اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

چگونه شاد زندگی کنیم ؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

سوال ” چگونه شاد زندگی کنیم ” سوالی همیشگی برای انسان ها بوده است؟ انسان ها همیشه در خلوتشان به دنبال راه های شاد بودن در تنهایی می گردند. برای این که بدانیم چرا یافتن شادی اینقدر دشوار است، یک دلیل علمی وجود دارد. و آن این است که مغز ما برای شاد بودن سیم کشی نشده. بلکه برای سالم و زنده نگه داشتن ما ساخته شده است. در نتیجه برای پیدا کردن راه های شاد بودن در زندگی ، مجبور هستیم بیشتر از معمول به جستجو بپردازیم و صرفا به مغزمان اکتفا نکنیم.

تعریف شادی برای هر کسی می تواند متفاوت باشد. اما یک سری اصول پایه ای وجود دارند که می توانند تقریبا برای هر کسی شادی آفرین باشند. در ادامه مجله موفقیت سلف مید قصد داریم چند اصل از این اصول را با هم بررسی کنیم.

مثبت اندیش باشید.

همانطور که گفتیم، مغز ما به خودی خود نمی تواند باعث شادی ما شود. پس برای انکه بدانیم چگونه شاد زندگی کنیم ، باید خودمان به دنبال راه حل بگردیم.

می توانیم زمان های کمی در روز را به این اختصاص دهیم که جنبه های مثبت زندگی مان را برشماریم. به عنوان مثال، سعی کنید تا چند روز، مثلا 45 روز، هرروز حدود 5 الی 10 دقیقه را به این اختصاص دهید که خوبی های زندگی تان را بنویسید. این کار حتی برای بعد از آن 45 روز هم مفید است. شما هروفت که احساس ناامیدی کردید، می توانید لیستی که در این 45 روز نوشتید را دوباره بخوانید تا به زندگی تان عشق بورزید.

کنترل گفتگو های درونی هم یکی از راه های مثبت اندیش بودن است. هرکسی در زندگی اش، زمان هایی را تجربه کرده که در آن، با خودش گفتگو های منفی داشته. سعی کنید از این به بعد، هربار که دچار گفتگو های منفی با خودتان شدید، مچ خودتان را بگیرید و سریعا آن گفتگو ها را متوقف کنید. گفتگو های خوب درونی، یکی از جواب های موثر برای سوال ” چگونه شاد زندگی کنیم ” است.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

 

پیروزی های کوچک را جشن بگیرید.

باید قبول کنیم که زندگی پر از پستی و بلندی است. یک روز برای شما اتفاق های خوب می افتد و یک روز اتفاق های بد. یک روز از ته دل می خندید و یک روز با تمام وجود می گریید. اما همیشه و در هر شرایطی، یک سری پیروزی های کوچک در زندگی وجود دارند که کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

می توانیم از این پیروزی ها خوشحال باشیم و بابتشان یک جشن هرچند کوچک بگیریم. به عنوان مثال، کتابی که چند وقت است می خواستید بخوانید را بالاخره تمام کردید، پس جشن بگیرید.

یکی از بهترین جواب ها برای سوال ” چگونه شاد زندگی کنیم ” همین جشن گرفتن های کوچک است. به یاد داشته باشید نباید لزوما پیروزی های بزرگ را جشن بگیرید. حواستان به پیروزی های کوچک هم باشد. این جشن گرفتن ها که می تواند در خلوت خودتان باشد، یکی از راه های شاد بودن در تنهایی است.

راه های شاد بودن در زندگی

چگونه شاد زندگی کنیم ؟ با تغذیه سالم

تغذیه سالم یک ویژگی افراد شاد است. غذایی که می خوریم، تاثیر بزرگی بر احساس ما دارد. یکی از راه های شاد بودن در زندگی همین تغذیه سالم است.

از خوردن فست فود ها اجتناب کنید. این غذا ها، بر خلاف مزه ی خوبی که دارند، غذای سالمی نیستند. غذای شما باید شامل ویتامین ها و سایر مواد مورد نیاز بدنتان باشد؛ نه صرفا چیزی برای پر کردن شکمتان.

مقدار غذایی که می خورید هم مهم است. نه پرخوری کنید و نه کم خوری. به حد کافی غذا بخورید.

نوشیدن آب را هم فراموش نکنید. سعی کنید یک بطری که قابلیت استفاده ی چند باره دارد، برای خودتان داشته باشید. این بطری را همیشه جلوی چشمانتان قرار دهید تا هر بار که به آن نگاه می کنید، به شما یادآوری شود که باید آب بنوشید.

شما کامل نیستید ، قبولش کنید

اکثر ما آدم ها، در تلاش برای بی نقص بودن هستیم. سعی می کنیم تمام تلاش مان را بکنیم تا هیچ مشکلی نداشته باشیم. می خواهیم موجودات بی نقصی باشیم که به هیچ عنوان خطایی از آن سر نمی زند. به محض دیدن اولین خطا، خودمان را تنبیه می کنیم.

واقعا چرا اینقدر به دنبال کمال گرایی هستیم؟ مگر انسان کامل وجود دارد؟ اصلا مگر می شود کامل بود؟ تلاش برای بی نقص بودن، یک تلاش بی نتیجه و بی فایده است که فقط زمان و انرژی ما را هدر می دهد.

بیایید قبول کنیم که کامل نیستیم. قبول کنیم که نقص داشتن، یکی از ویژگی های زندگی است. همین مورد، یکی از بهترین جواب ها برای سوال ” چگونه شاد زندگی کنیم ” است. الحق که جواب خوبی است. کنار آمدن با نقص ها، یکی از راه های شاد بودن در زندگی است.

 

راه های شاد بودن در تنهایی

چگونه شاد زندگی کنیم ؟ با اعتماد به خودمان!

اگر اعتماد به نفس نداشته باشیم، به آسانی متوجه می شویم که در زندگیمان چیزی سر جایش نیست. با داشتن اعتماد به نفس، شما به تایید دیگران نیازی ندارید. یعنی حتی اگر جایی باشید که کسی زندگی نمی کند تا شما را تایید کند، باز هم احساس شادی می کنید. در واقع اعتماد به نفس یکی از راه های شاد بودن در تنهایی است.

خبر خوب این است که اعتماد به نفس، برخلاف تصور عموم مردم، یک چیز ذاتی نیست.بلکه یک مهارت است. این یعنی اینکه، این ویژگی قابل یادگیری است. برای داشتن اعتمادبه نفس بیشتر، کتاب هایی خوبی وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

یک تصور عمومی دیگری که وجود دارد این است که مردم فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی اینکه من هر کاری را که بخواهم می توانم انجام دهم. اما این تعریف از اعتمادبه نفس، ناقص است. باید بدانیم که رسیدن به هر موفقیتی، هزینه ای در پی دارد. این هزینه لزوما هزینه ی مالی نیست؛ بلکه می تواند کم کردن تفریح ها و سخت تر تلاش کردن باشد. پس تعریف درست اعتمادبه نفس این است: من هر کاری را که بخواهم، به شرط پرداخت هزینه اش، می توانم انجام دهم.

سخن پایانی

همه ی ما انسان ها، فقط یک زندگی داریم. پس طبیعی است که دائما از خودمان بپرسیم چگونه شاد زندگی کنیم . شاد بودن در زندگی، می توانند به ما این احساس را بدهد که از زندگی مان به خوبی استفاده کرده ایم. به قول یکی از بنده های خدا: قبل از مرگتان نمیرید!

برای شاد زندگی کردن داشتن اعتماد به نفس ضرورت دارد. کمبود این ویژگی باعث افسردگی، گوشه گیری و انزوا می شود. اگر فکر می‌کنید از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

 

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست