مقالهوبلاگ

رسیدن به آرامش درونی را باید یاد گرفت

اشتراک گذاری این مطالب در:

رسیدن به آرامش درونی سخت نیست. شاید به نظر سخت بیاید و در عمل هم عده اندکی از افراد بتوانند به فرمول آن در زندگی روزانه‌شان دست پیدا کنند اما باور بفرمایید که اگر راه های رسیدن به آرامش (Achieve inner peace) را یاد بگیرید و آنها را دقیقا و از ته دل در زندگی به کار بگیرید به موفقیت و زندگی آرامی خواهید رسید که حاضر نخواهید شد، آن را با هیچ‌چیز عوض کنید.
برای داشتن زندگی آرام نیاز به ایجاد تغییر در شیوه فکر کردن‌تان دارید. اگر فکرتان را آرام کنید، سبک زندگی و ارتباطات‌تان هم تغییر خواهد کرد و طور دیگری برای لحظات مختلف‌تان تصمیم‌گیری خواهید کرد. کسی که آرام است، تصمیم‌های شتاب‌زده نمی‌گیرد، واکنش‌های اشتباه اندکی از خود در رابطه با دیگران و موقعیت‌های مختلف بروز می‌دهد.
پس باید رسیدن به آرامش درونی را یاد بگیرید. چطور؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله بیشتر برایتان بگوییم.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • محیط اطرافتان را آرام کنید
  • محیط کارتان را آرام کنید
  • به عوامل مزاحم آرامش خود فکر کنید
  • برنامه‌ای منظم داشته باشید
  • ورزش و تفریح کنید

محیط اطرافتان را آرام کنید

راه های رسیدن به آرامش برای هر کس متفاوت است اما اصولی کلی هم در این مسیر وجود دارد. برای مثال، آرام‌کردن محیط اطراف می‌تواند نقش فوق‌العاده مهمی در رسیدن به صلح درونی داشته باشد. منظور از خلوت‌کردن و آرامش محیط، رعایت اصول چیدمان و دکوراسیون است.
یعنی اگر محیط اطرافتان را از شلوغی‌ها دور کنید، نظم بیشتری در منزلتان دیده شود و از انباشت وسیله‌ها و شلوغ‌کردن دکوراسیون منزل دست بردارید، نخستین گام مهم به سوی رسیدن به آرامش را برخواهید داشت. دغدغه‌هایتان را برای خرید اسباب‌واثاثیه‌های رنگارنگ کنار بگذارید. محیطی ساده برای منزل تهیه کنید که در آن رنگ‌های آرامش‌بخش وجود دارد. این گام مهمی است در راستای رسیدن به آرامش درونی.
تختخواب‌تان هم باید راحت باشد. خوابیدن بخش مهمی از انرژی و آرامش ما در طول روز را فراهم می‌کند. پس باید رختخواب و محیط خوابتان بسیار آرام و راحت باشد تا در زمان‌های هوشیاری و بیداری بتوانید انرژی خوبی داشته باشید و از احساسات منفی و پرخاشگری به دور بمانید.

راه های رسیدن به آرامش برای هر کس متفاوت است اما اصولی کلی هم در این مسیر وجود دارد. برای مثال، آرام‌کردن محیط اطراف می‌تواند نقش فوق‌العاده مهمی در رسیدن به صلح درونی داشته باشد. منظور از خلوت‌کردن و آرامش محیط، رعایت اصول چیدمان و دکوراسیون است.

محیط کارتان را آرام کنید

یکی دیگر از راه های رسیدن به آرامش فکری دوری از بی‌نظمی در محل کار است. خلوت و آرام بودن محیط اطراف‌تان، چه در منزل و چه در محیط کار باعث می‌شود تا آرامش درونی کم‌کم در شما پا بگیرد. اگر در دفتری شخصی کار می‌کنید، درب اتاقتان را ببندید و اجازه بدهید که فضای شلوغ اطراف از شما جدا شود.
همیشه برنامه‌ای دقیق برای خود تعیین کنید تا دیگران هر وقت که خواستند، نتوانند به سراغتان بیایند و روند کار و در نتیجه آرامشتان را به هم بزنند. دور و اطرافتان یعنی روی میز و نقاط دیگر دفترتان هم باید مرتب و خالی از تلنبارشدن چیزهایی باشد که واقعا به آنها نیازی ندارید.
چه در محیط کار و چه در محیط منزل، استفاده از رنگ‌های خنثی می‌تواند به آرامش‌تان کمک شایانی کنند. رنگ‌های شاد و پررنگ انرژی‌زا هستند اما می‌توانند شما را خسته کنند. پس بهتر است در تنظیم رنگ‌ها در دکوراسیون منزل و محیط کار خود از رنگ‌های خنثی مانند طوسی بهره ببرید.

رسیدن به آرامش درونی سخت نیست.

به عوامل مزاحم آرامش خود فکر کنید

یادتان باشد که برای رفع هر مشکلی در درجه نخست باید بدانید که عامل آن چیست. پس صورت مساله را تعریف کنید تا بتوانید راهی برای از بین بردن آن بیابید. اگر احساس می‌کنید که راههای رسیدن به آرامش را گم کرده‌اید و زندگی‌تان مشوش است، با خود فکر کنید و ببینید که دقیقا چه چیزی مخل آرامشتان شده است. به عوامل مزاحم فکر کنید و آنها را پیدا نمایید.
اگر بدانید که چه چیزی مانع از رسیدن به آرامش درونی شما شده است، راحت‌تر می‌توانید آن را از زندگی‌تان حذف کنید. وقتی عامل مزاحم آرامش را یافتید، خیلی ساده به جنگ آن خواهید رفت. یادتان نرود که هر مشکل و مساله‌ای راه‌کاری دارد. پس هیچ عامل مزاحمی نمی‌تواند برای همیشه زندگی‌تان را از آرامش دور کند. شما قوی هستید. کافی است که بخواهید در زندگی‌تان تغییر ایجاد کنید. آن وقت است که دیگر هیچ‌چیز نمی‌تواند جلودارتان باشد.

برنامه‌ای منظم داشته باشید

بخش مهمی از ناآرامی‌ها در زندگی به خاطر وقایع غیرقابل‌پیش‌بینی است. اگر بتوانید روندی منظم برای گذران روزهایتان داشته باشید، قطعا آرامش درونی بیشتری در شما شکل خواهد گرفت. پس برنامه‌ای منظم برای خودتان تعریف کنید و به اجرای دقیق آن خود را عادت دهید.
منظم‌بودن روزتان به شما کمک می‌کند تا افکار و بدنتان را در مسیری مشخص و بی‌دغدغه هدایت کنید. ضمن اینکه برای انجام کارهای مختلفتان دچار بی‌برنامگی هم نخواهید شد و تشویش و ناآرامی عقب‌ماندن از پروژه‌های مختلف گریبانتان را نخواهد گرفت.

بخش مهمی از ناآرامی‌ها در زندگی به خاطر وقایع غیرقابل‌پیش‌بینی است. اگر بتوانید روندی منظم برای گذران روزهایتان داشته باشید، قطعا آرامش درونی بیشتری در شما شکل خواهد گرفت.

ورزش و تفریح کنید

شما انسان هستید. یعنی ماشینی نیستید که بتوان به آن برنامه داد و یک‌سره از آن کار کشید. پس نیاز به رسیدگی به بدن خود و تفریح دارید. ورزش‌کردن از راه های رسیدن به آرامش است که با ترشح مواد شیمیایی آرامش‌بخش و شادی‌آور در بدنتان به شما کمک می‌کند تا از خستگی‌ها و دغدغه‌ها به دور باشید.
تفریح‌کردن هم می‌تواند به رسیدن به آرامش کمک کند. زمانی که اوقات‌تان را به کارهایی شادی‌آفرین می‌گذرانید و تفریح می‌کنید، احساس شادی در وجودتان پا می‌گیرد و بدنتان از نظر جسمی آرام می‌شود. این آرامش روی روانتان هم اثر می‌گذارد. دقیقا نمی‌توان گفت که شادی روانی است که جسم را هم شاد و آرام می‌کند یا بالعکس. اما در هر حال، تفریح‌کردن و رسیدگی به کارهایی که دوست دارید، شما را آرام خواهد کرد و از بهترین روش های رسیدن به آرامش است.

رسیدن به آرامش درونی / راه های رسیدن به آرامش /

در آخر

پاک‌سازی دور و اطراف خود از چیزهایی که فکرتان را مشغول می‌کند، فقط به پاک‌سازی فیزیکی محدود نمی‌شود. یعنی علاوه بر اینکه باید محیط کار و زندگی‌تان را خلوت کنید، نیاز دارید که آدم‌های سمی و آزاردهنده را هم از دور و اطرافتان پاک کنید تا رسیدن به آرامش مقدور شود.
اگر هم نمی‌توانید آنها را از زندگی حذف کنید. باید سعی کنید که نادیده‌شان بگیرید. نادیده گرفتن افراد آزاردهنده باعث می‌شود که اثرات منفی حضورشان در زندگی‌تان به تدریج، کم و کمتر شود. برای آرامش خود تلاش کنید که ارزشش را دارد. برایتان آرزوی زندگی زیبا و آرامی را داریم!

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست