درمان استرسمقالهوبلاگ

بهترین روش های درمان استرس زنان

اشتراک گذاری این مطالب در:

امروز می خواهیم درباره درمان استرس زنان بخوانیم. نشانه های استرس می تواند در زنان یکسان باشد اما در مواردی هم نشانه های متفاوتی وجود دارد. مثلا بین عوامل های استرس زنان باردار و استرس زنان شاغل تفاوت های کوچکی وجود دارد.

استرس را بهتر بشناسیم

استرس واکنش طبیعی بدن به اتفاقات روزمره ی زندگی ماست. زندگی تمام افراد پر از اتفاقات روزمره است که هر کدام می تواند برای استرس مثل یک ماشه عمل کند. در نتیجه هر انسانی در زندگی اش استرس را تجربه می کند. این تجربه در زنان می تواند مثبت باشد و به آن ها انگیزه ای برای رسیدن به موفقیت های چشمگیر ایجاد کند.

در حالی که مقدار کم استرس مشکلی ایجاد نمی کند، استرس به اندازه می تواند مفید باشد. اما مقدار بیش از حد استرس، شما را بیمار می کند. هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی. برای درمان استرس زنان ، نخست باید ببینیم علائم این استرس چیست.

نشانه های استرس

نشانه های زیادی برای استرس وجود دارد. هر خانمی به روش خاصی نسبت به استرس واکنش نشان می دهد. اماعلائم استرس در خانم ها می تواند این ها باشد:

فیزیکیسردرد، مشکل در خوابیدن، خستگی، درد (خصوصا درد در ناحیه کمر و گردن)، پر خوری یا کم خوری، مشکلات پوستی، کاهش سطح انرژی، کاهش میل جنسی

احساسینگرانی، افسردگی، عصبانیت، ناراحتی و عدم خوشحالی، احساس عدم کنترل بر روی زندگی، ناامیدی

ذهنی: فراموشی، دل شوره، عدم توانایی در تصمیم گیری درست، افکار منفی، فقدان تمرکز، خستگی

شغلی: اضافه کاری برای ساعت های طولانی، روابط پر تنش، تمرکز ضعیف

اجتماعیگوشه گیری و فرار از جمع، مشکلات خانوادگی، تنهایی

روحی: حس پوچی، نیافتن معنی در زندگی، عدم بخشش خود و دیگران، شک، حس مقصر بودن

درمان استرس زنان بدون شناخت منشا و نشانه های آن ممکن نیست. این ها همه ی نشانه های استرس نیستند. بلکه چند تا از نشانه های رایج و بیشتر گزارش شده هستند.

درمان استرس زنان شاغل

چه چیزی باعث استرس در زنان می شود؟

دلایل زیادی برای وجود این حس در خانم ها وجود دارد. بین خانم ها و آقایان دلایل زیادی برای استرس به صورت مشترک وجود دارد. دلایلی مثل مشکلات مالی، امنیت شغلی، سلامتی و مشکلات در روابط. اما در خانم ها یک سری دلایل اختصاصی برای استرس وجود دارد. در جامعه ی امروز، خانم ها در موارد زیادی نقش دارند. مثلا خانواده، نگهداری از فرزندان، نگهداری از والدین سالخورده، مسائل شغلی و… . هر چقدر که از طرف سایرین انتظار برای کامل بودن خانم ها در این نقش ها بالا می رود، زن ها بیشتر احساس فشار و کمبود وقت را حس می کنند. آن ها ممکن است زمانی که خودشان را در برابر انتظار ها ناتوان ببینند، احساس شکست کنند.

به عنوان مثال، انتظار سایرین از یک زن حامله این است که تغذیه اش به بهترین شکل ممکن باشد. همین انتظار، از عوامل بارز استرس زنان باردار است. چون در صورتی که اشتباهی در رژیم غذایی شان اتفاق بیفتد، نگران سلامتی فرزند آینده شان می شوند.

مسئولیت پذیری بیشتر نسبت به مردان (البته معمولا؛ نه همیشه) باعث استرس زنان شاغل می شود.

تاثیر استرس بر سلامتی زنان

افزون بر عواملی که به عنوان علائم افزایش استرس بیان کردیم، استرس می تواند مشکلات اضافی بیشتری را هم برای خانم ها سبب شود. بعضی از این مشکلات عبارتند از:

افسردگی و نگرانی: زنان نسبت به مردان، به میزان بیشتری دچار این حالات می شوند.

مشکلات قلبیاسترس باعث افزایش ضربان قلب و فشارخون می شود.

سردرد و میگرن: سردرد های ناشی از تنش، در زنان شایع تر از مردان است.

چاقیزنان نسبت به مردان، برای چاقی ناشی از استرس مستعد تر هستند.

مشکلات حاملگی: زنانی که استرس بیشتری دارند، نسبت به زنانی که استرس کمتری دارند، دوران بارداری مشکل تری را تجربه می کنند.

مشکلات قاعدگی: سندروم پیش از قاعدگی، با افزایش استرس، شدید تر می شود.

نکاتی برای درمان استرس زنان

زنان می توانند به خوبی استرس خود را با برنامه های خود مراقبتی مدیریت کنند. موارد زیر، پیشنهاداتی برای درمان استرس زنان است:

فیزیکی: ورزش کردن، تمرین تکنیک های ریلکسیشن (مثل یوگا، مدیتیشن و گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش)، خوردن غذای سالم، خواب کافی و مناسب (بین 7 تا 9 ساعت در روز) یکی از راه های درمان استرس در زنان است.

احساسی: احساساتتان را برای خودتان به دقت شرح دهید. سعی کنید عزت نفستان را افزایش دهید.

ذهنی: نگرش مثبت داشته باشید (البته این به این معنی نیست که فکر کنید هیچ اتفاق بدی نمی افتد)، خلاق باشید و در برابر مشکلات زندگی از خود انعطاف نشان دهید (در برابر هر مشکل نشکنید).

شغلیبرای خودتان اهداف قابل انجام تنظیم کنید. بین زندگی و کارتان تعادل ایجاد کنید و نگذارید با هم درگیر شوند. همچنین یک سری محدودیت وضع کنید. مثلا اجازه ندهید در محیط خانه صحبتی از کار شود.

اجتماعی: برای حفظ روابط عاشقانه تان تلاش کنید. بین دوستان و زندگی شخصی تان، مرزبندی های مشخصی داشته باشید و اجازه ندهید هیچ کس این مرز ها را رد کند. در عین حال، می توانید رابطه بسیار خوب و سالمی با دوستانتان داشته باشید.

روحی: در لحظه ی حال زندگی کنید. یعنی، از گذشته درس بگیرید ولی دائم آن را مرور نکنید. به آینده امیدوار باشید ولی نگران اتفاقات آینده نباشید. پس با تجربه ی گذشته و به امید آینده، در لحظه ی حال زندگی کنید.

بهترین روش برای درمان استرس زنان

توصیه های بیشتر برای درمان استرس زنان

یکی از مهم ترین کار ها برای کاهش استرس، تغییر سبک زندگی می باشد. ما یا با اختیار خودمان سبک زندگی مان را تغییر می دهیم، یا بر اثر گذشت زمان، مجبور می شویم سبک زندگی مان را عوض کنیم. کافی است نگاهی بیندازید به زندگی های متفاوت در دهه های مختلف قرن جاری تا متوجه این موضوع شوید.

توصیه دوم این است که کمی بیشتر به فکر خودتان باشید. لطفا این موضوع را درک کنید که برای مهربان بودن با دیگران، لازم نیست که از خوشی های خودتان بزنید. احتیاجی به فداکاری های بیش از اندازه نیست. این فداکاری ها یکی از عوامل استرس زنان شاغل است. همچنین توجه بیش از اندازه به سایر اعضای خانواده می تواند از عوامل استرس زنان باردار باشد.

پس کمی هم از دیگران انتظار فداکاری داشته باشید و اجازه ندهید سنگینی وظایف، فقط بر روی دوش شما باشد.

اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست