مقالهموفقیتوبلاگ

مدیریت هزینه های زندگی را بلد هستید؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

هزینه‌های زندگی روز به روز بالاتر می‌رود و همه‌چیز گران شده است. برای همین باید هنر مدیریت هزینه‌های زندگی را به‌خوبی یاد بگیرید. حتی اگر مشکل مالی هم نداشته باشید، اینکه بدانید چطور پولتان را برای امور مختلف تقسیم‌بندی کنید، بسیار مهم است.

مدیریت یک هنر است که در تمام بخش‌های زندگی به آن نیاز دارید. در حوزه امور مالی هم باید توانایی بررسی و کنترل اوضاعتان را داشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم به شما توصیه‌هایی داشته باشیم و یادتان بدهیم که چطور هزینه‌های خود را کنترل و مدیریت کنید. آماده‌اید؟ با سایت موفقیت سلف مید همراه باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه هوش مالی داشته باشیم ؟ میلیاردرشدن چه عالمی دارد؟

حساب‌های بانکی را کنترل و مدیریت کنید

یادتان باشد که برای اینکه بتوانید به‌خوبی از عهده کنترل امور مالی‌تان برآیید، نیاز به داشتن حساب‌های بانکی دارید. حساب‌های بانکی سپرده خود را از حساب‌هایی که خرج روزانه‌تان را از آن برمی‌دارید، جدا کنید. نگذارید که همه پول‌ها در یک حساب بمانند و خرج شوند.

برای پس‌انداز و خرج‌های ماهانه برنامه داشته باشید و مبلغ مربوط به هریک را در حساب مربوط به خود بگذارید. در انتخاب بانک هم دقت کنید و ببینید که شرایط و تسهیلات کدام مورد از بقیه بهتر است. سودی که بانک‌ها می‌دهند در برخی شرایط مختلف و متفاوت است. پس قبل از سپرده‌گذاری تحقیق کنید و بی‌گدار به آب نزنید.

برنامه‌ریزی پولی داشته باشید

برای پولتان برنامه‌ریزی کنید. اگر برنامه خاصی برای امور مالی‌تان در نظر نگیرید، خیلی ساده در تله مدام خرج‌کردن می‌افتید و نمی‌توانید به‌سادگی از پس هزینه‌ها برآیید. مدیریت هزینه های زندگی زمانی معنا پیدا می‌کند که بدانید، قرار است از چه مسیری برای کنترل اوضاع حرکت کنید. برای نمونه، بدانید که قرار است با هر بخش از پولتان چه کنید و چطور آن را خرج نمایید.

مدیریت هزینه های زندگی را یاد بگیرید

حساب دخل‌وخرجتان را داشته باشید

حساب ورودی‌های پولی‌تان را داشته باشید و خیلی دقیق از روند خرج‌کردن پولتان هم باخبر شوید. نگذارید که ریالی از زیر نگاهتان، بدون برنامه خرج شود. دست‌کم یک یا دو ماه این کار را بکنید و ببینید که در کدام‌ بخش‌های ماه و دقیقا در چه زمان‌هایی هزینه‌هایتان بیشتر می‌شود، در کدام قسمت‌ها امکان صرفه‌جویی وجود دارد و به‌طور کلی، نگاهی دقیق به وضع پولی‌تان داشته باشید. با این اوصاف، بعد از یک تا دو ماه دقیقا می‌دانید که می‌توانید در کدام بخش‌ها صرفه‌جویی کنید و کارهای دیگری را با پولتان پیش ببرید. تسلط به اوضاع خیلی مهم است. آن را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: جدیدترین روش پس انداز را یاد بگیرید و در مسیر پول قرار بگیرید

نگاهی به درآمدتان داشته باشید

همیشه راهی برای بیشترکردن درآمدهایتان وجود دارد. شاید این‌طور به نظر نرسد اما واقعیت دارد. باید قبول کنید که اگر نظم و دانشتان را افزایش دهید، راه‌های پیشرفت خودشان در مقابلتان قرار می‌گیرند. برای نمونه، شاید با کمی تلاش و نظم بیشتر بتوانید اضافه‌کاری کنید، در کلاسی تازه شرکت داشته باشید و مهارتی جدید یاد بگیرید که شما را به درآمدزایی متصل می‌کند. هیچ‌وقت ناامید نباشید و بدانید که نظم و دانش به معنای واقعی کلمه دوبال مهم برای پرواز هستند که در حیطه امور مالی و پولی هم شما را به اوج خواهند رساند.

از خدمات و تسهیلات بانکی استفاده کنید

یادتان باشد که سپرده‌گذاری امن‌ترین راه سرمایه‌گذاری است. سود اندکی دارد و ریسک بالایی هم آن را تهدید نمی‌کند. اما اگر همیشه به آن تکیه کنید، شاید هیچ‌وقت فرصت رشد مالی نداشته باشید. گوش‌ها را تیز کنید و حواستان به تسهیلات و خدمات مالی مختلف باشد. شاید بتوانید وام بگیرید و با پول آن، سرمایه‌گذاری یا خریدی سودآور داشته باشید. از صندوق‌های سرمایه‌گذاری معتبر هم غافل نشوید. در هر حال، به این فکر کنید که چطور از راه‌ها و مجاری قانونی می‌توانید سود بیشتری از پس‌اندازهایتان به‌دست بیاورید.

به بیمه فکر کنید

داشتن بیمه یکی از شاخص‌ترین اقداماتی است که می‌توانید در راستای مدیریت هزینه های زندگی انجام بدهید. حواستان باشد که بیمه عمر، سلامت و… راهی برای سرمایه‌گذاری هوشمندانه و عاقلانه برای شما هستند و می‌توانند در بزنگاه‌های هزینه‌آور به کمکتان بیایند و زندگی‌تان را نجات بدهند.

بیشتر بخوانید: سرعت و تسهیلات، دو بال پرواز موفقیت در کسب و کار

بی‌دقت خرید نکنید

یکی از کارهایی که باید برای مدیریت هزینه های زندگی انجام بدهید، این است که بادقت خرید کنید. همیشه برای خرید از چند فروشگاه قیمت بگیرید و با جست‌وجوهای اینترنتی ببینید که اوضاع بازار از چه قرار است. نگذارید که ناآگاهی‌تان از قیمت و خرید یک محصول موجب شود که اشتباه کنید یا کلاه به سرتان برود. دقیق باشید و جنسی خوب را با کمی گشت‌وگذار به مناسب‌ترین قیمت بخرید. خرید جنس خوب و باکیفیت به شما کمک می‌کند که از هزینه‌های بعدی جلوگیری نمایید.

شریک داشته باشید و سرمایه‌گذاری کنید

پیش‌تر هم درباره اهمیت سرمایه‌گذاری اشاراتی داشتیم. حالا باز هم به‌طور جداگانه به شما می‌گوییم که باید برای مدیریت هزینه های زندگی و رسیدن به نتایج مطلوب در حوزه مالی سرمایه‌گذاری داشته باشید. اگر پولتان به اندازه کافی نیست تا بتوانید خانه یا زمین یا باغ بخرید از شراکت استفاده کنید. یعنی با کسی که می‌شناسید و به او اعتماد دارید، شریک شوید. اگر هم به دنبال راه‌های دیگر سرمایه‌گذاری هستید، تحقیق کنید و به عرصه‌های مختلف وارد شوید. مثلا طلا بخرید؛ اندازه وسعتان. ماهانه یا هر چند ماه یک‌بار، سکه‌ای بخرید و پس‌انداز کنید. این روش هم در مسیر مدیریت هزینه های زندگی به کارتان خواهد آمد و به شما پشتوانه‌ای مالی می‌دهد. سرمایه‌گذاری هوشمندانه و متناسب با اهداف و شرایط خود را هیچ‌گاه فراموش نکنید.

در کشوری که زندگی می‌کنیم، ارزش پول نقد هر روز کمتر از دیروز می‌شود. پس باید راه‌کاری داشته باشیم و برای آینده‌مان برنامه‌ریزی‌های درست کنیم. این را هم بدانید که بي‌گدار به آب‌زدن در مسیر سرمایه‌گذاری اصلا و ابدا درست نیست و باید آگاهانه و با نگاهی درست به عرصه‌های مختلف وارد شویم.

مسیر مدیریت هزینه های زندگی

در آخر

مدیریت هزینه های زندگی را یاد بگیرید و نگذارید که افت‌وخیزهای اقتصاد کلان کشور روی زندگی‌تان اثرات بسیار بد بگذارد. اگر روتینی مشخص پیشه کنید و حواستان جمع باشد، حتی در بدترین شرایط هم می‌توانید کارهایی صورت بدهید که تحت فشارهای مالی قرار نگیرید.

پول و امور مالی دغدغه بزرگ همه ماست. چه خوشمان بیاید و چه نیاید، پولی که از آن به عنوان چرک کف دست یاد می‌شود، مهم‌ترین عنصر حیات این روزهای زندگانی‌مان است. پس باید یاد بگیریم که مدیریت هزینه‌هایمان را به دست بگیریم و اوضاع را سروسامان بدهیم.

اگر فکر می‌کنید برای دستیابی به موفقیت مالی آمادگی لازم را ندارید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موانع رسیدن به موفقیت را بیاموزید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست