مقالهموفقیتموفقیت در روابطوبلاگ

خوش اخلاقی چیست؟ چه کسانی خوش‌خلق به حساب می آیند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

دنیا پر از آدم‌های بداخلاقی است که یادشان رفته خوش اخلاقی چیست. اما خوش‌اخلاق‌های کم‌تعداد امید ما در زندگی روی این کره خاکی هستند. آنها هستند که باعث می‌شوند امید پیدا کنیم، عشق و محبت را احساس کنیم و روزهای سخت‌مان قابل‌تحمل شود. بداخلاق‌ها زندگی را تلخ می‌کنند و امیدها را از بین می‌برند. برای اینکه متوجه شوید منظورمان از خوش اخلاقی دقیقا چیست، در ادامه از ویژگی‌های آدم‌های خوش‌اخلاق برای‌تان می‌گوییم. با خودساخته همراه باشید.

مراقب خلق‌وخوی‌شان هستند

همه فکر می‌کنند که خوش‌اخلاق‌ها از ابتدای خلقت‌شان همین‌طور به‌دنیا آمده‌اند. اصلا این‌طور نیست. خوش‌ اخلاقی با دیگران نتیجه داشتن کنترل روی احساسات و افکار است. کسی که خلق‌وخوی خوبی دارد و سریع عصبانی نمی‌شود، هوش هیجانی و ارتباطی خود را تقویت کرده و به نقطه‌ای رسیده است که می‌تواند خود را در مواجهه با شرایط مختلف کنترل کند. پس در واقع، خوش‌ اخلاقی چیست و چطور به‌وجود می‌آید؟ باید گفت که این حس‌وحال نتیجه و برآمدی از مراقبت از روان خود و تمرین‌دادن آن به ابراز واکنش‌های به‌موقع است.

بیشتر بخوانید: خوش بین بودن راهی برای رسیدن به آرامش و موفقیت است؛ شک نکنید

باملاحظه هستند

یکی از مصادیق خوش اخلاقی چیست؟ باملاحظه‌بودن. بله! خوش‌اخلاق‌ها در نحوه بالا بردن روابط اجتماعی قوی عمل می کنند باملاحظه هستند. آنها حاضر نیستند که به خاطر خودشان به دیگران آسیب وارد کنند. آنها مراقب احوالات دیگران هستند و به نوعی پختگی رسیده‌اند که باعث می‌شود افراد را در شرایط و موقعیت‌های مختلف درک کنند.

رسیدن به این نقطه هم حاصل فکر و کنترل احساسات است. برای همین باملاحظه‌بودن است که خوش‌اخلاق‌ها محبوب دل همه هستند. خوش اخلاقی با همسر یا خوش اخلاقی با فرزند هم با رعایت حال و احوال‌شان مقدور می‌شود.

باگذشت هستند

خوش‌اخلاق‌ها باگذشت‌اند. یعنی درگیر کینه‌ها و عقده‌ها نمی‌شوند. آنها به‌خوبی می‌دانند که اگر نسبت به دیگران و مسائل مختلف کینه به دل بگیرند و گذشت نداشته باشند، در درجه نخست به خودشان فشار وارد می‌شود. این دنیا منتظر هیچ‌کس نمی‌ماند و با هیچ‌کس راه نمی‌آید.

پس اگر خودمان به فکر خودمان نباشیم، مدام آسیب می‌بینیم. خوش‌اخلاق‌ها این را خوب می‌دانند و اصلا درگیر و دار کینه و عقده‌ها باقی نمی‌مانند.

بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟

معیارهای خوش اخلاقی

سخت‌گیر نیستند

خوش اخلاقی برای تقویت روابط اجتماعی لازم و ضروری است. اما این ویؤگی با فرزندان یا آدم‌های دیگری که در زندگی حضور دارند نیاز به دانستن نکاتی و تمرین آنها دارد. برای مثال، خوش‌اخلاق‌ها سخت نمی‌گیرند. سخت‌گیری و کمال‌طلبی از ویژگی‌هایی است که زندگی آدم‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که از هیچ‌چیز لذت نبرند و هیچ‌وقت رضایت نداشته باشند.

کسانی که خوش‌اخلاق‌اند به‌خوبی می‌دانند که زندگی هیچ‌کس بی‌عیب و نقص نخواهد بود و از آن مهم‌تر، هیچ آدمی از جمله خودشان بی‌عیب و نقص نیست. باعلم به همین موضوع و با داشتن این رویکرد است که سخت‌گیری را کنار می‌گذارند و خودشان و اطرافیان‌شان را آزار نمی‌دهند.

دوری از سخت‌گیری و کمال‌گرایی باعث می‌شود که لحظه‌های زندگی شادتر و خوشحال‌تر بگذرد. چه چیزی از این بهتر؟

بیشتر بخوانید: کمبود اعتماد به نفس در خانم ها چه نشانه‌هایی دارد؟

صبور و مهربان هستند

کسی که قدر لحظه‌ها را می‌داند و سخت نمی‌گیرد، به شکل ناخودآگاه صبور و مهربان هم می‌شود. او می‌داند که دنیا ارزش آن را ندارد که بخواهد با بدخلقی و نامهربانی به خودش و دیگران جفا کند و نگذارد که ثانیه‌ها روان بگذرند. درک ارزش لحظه‌ها از افراد خوش‌اخلاق اشخاصی می‌سازد که صبر دارند و مهربانی پیشه می‌کنند.

مهربانی باعث می‌شود که امواج عشق و محبت در وجودتان پا بگیرد. صبر و مهربانی در کنار هم آدم‌ها را زیبا و دوست‌داشتنی هم می‌کند. کسی که صبور است، مهر می‌ورزد و دیگران را دوست دارد، دنیا را به جای قشنگ‌تری تبدیل می‌کند. قبول دارید؟

خوبی‌های دیگران را می‌بینند

خوش‌اخلاق‌ها خوبی را در دیگران کشف می‌کنند و نگاه‌شان را به آن معطوف می‌دارند. اما در مقابل، بداخلاق‌ها نیمه خالی وجود آدم‌ها را می‌بینند و همیشه نگاهی منفی به همه‌چیز دارند. توانایی یافتن و کشف خوبی‌ها در دیگران باعث می‌شود که شما به زندگی امیدوارتر شوید و احساسات خوشایندتری در وجودتان پا بگیرد.

برای همین است که خوش‌اخلاق‌ها حس و حال خوبی دارند. آنها به‌دنبال بدی‌ها و سیاهی‌ها نمی‌گردند و از آنجا که کینه‌ای و عقده‌ای نیستند، از کشف سیاهی در دیگران لذتی نمی‌برند.

بیشتر بخوانید: چرا به حمایت اجتماعی نیاز دارید؟ چه راهی برای کسب پشتیبان وجود داره؟

خوش اخلاقی

در آخر

خوش اخلاقی چیست؟ مجموعه‌ای از تمرین‌های رفتاری و درک درست ساختار دنیایی که نمی‌توان روی هیچ‌چیز آن دقیقا حساب کرد. اگر می‌خواهید به جرگه خوش‌اخلاق‌ها بپیوندید، باید تمرین‌هایی برای خود ترتیب بدهید. چه تمرینی؟ ویژگی‌هایی را که در بخش‌های قبلی نام بردیم، به زندگی‌تان راه بدهید و آنها را تقلید و تکرار کنید.

بعد از مدتی در وجودتان نهادینه می‌شوند و دیگر شما هم نمی‌توانید بداخلاقی کنید و زندگی را به خود سخت بگیرید. شاید تغییردادن رفتارها آن هم در بزرگ‌سالی دشوار به نظر برسد اما واقعا این‌طور نیست. هرچیزی با پشتکار و دقت شدنی و امکان‌پذیر می‌شود. شما چطور آدمی هستید؟

در زندگی خوش‌خلقی می‌کنید یا سیاهی و تلخی‌ها را با اخلاق بدتان بیشتر و بیشتر می‌کنید؟ خوش‌اخلاق‌های زندگی‌تان چه کسانی هستند؟ به اندازه کافی قدردان حضور و وجودشان هستید؟ می‌دانید که آنها باعث می‌شوند که کره زمین متعادل‌تر بچرخد و لحظه‌ها زیباتر شود؟ قدرشان را بدانید که ناب و کمیاب‌اند.

یکی از دلایلی که مانع ازخوش اخلاقی می‌شود، نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس است. حس کمتربینی باعث می‌شود تا از دیگران فاصله بگیرید. به همین دلیل خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست