مقالهموفقیت در روابطوبلاگ

روابط اجتماعی خود را تقویت کنید و راحت‌تر زندگی‌تان را پیش ببرید

اشتراک گذاری این مطالب در:

روابط اجتماعی چیست و چه تاثیری در بهره‌وری بیشتر زندگی‌تان دارد؟ روابط اجتماعی یعنی توانایی ارتباط‌ برقرارکردن موثر با آدم‌های اطراف خود. یعنی اینکه بدانید چطور با دیگران در تماس قرار بگیرید، با آنها صحبت کنید، تعامل داشته باشید و بتوانید هم‌زیستی و موفقیت را در کنارشان تجربه کنید.

روابط اجتماعی قوی می‌تواند مزایای زیادی برایتان به همراه داشته باشد. برای راحت‌تر زیستن در این دنیای خاکی باید بتوانید با آدم‌های دیگر ارتباط برقرار کنید. برای موفقیت، ابراز نظرات و تغییر مسیرهای مختلف به نفع خودتان یا حتی تلاش برای کمتر‌آسیب‌دیدن در سختی‌های زندگی نیاز به برقراری روابط اجتماعی دارید.

در این مقاله از روش‌های تقویت روابط اجتماعی خواهید خواند. به‌طور کلی، به موضوع روابط اجتماعی و ضعف‌های احتمالی در آن خواهیم پرداخت. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در زنان | به زنان قوی بپیوندید

دلیل روابط اجتماعی ضعیف چیست؟

روانشناسی روابط اجتماعی به ما اطلاعات خوبی درباره دلایل روابط اجتماعی ضعیف نشان می‌دهد. ریشه‌های مختلفی می‌تواند موجبات چنین ضعفی را فراهم کند. یکی از دلایل این است که برخی از افراد به‌طور طبیعی از دیگرن خجالتی‌تر هستند و افرادی محسوب می‌شوند که شیوه برقراری ارتباط‌شان با دنیای اطراف با آدم‌های عادی متفاوت است.

این دسته از آدم‌ها نمی‌توانند به‌سرعت با آدم‌هاید دیگر ارتباط بگیرند چون خجالت می‌کشند و خجالتی‌بودن‌شان مانع از این می‌شود که راحت و بی‌دغدغه در جمع حرف بزنند یا خودشان را به دیگران معرفی کنند. این حالت غیرعادی نیست و امکان بهبود روابط اجتماعی در چنین افرادی وجود دارد. فقط باید روش‌ها و تکنیک‌ها را یاد بگیرند.

دلیل دیگر ریشه در عزت‌نفس و اعتماد به نفس دارد. برخی از آدم‌ها به دلیل کمبود این دو مورد نمی‌توانند به‌سادگی و راحتی با دیگران ارتباط بگیرند. اینها همیشه فکر می‌کنند که به اندازه کافی خوب نیستند و به همین دلیل از ارتباط برقرارکردن با دیگران می‌ترسند.

اگر شما هم از افرادی هستید که روابط اجتماعی ضعیفی دارند، باید حواس‌تان باشد که نیاز به تقویت مهارت روابط اجتماعی خود دارید. در ادامه به تعدادی از روش‌ها اشاره می‌شود. قبل از بالازدن آستین‌ها، ببینید که علت ضعف روابط اجتماعی چیست. این باعث می‌شود که بهتر بتوانید به درمان روابط اجتماعی ضعیف خود بپردازید.

بیشتر بخوانید: چرا تقویت حس همدردی مهم ترین مهارت زندگی شماست؟

از اجتماعی‌ها تقلید کنید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای تقویت روابط اجتماعی خود انجام بدهید، این است که ادای آدم‌های اجتماعی را دربیاورید و از آنها تقلید کنید. این کار حتی اگر مثلا با لرزش صدا در هنگام سخنرانی در روزهای آغاز تلاش‌تان برای تغییر همراه باشد، بسیار مفید خواهد بود و به تدریج شما را از چاله تاریک درخواهد آورد و به دنیای آزاد اجتماعی‌شدن منتقل می‌کند.

روابط اجتماعی چیست / روانشناسی روابط اجتماعی

از دیگران تعریف کنید

یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که مهارت‌های اجتماعی ضعیف دارند، این است که فکر می‌کنند اگر دست دوستی به سمت کسی دراز کنند، ممکن است که آنها تحویلشان نگیرند و ضایع شوند. برای رفع چنین دلمشغولی می‌توانید از تکنیک خو‌ش‌زبانی استفاده کنید. یعنی چه؟

یعنی در برخورد با دیگران رویی گشاده داشته باشید، از خوبی‌هایشان تعریف کنید و حاشیه امنی درست کنید که در آن، امکان اینکه تحویلتان نگیرند و دلسرد شوید، وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه اجتماعی باشیم و دوست پیدا کنیم؟

به‌روز و باسواد باشید

یکی دیگر از چیزهایی که به شما کمک می‌کند تا روابط اجتماعی خوبی داشته باشید، به‌روزبودن و برخورداری از سواد خوب است. وقتی در جریان اخبار هستید، همه چیز را رصد می‌کنید و اطلاعات خوبی دارید، می‌توانید در جمع‌های مختلف ابراز عقیده و مشارکت کنید. دیگر از این واهمه ندارید که چیزی مسخره بگویید یا از سوی جمع پذیرفته نشوید. سوادتان را زیاد کنید و با تکیه بر آن، قدرت ابراز نظر را به خودتان هدیه نمایید.

پیش‌بینی‌های منفی را کنار بگذارید

کلید رسیدن به روابط اجتماعی موفق در این است که افکار منفی را کنار بگذارید. یکی از عمده‌ترین فکرهای منفی، ترسیدن از قضاوت دیگران است. اگر کسی بخواهد از قضاوت‌های دیگران بهراسد، هرگز نمی‌تواند جرئت صحبت‌کردن در جمع و فعالیت‌های اجتماعی را در خودش تقویت کند.

س بهتر است که منفی‌ها را کنار بگذارید و همیشه مثبت‌اندیشانه به همه چیز نگاه داشته باشید. مثبت‌اندیشی هم در تقویت روابط اجتماعی و هم به‌طور کلی به راحت‌تر و شادتر زیستن آدم‌ها کمک می‌کند. پس مثبت‌نگر باشید و با نگاهی به واقعیت‌ها، سعی کنید که بیشتر در سمت و طرف مثبت‌ها قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید: نحوه بالا بردن روابط اجتماعی با 8 راه حل

تقویت روابط اجتماعی / دلیل روابط اجتماعی ضعیف / طرز روابط اجتماعی

در آخر

تقویت روابط اجتماعی در محیط تحصیلی، کاری، خانواده و هر جای دیگری که مجبور به تعامل با انسان‌های دیگر هستید به نفع‌تان خواهد بود. شما باید تلاشتان را به کار بگیرید تا حضوری ساده، راحت و بدون نگرانی در هر جمعی داشته باشید.

با کارکردن روی شخصیت خود، افزایش توانمندی‌هایتان و تلاش برای حفظ آرامش و رشد روحی می‌توانید روابط اجتماعی بسیار خوبی پیدا کنید. دنیا آن‌قدر طولانی نیست که لحظات‌تان را در ترس و دوری از جمع و نهفتن حرف‌ها و کلمه‌ها در دل‌تان تلف کنید.

یکی از دلایلی که مانع از تقویت روابط اجتماعی می‌شود، نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس است. حس کمتربینی باعث می‌شود تا از دیگران فاصله بگیرید. به همین دلیل خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

 

برچسب‌ها: , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست