند که قضاوت آدم‌ها در بیشتر مواقع ضعیف و ناقص است. پس روی حرف‌هایی که درباره‌شان زده می‌شود، چندان حساب نمی‌کنند و خود را به دام نظرات آنها نمی‌اندازند. ضمن اینکه معتمدبه‌نفس‌ها طوری رفتار می‌کنند که همه بدانند نظراتی قطعی و مطمئن درباره مسائل مختلف دارند. یکی از نمودهای این رفتار هم آن است که همیشه ابتدا نظر خود را با قاطعیت مطرح می‌کنند و بعد به‌سراغ نظرسنجی از دیگران می‌روند.

جزئی‌نگری و ریزشدن در مسائل

برای افزایش اعتماد به نفس به یاد داشته باشید که جزئی‌نگری بیش از حد باعث وسواس می‌شود. کسی که همه‌چیز را با دیدی جزئی‌نگرانه دنبال می‌کند، به‌احتمال زیاد نمی‌تواند از ایرادها و عیب‌های احتمالی که همیشه موجود هستند، صرف‌نظر کند. اما آدم‌های با اعتماد به نفس این‌طور نیستند. آنها دو نگاه خرد و کلان به مسائل را با هم تلفیق می‌کنند و با استراتژی برای تکیه‌کردن و اعتماد به خود تلاش زیادی می‌کنند. برای مثال، آنها در رفتارهای خود جزئی‌نگرانه به‌دنبال ایرادها نمی‌گردند و روحیه خود را تضعیف نمی‌کنند.

تلاش برای آرام‌شدن با عوامل بیرونی

برای درمان اعتماد به نفس پایین لازم است از درون آرام باشید. کسانی که برای شاد و خوشحال یا آرام‌کردن خود به دنبال چیزی یا کسی در خارج از وجودشان هستند، سخت در اشتباه‌اند. آنها نمی‌دانند که ما انسان‌ها در نهایت، فقط خودمان را داریم. برای همین هم هست که دست‌به‌دامان عوامل بیرونی می‌شوند و متاسفانه، هرچقدر که بیشتر می‌گردند، کمتر نصیبشان می‌شود. اما کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، این‌طور نیستند. آنها به خودشان اعتماد می‌کنند و در درجه اول، حال خوب را از خودشان به خودشان هدیه می‌دهند.

افزایش اعتماد به نفس بیش از یک مفهوم الهام بخش است. در حقیقت، اعتماد به نفس از پذیرش واقعی خودمان و چشم اندازی آن سوی محدودیت های بیش از اندازه ای است که برای خود ساخته ایم. اعتماد به نفس درک این است که دقیقا چگونه با همه چیز در زندگی خود ارتباط درست و صحیحی برقرار کنیم. اعتماد به نفس بخشی از وضعیت طبیعی زندگی است که ما در هماهنگی با خود واقعیمان زندگی می کنیم.

اگر شما این کارها  را به خوبی انجام داده اید و به دنبال تحول خود هستید، می توانیم به شما کمک کنیم. تغییر و دگرگونی در زندگی شخصی خود را شروع کنید و بهترین زندگی را با جدیدترین کتاب های الهام بخش Goalcast  بسازید. پتانسیل های درونی خود را بیابید و سفر به زندگی رویایی خود را شروع کنید.

تحول به تنهایی اتفاق نمی افتد. برنامه و سیستم پشتیبانی نیاز دارد. این راهنمایی ها پر از تفکر، تمرینات و داستان های موفقیت برای الهام گرفتن از رویای قدیمی و یا ایجاد یک زندگی جدید است.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

چطور اعتماد به نفس خود را افزایش بدهید؟

برای تقویت و افزایش اعتماد به نفس در خود می‌توانید راه‌کارهایی ساده را تمرین کنید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که چقدر تغییر کرده‌اید و زندگی‌تان چقدر متفاوت از قبل پیش می‌رود. در ادامه تعدادی از این راه‌کارها را با شما در جریان می‌گذاریم. با ما همراه باشید:

با دیگران مهربان باشید و خوش‌رفتار

خوش‌رفتاری با دیگران و مهربانی‌کردن با آنها می‌تواند روی افزایش اعتماد به نفس اثرات فوق‌العاده‌ای بگذارد. از بحث کار خیر و این‌ها که بگذریم، با یاری‌رساندن به دیگران، شما متوجه می‌شوید که فردی توانمند هستید که می‌توان رویتان حساب کرد. کسی که دیگران رویش حساب می‌کنند، خود هم به خودش اعتماد دارد دیگر، این‌طور نیست؟

رنگ‌های شاد برای لباس‌هایتان انتخاب کنید

یک راه دیگر برای افزایش اعتماد به نفس روی آوردن به رنگ های شاد است. در واقع رنگ‌های شادی مانند زرد و نارنجی را به کمدتان اضافه کنید. این رنگ‌ها شاد و پرانرژی‌اند. شاید چنین کاری را بی‌تاثیر بدانید اما باور کنید که رنگ‌های شاد محیط و پوشاک ما می‌توانند در خوشحال‌شدن و پرانرژی‌تربودن اثرات مثبتی داشته باشند. این‌قدر رنگ‌های تیره به کمد لباس‌هایتان اضافه نکنید. یک عدد تی‌شرت زرد پرتقالی بخرید و روزها به تن کنید و مطمئن باشید که هر بار خود را در مقابل آینه می‌بینید، انرژی‌تان چندشماره بیشتر خواهد شد. معجزه رنگ‌ها را نمی‌توان دست‌کم گرفت. انرژی زیاد داشتن به شما کمک می‌کند که شادتر و بهره‌ورتر عمل کنید و احساسات بهتری نسبت به خود در وجودتان شکل بگیرد. کسی که خودش را دوست دارد و شاد است، اعتماد به نفس بیشتری هم پیدا می‌کند.

عملگرا باشید که مثبت‌اندیشی کافی نیست

سریعترین راه افزایش اعتماد به نفس این است که مثبت بیاندیشید. پس خودتان را قبول داشته باشید و شاد باشید؛ این‌ها همه درست است اما یادتان نرود که احساسات خوب تنها زمانی روی بیشتر شدن اعتماد به نفس شما اثرات واقعی می‌گذارند که منتهی به عمل و اقدام شوند. برای مثال، اگر با خود کنار آمده‌اید و برای یادگیری چیزی جدید تصمیم‌گیری کرده‌اید، تصمیمتان را به تعویق نیاندازید و عملگرایانه آن را دنبال کنید. برای نمونه، فرض کنید که می‌خواهید رانندگی کنید. دیگر نترسید و برنامه را به عقب نیاندازید. برای این کار لازم است که آستین‌ها را بالا بزنید و به‌طور عملی راهی کلاس شوید و بعد از کسب آمادگی پشت فرمان بنشینید.

روی توانایی حرف‌زدن خود بیشتر کار کنید

کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، جذاب حرف می‌زنند. آنها خوش‌سخن هستند و حواس دیگران را به حرف‌های خود جلب می‌کنند. شما هم برای افزایش اعتماد به نفس باید سکوتتان را بشکنید. نترسید و حرف بزنید. شاید در ابتدا حتی صدایتان بلرزد یا در جمع به‌خوبی حرف نزنید اما اشکالی ندارد. مقاومت کنید و با افزایش تجربه حرف‌زدن و سخنرانی‌کردن در جمع، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. بسیاری از کارها از دور مشکل هستند. وقتی که آنها را به‌طور واقعی و عملی تجربه می‌کنید، متوجه می‌شوید که آن‌قدرها هم که فکر می‌‌کردید سخت و دشوار نبوده‌اند.

به پیشامدهای زندگی «نه» نگویید

برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی به رویدادهایی که پیش چشمتان قرار می‌گیرند، نه نگویید. انرژی مقابله‌جویانه‌ای نداشته باشید. نه به این معنی که جنگندگی را کنار بگذارید و رام‌وتسلیم زندگی کنید. نه! منظور این نیست. منظور این است که پذیرشتان در زندگی را بالا ببرید و با علم به اینکه رخدادهای متنوعی در زندگی از کنترلمان خارج هستند، سعی کنید که در رویارویی با هر چالشی قوی و انعطاف‌پذیر ظاهر شوید.

برای افزایش اعتماد به نفس به خودتان افتخار کنید

همه ما آدم‌ها دستاوردهایی در زندگی داریم. شاید برخی از دستاوردها کوچک به نظر برسند اما باور کنید که از نظر معنوی با پیکاری بزرگ فرقی ندارند. یعنی هرکس وابسته به شرایط مخصوص به خود در راه پیروزی و فائق‌آمدن بر مشکلات و چالش‌ها گام برمی‌دارد. پس حتی اگر دستاوردی نه‌چندان مهم از نظر خودتان هم در زندگی‌تان داشته‌اید، حتما به خودتان افتخار کنید. این باعث می‌شود که اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند.

از اشتباهات خود و دیگران رد شوید

برای افزایش اعتماد به نفس را در زندگی‌تان ببینید، باید تلاش کنید تا از اشتباهات خود درس بگیرید و بعد از آنها رد شوید. اگر مدام خود را سرزنش کنید و اسیر گذشت بیشتر شدن ه‌ها باشید، مانعی برای جلو رفتن در زندگی مقابلتان ظاهر خواهد شد. کسی که رو به رشد و حرکت نباشد، اعتماد به نفس خود را بیشتر و بیشتر از دست می‌دهد. این موضوع را باید در قبال دیگران هم رعایت کنید. یعنی اگر اشتباهی از دیگران سر می‌زند، جدی نگیرید و رد شوید. بخشش را در زندگی پیش بگیرید و انرژی سیاه کینه را به مانعی برای پیش‌رفتن بدل نکنید.

محیط خود را شاد کنید

در روز و روزگار ناخوشایندی زندگی می‌کنیم. باید محیط خود را خوشایند کنیم. این روی اعتماد به نفسمان اثرات مثبتی می‌گذارد. کسی که احساس خوب و شادی را در زندگی تجربه می‌کند، نسبت به خود اعتماد بیشتری هم خواهد داشت. پس بهتر است که محیط خود را شاد کنید. فیلم‌های خوب ببینید، آهنگ‌های شاد گوش بدهید و حواستان باشد که با ارتقای روحیه‌تان در مسیر خودسازی مثبت گام بردارید. حس خوب شما باعث می‌شود که به خودتان متکی‌تر باشید.

افزایش اعتماد به نفس با قدردانی

شکرگزاری راهی برای شناخت نعمت‌هایی است که در زندگی دارید. این راه یعنی قدردان طبیعت، پروردگار یا انرژی‌های متعالی‌بودن به شما کمک می‌کند که به نعمت‌های درونی و وجودی‌تان هم واقف‌تر شوید. کسی که از نعمت‌ها و نقاط قوت خود باخبر است و به آنها اذعان دارد، اعتمادش به خود هم افزایش پیدا می‌کند و قوی‌تر به خود در زندگی تکیه می‌کند. شکرگزاری راهی برای افزایش اعتماد به نفس است.

توصیه‌های زیر را برای ابراز اعتماد به نفس در ظاهر یاد بگیرید

با تمرین‌کردن همه‌چیز ممکن می‌شود. شما می‌توانید از تغییر زبان بدن و رفتار ظاهری‌تان شروع کنید. در ادامه برایتان توصیه‌هایی داریم که باعث می‌شوند نمود اعتماد به نفس در رفتار ظاهری‌تان پدیدار شود. آماده‌اید؟

در چشم‌های دیگران نگاه کنید

خجالتی‌ها یا کسانی که اعتماد به نفس کافی ندارند، از نگاه‌کردن به دیگران واهمه دارند. آنها در صحبت‌کردن با دیگری یا جمع، نگاهشان را از آدم‌ها می‌دزدند. چنین چیزی اصلا مطلوب نیست و به همه نشان می‌دهد که در دلتان ترسی برای برقراری ارتباط وجود دارد. برای اینکه با اعتماد به نفس جلوه کنید، بهتر است که در چشم‌هایشان نگاه کنید و بدون ترس و باتسلط حرف بزنید یا حرف‌ها را گوش کنید. خجالت نکشید؛ همه ما مثل هم هستیم. چرا باید از هم بترسیم یا خجالت بکشیم؟

با لباستان یا اشیای دیگر بازی نکنید

یک راه برای افزایش اعتماد به نفس ثبات در رفتار است. کسی که مدام با لباسش، موهایش یا خودکار و چیزی در دست بازی می‌کند، اعتماد به نفس بالایی ندارد. این کارها معمولا برای کنترل استرس، خجالت و هیجان انجام می‌شوند. اگر قرار باشد که فردی معتمد به نفس جلوه کنید، باید این کارها را کنار بگذارید. صاف و محکم بنشینید و دست‌هایتان را محکم و قوی بگیرید. مدام با چیزی بازی نکنید و حواستان باشد که تشویش و استرس را در قالب چنین کارهایی به بیننده و مخاطب خود منتقل نکنید.

بیهوده و الکی نخندید

شاید شما هم به این نکته واقف باشید که گاهی خنده‌های زیاد و بیهوده می‌تواند دلیلی بر نداشتن اعتماد به نفس باشد. اگر مدام بخندید هم خوب نیست. این نشان می‌دهد که ضعف دارید و به‌جای حرف‌زدن، بحث‌کردن و تعامل با دیگران، خود را پشت مکانیزم دفاعی خندیدن پنهان می‌کنید. به‌اندازه بخندید. البته که لبخندزدن و گشاده‌رویی از ویژگی‌ آدم‌های بااعتمادبه‌نفس است اما خنده بی‌جا باعث می‌شود که ترسو به نظر برسید و در لاک دفاعی فرو بروید. کسی که حرفی برای گفتن ندارد یا می‌ترسد و خجالت می‌کشد که حرف‌هایش را بگوید، در مواجهه با دیگران بیش از حد می‌خندد و با این کار به دنبال جلب نظر و تایید دیگران است. این ویژگی یعنی میل به دریافت تاییدیه از دیگران چیزی است که در افراد بی‌اعتمادبه‌نفس دیده می‌شود. شما که نمی‌خواهید این‌طور جلوه کنید، می‌خواهید؟

فقط به یک فرد توجه نکنید

کسانی که اعتماد به نفس کافی ندارند، معمولا در زمان صحبت‌کردن در جمع فقط به یک نفر نگاه می‌کنند. آنها به کسی نگاهشان را معطوف می‌کنند که برایشان امن‌تر و مطمئن‌تر به نظر می‌رسد و پیش او خجالت نمی‌کشند. چنین کاری خیلی سریع نشان می‌دهد که اعتماد به نفستان چندان بالا نیست. برای تغییر نمود اعتماد به نفس در ظاهرتان، بهتر است که در هنگام صحبت‌کردن در جمع به همه آدم‌ها توجه کنید و ارتباط نگاهی و کلامی با آنها را به‌طور متناسب و موزون تحت‌کنترل داشته باشید.

به نشستن خود هم دقت داشته باشید

برای اینکه در نظر دیگران با اعتماد به نفس جلوه کنید، باید در نشستن هم دقت داشته باشید. همیشه به پشتی صندلی تکیه بدهید، قوز نکنید و پاهایتان را صاف بگذارید. استیصال و هول‌شدن شما در نوع نشست‌وبرخاستتان معلو می‌شود. برای مثال، کسانی که اعتماد به نفس کافی ندارند، تکیه نمی‌دهند، شانه‌هایشان افتاده است و مدام پاهایشان را تکان می‌دهند. شما این کارها را نکنید تا با اعتماد به نفس بیشتری به نظر برسید.

آرام، محکم و شمرده صحبت کنید

اگر می‌خواهید جلوه و نمود اعتماد به نفس در کلامتان ظاهر شود، باید آرام و شمرده صحبت کنید. تند حرف‌زدن این حس را متبادر می‌کند که می‌خواهید سریع کلامتان را تمام کنید و از شر مخاطب خلاص شوید. یا با سریع حرف‌زدن نشان می‌دهید که مضطرب هستید و خجالت می‌کشید. آرام حرف‌زدن را تمرین کنید و سعی‌تان این باشد که شمرده حرف بزنید. این شما را معتمد به نفس جلوه می‌دهد. در ابتدا، چنین چیزی ساده به نظر نمی‌رسد و حتی ممکن است که گاف بدهید و تپق هم بزنید اما به‌مرور، همه‌چیز درست می‌شود. شک نکنید.

دست‌به‌سینه ننشینید یا پاها را روی هم نیاندازید

برای افزایش اعتماد به نفس یادتان باشد که اگر دست‌به‌سینه باشید یا پاها را روی هم بیاندازید هم در نظر دیگران بی‌اعتماد‌به‌نفس به نظر خواهید رسید. شاید در درجه و نگاه نخست، این نوع از نشست‌وبرخاست به‌نظر خودپسندانه به نظر برسد و این‌طور جلوه نکند که شما با کمبود اعتماد به نفس دست‌وپنجه نرم می‌کنید اما واقعیت این است که چنین چیزهایی هم خود نشان از نداشتن اعتماد به نفس دارند. کسی انرژی منفی در زبان بدن خود به دیگران می‌دهد که به اندازه کافی به خودش اعتماد ندارد و قبول ندارد که می‌تواند ساده و راحت با دیگران وارد ارتباط و گفت‌وگو شود. پس اگر می‌خواهید که اعتماد به نفستان در رفتار و ظاهرتان جلوه کند، باید حتما به نوع نشستن خود هم دقت داشته باشید.

در آخر

افزایش اعتماد به نفس مهم‌ترین کاری است که می‌توانید در زندگی برای خودتان انجام بدهید. باید یاد بگیرید که تکیه‌کردن به خود به شما کمک می‌کند که بی‌ترس و شجاعانه به دل جاده‌های مختلف زندگی بزنید و همه‌چیز را تحت‌کنترل خود دربیاورید. کسی که به خودش اعتماد دارد، به‌سادگی می‌تواند با چالش‌های زندگی روبه‌رو شود. چگونه؟ از نقاط قوتش عصایی محکم می‌سازد که برای رفع نواقع و مشکلات هم می‌تواند به آن تکیه بزند. راه‌کارهایی را که درباره افزایش و بالا بردن اعتماد به نفس گفته شد، حتما به کار بگیرید و نگذارید که ترس، خجالت یا هر حس‌وحال منفی دیگری مانع از بهره‌بردنتان از این دنیا شود.

اگر فکر می‌کنید خود یا اطرافیانتان از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست