آزمون تست شخصیت ام بی تی آی MBTI


تست روانشناسی ام بی تی آی MBTI یک تست روانشناسی معروف است که که بر اساس نظریه تیپ های روان شناس و روانپزشک سویسی کارل گوستاو یونگ طراحی شده است. نتیجه و تحلیل این تست روانشناسی تفاوت های بین انسان ها را نشان می دهد.

 • مهمترین کاربردهای تست روانشناسی MBTI 
 • تعیین ویژگی های فردی، نقاط قوت و ضعف هر تیپ شخصیتی در جهت بهبود رشد فردی
 • پیشنهاد رشته های تحصیلی مناسب هر تیپ شخصیتی
 • ارائه شغل های مناسب و نامناسب هر تیپ شخصیتی
 • معرفی شخصیت زنان و مردان هر تیپ
 • بررسی عملکرد افراد دارای هر تیپ شخصیتی

با انجام این تست و سپس مشاهده تحلیل آن، با به کارگیری نتایج ارائه شده می توانید رشد فردی خود را بهبود دهید

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.


11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.


21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.


31.

32.

33.

34.

35.

36.

37.

38.

39.

40.


41.

42.

43.

44.

45.

46.

47.

48.

49.

50.


51.

52.

53.

54.

55.

56.

57.

58.

59.

60.


آزمون با موفقیت به پایان رسید

تیپ شخصیتی شما NO JS!

NO JS!

جهت مشاهده تحلیل نتیجه آزمون بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاهده تحلیل آزمون

جهت ارسال نتیجه به ایمیل تان، آدرس ایمیل را در کادر زیر وارد کنید.

نتیجه آزمون را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.: BlackSwanLab :.
Some text

تست mbti رایگان یک پرسش نامه شخصیت شناسی است که حالات متفاوت افراد، ویژگی‌های شخصیتی و نقاط قوت آن‌ها را نشان‌ می‌دهد. در واقع تست شخصیت شناسی ام بی تی آی از معروف‌ترین و معتبرترین تست‌های روانشناسی است. این تست در زمینه انتخاب شغل، ازدواج، استعدادیابی و غیره‌ می‌تواند به افراد کمک کند.

بر اساس تست mbti آنلاین افراد چهار دسته هستند که با پاسخ به پرسش‌ها ی آن، شخصیت خود را‌ می‌شناسند. نتیجه این آزمون یک کلمه انگلیسی بوده که از چهار حرف انگلیسی تشکیل شده است. قرار گرفتن این حروف در کنار یکدیگر 16 تیپ شخصیتی منحصر به فرد را معرفی‌ می‌کند.

آزمون ام بی تی آی شامل 4 عامل دو قطبی است و هر قطب یک ترجیح شخصیتی‌ دارد که عبارتند از:

 • درون گرایی(e) و برون گرایی(I)
 • حس (S) یا شهود(N)
 • تفکر(T) یا احساس(F)
 • قضاوت ( J) یا ادراک (P)

نحوه دریافت انرژی افراد در جمع یا تنهایی؟ ( درون گرا – برون گرا)

به خاطر سپردن انواع اطلاعات با حس یا با مشاهده ؟ (حس – شهود)

شیوه انتخاب و تصمیم گیری افراد بر مبنای منطق بوده یا احساس؟ ( فکری – احساسی)

سازمان دهی دنیای اطراف و محیط بیرون با نظم یا با آزادی عمل؟ (قضاوت – ادراک)

(تفکر- احساس) و (حس – شهود) به ارزیابی کارکردهای روانی افراد‌ می‌پردازد.

( درون گرا- برون گرا) و ( قضاوت-ادراک) دید و نگرش روانی افراد را بررسی‌ می‌کند.

اساس تست ام بی تی آی این است که همه افراد ترجیحات خاصی در نحوه تجربیات خود دارند و این ترجیحات زیربنای علایق، نیازها ، ارزش‌ها و انگیزه آن‌ها محسوب می‌شود.

می‌توان گفت تس ام بی تی ای برای افراد عادی ساخته شده است و بر تفاوت طبیعی و عادی افراد تاکید دارد. اکثر محققان از تست mbti که توسط مرکز روانشاختی “مایزر بریگز” و در مجله‌های خود مرکز چاپ شده است، برای شناخت تیپ شخصیتی افراد کمک‌ می‌گیرند.

تست mbti چیست؟

در سال 1917 ” کاترین بریگز و ایزابل بریگز” تحقیقات خود را در مورد ” شخصیت شناسی” آغاز کردند. کاترین هنگام برخورد و ملاقات با داماد خود، تفاوت‌های قابل توجهی بین شخصیت او و سایر اعضای خانواده مشاهده کرد. به همین علت پروژه خواندن زندگی‌نامه افراد مشهور را آغاز نمود و نتیجه آن ایجاد یک تست شخصیت‌شناسی بود که در آن چهار خلق و خوی متفاوت به نام متفکرانه، خودجوش، اجتماعی و عمل گرا را پیشنهاد کرد.

در سال 1923 کتاب روانشناسی ” آرل یونگ” منتشر شد و بریگز متوجه شباهت زیادی بین نظریه‌های خود و یونگ شد. سال 1928 یونگ، کاترین بریگز و دخترش علاقه ی خود را به رفتارهای انسانی با کاربرد عملی انواع نظریه‌های روان شناسی آغاز کردند. نهایتا در سال 1962 اولین تست روانشناسی mbti منتشر شد.

دونالد مک کینون رئیس موسسه شخصیت شناسی و تحقیقات اجتماعی دانشگاه کالیفرنیا، “‌هارولد گرانت” استاد دانشگاه میشیگان و همچنین ” مری اچ مک کالی” استاد دانشگاه فلوریدا از تست ام بی تی آی استقبال و پشتیبانی کردند.

نهایتا در سال 1975 این آزمون در اختیار روانشناسان و مشاوران قرار گرفت و مرکز برنامه‌های کاربردی روانشناسی، به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی تاسیس شد.

پس از مرگ مایزر در سال 1980،مری مک کالی، کتابچه راهنمای تست شخصیت شناسی mbti را به روز کرد و چاپ دوم آن در سال 1985 منتشر شد.و در سال 1988 نیز چاپ سوم وارد بازار گردید.

در نظریه یونگ mbti یک تست روان شناختی است که به افراد کمک‌ می‌کند تا با پاسخ صادقانه به پرسش‌ها ، شخصیت خود را بهتر بشناسند.

تست MBTI 93 سوال دارد که پاسخ آن‌ها کمتر از 12 دقیقه زمان‌ می‌خواهد.

یونگ و مایزر اعتقاد دارند که رفتار افراد و تیپ شخصیتی آن‌ها از یک فرد به فردی دیگر متفاوت است که نهایتا موجب تفاوت در شخصیت آن‌ها‌ می‌شود.

انواع تیپ شخصیتی تست ام بی تی آی رایگان

در تست شخصیت شناسی mbti انواع شخصیت‌ها عبارت است از:

شخصیت روشنفکر ( INTJ)

کنار هم قرار گرفتن حروف INTJ مربوط به تیپ شخصیتی روشنفکر است. این افراد بسیار منطقی، خلاق و تحلیل گر هستند.

شخصیت فرمانده (ENTJ)

اگر در تست mbti آنلاین حروف ENTJ کنار هم باشند، تیپ شخصیتی فرمانده را نشان‌ می‌دهند. این افراد دوست دارند اوقات فراغت خود را با دیگران بگذرانند به طوری که صحبت کردن با دیگران به آن‌ها انرژی‌ می‌بخشد..

شخصیت مبلغ (ENPT)

افرادی که تیپ شخصیتی ENPT دارند، به عنوان مبلغ در تست MBTI معروف هستند. این افراد قدرتمند، با ذکاوت، هوشیار و خلاق بوده، همچنین بسیار ایده گرا هستند.

شخصیت متفکر (INTP)

تیپ شخصیتی متفکر یا INTP به عنوان افراد آرام و منطقی شناخته‌ می‌شوند. این تیپ از افراد تنهایی و تفکر را به مکان‌های شلوغ و پر جمعیت ترجیح‌ می‌دهند. در واقع افراد درون گرایی هستند که بیشتر وقت خود را در تنهایی و به تفکر‌ می‌پردازند.

شخصیت سفیر (ESFJ)

حروف ESFJ از نظر تست روانشناسی ام بی تی آی مربوط به افرادی است که مرتب، منظبت، وفادار و مهربان هستند. این افراد انرژی خود را در صحبت با دیگران به دست‌ می‌آورند.

شخصیت مجری ( ESTJ)

این افراد با تیپ شخصیتی ESTJ شناخته‌ می‌شوند که خصوصیات آن‌ها عملگرایی و منطقی بودن است. این دسته، ترجیح‌ می‌دهند کارها بر اساس قانون و بدون ایجاد مشکل پیش بروند. همچنین اعتقادات قوی داشته و از آن‌ها پیروی‌ می‌کنند.

شخصیت حامی ( ISFJ)

قرار گرفتن حروف ISFJ تیپ شخصیتی حامی را معرفی‌ می‌کند. بارزترین خصوصیات اخلاقی این افراد مسئولیت پذیری، آرام، خونسرد و خوش قلب بودن، است. تیپ شخصیتی ISFJ با ENTP در تضاد‌ می‌باشد.

شخصیت بازپرس (ISTJ)

در تست mbti آنلاین افرادی محتاط، آرام، عمل گرا که به اسم ISTJ معرفی‌ می‌شوند. این افراد بسیار وفادار بوده و سنت را قبول دارند. همچنین نظم در منزل، محل کار و برنامه‌های آن‌ها حرف اول را‌ می‌زند.

مشاور (INFJ)

این تیپ شخصیتی که مشاور یا INFJ نام گذاری شده است، کمیاب و تنها شامل 1 تا 3 درصد افراد جامعه‌ می‌شود. خصوصیات اخلاقی تیپ شخصیتی مشاور کمال گرایی، احساساتی، خلاق و تحلیل گر است.

پیکارگر یا جنگجو (ENFP)

تیپ شخصیتی ENFP شامل افراد جذاب، خلاق، سرشار از انرژی و مستقل‌ می‌باشد.

چیره دست (ISTP)

افرادی که تیپ شخصیتی ISTP دارند مستقل و متفکر هستند. این افراد فعالیت‌های عملی و انجام کارهای جدید را دوست دارند.

ماجراجو (ISFP)

تیپ شخصیتی ISFP در برابر ENTJ قرار دارد. این افراد ماجراجو، کنجکاو، بسیار آرام ، صبور، ساده و مهربان هستند.

کارآفرین (ESTP)

تیپ شخصیتی ESTP را به عنوان افراد برون گرا‌ می‌شناسند. این تیپ از افراد وقت گذرانی با دوستان و خانواده را دوست دارند. بیشتر ر روی جزییات مسائل تمرکز دارند.

سرگرم کننده (ESFP)

افرادی که این تیپ شخصیتی را دارند برون گرا‌ می‌باشند.این افراد معمولا در مرکز توجه اغلب مهمانی‌ها قرار دارند .

واسطه‌گر (INFP)

تیپ شخصیتی INFP شامل افراد ایده آل گرا و سلطه گر‌ می‌شود. این افراد شخصیتی خلاق با آرمان‌های ارزشمند دارند.

پیش قدم (ENFJ)

افرادی با تیپ شخصیتی ENFJ بوده که خوش رفتار، مهربان، احساساتی، وفادار و خون گرم هستند.

هدف تست شخصیت شناسی mbti

برخلاف سایر تست‌ها، تست MBTI قصد درمان مشکلات افراد را ندارد در واقع این تست اصلا تست روان شناسی نیست بلکه فقظ به افراد در شناخت خود، کمک کرده و علایق و نقاط قوت، را به آن‌ها گوش زد‌ می‌کند.

علت انجام تست mbti آنلاین چیست؟

با انجام این تست‌ رایگان mbti می‌توانید شناخت کلی و عمقی نسبت به خود داشته باشید و بر اساس این شناخت، استعداد‌های خود را یافته یا به دنبال کار مناسب شخصیت خود بروید. همچنین سازمان‌های مختلف نیز برای یافتن افراد مناسب برای جایگاه‌های مختلف شغلی از تست روانشناسی ام بی تی آی استفاده‌ می‌کنند. با کمک این آزمون کارفرما متوجه‌ می‌شود که چه انتطارتی از کارمندان خود داشته باشد.

اعتبار تست  mbtiچقدر است؟

 • از تست mbti برای شناخت افراد و روحیات آن‌ها استفاده‌ می‌شود.
 • در این تست، اصلا تبعیض نژادی یا تبعیض جنسیتی جایگاهی ندارد.
 • به گونه ی طراحی شده که برای تمام افراد در سرتاسر جهان کاربرد دارد.
 • همچنین تست ام بی تی آی توسط موسسه‌های روان شناسی نیز تایید شده است.
 • این موارد گواهی بر اعتبار آزمون و نتایج آن است.

تست mbti ازدواج

حتما در اطراف خود افرادی را دیده اید که شخصیت گوناگونی دارند ولی در کنار یکدیگر خوشبخت هستند برای نمونه یک طرف از زوجین به طبیعت، گشت و گذار علاقه دارد اما طرف دیگر تنهایی و ماندن در خانه را تر جیح‌ می‌دهد و یا زن بسیار منظم و دقیق بوده در حالی که نظم و انظبات برای مرد اولویت آخر است.‌ می‌بینید که این افراد در کنار این تضاد‌ها زندگی موفقی دارند.

روان شناسان امروزه از تست mbti ازدواج رایگان برای کمک به افراد در انتخاب شریک زندگی مناسب کمک‌ می‌کنند. آن‌ها با کمک این تست دریافتند که میزان موفقیت هر ازدواج، به نزدیک بودن تیپ شخصیتی آن‌ها بستگی دارد. یعنی اگرچه افراد شخصیت‌های گوناگونی دارند اما شخصیت آن‌ها در برخی موارد بهم شباهت داشته و این تشابه موجب دوام و موفقیت زندگی شده است.

با انجانم تست mbti ازدواج‌ می‌توانید شریک زندگی مناسب خود را پیدا کرده که موجب ایجاد ارتباط بهتر بین شما‌ می‌شود.

تست mbti ازدواج رایگان در اینترنت و وب سایت‌های مربوط به روان شناسی وجود دارد که افراد با پاسخ به پرسش‌های آن و شناخت تیپ شخصیتی خود و طرف مقابل، امکان انتخاب درست را دارند

تست شخصیت شناسی آنلاین

این تست بسیار شناخته شده است و به لحاظ روان شناسی انجام آن به همه افراد جامعه توصیه‌ می‌شود. سایت‌های زیادی تست mbti آنلاین را انجام‌ می‌دهند. این سایت‌ها انواع فیلم و پرسش نامه با زبان‌های مختلف دنیا را را در دسترس عموم قرار داده و افراد‌ می‌توانند تست را با گوشی یا لبت تاب خود به صورت آنلان پاسخ دهند و با مطالعه نتیجه تست شناخت بهتری از شخصیت خود داشته باشند.

تست mbti رایگان

با نوشتن ام بی تی آی در اینترنت صفحات زیادی باز می‌شود که این تست را در اختیار شما قرار‌ می‌دهند. اما بهتر است بدانید که آزمون اصلی ام بی تی آی مربوط به موسسه مایزر به صورت رایگان وجود ندارد و باید نسخه اصلی آن خریداری شود. با این وجود انواع گوناگون تست mbti رایگان در سایت‌های انگلیسی و فارسی وجود دارد که با پاسخ به پرسش‌های‌ می‌توانید شخصیت خود، استعدادها و علایق خود را شناسایی کنید.

انتقاد به تست mbti آنلاین

اگرچه ام بی تی آی شبیه به برخی نظریه‌های روانشناسی است، اما محققان زیادی آن را قبول نکرده و انتقاد زیادی را به آن وارد کرده اند. آن‌ها معتقدند که این تست دارای نقایص روان شناسی‌ می‌باشد. از جمله:

 • اعتبار ضعیف ( نداشتن قدرت پیش بینی)
 • اطمینان ضعیف (ارائه نتایج مختلف برای افراد مختلف)
 • دسته بندی مستقل( مشخص شده که برخی صفات دو گانه با یکدیگر ارتباط دارند)
 • جامع نبودن (از بین رفتن روان رنجوی)

محققان دیگری در دانشگاه‌های معتبر دنیا این انتقادات را قبول نداشته و تست mbti را به عنوان یک آزمون کاربردی در شناخت شخصیت افراد قبول دارند.

سخن پایانی

با همه صحبت‌های ضد و نقیض و معایبی که به این تست روانشناسی وارد است، اما می‌توان گفت یکی از بهترین تست‌های رایگان برای شخصیت شناسی محسوب می شود. در صورتی که هنوز هم شناخت کافی نسبت به خود را ندارید، این تست را برای یک بار هم که شده در خودساخته انجام دهید.

فهرست