اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

اعتماد به نفس چیست و چه تاثیری بر زندگی شما دارد؟ این سوالی است که بسیاری از افراد از خود می‌پرسند. اعتماد به نفس یا Self-Confidence)) به معنای باور به اقدامات و خودتان است. وقتی در بین جمع قرار می‌گیرید، با اطمینان کامل نسبت به گفته‌ها و افکارتان، به راحتی صحبت می‌کنید. زیرا می‌دانید آنچه که قصد گفتنش را دارید، صحیح و درست است. پس از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستید. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، همیشه نسبت به خودشان، عملکردشان و آینده، تصور مبهم دارند. نمی‌دانند آنچه که می‌خواهند انجام دهند، به موفقیت ختم می‌شود یا شکست. زیرا هنوز به خودباوری نرسیده‌اند. در ادامه با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید.

اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد

اگر بخواهیم به درستی به سوال راعتماد به نفس چیست پاسخ دهیم، باید بگوییم که اعتماد به نفس نرخ تصاعدی و همه جانبه دارد. شما وقتی در کاری اعتماد به نفس داشته باشید، در سایر امور هم خودبه خود باورتان نسبت به خودتان بیشتر می‌شود. افرادی که از اعتماد به نفس بالا برخوردارند، آرام هستند. زیرا یکی از دلایل ناآرامی و خشم ما اغلب از نارضایتی درونی حاصل می‌شود. وقتی کسی از خود رضایتی ندارد، خشم و عصبانیت خود را بر روی دیگران تخلیه می‎کند. به همین دلیل باید برای افزایش اعتماد به نفس تلاش کنید.

حساب اعتماد به نفس واقعی را از نوع کاذب آن جدا کنید

ما یک اعتمادبه نفس کاذب هم داریم که بر خلاف اعتمادبه نفس پایین، به شکل باورنکردنی زیاد و افراطی می‌شود. تفاوت بین یک شخص با اعتماد به نفس بالا و واقعی، با شخصی که اعتماد به نفس کاذب دارد، بر روی جاه‌طلبی و خودخواهی مشخص می‌شود. افرادی که اعتماد به نفس بیش از حد دارند، خودخواه، خود رأی و بیش از حد مغرورند. حاضر به پذیرش هیچ نظر و عقیده‌ای نیستند و خود را برتر از دیگران می‌بینند. اما اعتمادبه نفس واقعی کسی را خودخواه و مغرور نمی‌کند. برعکس این نوع باور به خویشتن، باعث فروتنی و تواضع نیز می‌شود.

بسیاری از روانشناسانی که به سوال اعتماد به نفس چیست پاسخ داده‌اند

مزیت های اعتماد به نفس در زندگی

بسیاری از روانشناسانی که به سوال اعتماد به نفس چیست پاسخ داده‌اند، معتقدند که این ویژگی باعث خوشبختی و شادی می‌شود. زمانی که افراد نسبت به توانایی‌های خود اطمینان داشته باشند، از زندگی کردن لذت می‌برند. آن‌ها از موفقیت هر چند کوچک شاد می‌شوند. وقتی کسی به خودش احساس خوبی داشته باشد، برای فعالیت‌ها و اهدافش انرژی بیشتری دریافت می‌کند.
اعتماد به نفس به زبان ساده به خودکارآمدی شباهت دارد و تمرکز اصلی آن بر روی عملکردهای آینده‌ی افراد است. بسیاری از جامعه‌شناسان و روانشناسان، یکی از اصلی‌ترین مشکلات اخلاقی در جوامع مختلف را ناشی از کمبود اعتماد به نفس می‌دانند. از جمله مشکلات اخلاقی که در نتیجه‌ی نبود اعتماد به نفس ایجاد می‌شود می‌توان به بزهکاری، فساد، فقر، افسردگی، خودکشی و … اشاره کرد.

اعتماد به نفس بالا و عزت نفس چه رابطه‌ای با هم دارند؟

بسیاری از افراد عزت نفس (Self-esteem) و اعتماد به نفس (Self-Confidence) را با هم اشتباه می‌گیرند. همانطور که به سوال اعتماد به نفس چیست پاسخ دادیم، لازم است تا عزت نفس را هم تعریف کنیم. عزت‎نفس به معنای احترام و عزتی است که شما برای خودتان قائل می‌شوید. عزت نفس در نتیجه‌ی داشتن اعتماد به نفس بالا بوجود می‌آید. یعنی وقتی به خودباوری می‌رسید، قلباً و عمیقا خود را بزرگ می‌بینید و برای خود احترام قائل هستید. وقتی کسی به خودش احترام بگذارد، بی‌تردید دیگران هم به او احترام می‌گذارند.

تمرین برای تقویت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس پایین باعث به زیر کشیدن شخصیت شما در برابر دیگران می‌شود. در عین حال شما را به فردی گوشه‌گیر، بیمار و افسرده تبدیل می‌کند. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس را در خود افزایش دهید، باید برای بدست آوردن آن تمرین کنید.
در وجود همه‌ی ما مقداری ترس وجود دارد. این غریزه به منظور محافظت از ما در برابر خطرات جسمی در وجودمان گذاشته شده است. یعنی وقتی ترس از مردن داریم، هیچگاه در اتوبان در مقابل خودروهایی که با سرعت حرکت می‌کنند، نمی‌رویم. این ترس همیشه با ما همراه است تا از صدمه به جان و جسم‌مان جلوگیری کند.
این ترس در پس زمینه‌ی روان ما (ناخودآگاه ذهن) قرار دارد. درست مانند حافظه و باتری که در پشت تلفن همراه قرار دارند. اما این ترس تا زمانی مثبت است و به زندگی بهتر ما کمک می‌کند، که بیش از حد نشود. افرادی که بیش از حد در زندگی به شکست (Break ) و اشتباه مبتلا می‌شوند، ترس بیشتری دارند. در نتیجه اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. این افراد ترجیح می‌دهند در منطقه‌ی امن خود بمانند و از آن خارج نشوند.
پس یکی از راه های تقویت و تمرین اعتماد به نفس افزایش شجاعت و کاهش ترس‌های بی‌مورد است. اعتماد به نفس بدون هیچ مانعی قادر به خوداظهاری است. اما وقتی وجود ما را ترس بگیرد، اعتماد به نفس از بین می‌رود. پس شجاعت (Courage) یکی از راه‌های افزایش اعتماد به نفس است.

اگر فکر می‌کنید از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست