رشد فردیمقالهوبلاگ

روانشناسی همسر درون‌گرا را بخوانید تا زوج خوشبخت‌تری باشید

اشتراک گذاری این مطالب در:

تعارض در هر رابطه‌ای اجتناب ناپذیر است. هیچ‌کس مشتاقانه منتظر اختلاف و کشمکش نیست. اما اگر در رابطه شما درگیری و بگومگو وجود ندارد، احتمالا به این دلیل است که یکی یا هر دوی شما از آن اجتناب می‌کنید.

درونگراها و برونگراها به طور متفاوتی با تعارض‌ها برخورد می‌کنند. درونگرا نمی‌خواهد درباره مشکل  صحبت کند برونگرا قصد دارد تمام مشکل را بیرون بریزد و آن را حل نماید. درونگرا آرامش و سکوت می‌خواهد. برونگرا برای آرام شدن به دورهمی با دوستان و مهمانی رفتن، نیاز دارد. دراین مقاله سایت خودساخته نکته‌هایی را به شما ارائه می‌دهیم که هنگام ملاقات با درون‌گراها بهتراست در نظر بگیرید.

حتما بخوانید: خصوصیات اخلاقی افراد درونگرا

روانشناسی همسر درون گرا

همسر درون‌گرا قبل از اینکه بتواند مشکل یا اختلافی را حل کند به زمان نیاز دارد. به‌عنوان مثال: علی می گوید: ” همسرم درونگراست، اگر حرفی بزنم و او ناراحت شود. فورا خود را کنار می‌کشد و کاملا سکوت می‌کند. درصورتیکه بخواهم مشکل را زودتر حل کنم، او گوشه‌نشین‌تر می‌شود. همسرم می‌گوید برای داشتن یک مکالمه سازنده باید آرام شود. هرچند که برایم سخت است اما به او فرصت می‌دهم تا در گوشه‌ای بنشیند و عصابنیتش فروکش کند. بعد از آن می‌توانیم یک گفتگوی واقعا سازنده و عاشقانه با یکدیگر داشته باشیم.

درون‌گرای احساسی شما از انجام چه کاری بیشتر متنفر است؟ شرکت در کدام نوع مهمانی‌ها برای او راحت‌ است؟ شاید به جزئیات فکر نکرده نباشید، اما اگر چند سوال از همسر درونگرای خود بپرسید، موضوع برایتان شفاف خواهد شد و می‌توانید حد وسطی را برای برآوردن نیازهای هردویتان پیدا کنید.

گاهی لازم است سوال کنید و سپس گوش دهید. یکی از دوستانم با یک درونگرا ازدواج کرده او می‌گوید: ” گاهی تنهایی به مهمانی‌های بزرگ می‌روم. اما شریک زندگیم بیشتر با مهمانی‌های کوچک شام موافق است.”

شما چطور با تنهایی به مهمانی رفتن مشکلی ندارید؟ شاید لازم باشد که بدانید در ماه چندبار می‌توانید مهمان به خانه خود دعوت کنید، بدون اینکه شریک زندگی خود را آزار دهید.

زمان تنهایی را به بخشی از روال عادی در رابطه تان قرار دهید. این انتخاب شاید برای شما سخت و عجیب باشد، اما به همسر درونگرایتان اجازه می دهد تا با اشتیاق دوباره در روابط اجتماعی شرکت کند.

البته احترام گذاشتن به نیازهای شریک زندگی نباید باعث شود که نیازهای خود را فراموش کنید و فرسوده شوید. شما حق دارید گاهی به همسر خود بگویید: ” برای من مهم است که به این مهمانی بیایی.” یا اینکه ” می‌دانم که به تنهایی نیاز داری اما برای من هم خوب نیست که تو هر عصر تنها در خانه بنشینی، ما باید کمی با یکدیگر وقت بگذرانیم.”

ابراز احساسات درونگراها

آیا جذب یک فرد درونگرا شده‌اید؟ اگر بله، پس بدانید که او به سختی احساسات خود را ابراز می‌کند و محبت خود را با روش‌های دیگری به شما نشان می‌دهد. ممکن است بسیار محتاطانه عمل کند، به خصوص زمانی‌که صحبت از دل دادن به دیگران در میان باشد. اما درونگرای احساسی شما به مرور علایق قلبی‌اش را بیان می‌کند. وقتی در یک فضای شخصی با شما تنها باشد، عاشقانه‌ترین جنبه‌های شخصیت او ظاهر می‌شود. بنابراین اگر شریک درونگرای شما رازهای خود را با شما در میان گذاشت، به این معنی است که جایگاه ویژه‌ای در زندگی او دارید.

افراد درونگرا ممکن است احساسات یا عواطف خود را پنهان کنند، آن‌ها نمی‌خواهند جنبه آسیب‌پذیر خود را به کسی نشان دهند. اما اگر عشق درونگرایتان، این جنبه‌ها را به شما نشان داد یعنی او هم به شما علاقه‌مند شده است.

ناگفته نماند که در مراحل اولیه یک رابطه ممکن است درونگراها به محبت فیزیکی علاقه‌ای نداشته باشند، اما وقتی احساسات عمیقی در بین شما شکل گرفت، عشق خود را با شدت زیادی به شما ابراز می‌کنند.

گاهی ممکن است ‌که او بخواهد کناره‌گیری ‌کند و تنها باشد، لطفا ناراحت نشوید و احساس طرد شدن به شما دست ندهد، در واقع عشق درونگرایتان به فضایی نیاز دارد تا انرژی خود را به دست آورد و از کنار شما بودن لذت ببرد.

حتما بخوانید: شخصیت درونگرا بهتر است یا برونگرا ؟

عشقم درونگراست

همسرم درونگراست و من همیشه از اخلاق‌های به‌خصوص او ناراحت می‌شدم. هربار که از او می‌خواستم تا به مهمانی برویم، از اینکه استقبال نمی‌کرد دلخور می‌شدم. بلاخره تصمیم گرفتیم از یک مشاور کمک بخواهیم تا به یک درک مشترک از یکدیگر برسیم.

همسرم به مشاور گفت: “اینطور نیست که من از تفریح کردن یا مهمانی رفتن بدم بیاید و از بودن کنار دیگران لذت نبرم. من فقط می‌خواهم این کارها را در کنار افراد مناسب انجام دهیم و بعد به زمان نیاز دارم تا دوباره بتوانم وارد جمع شوم”.

می‌توانم بگویم که همسرم خسته کننده و حوصله سر بر نیست. او در زمان مناسب می‌تواند پرجنب و جوش، پر سروصدا و سرگرم کننده باشد.

آنجا بود که من چیزهای بیشتری نسبت به افراد درونگرا و همسرم یاد گرفتم و توانستم بهتر با موضوع کنار بیایم. فهمیدم که افراد درونگرا ترجیح می‌دهند با افراد کمتری اما در سطح عمیق‌تری آشنا و صمیمی شوند. اینکه آن‌ها شنوندگان خوبی هستند و از مرکز توجه بودن لذت نمی‌برند. به طور کلی گاهی دلم می‌خواهد که مانند درون‌گراها باشم، احساس می‌کنم سکوت کردن یک مزیت است. در حالیکه برای من دو ساعت مداوم سکوت کردن، شکنجه محض است .

حتما بخوانید: 7 اقدامی که برای جلوگیری از تنهایی (تنها شدن) باید انجام دهید

سخن پایانی

عشق به روش‌های اسرارآمیزی عمل می‌کند، به خصوص در مورد افراد درونگرا. اگرچه بودن با یک فرد درونگرا کار آسانی نیست اما هنگامی که یک فرد درون گرا عاشق شما شود، عشق، اشتیاق و شدت احساساتی را تجربه خواهید کرد که بسیار لذت بخش و شگفت انگیز است، به طوریکه قبلا هرگز آن را درک و احساس نکرده‌ اید.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست