عزت نفسمقالهوبلاگ

راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

اشتراک گذاری این مطالب در:

افزایش عزت نفس در زندگی بسیار مهم است. درب‌های موفقیت، زمانی به روی شما باز می‌شوند که عزت نفس و اعتماد به نفس خوبی داشته باشید. اما واقعیت این است که گاهی‌اوقات، تعریف این دو با هم اشتباه گرفته می‌شود. اعتماد به نفس از روی شکل و ظاهر ترکیب کلمه هم نشان می‌دهد که چه معنایی دارد اما اجازه بدهید، عزت نفس را برای‌تان دقیق‌تر تعریف کنیم. عزت نفس چیست؟

عزت نفس، شکل و شیوه‌ای است که درباره خود فکر می‌کنید و احساسی است که به خود دارید. حال، زمانی که فردی دارای عزت نفس بالاست یعنی نسبت به خود احساس مثبت و خوبی دارد و بیشتر مواقع از خود و رفتارهایش راضی است.

عزت نفس، شکل و شیوه‌ای است که درباره خود فکر می‌کنید و احساسی است که به خود دارید. حال، زمانی که فردی دارای عزت نفس بالاست یعنی نسبت به خود احساس مثبت و خوبی دارد و بیشتر مواقع از خود و رفتارهایش راضی است. عزت نفس اندک هم دقیقا مقابل این حالت قرار دارد و گویای وضعیت کسی است که خود را دوست ندارد و از خود ناراضی است. با شناخت راه های افزایش عزت نفس می‌توان نگاه منفی به خود را تغییر داد. چطور؟ با ما همراه باشید:

1. شناخت میزان عزت نفس وجودی خود

یکی از راه های افزایش عزت نفس این است که بدانید اصلا وضعیت عزت نفس در شما چگونه است. آیا خود را به اندازه کافی دوست دارید و می‌توانید اشتباهات‌تان را ببخشید و برای رشد در آینده برنامه‌ریزی کنید یا داستان به شکل دیگری است و ندایی درونی مدام به شما نقص‌های‌تان را گوشزد می‌کند و یادآور این نکته است که فردی مهم و مطلوب نیستید؟
برای اینکه بتوانید خود را در جهت مثبت تغییر بدهید باید حتما از وضعیت فعلی خود دید و تصویری مناسب داشته باشید. پس ببینید که عزت نفس‌تان در چه حد و حدودی است.

اگر احساس کردید که نگاهی بی‌رحم و منفی نسبت به خود دارید و مدام خود را سرزنش می‌کنید و هیچ رضایتی از خود ندارید یا رضایت‌تان از ویژگی‌ها و رفتارهای‌تان بسیار اندک است، باید بدانید که عزت نفس‌تان چندان بالا نیست.

برای اینکه بتوانید خود را در جهت مثبت تغییر بدهید باید حتما از وضعیت فعلی خود دید و تصویری مناسب داشته باشید. پس ببینید که عزت نفس‌تان در چه حد و حدودی است.

2. در جستجوی کمال نبودن

باید بدانید که یکی از راه های افزایش عزت نفس در این است که کمال و صد در صد بودن را کنار بگذارید. هیچ‌کس کامل نیست. همه دارای عیوب و نقص‌هایی هستند که در بهترین حالت ممکن، موفق به رفع و اصلاح بخش‌هایی از آنها هستند. پس چرا فکر می‌کنید که شما باید در همه امور عالی و بی‌نقص عمل کنید. مگر شما بشر نیستید؟ پس انتظارات فرازمینی نسبت به خود را کنار بگذارید و در جستجوی کمال نباشید.
کمال‌گرایی باعث می‌شود که زندگی‌تان تلخ و سخت شود. زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند در تمام ابعاد زندگی خود به نهایت بی‌نقصی دست پیدا کند و داشتن چنین انتظاری فقط شما را سرخورده و ملول خواهد کرد. خود را بپذیرید؛‌ با تمام ویژگی‌های مثبت و منفی وجودی‌تان. یادتان باشد که تنها زمانی می‌توانید به رشد برسید که نقایص و کمبودهای‌تان را بپذیرید.
از راه های افزایش عزت نفس باید همین را بدانید که مشکلی حل خواهد شد که صورت واضحی داشته باشد. پس نقایص‌تان را بشناسید و درصدد رفع‌شان برایید اما به دنبال بی‌نقص بودن نباشید.

از جمله راه های افزایش عزت نفس باید به مشارکت در فعالیت‌های خیرخواهانه اشاره کرد. این قبیل اقدامات و فعالیت‌ها باعث می‌شوند تا شما احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید.

3. مشارکت در فعالیت‌های خیرخواهانه

از جمله راه های افزایش عزت نفس باید به مشارکت در فعالیت‌های خیرخواهانه اشاره کرد. این قبیل اقدامات و فعالیت‌ها باعث می‌شوند تا شما احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید. یعنی فکر می‌کنید که مفید واقع می‌شوید و از همین رو، دید و رویکردتان به خود نیز بهبود پیدا می‌کند. عزت نفس داشتن هم دقیقا همین است.
اگر بتوانید نسبت به خود، احساس خوبی داشته باشید به طور قطع عزت نفس‌تان بالا می‌رود. پس کارهایی در زندگی انجام بدهید که دیدگاه‌تان را نسبت به خودتان ارتقا می‌دهد. مفید واقع شدن و نیکی کردن هم قلب و روح‌تان را جلا می‌دهد و هم شما را در نظر خودتان، قوی‌تر و پرفایده‌تر و عزیزتر می‌کند.

یکی از راه های افزایش عزت نفس این است که بدانید

4.  سبک زندگی بهتر یکی از راه های افزایش عزت نفس

سبک زندگی بهتر یعنی چه؟ منظور از سبک زندگی بهتر، داشتن برنامه‌ای است که باعث می‌شود شادتر، سالم‌تر از لحاظ روحی و جسمی و بهره‌ورتر زندگی کنید. دقت کردن به ابعاد مختلف زندگی باعث می‌شود تا اهمیت بیشتری به خودتان بدهید. کسی که به خود اهمیت می‌دهد و خود را دوست دارد از عزت نفس بالاتری هم برخوردار خواهد شد. به سبک زندگی خود توجه داشته باشید.

برای تغذیه، ورزش، ظاهر، تفریح و اوقات فراغت خود وقت بگذارید و برنامه‌هایی تعیین کنید و یادتان باشد که ابعاد معنوی زندگی را هم در نظر داشته باشید.

برای تغذیه، ورزش، ظاهر، تفریح و اوقات فراغت خود وقت بگذارید و برنامه‌هایی تعیین کنید و یادتان باشد که ابعاد معنوی زندگی را هم در نظر داشته باشید. کسی که به خود اهمیت می‌دهد و زندگی‌اش را در چارچوب و مسیری درست هدایت می‌کند به طور قطع به زوایای مثبت خود بیشتر پِی خواهد برد و از همین رو خود را بیشتر دوست خواهد داشت و عزت نفس بالاتری هم پیدا خواهد کرد.

5. انجام کارهای مورد علاقه

به علایق‌تان در زندگی هم توجه کنید. یکی از مهم‌ترین راه های افزایش عزت نفس همین است. یعنی باید ببینید که چه کارهایی را دوست دارید و چه فعالیت‌هایی باعث شادتر شدن‌تان می‌شود. این برنامه‌ها و فعالیت‌ها را در برنامه‌ریزی‌های زندگی خود وارد کنید و بگذارید تا احساس خوبی در وجودتان شکل بگیرد. این احساس خوب، دیدتان را نسبت به خود هم ارتقا می‌دهد و باعث می‌شود که خود را بیشتر دوست بدارید.
شما همان چیزی هستید که انجام می‌دهید. پس اگر کاری را انجام بدهید که به آن علاقه دارید، در حقیقت یعنی خودتان را دوست دارید و چه چیزی بهتر از این؟ عزت نفس دقیقا یعنی دوست داشتن خود، احترام قائل شدن برای زندگی خود و عزیز شماردن لحظات زندگی که مربوط به شماست.

به علایق‌تان در زندگی هم توجه کنید. یکی از مهم‌ترین راه های افزایش عزت نفس همین است. یعنی باید ببینید که چه کارهایی را دوست دارید و چه فعالیت‌هایی باعث شادتر شدن‌تان می‌شود.

6. معاشرت با عزیزان و دوستان

یادتان باشد که انزوا می‌تواند مانند خوره، عزت نفس‌تان را مخدوش کند. پس بهتر است با افرادی در معاشرت و دوستی قرار داشته باشید که به شما علاقه‌مند هستند. این افراد می‌توانند حس دوست‌داشتنی بودن را در شما افزایش بدهند.

از جمله راه های تقویت عزت نفس همین معاشرت و دوستی با عزیزان است. زیرا آنها به شما گوشزد می‌کنند که دارای ویژگی‌ها و رفتارهایی هستید که ارزش دوست داشته شدن را دارد و به همین خاطر نگاه مثبتی نسبت به خود در وجودتان شکل می‌دهند. پس همیشه با عزیزان‌تان و کسانی که شما را دوست دارند و برای‌تان ارزش قائل هستند در ارتباط و دوستی قرار بگیرد تا احساس بهتری هم نسبت به خود داشته باشید.

 راه های افزایش عزت نفس

در آخر

تمام تلاش‌تان را برای بهتر زندگی کردن به کار بگیرید. راه های تقویت عزت نفس را بخوانید و در زندگی برای بالا بردن آن تلاش کنید. یادتان باشد که شما هم دقیقا مانند تمام افراد دیگر، ظرفیت رشد و شکوفایی دارید و این خودتان هستید که باید با تلاش و دقت برای خود زندگی بهتر و بهره‌ورتری بسازید. منتظر کمک‌های غیبی یا تغییر شرایطی نباشید که صد در صد دلخواه‌تان است. این تغییر و کمک‌ها وجود خارجی ندارند.

تنها راه بهتر شدن زندگی، ایستادن روی زانوهای خود و تلاش شخصی با کمک گرفتن از منابع بیرونی و درونی خود برای شکوفا کردن استعدادها و توانمندی‌های‌تان است.

تنها راه بهتر شدن زندگی، ایستادن روی زانوهای خود و تلاش شخصی با کمک گرفتن از منابع بیرونی و درونی خود برای شکوفا کردن استعدادها و توانمندی‌های‌تان است. شما حق دارید که در فرصت کوتاهی از عمر که در اختیار دارید به بهترین تجربه‌ها و شیرین‌ترین لحظه‌ها دست پیدا کنید. این یک واقعیت است که باید جدی بگیرید؛‌ تلاش مداوم برای بهتر و بهتر شدن در زندگی.
یاد بگیرید که در این مسیر چه با یادگیری راه های افزایش عزت نفس چه هر ترفند دیگری که منجر به رشد می‌شود، زندگی را برای خود و اطرافیان‌تان زیباتر کنید. تلاش و پیگیری برای رشد بسیار ارزشمند است.

برای افزایش عزت نفس روی عکس زیر کلیک کنید و در دوره کیمیاگر ثبت نام کنید

برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست