افکار مثبتمقالهوبلاگ

خوش بین بودن راهی برای رسیدن به آرامش و موفقیت است؛ شک نکنید

اشتراک گذاری این مطالب در:

تاثیر خوش بینی در زندگی را دست‌کم نگیرید. این را فقط روانشناس‌ها نمی‌گویند. دانشمندان در حوزه‌های دیگر هم به این موضوع معتقدند. چرا؟ چون آن را آزموده و بررسی کرده‌اند. تحقیقات متعددی درباره نقش خوش‌بینی در زندگی و سلامت جسم صورت گرفته و همگی براین باورند که انسان‌های خوش‌بین می‌توانند مشکلات جسمی را در خود کاهش بدهند و از بیماری‌ها به‌سلامت عبور کنند. همه این‌ها کم نیست، برای اینکه باور کنید باید در زندگی خوش‌بین‌تر باشید؟ در این مقاله هم از تاثیر خوش‌ بینی در زندگی برایتان بیشتر خواهیم گفت. پس با سایت موفقیت سلف مید همراه باشید.

خوش بین بودن در زندگی؛ چطور خوش‌بین‌تر شویم؟

زندگی هیچ‌گاه آسان نبوده است. در برخی از دوره‌ها از نظر سیاسی و اجتماعی گشایش‌هایی در نقاطی از زمین صورت می‌گیرد و گرفته و همین‌ها باعث رفاه و آرامش بیشتر آدم‌ها می‌شود. اما همیشه، سختی‌ها و تلخی‌ها سایه‌به‌سایه و دیواربه‌دیوار زندگی‌هایمان بوده‌اند. باید قبول کرد که زندگی سخت است و سیاهی هم دارد. پس در چنین شرایطی معنای خوش‌بینی از بین می‌رود؟ خیر. قطعا پاسخ به این پرسش منفی است.

زندگی سفیدی و سیاهی به‌هم‌پیوسته است. پیداکردن راه خوشبختی هم برای همین گاهی سخت می‌شود. شما باید بتوانید از این اختلاط در هم‌پیچیده‌ي خوشی و ناخوشی به سفیدی برسید. یکی از ابزارهای مهم در این راه، خوش‌بینی است. چطور می‌توان خوش‌بین‌تر شد؟

بیشتر بخوانید: ویژگی شخصیتی افراد موفق چیست و چطور به همه‌چیز می‌رسند؟

به کشف خوبی‌ها و نقاط مثبت بروید

همیشه سعی کنید که در خودتان و دیگران نکات و نقاط مثبت را شناسایی کنید. این نوعی خوش‌باوریِ کلیشه‌ای نیست. بلکه راهی برای متمرکزشدن بر انرژی‌های صاف و مثبتی است که زندگی را شیرین‌تر و بهره‌ورتر می‌کنند. باید بدانید که با تکیه بر نقاط قوت و زیبایی‌هاست که می‌توان به جنگ تلخی‌ها و بدی‌ها رفت. پس از همین ثانیه با خودتان عهد کنید که دیگر عادت‌هایی مانند غیبت‌کردن، بدگویی، کینه و تمام چیزهایی را که موجب می‌شوند، نگاهتان به تلخی‌ها و بدی‌ها خیره شود، کنار بگذارید.

روش های خوش بین بودن

حضور خود در شبکه‌های اجتماعی را کنترل کنید

درباره شبکه‌های اجتماعی حرف زیاد است. یادتان باشد که حضورتان در آنها را کنترل کنید. می‌دانیم که مزایای زیادی در استفاده از آنها وجود دارد اما گاهی روندی در شبکه‌های همه‌گیر پیگیری می‌شود که می‌تواند به روانتان آسیب بزند و شما را از سواحل خوش‌بینی دور کند. «مقایسه» مهم‌ترین عاملی است که در این میان وجود دارد. مقایسه‌کردن آدم‌ها در این شبکه‌ها از نقطه‌نظرات مختلف بار و فشار روانی زیادی را به آنها تحمیل می‌کند.

همه‌جور آدمی در شبکه‌های اجتماعی مختلف وجود دارد. بعضی تحصل‌کرده‌تر هستند، برخی زیباتر و ثروتمندترند و در کل، آدم‌هایی وجود دارند که شاید در برخی از زمینه‌ها از دیگران برتر به‌نظر برسند. البته از تظاهرها و دروغ‌های این شبکه‌ها هم نمی‌توان گذشت. در نهایت، تمام این‌ها باعث می‌شود که افراد از حضور در شبکه‌های کلی و سوشال مدیا سرخورده شوند و آسیب ببینند. پس برای خوش‌بین‌شدن و خوش‌بین‌ماندن بهتر است که حضور کنترل‌شده‌ای در این صفحات داشته باشید.

بیشتر بخوانید: خوش اخلاقی چیست؟ چه کسانی خوش‌خلق به حساب می آیند؟

ارزش‌های خود را شناسایی کنید

یادتان نرود که هرکس ارزشی دارد. توانایی‌هایتان را دست‌کم نگیرید. یک برگ کاغذ بیاورید و ببینید که چه ویژگی‌های مثبت یا توانمندی‌هایی دارید. به آنها ببالید و به بال‌های پروازی بدلشان کنید که شما را تا اوج آسمان‌ها بالا می‌برند. هر انسانی مجموعه‌ای از ویژگی‌هاست که در صورت اهمیت‌داده‌شدن به آنها می‌تواند به رشد و شکوفایی برسد. پس خودتان را کشف کنید و نگذارید که در دامان حرمان و حسرت‌ها، زندگی را به انتها برسانید.

در شرایط سخت امیداوار باشید

امیدواری مهم است. امید همان جوانه شیرینی است که می‌تواند زندگی را زیباتر کند و دل را به روزهای خوش‌تر خوش کند. هیچ‌گاه در مصائب تسلیم نشوید و نگویید که ویرانی و بدبختی مانند بلایی کُشنده دور زندگی‌تان پیچیده است. به فکر روزهای شاد باشید.

روزهایی که غبار غم می‌رود و فقط خاطره‌ای از چالش‌ها و چرکی‌ها باقی می‌ماند. مثلا اگر مریض می‌شوید، روحیه خود را حفظ کنید و فقط هدفتان بهبودی و درمان باشد. نه اینکه به افکار پوچ و تیره روی بیاورید و هنوز هیچ نشده، خود را در تابوت مرگ تصور کنید. به این می‌گویند خوش بین بودن : حفظ امید و آرزوها حتی در سخت‌ترین روزهای زندگی.

بیشتر بخوانید: چرا به حمایت اجتماعی نیاز دارید؟ چه راهی برای کسب پشتیبان وجود داره؟

سبک زندگی‌تان را تغییر بدهید

داشتن خواب کافی، خوردن غذای مناسب و البته ورزش‌کردن از جمله راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند در زندگی به بهره‌وری و شادکامی برسید. همه این‌ها قدرتی جادویی در رسیدن به روزگاری خوش را دارند. پس با کمی تغییر در برنامه‌ریزي‌های زندگی‌تان، خود را برای داشتن اوقاتی بهتر آماده کنید.

کسانی که به سبک زندگی خود می‌رسند، در حال تمرین خوش بین بودن به‌طور دائمی هستند. چرا؟‌ برای اینکه رسیدن به نقاط و مختصات زندگی به شما نشان می‌دهد که امیدوار هستید و همین امید بذری روینده برای کشف مسیرهای مختلف زندگی و بهره‌مندی حداکثری از آن است.

خوش بین بودن در زندگی؛ چطور خوش‌بین‌تر شویم؟

چیزهای تازه یاد بگیرید

یادگیری چیزهای تازه هم از ابزارهای مجهزشدن به خوش‌بینی است. کسی که وارد دنیای یادگیری می‌شود، افق‌های به‌شدت تازه‌ای را در مقابل چشمان خود می‌گشاید. او امیدوار به روزهای آینده می‌شود و روی تجهیزکردن خود به موفقیت تلاش می‌کند. اگر می‌خواهید که امید در دلتان جوانه بزند و خوش‌بین شوید، حتما به یادگیری مشغول شوید. علایقتان را دنبال کنید و ببینید که چه چیزی می‌تواند شما را سر ذوق بیاورد و شادتر و خوشحال‌تر کند.

بیشتر بخوانید:  8  مورد از تکنیک های مثبت اندیشی برای رسیدن به هدف

در آخر

خوش بین بودن را فراموش نکنید و به آن به‌عنوان اصلی مهم در زندگی نگاهی داشته باشید. خوش‌بینی به شما و اطرافیانتان کمک می‌کند که مسئولیت زندگی در این دنیا را زیباتر به‌عهده بگیرید و به چیزهایی برسید که تجربه‌کردنشان بسیار خوشایند است. هیچ‌کس به ما وعده نداده که زندگی‌مان در این دنیا شبیه گلستان است.

اما توانایی‌ها و ویژگی‌هایی در نهادمان وجود دارد که با تکیه بر آنها می‌توانیم زندگی را گلستان کنیم و تغییرات بسیار بزرگی به‌وجود بیاوریم. شما هم تصمیم بگیرید که خوش‌بینی را به یکی از صفات بارز خود بدل کنید. کافی است، بخواهید که دیدتان نسبت به زندگی تغییر کند. آن‌وقت است که دیگر سهمگین‌ترین طوفان‌ها هم نمی‌توانند شما را از پای درآورند.

به خودتان یادآوری کنید که اگرچه زیستن در این دنیا توأم با دردهای فراوان است اما خوشی‌ها و زیبایی‌هایی هم وجود دارد که تجربه‌کردنشان به‌شدت شیرین و دوست‌داشتنی است. باید خوش‌بین بود و از آنها بهره برد. همین!

برای خوش بین بودن در زندگی و داشتن ذهن مثبت و موفق، خودساخته شرکت در دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما پیشنهاد میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

جملات مثبت اندیشی

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست