مقالهوبلاگ

10 کاری که هر روز می توانید برای رشد فردی تان انجام دهید

اشتراک گذاری این مطالب در:

رشد فردی یکی از مباحث مهم موفقیت است. در واقع موفقیت بستگی بسیار زیادی به رشد فردی ما دارد. در نتیجه هرچه در رشد و توسعه ی خودمان بهتر عمل کنیم نتایج بهتری نیز دریافت خواهیم کرد. اگر هدف و برنامه ای در زندگیتان دارید و از ضعف هایتان آگاه هستید، به کمک رشد فردی می توانید این نقاط ضعف را برطرف کرده و به همان فردی تبدیل شوید که خواهان آن هستید. رشد فردی را می توان یک هنر دانست. هنری که هر فردی می تواند آن را یاد بگیرید و در زندگی خودش به کار ببندد. اگر به دنبال رشد فردی هستید، باید بدانید که هیچ مقصدی برای آن وجود ندارد. بهبود رشد فردی می تواند تا پایان عمرتان ادامه داشته باشد. همیشه چیزی برای بهبود و بهتر شدن وجود دارد. اگر واقعا خواهان موفقیت هستید هرگز نباید از بهبود رشد فردی خود دست بکشید. 10 راهکار ارائه شده در این مقاله به بهبود رشد فردی شما کمک خواهند کرد. پس با این مطلب تا انتها همراه باشید.

1- مطالعه کنید

به دنبال این هستید که در کاری بهتر بشوید؟ پس درباره ی آن مطالعه کنید. راجع به تمام جزئیات چیزی که می خواهید، با مطالعه کردن اطلاعات کسب کنید. برای هر موضوعی از کسب اعتماد به نفس بیشتر گرفته تا یادگیری مهارت های ارتباطی، کتاب هایی برای مطالعه وجود دارند که می توانند به شما در جهت بهبود مهارت هایتان و یا کسب مهارت های جدید کمک کنند. اگر به دنبال بهبود رشد فردی هستید مطالعه تان را افزایش بدهید.

بهبود رشد فردی

2- یک مربی پیدا کنید

مربی شما هر کسی می تواند باشد. مادر، پدر، دوست، آشنا و یا هر کسی که تجربه ی بیشتری از شما در زمینه ی مورد نظرتان داشته و یا خواهان کمک به شما برای بهبود رشد فردی تان است. داشتن یک مربی و یا راهنما در زندگیتان می تواند کمک بسیاری به شما بکند. همه ی ما به کمک نیاز داریم، خصوصا زمانی که می خواهیم تغییراتی در خودمان ایجاد کرده و برای رشد فردی قدم برداریم.

3- هر روزتان را بررسی کنید

اگر بهبود رشد فردی برای شما موضوعی کاملا جدی است، نیاز دارید تا از نحوه ی بهبودتان آگاه باشید. تنها راه برای اینکه بفهمید چگونه می توانید بهبود پیدا کنید این است که روند زندگی و افکار و اعمالتان را بررسی کنید تا بفهمید که در چه بخش هایی از زندگیتان و چگونه همچنان به بهبود و رشد بیشتری نیاز دارید.

بهبود رشد فردی

4- عادت های جدیدی در خودتان ایجاد کنید

عادت های شما نتایج را مشخص می کنند. شما نمی توانید یک زندگی معمولی داشته باشید و تصور کنید که یک روز همه چیز در زندگیتان تغییر خواهد کرد. تغییر از همین قدم های کوچک و عادت های روزمره ی شما شروع می شود. اگر می خواهید موفق تر باشید پس هر روز قدمی برای آن بردارید. عادت های افراد موفق را در خودتان ایجاد کنید. اگر به دنبال بهبود رشد فردی هستید از همین امروز باید با تغییر کارهای کوچکی شروع کنید که در آینده ممکن است به ضررتان باشند. صبح ها نیم ساعت تا یک ساعت زودتر بیدار شوید. به سلامتی تان اهمیت بیشتری بدهید. برای خودتان وقت بگذارید و هر تغییر کوچکی که لازم است را ایجاد کنید تا در آینده به تغییرات بزرگی دست پیدا کنید.

5- از دوستانتان کمک بگیرید

رشد فردی یک بازی تک نفره نیست. در واقع بیشترین رشد در کنار سایر افرادی اتفاق می افتد که مشوق شما هستند. با افراد مشابه خودتان وقت بگذرانید. با آن هایی که اهداف و خواسته های مشترک دارید نشست و برخاست کنید و متوجه خواهید شد که با حضور این افراد در زندگیتان خیلی سریع تر رشد خواهید کرد. فرقی نمی کند تا چه اندازه خودانگیخته هستید، همه ی ما گاهی در میانه ی راه خسته و ناامید می شویم و به مشوق و انگیزه ای خارج از خودمان نیاز داریم تا به مسیرمان ادامه بدهیم. وقت گذرانی با افراد همفکر و هم جهت با شما می تواند باعث بهبود رشد فردی تان بشود.

6- از سیستم پاداش-تنبیه استفاده کنید

این سیستم خصوصا برای افرادی که به دنبال شکستن عادت های بدشان هستند ضرورت دارد و می تواند کمک بزرگی در جهت کنار گذاشتن این عادت های قدیمی باشد. به هر برنامه ای که برای بهبود خودتان دارید زمان خاصی اختصاص بدهید. به طور مثال به خودتان بگویید که باید تا پایان این هفته کار کردن بر روی پروژه ای خاص را تمام کنم. اگر کارتان را در زمان تعیین شده به پایان رساندید برای خودتان کادویی بگیرید و یا هر کاری که خوشحالتان می کند را انجام بدهید.

بهبود رشد فردی

7- با خودتان روراست باشید

برای اغلب ما این سخت ترین کار ممکن است. خیلی راحت تر است که کتابی در رابطه با رشد فردی در دست بگیرید و به همه بگویید مشغول بهبود رشد فردی تان هستید، اما در حقیقت دائما گوشی در دست مشغول چت کردن با دوستانتان در رابطه با اینکه که چگونه سعی می کنید به رشد فردی برسید باشید! با خودتان روراست باشید. آیا واقعا برای بهبود خودتان و تغییر شرایط قدم برمی دارید؟ اگر اینگونه است نیازی نیست همه را باخبر کنید. برای خودتان وقت بگذارید و هر کاری که برای بهبودتان لازم است را انجام بدهید.

8- الگو داشته باشید

رشد و بهبود فردی کار ساده ای نیست، بنابراین بسیار مهم است که الگویی برای خودتان داشته باشید تا الهام بخشتان باشد و به شما انگیزه بدهد. فردی در خانواده، دوستان، افراد مشهور و یا شخصیت خیالی یک کتاب یا فیلم که بیش از همه شما را تحت تاثیر قرار می دهد در نظر بگیرید و هر بار که خسته و ناامید شدید از خودتان بپرسید اگر آن فرد الان در چنین وضعیتی بود چه کار می کرد؟

9- پیشرفت تان را اندازه گیری کنید

علیرغم اینکه خواسته هایتان برای بهبود رشد فردی تا چه اندازه بی انتها هستند باید بتوانید رشد و بهبودتان را در هر مرحله اندازه گیری کنید. با این کار بهتر می توانید متوجه بشوید که اقداماتتان واقعا موثر بوده اند یا نه. موانع تان کدام ها بودند و چگونه می توانید به رشد بیشتری برسید.

10- تداوم داشتن کلید موفقیت است

رشد فردی یک شبه اتفاق نمی افتد. همه ی ما می دانیم که هر تغییر بزرگی نیازمند تلاش، زمان و صبر است. تداوم داشتن در هر کاری که می کنید کلید اصلی موفقیت در آن و ایجاد تغییرات بزرگ است. بهبود رشد فردی نیازمند تمرین روزانه و ایجاد سبک زندگی مناسبی است که به شما در رسیدن به خواسته هایتان یاری برساند. به کمک راهکارهای ارائه شده در این مقاله می توانید با تداوم و ثبات بیشتری به سمت خواسته هایتان حرکت کنید و آن ها را به دست بیاورید.

 

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

 • علی جویا
  آذر 24, 1399 1:15 ب.ظ

  سلام
  تشکر ازینکه خیلی نکات مهم را اشاره کردین واقعا ممنونتان هستم
  میشه در باره نگرش برایم معلومات بفرستید

  پاسخ

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست