اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

راه های افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه

اشتراک گذاری این مطالب در:

یکی از دلایل جدایی و برهم خوردن یک رابطه عاشقانه، نداشتن اعتماد به نفس در رابطه است. ما حتی اگر خودمان فرد بی‌اعتماد به نفسی هم باشیم، دلمان می‌خواهد با کسی وارد ارتباط عاشقانه شویم که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است. وقتی کمبود اعتماد به نفس را در طرف مقابل احساس کنیم، ناخودآگاه از او دلزده می‌شویم. این خصوصیت برای همه آدم‌هاست. پس طرف مقابل هم مثل شما به دنبال فردی با اعتماد به نفس بالا می‌گردد.

برای همین تصمیم گرفتیم در خودساخته به راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه بپردازیم.

راه‌های افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه

برای داشتن رابطه‌ای عمیق، خوشایند و رضایت بخش داشتن این ویژگی الزامیست. داشتن اعتماد به نفس کافی پیش‌شرط روابط عاشقانه سالم است. وقتی اعتماد به نفس از دست برود و خودتان را دوست نداشته باشید، طرف مقابل هم همین نظر را نسبت به شما پیدا می‌کند.

انسان‌های ضعیف خیلی زود فریب آدم‌های نادرست و روابط ناسالم را می‌خورند. اگر بخواهید در یک رابطه، طرف بازنده نباشید، لازم است این مطلب را تا انتها بخوانید.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

نداشتن اعتماد به نفس در رابطه

مدام نپرسیدن چقدر دوستم داری

فردی که از اعتماد به نفس بالا برخوردار است، هیچ وقت به دنبال گرفتن جمله «دوستت دارم» از طرف مقابل نیست. زیرا این فرد می‌داند که شایسته عشق است و بنابراین سعی نمی‌کند مدام این سوال را از طرف مقابل بپرسد. افرادی که روحیه خودباوری دارند می‌دانند خوب، شایسته و دوست داشتنی هستند و فرد مقابل هم این ویژگی‌ها را می‌بیند.

آن‌ها ارزش خود را می‌دانند و وابسته جمله «دوستت دارم» نیستند. در نتیجه وقتی احساسات طرف مقابل هنوز مشخص نشده است، دچار ترس و استرس ناشی از طرد شدن نمی‌شوند.

جدا شدن را بپذیرید

اگر بین شما و طرف مقابل اختلافاتی بروز کند که منجر به جدایی شود، باید جدایی را بپذیرید. اگر اختلاف نظر باعث این جدایی شده است، دلیلی ندارد خودتان را مدام سرزنش کنید. در بسیاری از مواقع دو نفر با هم تفاهم دارند و در برخی مواقع هم ندارند. اما نداشتن تفاهم به معنای وجود نقص یا بد بودن نیست.

یکی از نشانه های کمبود اعتماد به نفس در رابطه اینست که بعد از جدایی خودتان را سرزنش کنید. در حالی که باید درک درستی از جدایی پیدا کنید. در بسیاری از مواقع افراد خود را مقصر می‌دانند و خودشان را به در و دیوار می‌زنند که دوبار این رابطه جداشده را پیوند بزنند. در حالی‌که طرف مقابل وقتی این تلاش را می‌بیند آن را به نشانه اعتماد به نفس گذاشته و خواهان بازگشت او نیست.

مسئولیت نیازها و احساسات دیگران نباشید

برای افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه مرز مشخص کنید. افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند (بخصوص زنان)، برای روابط مرزهای سالمی را تعیین می کنند. آن‌ها حاضر نیستند برای جلب نظر، به هرگونه احساسات و نیازهای نادرست طرف مقابل جواب «مثبت» بدهند. وقتی مرزهای سالم را در رابطه عاشقانه مشخص می‌کنید، یعنی احساسات و نیازهای خود را در اولویت قرار می‌دهید و عهده‌دار نیازها و احساسات شخص مقابل نیستید.

بسیاری از سوءاستفاده‌های جنسی، مالی و عاطفی در رابطه از نبود مرز نشأت می‌گیرد. افرادی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستند می‌دانند که باید چه چیزی را بپذیرند و چه چیزی را قبول نکنند. بنابراین خود را تحت فشار قرار نمی‌دهند تا رضایت طرف مقابل جلب شود. پذیرش برخی از خواست‌های نادرست باعث تحقیر شما می‌شود.

راه‌های افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه

درست تصمیم بگیرید و انتخاب کنید

یکی از نشانه‌های نداشتن اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه، بی‌اعتمادی به تصمیمات است. وقتی مدام در رابطه از جدایی صحبت می‌کنید، یعنی نسبت به تصمیمی که گرفته‌اید، تردید دارید. پس طرف مقابل متوجه نبود اعتماد به نفس می‌شود. اما وقتی در زمان خراب شدن وضعیت رابطه، همچنان از توانایی کافی برای کنار آمدن با شرایط را دارید، یعنی فرد بااعتماد به نفس هستید.

اگر دائما در زمان رابطه رفتار، تصمیمات و انتخاب‌های خود را زیر سوال ببرید و در مورد درست یا نادرست بودن آن‌ها احساس تعارض دارید، طرف مقابل خیلی زود این را متوجه می‌شود. شما نباید احساساتی و بدون منطق تصمیم بگیرید. در عین حال وقتی هم که تصمیم گرفتید به آن اعتماد کنید. استرس یا اضطراب از خود نشان ندهید.

به فکر خودنمایی نباشید

یکی از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه خودداری از خودنمایی است. فردی که از اعتماد به نفس بالا برخوردار است، نیازی ندارد دیگران به او بگویند چقدر عالی کار می‌کند. فقط کسی که از روحیه خودباوری برخوردار نیست و خود را فرد بی‌لیاقتی تصور می‌کند، دلش می‌خواهد مدام با لاف زدن، خودنمایی و نمایش در مورد دستاوردهایش با دیگران صحبت کند.

وقتی احساس کنید فرد شایسته‌ای هستید دیگر اهمیتی ندارد که دیگران چطور فکر کنند.

مسئولیت‌پذیر باشید

یکی دیگر از راه های افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه داشتن روحیه مسئولیت پذیری است. افرادی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستند، مسئولیت اعمال و احساسات‌شان را می‌پذیرند. پس در صورت نارضایتی از رابطه، طرف مقابلشان را سرزنش  و یا او را به بی‌احساس بودن متهم نمی‌کنند. از سوی دیگر خود را قربانی شکست عاطفی نمی‌دانند. زیرا مسئولیت انتخاب و تصمیم اولیه را پذیرفته‌اند.

اگر فکر می‌کنید در رابطه عاشقانه خود از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست