افکار مثبتمقالهموفقیتوبلاگ

افراد خوش بین چه فرقی با دیگران دارند و چرا موفق‌تر زندگی می‌کنند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

افراد خوش بین دوست‌داشتنی و موفق هستند. دقت کرده‌اید؟ در میان موفق‌ها و کسانی که از زندگی راضی و خشنودند، می‌توان به ویژگی مهمی رسید: آن‌ها به‌شدت به زندگی‌کردن علاقه دارند و با نگاهی مثبت همه وقایع و لحظاتش را دنبال می‌کنند. می‌دانیم که شاید از این رویکرد خوشتان نیاید. هزارویک دلیل وجود دارد که می‌تواند حرفتان را تایید کند.

اما باید قبول کرد که با وجود تمام شواهدی که به نفع بدبودن شرایط و دنیا در دست داریم، باز هم می‌توان از مسیری دیگر زندگی را طی کرد. مسیر خوش بین بودن مسیری است که پذیرش آن از سوی آدم‌های زیادی صورت نمی‌گیرد. اما ماجرا از این قرار است که واقعا مسیر درست و خوبی است. فقط باید در ابتدا با تمام وجود و از پوست‌واستخوان به آن اعتقاد پیدا کنید و بعد نتایج شگفت‌انگیزش را ببینید. در این مقاله سایت موفقیت خودساخته می‌خواهیم از ویژگی‌های افراد خوش بین و اثرات خوش بینی در زندگی‌شان بگوییم.

دیدن فرصت‌ها به جای تهدیدها و مشکلات

افراد خوش‌بین همیشه به‌دنبال استفاده صحیح از منابع در دسترس هستند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که چطور می‌توانند از منابع در دسترس خود برای رسیدن به نتایج مطلوب استفاده کنند. تمرکزشان به نقاط مثبت باعث می‌شود که نگاهشان به فرصت‌ها معطوف شود و زیاد درگیر تهدیدها و مشکلات نشوند. البته نه به این معنا که به رفع مشکلات توجهی ندارند اما منظور این است که با تلاشی که برای شناخت فرصت‌های بهترشدن و بهبود دارند، به موفقیت‌های بیشتری می‌رسند و مشکلات را کنار می‌زنند.

حتما بخوانید: خوش بین بودن راهی برای رسیدن به آرامش و موفقیت است؛ شک نکنید

یافتن انگیزه تلاش در خود

از اثرات خوش بینی می‌توان به خودانگیزشی‌بودن اشاره کرد. کسانی که مثبت‌نگر هستند، از درون خود نقاط قوت را شناسایی می‌کنند و با اتکا به همان نقاط است که به جلو پیش می‌روند. کسی که از خود و توانایی‌هایش مطمئن است، برای پیش‌رفتن در راستای رسیدن به هدف، نیازمند کس دیگری نیست و خودش می‌تواند به خود انگیزه بدهد. این خیلی مهم است که از خلال سختی‌ها و تلخی‌های روزگار بتوانید به خودتان تکیه کنید و خودتان برای ایجاد انگیزه در زندگی‌تان کافی باشید.

افراد خوش بین دوست‌داشتنی و موفق هستند

ایجاد اثرات مثبت بر دیگران

افراد خوش بین فقط برای خود مثبت و مفید نیستند بلکه اثرات بسیار خوبی روی محیط و آدم‌های دیگر هم می‌گذارند. آن‌ها  با انرژی و شعفی که در رفتارشان وجود دارد، باعث می‌شوند که موجی از پرتلاشی و انگیزه به دیگران هم منتقل شود. چنین چیزی بسیار سازنده است و می‌تواند روی آدم‌هایی که در نزدیکی‌شان هستند، اثرات بسیار خوبی بگذارد. زندگی در حوالی فردی مسموم و بی‌انگیزه که مدام از زمین و زمان گلایه می‌کند، بهتر است یا بودن در کنار کسی که به رغم تمام سختی‌ها با لبخندی امیدوارانه به لحظات و نتایج خوش امیدوار است؟

انعطاف‌پذیری و توانایی راه‌آمدن با شرایط

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای دوام‌آوردن روی این کره خاکی یاد بگیرید، انعطاف‌پذیری است. باید بدانید که چطور بنا به اقتضا رفتار و زندگی کنید. اگر به اندازه کافی منعطف نباشید، در دنیای پرتغییر امروزی کم می‌آورید. این‌ها درس‌هایی است که می‌توان از آدم‌های خوش‌بین یاد گرفت. خوش‌بین‌ها می‌دانند که اگر بنا باشد که به‌شدت سفت‌وسخت رفتار کنند و انعطاف را از لحظات زندگی‌شان کنار بگذارند، امکان اینکه بتوانند در راستای مقاصد موردنظرشان در جاده‌ها پیش بروند، بسیار اندک خواهد بود. برای همین ویژگی مهم منعطف‌بودن را در آن‌ها به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد.

حتما بخوانید: روابط اجتماعی خود را تقویت کنید و راحت‌تر زندگی‌تان را پیش ببرید

فراموش‌کردن گذشته به‌سرعت و بازگشت به مسیر

گذشته‌ها گذشته‌اند. آینده هم که نیامده است. پس فکرکردن به آن‌ها اصلا فکر درستی به نظر نمی‌رسد. مثبت‌اندیش‌ها اصلا در گروی گذشته نیستند و می‌دانند که اگر چیزی در گذشته باعث آزارشان شده است، باید خیلی زود و سریع به مسیر بازگردند و دوباره فکرشان را معطوف به موفقیت کنند. ماندن در خاطرات تلخ، کینه‌ورزی و تلاش برای نگه‌داشتن خود در دقایقی که یادآور گذشته‌اند اصلا در قاموس آدم‌های خوش‌بین جایی ندارد. شما هم مانند آن‌ها باشید. در غیر این صورت ضرر خواهید کرد. متوجه‌اید؟

دیدن دنیا به عنوان مکانی جذاب و دوست‌داشتنی

اثرات خوش بینی بر زندگی بسیار زیاد است. اگر می‌خواهید که از اثرات مثبت این رویکرد بهره‌مند شوید، باید حواستان باشد که مانند خوش‌بین‌ها دنیا را جایی جذاب و دیدنی ببینید. دنیا مکانی است پر از بدی‌ها و خوبی‌ها به‌طور توأم. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید، با کدام سویه آن روبه‌رو شوید. خوش‌بین‌ها دوست دارند که به روی مثبت این جهان نگاه کنند. آن‌ها هم می‌دانند که جنگ هست، فقر هست، هزار و یک تباهی در این دنیا هست اما باز هم می‌دانند که خوشی و زیبایی‌ها هم روی این کره زمین فراوان‌اند. پس نگاهشان را به آن سمت‌وسوی مثبت معطوف می‌کنند. نتیجه این نگاه لذت‌بردن بیشتر از زندگی است.

حتما بخوانید: نقش شانس در زندگی چیست / آیا شانس واقعا وجود دارد؟

پذیرش تمجیدها و تشکرها

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، افراد خوش‌بین مدام به دنبال این هستند که از منابع در دسترس بیشتر و بهتر استفاده کنند. آن‌ها از انرژی‌های مثبتی که به شکل تمجید و تعریف به سمتشان می‌آید هم استقبال می‌کنند. تکیه مثبت‌اندیش‌ها بر نقاط مثبت است و بنابراین، زمانی که از آن‌ها تمجید می‌کنند، این تعریف و ستایش را با آغوش باز می‌پذیرند و مانند بیشتر آدم‌ها تعارف نمی‌کنند و خجالت نمی‌کشند. شما هم با الگوبرداری از این رفتار قشنگ افراد خوش بین سعی کنید که راهی برای ارتقای روحیه‌تان داشته باشید.

افراد خوش‌بین همیشه به‌دنبال استفاده صحیح از منابع در دسترس هستند.

تماشای نیمه پُر لیوان

نیمه پُر لیوان برای خیلی از آدم‌ها نامرئی است. اما افراد خوش بین تصمیم گرفته‌اند که روی این دیدگاه تمرکز کنند و با استفاده از انگیزه و شادمانی ناشی از تماشای نقاط مثبت رو به جلو حرکت می‌کنند. درست است که باید واقع‌بین هم بود و برای حل مشکلات نمی‌توان از واقعیت‌ها گذشت اما کسانی که مثبت‌نگرند، تصمیم می‌گیرند که با تکیه بر انرژی ناشی از مثبت‌اندیشی به جنگ مشکلاتی بروند که واقعی هستند.

در آخر

افراد خوش بین و مثبت‌نگر حضور شیرینی در هر جمعی دارند و باعث می‌شوند که دیگران هم در محیطی شیرین و خوشایند قرار بگیرند. ضمن اینکه انگیزه و انرژی زیادشان هم مُسری است و موجب می‌شود که کسانی که در کنارشان قرار می‌گیرند، نیروی محرکه‌ای برای پیش‌رفتن به سمت جلو داشته باشند. قدر آدم‌های خوش‌بین زندگی‌تان را بدانید و با الگوبرداری از آن‌ها زندگی خود را شادتر و بهره‌ورتر کنید.

برای خوش بین بودن در زندگی و داشتن ذهن مثبت و موفق، خودساخته شرکت در دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما پیشنهاد میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

جملات مثبت اندیشی

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست