مقالهموفقیت در روابطوبلاگ

توقعات بیجا از دیگران دزد آرامش است | با این تکنیک ها آن را کنار بگذارد

اشتراک گذاری این مطالب در:

توقع و انتظار نابجا نه تنها آرامش را از شما سلب می‌کند، بلکه دیگران را هم از اطرافتان پراکنده می‌کند. در واقع شما را به فردی افسرده و زودرنج تبدیل می‌کند. توقعات بیجا از دیگران باعث می‌شود تا مدام فکر کنید حق شما خورده شده است. همچنین مدام فکر می‌کنید در حق شما ظلم می‌شود. پس شما فرد مظلومی هستید که در گرفتن حقتان ناتوانید. در نهایت به فردی گوشه‌گیر و تنها تبدیل می‌شوید. اگر می‌خواهید به این مشکلات مبتلا نشوید، باید از همین حالا توقع بیجا داشتن از دیگران را کنار بگذارید. در ادامه با سایت موفقیت سلف مید همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

هیچ کس تفکر و عملش مثل شما نیست

یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود توقع داشته باشید، انتظار تفکر و عمل یکسان از دیگران است. هیچ دو انسانی شبیه به هم فکر نمی‌کنند. حتی دو قلوهای همسان هم تفکر و عملشان شبیه به یکدیگر نیست. تریبت، فرهنگ، عوامل ژنتیک و اعتقادات معنوی تاثیر زیادی در شکل‌گیری اخلاق و رفتارهای ما دارد.

در هر شهر و گوشه‌ای از ایران هم مردم فرهنگ متفاوتی دارند. خانواده‌ها نیز رفتارهای متفاوتی دارند که شاید همسایه آن‌ها شبیه‌شان نباشد. پس باید با این موضوع کنار بیایید که استانداردها و الگوهای زندگی دیگران با شما متفاوت است. پس توقعات خود را کمتر کنید.

هیچ انسانی خوب مطلق نیست

انتظار نداشته باشید آدم‌ها خیرمطلق باشند. هیچ دو انسانی خیر مطلق نیستند. در هر آدمی یک نقطه ضعیف (کوچک یا بزرگ) وجود دارد. هیچ آدمی نمی‌تواند مدعی باشد که کامل مطلق است. بنابراین باید بپذیرید اگر کسی در حق شما اجحاف کرده، به دلیل نقطه ضعف اوست. شما هم بدون نقص نیستید. شما هم کامل نیستید و ممکن است شما هم در حق کسی اجحاف کرده باشید که از آن اطلاع ندارید. پذیرش این موضوع که همه اشتباه می‌کنند، باعث می‌شود تا راحت تر با بی‌مهری دیگران کنار بیایید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های درمان استرس زنان

توقعات بیجا از دیگران / توقع بیجا داشتن از دیگران

انتظار نداشته باشید همه نظرتان را تأیید کنند

اگر فکر می‌کنید دانای کل هستید و هر نظری که می‌دهید دیگران باید با آن موافقت کنند، سخت در اشتباهید. حتی بهترین دوست‌ها هم در همه موارد با هم نظر یکسانی ندارند. پس این تفکر که باید دیگران مثل شما فکر کنند، کاملاً اشتباه است. این موضوع باعث توقعات بیجا از دیگران می‌شود. وقتی کسی با نظر شما مخالفت می‌کند، کاملاً طبیعی است و برای همه وجود دارد.

اندیشه، باور و اعتقادات هر کس مختص به خود اوست. اگر شما دوستان یا خانواده‌ای دارید که در بیشتر موارد با شما هم عقیده هستند، خوش شانسید. اما این خوش شانسی نباید باعث فرصت‌طلبی شود. هر لحظه ممکن است موضوعات جدیدی بوجود آید که دیگران با آن مخالف باشند.

بیشتر بخوانید: چکار کنیم که نظر دیگران برایمان اهمیت نداشته باشد؟

هیچ کس از محتویات ذهن دیگری خبر ندارد

یکی از دلایل توقع بیجا داشتن از دیگران اینست که فکر می‌کنید دیگران باید با نگاه کردن، سریع احساس‌تان را بفهمند. در حالی‌که در بیشتر مواقع این تشنج در روابط از یک سوءتفاهم خیلی ساده شروع می‌شود. احتمالاً دیگران متوجه احساسات شما نیستند. به هر دلیلی شاید آن‌ها نتوانند انتظارات شما را درک کنند. در نتیجه شما فکر می‌کنید آنها به شما کم لطفی می کنند.

اما باید بدانید که دیگران محتویات ذهن‌تان آگاه نیستند. پس چطور انتظار دارید  نیاز و خواسته‌هایتان را برآورده کنند؟ کمی واقع‌بین باشید و این موضوع را بارها برای خود حلاجی کنید.

در مشکلات و سختی ها همیشه دیگران نیستند

یکی دیگر از دلایل توقعات بیجا از دیگران اینست که فکر می کنید هر بار که به زمین می‌خورید دیگران باید شما را بلند کنند. هر چند از نظر عاطفی هر کسی نیاز دارد تا در مواقع سختی اطرافیان کنارش باشند، اما اینکه انتظار داشته باشید همیشه در کنارتان باشد، کمی غیرواقع‌بینانه است.

هر کسی مشکلات خاص خود را دارد که ممکن است در وقت نیاز نتواند همیشه حاضر شود. شاید شما هر چند وقت یک بار با مشکلات زیادی برخورد کنید. پس اگر توقع داشته باشید که دیگران فوراً در کنارتان ظاهر شوند، توقع نابجاست.

بیشتر بخوانید: کنار گذاشتن تنفر از آدم‌ها چگونه ممکن است؟

توقع خوبی متقابل را نداشته باشید

اگر شما در حق کسی خوبی کردید، انتظار نداشته باشید که دیگران سریع به رفتار خوب شما پاسخ دهند. ما در مدینه فاضله زندگی نمی‌کنیم. پس نباید فکر کنیم همه آدم‌ها باید مثل ما فکر و رفتار کنند. اگر رفتار و عملکرد ما خوب است، نباید منتظر باشیم آن‌ها همین رفتار را داشته باشند. برخی از افراد باملاحظه هستند و به رفتار خوب پاسخ خوب می‌دهند. اما برخی فراموشکارند. اگر می‌خواهید در آرامش زندگی کنید، باید توقع بیجا داشتن از دیگران را همین امروز ترک کنید.

هیچ آدم پارسال نیست

آدم‌ها برحسب شرایط و تجربیات زندگی تغییر می‌کنند. پس نباید انتظار داشته باشید آدم‌های اطرافتان مثل گذشته باشند. اگر دوست شما در دوران مجردی همیشه در بیرون رفتن شما را همراهی می‌کرد، اکنون متاهل و صاحب همسر و فرزند است. پس نباید فکر کنید باید مثل قبل با شما رفتار و برایتان زمان صرف کند.

بیشتر بخوانید: درمان اعتماد به نفس پایین

 باید از همین حالا توقع بیجا داشتن از دیگران را کنار بگذارید.

هیچ چیز با هم به آدم‌ها داده نمی‌شود

هر کس در زندگی‌اش نقص یا کمبودهایی دارد. حتی آن‌هایی که از نظر ما الگو هستند و هیچ کمبودی در زندگی ندارند، باز هم از یک جا گلایه می‌کنند. بنابراین انتظار نداشته باشید زندگی بر وفق مرادتان باشد. مشکلات را با همه سختی بپذیرید و برای برطرف کردنشان تلاش کنید. اما توقعات بیجا از دیگران را کنار بگذارید. با این کار زندگی‌تان رنگ آرامش می‌گیرد.

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

4 دیدگاه. Leave new

  • مرتضی چزکی
    تیر 17, 1399 4:55 ب.ظ

    سلام مقداری غلط املایی در نوشته وجود دارد ولی دیزاین سایت برای من جالبه(رنگ و فضایی که داره و نوع دسترسی به فایل ها و یا مطالب چینش در دسترسی دارند) که اگه اپلیکیشین سلف مید رو طراحی کنین دسترسی به مطالب و سایت شما بهتر میشه

    پاسخ
  • سلام. مطلبی کاربردی و مفید بود.

    پاسخ

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست