مقالهموفقیت در کسب و کاروبلاگ

ویژگی رهبران و افراد توانمند در مدیریت را می‌شناسید؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

با ویژگی رهبران و مدیران آشنایی دارید؟ رهبر و مدیر بودن فقط در ادارات و سازمان‌ها به دردتان نمی‌خورد. اگر بدانید که ویژگی رهبران چیست و این افراد چگونه رفتار می‌کنند، به راحتی می‌توانید در بخش‌های مختلف زندگی‌تان هم موفق و قوی عمل کنید.
به دست گرفتن رهبری و مدیریت زندگی و لحظه‌های‌تان از جمله مهم‌ترین کارهایی است که می‌تواند ماحصل و ثمره آگاهی از رهبر بودن باشد. پس با ما همراه باشید تا از ویژگی رهبران و مدیر بودن برای‌تان بگوییم. با الهام از این ویژگی‌ها می‌توانید رهبری ابعاد مختلف زندگی‌تان را در دست بگیرید. در ادامه با سایت خودساخته همراه باشید.

بیشتر بخوانید: پیشرفت شغلی چیست؟ عوامل موثر در پیشرفت شغلی را می‌شناسید؟

انگیزش درونی؛‌ مهم‌ترین ویژگی رهبران

خودانگیزشی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که رهبران دارند. آنها انرژی خود برای حرکت و رشد را از جایی در اعماق قلب‌شان می‌یابند. آنها از انرژی‌های درونی خود برای پیش رفتن به سوی اهداف و آرزوهایشان بهره می‌برند. در واقع، برای تلاش کردن و رسیدن به جایگاهی خوب در انتظار موقعیت‌ها و فرصت‌های بیرونی نمی‌نشینند.
آنها تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا از استعدادها و توانمندی‌های‌شان بهره ببرند و با تلفیق نقاط قوت خود با فرصت‌های بیرونی و استفاده از این نقاط برای دفع تهدیدها سعی دارند به موفقیت دست پیدا کنند. آنها برای شاد زیستن، تغییر کردن و رسیدن به موفقیت به دنبال این نیستند که دیگران به سمت‌شان بیایند و یاری‌شان بدهند بلکه خود آستین‌ها را بالا می‌زنند، همت می‌کنند و به سمت موفقیت رهسپار می‌شوند. آنها از خودانگیزشی بالایی برخوردار هستند و از دورن به خود انگیزه می‌دهند.

داشتن چشم‌انداز و رسالت

یکی دیگر از ویژگی رهبران و مدیران، داشتن هدف است. این افراد دارای هدف‌های مشخصی هستند. داشتن هدف و چشم‌اندازی از آینده به آنها نشان می‌دهد که قرار است به چه سمت و سویی در زندگی حرکت کنند و چه رسالتی را برای زندگی‌شان در نظر گرفته‌اند. چنین افرادی مدیر و رهبر زندگی خود هستند.
بدیهی است که وقتی در یک جمع قرار می‌گیرند هم سریعا می‌توانند مسیر و هدف کلی جمع را شناسایی کرده یا افرادی را که دور هم جمع شده‌اند به سمت یک هدف سوق بدهند. حالا فرقی نمی‌کند که در یک اداره قرار می‌گیرند یا در یک جمع دوستانه. در هر حال، توانایی اینکه مدیریت هدف‌مند جمع را به دست بگیرند در آنها وجود دارد.
مثلا در محیط کار رهبر و مدیر گروه می‌شوند و در میان دوستان، همان شخصی می‌شوند که برنامه‌ریزی سفر و تفریحات را بر عهده می‌گیرد یا با پیشنهادات و هماهنگی‌های صحیح خود، برای جمع برنامه‌های مناسب تدارک می‌بیند.

بیشتر بخوانید: خوش بین بودن راهی برای رسیدن به آرامش و موفقیت است؛ شک نکنید

اگر به دنبال شناخت ویژگی رهبران هستید

خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی

اگر به دنبال شناخت ویژگی رهبران هستید حتما باید با ویژگی خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی در آنها هم آشنا شوید. وقتی صحبت از خوش‌بینی می‌شود، به هیچ‌وجه منظور این نیست که به خودتان دروغ بگویید و سعی داشته باشید تا بدی‌ها را برای خود خوب جلوه بدهید. منظور از خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی، این است که بدانید دنیا بر مدار بیم‌ها و امیدها می‌چرخد.
بنابراین نباید به خوشی‌های آن چندان دل بست و از سختی‌های آن به شدت آزرده شد. باید در برابر مسائل مختلف قوی بود و برای مشکلات راه‌کار به دست آورد. خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی باعث می‌شود تا افراد بتوانند دقیق‌تر و متمرکزتر فکر کنند. این یکی از مهم‌ترین ویژگی رهبران است. این دسته از افراد به خوبی می‌توانند در خلال چالش‌ها و مشکلات به آینده و یافتن راه‌کاری مناسب خوش‌بین باشند.

بیشتر بخوانید: زوج‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند که شما و همسرتان ندارید؟

ثبات رفتاری

افرادی که مدیریت و رهبری زندگی خود را بر عهده می‌گیرند و ویژگی رهبران را در وجودشان دارند، از ثبات رفتاری برخوردار هستند. آنها همیشه خود را کنترل می‌کنند و تحت تاثیر احساسات و عواطف زودگذر قرار نمی‌گیرند. همه ما انسان هستیم و بدیهی است که در مواجهه با بعضی از موقعیت‌ها دچار هیجان می‌شویم.
این هیجانات در بعضی مواقع شبیه شادی اغراق‌شده خود را نشان می‌دهند، گاهی خشم کنترل نشده هستند و بعضی از اوقات به شکل اشک‌هایی از چشمان‌مان سرازیر می‌شوند. البته بروز مشکلات اصلا کار نامطلوبی نیست ولی رهبران دارای ثبات رفتاری هستند. یعنی می‌توانند این هیجانات را به خوبی کنترل کنند و همیشه در موقعیت‌های مختلف از ثبات رفتاری برخوردار باشند.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس هم از ویژگی رهبران و مدیران است. آنها می‌دانند که اگر روی خودشان و توانایی‌های‌شان حساب نکنند، دیگران هم از آنها پیروی نخواهند کرد. در زمینه‌های مختلف زندگی، داشتن اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا بر اوضاعی که دارید، تسلط داشته باشید و بدانید که به چه سمت و سویی در حرکت هستید.
اعتماد به نفس، ویژگی بسیار مهم و زیبایی است. کسانی که اعتماد به نفس دارند هم خود و هم پیرامون‌شان را که شامل محیط اطراف، وقایع و افراد است به این باور می‌رسانند که توانمندی‌های لازم برای رسیدن به اهداف خود را دارا هستند. اگر دوست دارید که مدیریت و رهبری زندگی‌تان را به دست بگیرید، باید اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید.
از جمله اقدامات موثری که در این زمینه می‌توانید انجام بدهید، تقلید رفتار کسانی است که دارای اعتماد به نفس هستند. با تقلید رفتارهای آنها به تدریج یاد می‌گیرید که چطور باید واقعا معتمد به نفس شوید. تقلید مانند تمرینی خواهد بود که شما را وارد دنیای افراد معتمد به نفس می‌کند. یادتان باشد که داشتن اعتماد به نفس از ویژگی رهبران است و کسانی که زندگی‌شان را به خوبی مدیریت می‌کنند، اعتماد به نفس خوبی برای پیش رفتن در مسیرهای مختلف زندگی در اختیار دارند.

آشنایی با ویژگی رهبران به شما کمک می‌کند تا به فردی بدل شوید

شور و انرژی زیاد

رهبران و افرادی که در یک جمع شاخص می‌شوند و توجه همه را به خود جلب می‌کنند و از قدرت اثرگذاری روی دیگران برخوردار هستند بسیار پرانرژی به شمار می‌روند. این افراد شور و شوق زیادی برای رسیدن به برنامه‌ها و اهداف خود دارند.
شور و شوق آنها دیگران را هم بر سر ذوق می‌آورد و موجب می‌شود که به حرف‌هایشان گوش بدهند. شور و انرژی آنها موجب می‌شود که قدرتمند در مسیر زندگی حرکت کنند. شادی و شوق در لحظات زندگی باعث می‌شوند که خستگی‌های پیرامون خود را به سادگی مدیریت کنید و با انرژی زیاد، موانع را پشت سر بگذارید.

در آخر

آشنایی با ویژگی رهبران به شما کمک می‌کند تا به فردی بدل شوید که قوی و قدرتمند است. البته این آشنایی تنها زمانی نتیجه خواهد داشت که از ویژگی رهبران الگوبرداری کنید. الگوبرداری از ویژگی‌های مثبت افراد دیگر به شما کمک می‌کند که به دنیای آنها وارد شوید و ویژگی‌های‌شان را از آن خود کنید.
کسی که شیوه رهبری و مدیریت را می‌آموزد در تصمیم‌گیری‌ها به شدت قوی عمل خواهد کرد. زندگی ما در هر ثانیه و دقیقه به تصمیمات ساده و سخت نیاز دارد. کسی که رهبری و مدیریت زندگی خود را بداند به خوبی از پس تصمیم‌گیری‌های مختلف برخواهد آمد.

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست