مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

پیشرفت شغلی چیست؟ عوامل موثر در پیشرفت شغلی را می‌شناسید؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

پیشرفت شغلی چیست و چه اهمیتی دارد؟ پیشرفت شغلی یعنی بهترشدن عملکردتان در کاری که به عنوان شغل انجام می‌دهید. ارتقایافتن در سلسله‌مراتب سازمانی یا بهترشدن کارتان در جایگاهی که هستید از شما فردی می‌سازد که به‌دنبال پیشرفت است و نتایج مطلوبی دریافت می‌کند. عوامل مختلفی در رسیدن به این رشد و ارتقا نقش دارند. در این مقاله برایتان از آنها خواهیم گفت. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید.

هدفمند باشید و بدانید که به چه سمتی در حرکت هستید

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید در نظر بگیرید، این است که می‌خواهید در چه ابعادی از زندگی کاری‌تان شاهد رشد و موفقیت خود باشید. هدف‌گذاری کنید. مثلا می‌خواهید ترفیع بگیرید یا به‌دنبال این هستید که در کارتان بهبود ایجاد کنید و کیفیت آن را بالا ببرید. هدف‌گذاری از مهم‌ترین ابعاد پیشرفت در زندگی است. پس برای کارکردن هم بدانید که به چه سمت‌وسویی در حرکت هستید.

بیشتر بخوانید: چگونه هدف داشته باشیم ؟ | راهکارهای اصولی شروع یک زندگی هدفمند

اولویت‌بندی را در نظر داشته باشید

بعد از هدف‌گذاری، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید صورت بدهید، تعیین اولویت‌هاست. باید بدانید که می‌خواهید چه ابعادی از کارتان را در درجه نخست به رشد برسانید. ارجحیت‌دادن به برنامه‌هایی که شما را به موفقیت و بهبود می‌رسانند، بسیار ضروری است. اولویت‌بندی برنامه‌ها را از خاطر نبرید و بدانید که شما نمی‌توانید با یک دست، چند هندوانه بردارید. پس اگر قرار است که در بخش‌های مختلفی از کارتان پیشرفت کنید، باید اولویت‌ها را معلوم نمایید و براساس آنها پیش بروید. در این صورت، گیج و خسته نخواهید شد.

ارتباطات خود را بهبود و گسترش بدهید

یکی از عوامل رشد در هر جامعه‌ای، خواه جامعه کلی در هر کشور، خواه سر کار و در موقعیت‌های شغلی، این است که ارتباطات خود را بهبود و گسترش بدهید. باید بتوانید با افراد مختلف شبکه ارتباطی برقرار کنید. این کار هم روی اعتمادبه‌نفستان اثرات مثبت می‌گذارد و هم امکان رشد را برایتان مقدورتر می‌کند.

زمانی که دوستان مختلفی در بخش‌های گوناگون سازمان دارید، پشتیبان‌هایی خواهید داشت که در رشد به شما کمک می‌کنند. به‌طور کلی هم داشتن دوستان زیاد و ارتباطات موثر با آدم‌های دیگر روحیه هر فردی را قوی و شادتر می‌کند. پس تا می‌توانید ارتباطات خود را با افراد دیگر در محیط کار گسترش بدهید. ضرر نخواهید کرد.

بیشتر بخوانید: رازهای موفقیت شغلی را که یاد بگیرید، پول، ثروت، اعتبار به سمت‌تان می‌آیند

کارهای دشوار را اول از همه انجام بدهید

یکی از چیزهایی که باید به خاطر بسپارید، این است که انجام‌دادن مسئولیت‌های سخت‌تر و سنگین‌تر قبل از کارهای دیگر به شما روحیه قوی و آرامش می‌دهد. بنابراین، بعد از آن در مسیر رشد قرار می‌گیرید و می‌توانید به‌درستی در راه پیشرفت حرکت کنید. پس همیشه در اولویت‌بندی‌هایتان به این فکر کنید که با به انجام‌رساندن کارهای سخت است که خیالتان راحت می‌شود و روحیه‌تان تقویت. وقتی کارهای سخت را انجام می‌دهید و کنار می‌گذارید، دیگر به شما این فکر متبادر و منتقل می‌شود که توانمند و پرقدرت هستید و انجام کارهای ساده‌تر را آسان‌تر و سریع‌تر سروسامان خواهید داد. ضمن اینکه از دلهره و دغدغه‌های آنها هم رها می‌شوید.

تمرکزتان را بالا ببرید

بالابردن تمرکز در هر زمینه‌ای باعث رشد و پیشرفت می‌شود. پس اگر می‌خواهید که زندگی‌تان در ابعاد مختلف تغییر کند، حتما به فکر افزایش تمرکز خود باشید. بالارفتن تمرکز می‌تواند سرعت کارهایتان را بالا ببرد و موجب شود که از وقت‌تان بهتر استفاده کنید. برای اینکه در سر کار یا مواقعی که برای کارکردن در منزل اختصاص داده‌اید، تمرکز داشته باشید، باید اقداماتی انجام بدهید.

برای مثال، از چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند، دور شوید. در محیطی بدون عوامل پرت‌کننده حواس مشغول به کار شوید و برای خود ساعت تعیین کنید. مثلا بگویید که تا ۴۰ دقیقه، هرگز از جایم بلند نمی‌شوم و کارم را ادامه می‌دهم. این تمرین‌ها می‌تواند شما را متمرکزتر کند.

برای موفقیت و پیشرفت شغلی باید وارد مسیرهای درست شوید

ضعف‌ها و قوت‌هایتان را بشناسید

شناسایی ضعف‌ها و قوت‌ها هم می‌تواند یکی از راه‌های رشد و پیشرفت شغلی باشد. چطور؟ باید بدانید که در چه چیزهایی خوب هستید و در چه چیزهایی تعریفی ندارید. این شناخت است که به شما کمک می‌کند در راستای تقویت نقاط مثبت وجودتان و از میان‌برداشتن ضعف‌هایتان گام بردارید. پس خودشناسی داشته باشید تا روی ابعاد مختلف و توانمندی‌هایتان کار کنید. شناخت ضعف و قوت خود به معنای داشتن تفکری استراتژیک در زندگی است. چنین طرز تفکری به شما کمک می‌کند که در مسیری درست قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید: چطور می توانم نقاط ضعف و قوت شخصیت خود را بشناسم؟

کارها را ناتمام نگذارید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند به پیشرفت شغلی‌تان منجر شود، نیمه‌کارنگذاشتن کارهاست. همیشه حواستان را به این جمع کنید که کاری را به پایان برسانید و نگذارید که نیمه باقی بماند. این باعث می‌شود که یاد بگیرید، گام‌به‌گام در راستای اهدافتان در حرکت باشید و از این شاخه به شاخه‌ای دیگر نپرید. کارهای نیمه‌تمام استرس زیادی به ما وارد می‌کنند و انرژی‌مان را می‌گیرند. پس کارها را نیمه‌تمام نگذارید. با به اتمام‌رساندن پروژه‌ها و مسئولیت‌های مختلفی که در دست دارید، دلهره و نگرانی‌هایتان کم و کمتر می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  قانون زندگی افراد موفق ؛ الهام بگیرید و الگوبرداری کنید

ابزارهای مناسب را بشناسید

برای موفقیت و پیشرفت شغلی باید وارد مسیرهای درست شوید. مثلا بدانید که چه ابزارهایی شما را به رشد نزدیک می‌کنند. به سراغ یادگیری مهارت‌ها و فنونی بروید که به عنوان ابزاری مهم و ضروری به شما در رشد کمک می‌کنند. شاید یادگیری یک نرم‌افزار یا کارکردن با دستگاهی مرتبط با شغلتان باعث شود که پله‌های پیشرفت شغلی را سریع‌تر بالا بروید. این نکته را هم یادتان باشد که پیشرفت شغلی فقط برای کسانی نیست که در سازمان یا شرکتی خاص کار می‌کنند. در هر کاری، اگر فریلنسر هستید یا اگر کاری خصوصی دارید هم باید مدام به رشد و پیشرفت فکر کنید.

پیشرفت شغلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

در آخر

پیشرفت شغلی می‌تواند راهی برای شادتر زیستن باشد. بله! بیشتر اوقات افراد بزرگسال به کارکردن می‌گذرد. اگر خبری از رشد و ارتقا نباشد، احساس رضایت و پیشرفت در زندگی از بین می‌رود و کسالت و افسردگی به بار می‌آید. پس در هر جایگاه شغلی که هستید، همواره به رشد و پیشرفت فکر کنید.

یادتان نرود که هیچ نقطه پایانی برای بهترشدن وجود ندارد. شما با تمرکز بر خود می‌توانید ابعاد مختلف زندگی‌تان را مدام بهتر و بهتر کنید. راه‌های گوناگونی در این مسیر وجود دارند. برخی از آنها را در این مقاله معرفی کردیم. امیدواریم که در کارتان پیشرفت کنید و احساسات خوبی را به زندگی‌تان اضافه نمایید.

اگر فکر می‌کنید در کسب و کارتون به اندازه کافی موفق نیستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست