عزت نفسمقالهوبلاگ

فواید دوست داشتن خود؛ به آینه درود بفرستید

اشتراک گذاری این مطالب در:

خودتان را دوست بدارید. این جمله امری می‌تواند نیمی از مشکلات زندگی‌تان را و شاید هم تمام آن‌ها را حل کند. کسی که خود را دوست دارد، زندگی را زیباتر و شگفت‌انگیزتر پی می‌گیرد. تنها در این حالت است که می‌توان انتظار داشت، دیگران هم شما را دوست بدارند. حس دوست داشتن خود، احترام و توجه‌ دیگران، نسبت به شما را برمی‌انگیزد.

زمانی هم که درمیان قلب آدم‌های دیگر جای می‌گیرید یا توجه و احترامشان را جلب می‌کنید، میزان رضایت و خشنودی‌تان از زندگی بیشتر می‌شود. در واقع، احترام به خود، یک مسیر خوشایند است که باعث می‌شود، مدام در جاده‌های زیبایی از زندگی قرار بگیرید. قبول دارید؟ اما چطور می‌توان میزان توانایی خود در دوست داشتن را بالا برد؟ در ادامه خودساخته به شما می‌گوییم.

حتما بخوانید: افراد خوش بین چه فرقی با دیگران دارند و چرا موفق‌تر زندگی می‌کنند؟

روزتان را با نگاهی عاری از تلخی شروع کنید

شاید باورتان نشود اما تخلیه انرژی‌های منفی بسیار ساده است و از سوی دیگر، اثرات بسیار شگفت‌انگیزی دارد. دنیا همیشه پر از تلخی و سختی بوده و هست. تعداد آدم‌هایی که از خوبِ روزگار توانسته‌اند در محیطی مناسب و راضی‌کننده زندگی کنند، اندک است. پس باید راهی باشد که آن را برای بهتر زیستن بسازیم و رضایت‌مندتر زندگی کنیم.

انتخاب زاویه دید در زندگی بسیار مهم است. شخصی که تصمیم می‌گیرد، روزش را با شادی شروع کند، انرژی کافی برای انتشار محبت به سمت زندگی خود و دیگران را خواهد داشت.

به تغذیه و سلامت جسم خودتان اهمیت زیادی بدهید

سعی کنید که با قانون زندگی کنید. منظور این نیست که خودتان را اسیر چارچوب‌های خسته‌کننده کنید بلکه حواستان باشد که با بی‌نظمی و بی‌برنامگی طبیعت زندگی‌تان را از شکلی نرمال خارج نکنید. برای اینکه از فواید دوست داشتن خود بهره‌مند شوید، باید به تنتان احترام بگذارید‌. تصفیه بدن از سموم غذایی و دوری از تنبلی با ورزش‌کردن هم نشاطتان را زیاد می‌کند و هم باعث می شود که چابک‌تر و سالم‌تر باشید و البته تناسب اندام و زیبایی هم نصیبتان خواهد شد. در چنین حالتی، خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت.

با آدم‌های خوش‌انرژی معاشرت کنید

یادتان باشد که اطرافیانتان نقش مهمی در شکل‌گیری انرژی‌های زندگی‌تان دارند. آنها می‌توانند شما را خموده و غمگین یا شاد و پرانرژی کنند، بنابراین لازم است که به حضورشان دقت و توجه داشته باشید.

کسانی را برای معاشرت انتخاب کنید که می‌توانند به زندگی‌تان شوق و شور زیستن اضافه کنند. آدم‌های بدخلق را که به اندازه کافی تلاش نمی‌کنند و مایوس هستند، کنار بگذارید. واقعیت این است که چنین افرادی نمی‌توانند شادی و رشد را به لحظات زندگی‌تان وارد کنند. برای همین، انرژی‌تان هدر می‌رود و خسته می‌شوید. شما نمی‌توانید قبل از ایجاد تغییر در خود باعث تغییر دیگران شوید، پس بهتر است که فعلا تا رسیدن به نقطه‌ای که در آن پرانرژی هستید و خودتان را خیلی دوست دارید، فقط با آدم‌های شاد و مثبت ارتباط بگیرید.

حتما بخوانید: روابط اجتماعی خود را تقویت کنید و راحت‌تر زندگی‌تان را پیش ببرید

فواید دوست داشتن خود را بدانید

تا اینجا درباره راهکارهایی برای دوست داشتن خود گفتیم، حالا می‌خواهیم از مزایای آن برایتان بگوییم تا کاملا روشن شود، چرا خوددوست‌داری این‌قدر مهم است.

مراقبت از خود در مقابل آدم‌های دیگر ممکن می‌شود

کسانی که خودشان را دوست دارند، لیاقت دوست‌داشته‌شدن را درک کرده‌اند. آن‌هامی‌دانند که لایق و ارزشمند هستند. بنابراین، اجازه نمی‌دهند که دیگران با بی‌رحمی آزارشان بدهند یا تحقیرشان کنند. اما زمانی که فردی خودش را دوست ندارد، شکننده‌تر می‌شود و در مقابل توهین‌ها و بدخواهی‌های احتمالی دیگران کم می‌آورد.

حتما بخوانید: حذف افکار منفی ؛ مهم ترین ویژگی لازم برای زندگی در دوران فعلی

زندگی کاری و وضع مالی‌تان بهتر می‌شود

کسانی که خودشان را دوست دارند، همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، خود را لایق بهترین‌ها می‌بینند. در نتیجه انرژی خوبی در آن‌ها به‌وجود می‌آید که باعث می‌شود میل زیادی به کار و تلاش بیشتر داشته باشند. کار و تلاش بیشتر هم که همیشه نتیجه می‌دهد.

خوش‌تر و لایق‌تر در این دنیا زندگی خواهید کرد

این دنیا را باید به قصد شادزیستن زندگی کرد. اعتقادتان به گذشته و آینده را کنار بگذارید و حال را بچسبید. برای خوب زندگی‌کردن هم نیاز دارید که خودتان را حسابی دوست بدارید. دوست داشتن خود باعث رشدتان می‌شود. قطعا برای اینکه لایق ستایش خود باشید، نیاز به این دارید که رشد کنید و مهارت‌ها و ویژگی‌هایی ارزشمند در شما به وجود بیاید؛ این یعنی رشد.

پس زمانی که تصمیم به دوست داشتن خود می‌گیرید. تلاشتان برای لایق‌شدن برای دریافت محبت هم بیشتر می‌شود در چنین وضعیتی دنیا را شادتر زندگی می‌کنید. نظرتان چیست؟ اگر خود را تحسین کنید و با خودتان در شرایط و روزهای سخت راه بیایید، لحظاتتان متفاو‌ت می‌گذرند. چه تفاوتی؟ امید در رگ روزهایتان جوانه می‌زند و چه چیزی بهتر از آن؟‌ می‌دانید که امید همان راز زیستن شادانه است؟ پس باید برای خوب زندگی‌کردن به‌دنبال راه‌هایی باشیم که بیش از هر زمان دیگری ما را امیدوار می‌کنند.

حتما بخوانید: آنچه که درباره فواید خندیدن باید بدانید

در آخر

دوست داشتن خود، یعنی دوست داشتن جهان هستی. این کلیشه و شعار نیست. کسی که خود را دوست می‌دارد، می‌تواند از لحظه‌های حضورش در هر نقطه از دنیا لذت ببرد. با دیگران وارد تعاملات درست شود و زندگی‌اش را زییاتر به انتها برساند. دستمان که به گذشته نمی‌رسد، از آینده هم که بی‌خبریم. واقعیت هم این است که هیچ‌کس نمی‌داند بعد از مرگ به کجا می‌رویم. پس بهتر است که در این لحظات زیستمان در دنیای فعلی، به‌دنبال این باشیم که با یادگرفتن راه‌هایی  قشنگ‌تر و شادتر زندگی کنیم.

دوست داشتن خود از همین راه‌هاست. قبول دارید؟ کسی که خود را دوست دارد، برای توانمندی‌هایی که در نهادش قرار داده شده، ارزش زیادی قائل است. او با تکیه بر قدرت خود به جنگ ضعف‌هایش می‌رود و می‌تواند رشد را در آغوش بکشد. این عالی است. در ضمن، تهدیدهای زندگی فردی که توانا و شاد زندگی می‌کند به فرصت بدل می‌شوند.

برای همین، زاویه دید او نسبت به دنیا هم تغییراتی پیدا می‌کند. او متوجه می‌شود که دنیا خوبی و بدی دارد و با درست زندگی‌کردن در جاده‌هایش می‌تواند خوبی را برای خود ملموس‌تر کند. شما هم برای زیستن بهره‌ور در این دنیا باید چنین رویه‌ای را پیش بگیرید. قبول کنید که دنیا همان‌طور پیش خواهد رفت که ما تلاش می‌کنیم، آن را برای خود بسازیم. پس خودتان را تا دیر نشده دوست بدارید.

دوست داشتن خود با عزت نفس رابطه نزدیکی دارد. برای افزایش عزت نفس روی عکس زیر کلیک کنید و در دوره کیمیاگر ثبت نام کنید برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست