عزت نفسمقالهوبلاگ

راه های بالا بردن عزت نفس ؛ دنیا کوتاه‌تر از آن است که قدر خود را ندانید و شاد نباشید

اشتراک گذاری این مطالب در:

عزت نفس یعنی چه؟ شاید شما هم این عبارت را زیاد شنیده باشید اما دقیقا ندانید که چه تعریفی دارد. عزت نفس همان دید و نگاهی است که شما نسبت به توانایی‌ها و مهارت‌های خود دارید. کسی که عزت نفس اندکی دارد، نمی‌تواند خوبی‌ها و نقاط قوت خود را ببیند.
او همواره خودش را دست‌کم می‌گیرد و حتی زمانی که به موفقیتی دست پیدا می‌کند، آن را ارزشمند نمی‌داند. مثلا آن را به حساب شانس می‌گذارد یا فکر می‌کند که رسیدن به دستاورد مذکور نتیجه‌ای از توانایی‌های زیاد و مثبتش نبوده است. اگر می‌خواهید زندگی خوب و شادی داشته باشید باید حتما عزت نفس را در خودتان تقویت کنید.
مگر می‌شود، خود را قبول نداشت و زندگی را طوری مدیریت کرد که رشد و پیشرفت در آن به وجود بیاید؟ قطعا خیر. اما راه های بالا بردن عزت نفس چیست و چطور می‌توان راه بالا بردن عزت نفس را یاد گرفت؟ با مجله موفقیت خودساخته همراه باشید تا از این موارد برایتان بگوییم.

بیشتر بخوانید: بالا بردن اعتماد به نفس زندگی را شاد و شیرین می‌کند

مهربان‌بودن با خود از راه های بالابردن عزت نفس است

یکی از کارهای مهمی که برای بالا بردن عزت نفس باید انجام بدهید، مهربانی با خود است. شما باید تلاش کنید تا خودتان را دوست بدارید. چنین چیزی چطور ممکن و میسر می‌شود؟ زمانی می‌توانید به این دستاورد برسید که نقاط قوت خود را شناسایی کنید.
باید بدانید که چه توانمندی‌هایی دارید. زمانی که با نقاط قوت‌تان آشنا می‌شوید و می‌فهمید که چقدر ارزش دارید، به خودتان بیشتر علاقه‌مند می‌شوید و نتیجه این علاقه‌مندی اعتماد به خود است. اعتمادی که موجب بالارفتن عزت نفس هم می‌شود.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

راه های بالا بردن عزت نفس ؛

روی اهداف خود متمرکز شوید

از دیگر راه های بالا بردن عزت نفس تمرکز روی کارهای مربوط به خودتان است. شما باید روی اهداف زندگی‌تان و برنامه‌های خود متمرکز شوید. نباید اجازه بدهید که مقایسه‌کردن خودتان با دیگران باعث شود تا احساس حقارت و کمبود به زندگی‌تان نزول اجلال کند.
شما فردی منحصربفرد هستید که برای هر کاری که کرده‌اید، دلیلی محکم وجود داشته است. شرایط زندگی‌تان با هیچ‌کس دیگر حتی خواهر و برادرهایتان هم یکسان نیست. پس با هیچ‌کس و هیچ‌چیز خودتان را مقایسه نکنید. همیشه روی زندگی خود متمرکز شوید و بدانید که دستاوردهای زندگی هر شخص در بطن جهان و زندگی او باید تحلیل شوند نه در مقایسه با دیگران.

بیشتر بخوانید: عزت نفس چیست و چرا همه باید به تقویت آن در وجودشان دقت زیادی داشته باشند؟

بدانید که هیچ‌کس کامل نیست

یادتان باشد که هیچ‌کس کامل نیست. پس به خاطر گاف‌ها و اصطلاحا سوتی‌هایی که در زندگی می‌دهید، خودتان را ناراحت نکنید. قرار نیست در حسرت اشتباهاتی که کرده‌اید بمانید و نتوانید آنها را فراموش کنید. زندگی کنید و آزاد باشید. مگر عمر چقدر است که برای انجام هر کاری، این‌قدر فکر می‌کنید و خودتان را مقصر می‌دانید.
اگر در ارتباطات‌تان یا هر بُعد دیگری از زندگی خود، اشتباهاتی مرتکب شدید، هیچ ایرادی ندارد. از آن عبرت بگیرید که دیگر تکرار نکنید و بعد از اینکه درس و عبرت را در ذهن ثبت کردید، خاطره بد سوتی و گاف‌تان را به دوردست‌ها پرتاب کنید.

روی چیزهایی قابل‌تغییر کار کنید

از راه های افزایش عزت نفس می‌توان به تلاش برای تغییر چیزهایی اشاره کرد که قابلیت تغییر دارند. بعضی از چیزها از اساس قابل تغییر نیستند و شما نمی‌توانید درباره‌شان کاری کنید. پس زمانی که کاری از دست‌تان برمی‌آید تا اوضاع زندگی خود و اطرافیانتان را بهبود ببخشید، حتما آستین‌ها را بالا بزنید و اقدام کنید.
اما زمانی که قرار است، تغییردادن از جانب شما به بهای از دست رفتن انرژی‌تان تمام شود و نتیجه‌ای هم در پی نباشد، خونسرد بمانید و کنار بکشید. این رویکرد عزت نفس‌تان را بالا می‌برد و باعث می‌شود تا دنیایی ذهنی داشته باشید که قهرمانش خودتان هستید.

به خوشحالی خودتان اهمیت بدهید

یکی از راه‌ های بالا بردن عزت نفس این است که به خودتان اهمیت بدهید و خودتان را خوشحال کنید. همیشه ببینید که سلایق و علایق‌تان چیست و درباره‌شان کاری انجام بدهید. برای مثال، خودتان را در کلاسی که دوست دارید، ثبت‌نام کنید.
شامی مطابق میل‌تان بخورید یا هر کار بزرگ و کوچک دیگری را انجام بدهید که به شما یادآوری می‌کند که ارزشمندید و علایقتان در زندگی مورد توجه قرار گرفته‌اند. دقت کرده‌اید که بعضی از افراد در رستوران چه می‌کنند؟ مثلا زمانی که از آنها می‌پرسید، چه چیزی می‌خوری و می‌خواهی سفارش بدهی، می‌گویند که برای من هیچ فرقی ندارد. مگر می‌شود؟
این نمونه بسیار ساده‌ای از دست‌کم گرفتن خود است و نشانه‌ای از عزت نفس اندک است. شما باید برای خود سلیقه و نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نحوه بالا بردن روابط اجتماعی با 8 راه حل

یکی از کارهای مهمی که برای بالا بردن عزت نفس باید انجام بدهید

در آخر

راه های بالا بردن عزت نفس در زندگی را یاد بگیرید و آنها را تمرین کنید. کسی که دید و نگاه خوبی نسبت به خودش در زندگی دارد، زندگی شادتر و موفق‌تری را پشت سر خواهد گذاشت. چرا؟ چون به خودش و توانایی‌هایش اعتماد دارد و برای رسیدن به اهدافی متناسب با توانمندی‌های خود برنامه‌ریزی می‌کند.
همه افراد توانایی تقویت و ارتقای ویژگی‌های خوب‌شان را دارند. پس چرا دست به کار نمی‌شوید و برای رشد خودتان کاری نمی‌کنید؟ تا کی می‌خواهید اسیر لحظه‌های سختی شوید که به خاطر عزت نفس اندک، به شما تحمیل شده‌اند؟ ‌بلند شوید و شادتر زندگی کنید. شما می‌توانید.

برای افزایش عزت نفس روی عکس زیر کلیک کنید و در دوره کیمیاگر ثبت نام کنید. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست