زندگی نامه افراد موفقمقالهوبلاگ

زندگینامه بیل گیتس و راز موفقیت او

اشتراک گذاری این مطالب در:

ویلیام هنری بیل‌گیتس سوم در 28 اکتبر سال 1955 به دنیا آمد. او به همراه دو خواهرش کریستی و لیبی در سیاتل واشنگتن بزرگ شد. پدرش ویلیام گیتس یک وکیل ارشد بود و مادرش مری به‌عنوان مدیر اجرایی در یک بانک بزرگ خدمت می‌کرد. فضای خانواده گیتس گرم و صمیمی بود و بچه‌ها همیشه به  تلاش برای برتری و رقابت تشویق می‌شدند. بیل عاشق بازی‌هایی‌ مانند منوپولی بود و هر بازی را به یک رقابت جدی تبدیل می‌کرد.

بیل یک دانش‌آموز باهوش بود و در مقطع دبستان علاقه زیادی به درس ریاضی داشت. با این حال، او  از مدرسه دلزده و گوشه‌گیر شد. والدینش نگران این گوشه‌گیری و تنهایی بیل بودند،  به همین خاطر او را به فعالیت‌های دیگر و خواندن کتاب‌های علمی تخیلی مشغول کردند.

وقتی بیل‌گیتس 13 ساله شد والدینش او را به مدرسه مقدماتی لیک‌ساید فرستاند. در آن‌جا بیل برای اولین بار با کامیوتر آشنا شد. از آن لذت می‌برد و شیفته کارهایی بود که یک کامپیوتر می‌توانست انجام دهد. بیل با ساختن یک بازی ساده کامپیوتری به علاقه‌اش تسبت به برنامه‌نویسی پی برد.

در لیک‌ساید، بیل با شریک تجاری آینده خود پلن آلن که دو سال از او بزرگتر بود، ملاقات کرد. آن‌ها به دلیل اشتیاق مشترکشان نسبت به کامپیوتر و با وجود تفاوت‌های زیادی که باهم داشتند، با یکدیگر دوست شدند. آلن محتاط تر و خجالتی‌تر بود درحالیکه بیل اخلاقی تند و جنگجو داشت. آن‌ها زمان زیادی را با هم به کار روی برنامه نویسی می‌گذراندند و گاهی با یکدیگر بر سر اینکه کی درست می‌گوید، درگیر می‌شدند.

در طول این مدت بیل‌گیتس یک برنامه حقوق و دستمزد برای یک شرکت و یک برنامه زمان‌بندی برای مدرسه خود نوشت.

در سن 15 سالگی بیل و آلن وارد یک تجارت مشترک شدند. آن‌ها یک برنامه کامپیوتری که الگوهای ترافیک را در سطح سیاتل نشان می‌داد طراحی کردند.

حتما بخوانید: چطور بیل گیتس اسطوره رهبری شد؟

زندگینامه بیل گیتس در جوانی

بیل پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان در سال 1973 به دانشگاه هاروارد رفت. اوایل به‌عنوان وکیل مشغول تحصیل شد اما بیشتر وقت خود را همراه با آلن صرف کامپیوتر می‌کرد. درسال 1974 بیل به بوستون رفت تا به دوستش که در شرکت هانیول بود، بپیوندد. آن‌ها به مدت دو ماه در دانشگاه هاروارد به نوشتن و ساختن یک نرم افزار پرداختند و در انجام آن موفق شدند. پس از این موفقیت آلن در شرکت MITS  استخدام شد و بیل پس از مدتی هاروارد را ترک کرد تا با او کار کند، اما این کار باعث ناراحتی والدینش شد.

بیل گیتس و مایکروسافت

در سال 1975 بیل و آلن شراکتی را تشکیل دادند و آن را مایکروسافت نامیدند. مایکروسافت در وضعیتی متزلزل شروع به کار کرد.

استعداد بیل در توسعه نرم‌افزار و عملیات تجاری، او را در موقعیت رهبری شرکت و کار به‌عنوان سخنگوی آن قرار داد. مایکروسافت بین سال‌های 1978 تا 1981 پیشرفت کرد و تعداد کارکنان آن از 25 به 128 نفر و درآمد آن نیز از 4 میلیون دلار به 16 میلیون دلار افزایش یافت. ناگفته نماند که در سال 1981 بیل گیتس رئیس و رئیس هیئت مدیره و آلن به عنوان معاون اجرایی مایکروسافت منصوب شد. اما سال 1983 اتفاقاتی به همراه داشت که مایکروسافت را از بنیان تکان داد. پل آلن بیمار شد. اگر چه او کاملا بهبود یافت، اما در همان سال از شرکت مایکروسافت استعفا داد.

در نوامبر سال 1985 بیل‌گیتس و مایکروسافت، ویندوز را راه اندازی کردند و پس از موفقیت‌های حاصله از این کار، بیل‌گیتس در سن31 سالگی، میلیونر و در سال 1987 به یک میلیاردر تبدیل شد. از آن زمان، گیتس در فهرست 400 ثروتمند جهان قرار گرفت. با این حال بیل هرگز در مورد وضعیت شرکت خود احساس امنیت کامل نکرد.

سبک مدیریتی بیل‌گیتس به یک افسانه تبدیل شد زیرا او کارمندان و ایده‌هایشان را به چالش می‌کشید و دائما آن‌ها را آزمایش می‌کرد. همچنین درخارج از شرکت بیل‌گیتس به‌عنوان یک رقیب بی‌رحم شهرت پیدا کرد.

حتما بخوانید: موفق ترین و قدرتمند ترین زنان در دنیا را بهتر بشناسید

ازدواج بیل‌گیتس و ملیندافرنچ

درسال 1989 یک مدیر 28 ساله مایکروسافت به نام ملیندا توجه بیل‌گیتس، که در آن زمان 37 ساله بود، را به خود جلب کرد. با گذشت زمان، رابطه آن‌ها به یک ارتباط صمیمی و فکری تبدیل شد. در 1 ژانویه 1994 ملیندا و بیل در هاوایی ازدواج کردند. درهمان سال گیتس و همسرش بنیاد ویلیام اچ را تاسیس کردند که به حمایت از آموزش، بهداشت جهانی و سرمایه‌گذاری در جوامع کم درآمد اختصاص داشت.

درسال 1996 اولین دختر بیل و ملیندا، جنیفر به دنیا آمد و آن‌ها صاحب دو فرزند دیگر نیز شدند. اما آن‌ها پس از 27 سال زندگی مشترک در 2021 به ازدواجشان پایان دادند.

بیل گیتس در سال 2000 از فعالیت‌های روزمره مایکروسافت کناره‌گیری کرد، اما همچنان رئیس هیئت مدیره مایکروسافت بود. اما در سال 2006 گیتس اعلام کرد که از کار تمام وقت در مایکروسافت خارج می‌شود تا زمان با کیفیت بیشتری را به بنیاد ویلیام اختصاص دهد.

 

راز موفقیت بیل گیتس

راز موفقیت در زندگینامه بیل گیتس را می توان در لحظه لحظه زندگی او فهمید که عبارت بود از:

اشتیاق زیاد و اهداف بزرگ

بیل استعداد و علاقه خود را نسبت به فناوری و برنامه نویسی پیدا کرد و این باعث شد تا با اشتیاقی زیاد اطلاعات بیشتری درباره نرم افزار و سخت افزار کسب کند.

تمرین مداوم و نگاه به آینده

بیل‌گیتس مهارت‌های خود را با تمرین و تکرار مداوم توسعه داد.

حتما بخوانید: چهار نشانه که میگوید در مسیر شغل رویایی‌تان قرار دارید

تصمیم‌گیری سریع

در 17 سالگی بیل‌گیتس تصمیم خودش را گرفت و برنامه نویسی را با اشتیاق و علاقه دنبال کرد. بعد از مدت زمان کمی شرکت مایکروسافت که یک شرکت جدید و یک ریسک بزرگ بود، را راه اندازی کرد.

سخت کوشی و تمرکز بر روی خواسته‌ها

بیل از هاروارد انصراف داد تا  برای رسیدن به رویاهایش سرسختانه تلاش و کار کند.

زندگینامه بیل‌گیتس

کار تیمی و مشارکت با افراد موفق

او علاقه زیادی به مشارکت با کارآفرینان و افراد موفق داشت و این باعث می شد تا چیزهای زیادی یاد بگیرد. بیل با همکاری دوستش پل آلن و سپس با همراهی یک تیم باعث موفقیت و پیشرفت در مایکروسافت شدند.

پایداری و زمان بندی مناسب

بیل گیتس در راه خود و دنبال کردن رویاهایش همیشه پایدار بود و هیچ وقت از تلاش کردن برای رسیدن به خواسته‌هایش خسته نشد.

حتما بخوانید: زندگی نامه وارن بافت و هر آنچه که باید در مورد او بدانید

سخن آخر

بیل‌گیتس یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین تاجران تاریخ جهان به شمار می‌رود. او دارای چندین دکترای افتخاری از دانشگاه‌های سراسر جهان و فرمانده افتخاری نشان امپراتوری بریتانیا توسط ملکه الیزابت دوم است.  در سال 2006 گیتس و همسرش به دلیل فعالیت‌های بشر دوستانه خود در سراسر جهان، نشان عقاب آزتک را توسط دولت مکزیک دریافت کردند.

اگر فکر می‌کنید در کسب و کارتون به اندازه کافی موفق نیستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست