مقالهوبلاگ

مثبت اندیشی شعر و شوخی نیست؛ واقعیتی است که زندگی‌تان را دگرگون می‌کند

اشتراک گذاری این مطالب در:

مثبت اندیشی مهم است، خیلی هم مهم است. مگر می‌شود با دیدی سیاه و تاریک به همه چیز نگاه کرد و انتظار خوشحالی و موفقیت داشت. واقعیت این است که چه خوشتان بیاید و چه نه، افرادی که خوشبینی و مثبت اندیشی پیشه می‌کنند در زندگی به موفقیت بیشتری می‌رسند.
پس شما که مدام بدبین هستید و از زمین و زمان گلایه می‌کنید باید بدانید که ارتباط میان مثبت اندیشی و موفقیت، ارتباطی مستقیم است. اگر دیدید که دوستانتان از شما جلو زده‌اند و شما همچنان درجا می‌زنید باید به این فکر کنید که چه نیرویی آنها را به سمت جلو پیش برده است.
اگر کمی در رفتارهایشان دقیق شوید، قطعا متوجه خواهید شد که مثبت اندیشی در زندگی آنها نقش مهمی دارد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که چطور باید مثبت اندیش باشیم.

مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی یعنی دیدن نیمه پر لیوان. شاید خوشتان نیاید و بگویید که حوصله این حرف‌ها را ندارید اما باور کنید که دیدن نیمه پر لیوان فقط عبارتی روانشناسانه نیست و واقعا در هر کاری در زندگی می‌توانید به کمک آن موفق شوید و مدیریت اوضاع را به دست بگیرید.
از مدیریت گفتیم، بهتر است این نکته را گوشزد کنیم که در علم مدیریت، استفاده از منابع بسیار مهم است. گاهی‌اوقات مدیران با منابعی اندک می‌توانند در پیش‌برد استراتژی‌ها و اهداف غوغا به راه بیندازند. نگاه کردن به نیمه پر لیوان هم دقیقا همان بهره‌ بردن از منابع اندکی است که اگر درست به کار روند، امکان ایجاد نتایج شگفت‌انگیز هم خواهند داشت.
شما مختارید که نیمه پر را ببینید یا خالی. اما باور کنید استفاده از هر آنچه در دست دارید باعث می‌شود که امیدی در دلتان جوانه بزند که باعث رشدتان می‌شود. پس به نظر ما خوشبینی و مثبت اندیشی به معنای دیدن نیمه پر لیوان است. لیوانی که شما را امیدوار می‌کند و اجازه می‌دهد در مسیری درست و بهره‌ور به حرکت درآیید.

رابطه سلامت و مثبت اندیشی در زندگی چیست؟

روح سالم باعث می‌شود که بدنی سالم‌تر هم داشته باشید. تحقیقات و پژوهش‌های مختلف محققان نشان می‌دهند که افراد مثبت اندیش کمتر به مشکلات جسمانی زیر دچار می‌شوند:

 1. بیماری‌های قلبی؛
 2. سکته مغزی؛
 3. انواع سرطان؛
 4. عفونت‌ها؛
 5. بیماری‌های تنفسی.

علم مزایای وجود مثبت اندیشی و خوشبینی در زندگی را هم ثابت کرده است. افرادی که نیمه پر لیوان را می‌بینند معمولا:

 • زندگی باکیفیت‌تری دارند؛
 • سطح انرژی بالاتری دارند؛
 • کمتر سرما می‌خورند؛
 • نرخ افسردگی در آنها کمتر است؛
 • عمر طولانی‌تری دارند؛
 • روند بهبودی سریع‌تری در ابتلا به بیماری‌ها دارند؛
 • قدرت مدیریت استرس در آنها بیشتر است.

چطور می‌توان مثبت اندیشی را در خود تقویت کرد؟

خوشبینی در زندگی خوب است اما چطور می‌توانیم مثبت اندیش باشیم ؟ یکی از راه‌کارهای مهمی که در این مسیر وجود دارد، تمرکزکردن بر چیزهای خوبی است که در زندگی داریم. قدردان بودن به خاطر نعمت‌هایی که در زندگی احساس می‌شوند به ما کمک می‌کنند تا شادتر باشیم. اما چرا؟
به این خاطر که تمرکز و حواسمان جلب چیزهایی می‌شود که شادند، مثبت‌اند و دوست‌داشتنی. زمانی که احساس کنید نعمات و نقاط رضایت‌بخشی در زندگی وجود دارند، احساس خوبی در شما پا می‌گیرد و این احساس، آن‌قدر قوی است که دیگر دلتان نمی‌آید آن را فراموش کنید یا کنار بگذارید. پس رفته‌رفته به خوشبینی و مثبت اندیشی عادت می‌کنید.
یکی دیگر از روش‌های وارد کردن مثبت اندیشی و موفقیت به زندگی این است که در هر رخدادی به دنبال نقاط مثبت آن باشید. مثلا اگر دوستتان بر سر قراری حاضر نشده است، سریع عصبانی نشوید و از کوره در نروید.
به این فکر کنید که می‌توانید از وقت‌تان در مسیری دیگر بهره ببرید و مثلا کارهای موردعلاقه‌تان را در آن زمان انجام بدهید. همیشه نکته‌ای مثبت را از دل تاریکی‌ها بیرون بکشید. مطمئن باشید که نقاطی که از امید روشن می‌شوند، ابتدا حالت شعله‌ای کوچک از یک شمع بی‌رمق را دارند اما به سرعت می‌توانند دلتان را چراغانی کنند.

یکی دیگر از روش‌های وارد کردن مثبت اندیشی و موفقیت به زندگی این است که در هر رخدادی به دنبال نقاط مثبت آن باشید. مثلا اگر دوستتان بر سر قراری حاضر نشده است، سریع عصبانی نشوید و از کوره در نروید.

احساس طنز را به زندگی‌تان راه داده‌اید؟

جدی بودن در زندگی خوب است. اما نه همیشه. اگر بتوانید حس طنزتان را شکوفا کنید و در زندگی از عنصر مزاح و شوخی بهره ببرید، قطعا موقعیت‌های سخت و پیچیده زندگی را ساده‌تر از سر خواهید گذراند. پس استفاده از حس طنز را در لحظه‌های زندگی از یاد نبرید.
طنز باعث می‌شود که خشونت و خشمی که در لحظه‌های تلخ و سخت وارد زندگی می‌شوند به تعادلی برسند که مانع از غصه‌خوردن و غذاب‌کشیدن شما می‌شود. جدی نگرفتن بعضی چیزهای بی‌ارزش هم که دیگر از واجباتی است که به شما کمک می‌کند تا شادتر و موفق‌تر در این دنیا زندگی کنید.
از قدیم گفته‌اند، بخند تا دنیا به رویت بخندد. واقعا هم استراتژی دنیا در تعامل با آدم‌های روی این کره خاکی همین است. اگر شما تصمیم بگیرید که بخندید و شاد باشید، دنیا هم شادتر همراهی‌تان خواهد کرد.

با افراد شاد و مثبت اندیش در رفت‌وآمد هستید؟

نمی‌دانیم که باور دارید یا نه؛ اما افراد شاد و مثبت اندیش به شما انرژی و روحیه خوبی می‌دهند. این دسته از دوستان همواره امیدوار زندگی می‌کنند و شادی در لحظه‌هایشان جاری است. آنها می‌دانند که مثبت اندیشی چیست و به همین خاطر به خودشان اجازه نمی‌دهند که با افکار و حرف‌های منفی، زندگی را به کام دیگران تلخ کنند.
اعجازی در رفتار و کلامشان وجود دارد که به دیگران هم منتقل می‌شود. اگر دوست دارید که شاد باشید باید در محیطی شاد هم قرار بگیرید. شاید شنیده باشید که می‌گویند رفتار هر فردی برآمد رفتارهای دوستان و آشنایان نزدیک اوست.
اگر دوست دارید که در زندگی احساس خوبی داشته باشید و مثبت به همه چیز نگاه کنید باید با دوستانی مثبت اندیش در رفت‌وآمد باشید.

شاید شنیده باشید که می‌گویند رفتار هر فردی برآمد رفتارهای دوستان و آشنایان نزدیک اوست. اگر دوست دارید که در زندگی احساس خوبی داشته باشید و مثبت به همه چیز نگاه کنید باید با دوستانی مثبت اندیش در رفت‌وآمد باشید.

در آخر

دقت کرده‌اید که تازگی‌ها بسیاری از افراد هستند که برگزاری دوره‌های موفقیت یا کلاس‌های مثبت‌ اندیشی و … را مسخره می‌کنند؟ این کار بسیار اشتباه است. خوب زندگی کردن را باید یاد گرفت. این امکان برای همه آدم‌ها وجود دارد که تغییر کنند و بهتر شوند.
پس شرکت در دوره‌ها و کلاس‌هایی که از مثبت فکر کردن و بهتر شدن صحبت می‌کنند، اصلا فکر و ایده بدی نیست. گاهی‌اوقات همه چیز را خودمان بلد هستیم اما نیاز به تلنگری داریم که به ما یادآوری کند، چطور حس پنهان‌شده در درون‌مان را شکوفا سازیم.
مثبت اندیشی یک نوع سبک زندگی است. به آن به چشم شعاری کلیشه‌ای نگاه نکنید. مطمئن باشید که وارد کردن رنگ‌ سفید به زندگی‌تان و خوش بینی از شما فرد موفق‌تری می‌سازد. افراد مثبت اندیش همیشه امیدوارند. و دیگر همه می‌دانند که امید اصلی‌ترین دلیل زنده ماندن بشریت روی این کره زمین است. آرزو داریم شاد و امیدوار زندگی کنید.

برای مثبت اندیشی و عادت به این ویژگی خوب، داشتن ذهن فعال لازم است. که قدرت کنترل ذهن و کنار گذاشتن افکار منفی را ندارید، خودساخته شرکت در دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما پیشنهاد میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

مثبت اندیشی را تقویت کنید

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست