اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

چگونه اراده را افزایش دهیم و از نظر ذهنی سخت گیر باشیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

برای اینکه به راه‌های افزایش اراده بپردازیم، باید تعریف درستی از آن داشته باشیم. اراده در واقع به شوق شدید در انجام دادن کار گفته‌ می‌شود. و از سه بخش تشکیل شده است. من‌ می‌توانم، من نمی توانم و من‌ می‌خواهم. در یافته‌های جدید علوم اعصاب شناسی مشخص شده است، تمامی این سه بخش در قسمت جلویی مغز قرار دارند. اینکه در نهاد انسان چیزی وجود دارد که به قصد تغییر آن تلاش کند از کسی پوشیده نیست. اما دلیل این تغییر چیست؟ چرا باید در عوامل رفتاری و کرداری خود تغییر ایجاد کنیم؟

در جواب این دو پرسش باید گفت. انسان ذاتا میل به خودسازی و پیشرفت دارد، و این تلاش در خود سازی باعث ایجاد شدن قدرت اراده‌ می‌شود. تحقیقات صورت گرفته در کتاب‌های اراده (اثر روی باومایستر) و غریزه اراده (اثر مک مک گونیگال) نشان‌ می‌دهد، ما برای بالابردن این قدرت ضعیف نیستیم. حال این پرسش مطرح‌ می‌شود چگونه این کار را انجام دهیم؟ در پاسخ به این سوال 15 روش را بررسی‌ می‌کنیم. با انجام دادن این کارها‌ می‌توانیم، اراده خود را تقویت کنیم. با سایت موفقیت سلف مید همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید: چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم؟

تغزیه مغز

همانطور که‌ می‌دانید، مغز عضله تصمیم گیرنده بدن است. بنابراین برای اینکه بتوانیم تصمیمیات درستی بگیریم، باید از غذا‌های سالم استفاده کنیم. کنار گذاشتن یک وعده غذایی‌ می‌تواند، برای مغز بسیار مضر باشد. برای بالابردن قدرت اراده، از مواد غذای سالم مانند، سبزیجات ها، پروتئین‌های سالم و کربوهیدارت ها استفاده کنید. لزوم مصرف این غذاها برای جلوگیری از هجوم گلوکز (شیرینی ها و کربوهیدرات ها) است.

تمرکز روی هدف‌های کوچک

قدرت ارادی را‌ می‌توان به آهستگی وبه تدریج افزایش داد. لذا بالابردن این قدرت یک روند تدرجی است. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که در رشته پرورش اندام فعالیت‌ می‌کند، این فرد باید هر روز روی یک عضله تمرکز کند. بنابر این باید از هدف‌های کوچک شروع کرد تا به هدف‌های بزرگ رسید.

بیشتر بخوانید: موفقیت کسب و کارهای کوچک در گروی ترفندهایی ساده اما جالب است

از شکلات تلخ برای تقویت انرژی استفاده کنید

گاهی مواقع در موقعیت هایی قرار‌ می‌گیریم که نیاز به تصمیم سریع داریم. در این زمان یک شکلات تلخ‌ می‌تواند، انرژی و قدرت لازم در خصوص تصمیم گیری درست به ما بدهد. درواقع خوردن مواد غذایی که انرژی خود را بتدرج آزاد‌ می‌کنند، در این امر به ما کمک بسزایی خواهد کرد.

راه های افزایش اراده

میزان استراحت کافی

استراحت کافی نیاز بدن به گلوکز را کاهش داده و باعث بهبود عملکرد مغز‌ می‌شود. به طور معمول مقدار خواب در کودکان 10-12ساعت در طول شبانه روز بوده که این مقدار برای بزرگسالان 7-8 ساعت‌ می‌باشد. خواب در بالابردن توان ارادی ما نقش مهمی دارد.  پس باید به خواب کافی در طول شبانه روز اهمیت داد.

بیشتر بخوانید: چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟

کنترل وسوسه

در واقع هر رفتاری که پیامدهای مثبتش به صورت آنی مشخص باشد.  باعث ترقیب ما برای تکرار‌ می‌شود. حال این پرسش مطرح‌ می‌شود که چگونه وسوسه را کنترل کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، بهترین راه کنترل وسوسه، قرار نگرفتن در شرایط آن است. به عنوان مثال فرد معتادی را در نظر بگیرید. در اینجا با یک بار استفاده از مواد مخدر، به صورت آنی لذت استعمال مواد را احساس‌ می‌کند. با این حال برای جلوگیری از مصرف دوباره باید در شرایط مصرف قرار نگیرد.

انجام دادن کارهای کوچک و کار آمد

تحقیقات نشان داده است، کارهای خوب کمک‌ می‌کند که قدرت اراده خود را بهبود ببخشیم. این عادت ها هرچند کوچک و جزعی به نظر برسند، ولی‌ می‌توانند کمک بسیاری در افزایش قدرت اراده به ما کنند. به عنوان مثال مرتب کردن تختخواب، شاید کار مهمی به نظر نرسد، اما در واقع باعث به وجود آمدن نظم در افراد‌ می‌شود.

تهیه لیست از کارهای پر وسوسه

یک لیست از کارهایی که شما را وسوسه‌ می‌کند، تهیه کنید. این لیست در افراد ممکن است متفاوت باشد. با تنظیم این لیست هربار که قصد انجام این کارها را داریم، بصورت ناخود آگاه احساس بدی نسبت به انجام آن کار خواهیم داشت. این همان توان عاطفی است که باعث جلوگیری از وسوسه‌ می‌شود.

انجام دادن کارهای مثبت

اگر به اندازه کافی استراحت نکنیم، قادر به انجام کارهای درست و موثر نیستیم. برای اینکه از انجام دادن عادات بد و وسوسه ها مصون بمانیم، باید با انجام دادن برخی امور مانند، خوردن یک غذای سالم، چرت زدن و تماشا کردن تلویزیون خود را مشغول نگه داریم. انجام این امور باعث‌ می‌شود که از وسوسه ها دور بمانیم.

بیشتر بخوانید: علت راضی نبودن از خود چیست؟ اکسیر رضایتمندی از زندگی

روزانه پنج دقیقه مدیتیشن (تمرکزذهن) کنید

5 دقیقه برای تمرکز بر روی ذهن خود زمان بگذارید. این کار باعث‌ می‌شود تا ذهن شما حداقل پنج دقیقه از هرج و مرج دور باشد. هرچقدر ذهن ما دچار سرگردانی باشد، انرژی زیادی صرف آرام کردنش‌ می‌شود. در واقع این عمل به ما کمک‌ می‌کند که پشتکار بیشتری داشته باشیم.

خودداری دراستفاده ازالکل

نوشیدن الکل باعث مختل شدن عملکرد و کارکرد مغز‌ می‌شود. همچنین از قدرت آگاهی‌ آن می‌کاهد و باعث کاهش سطح اراده‌ می‌شود.

تنظیم برنامه برای وسوسه

زمانی که در حال بالابردن اراده برای انجام کاری هستید، جلوگیری از وسوسه تقریبا سخت است. لذا برای مواردی که ممکن است با آن روبه رو شوید، باید برنامه ای تنظیم کنید، تا باعث مقاومت در برابر وسوسه شود. به عنوان مثال اگر قصد ترک سیگار را دارید، در مواجهه با افراد سیگاری باید برنامه ای داشته باشید و بتوانید به تعارفات آن‌ها نه بگویید.

داشتن اراده قوی تری

از خود سوال بپرسیم

فردی که در حال افزایش قدرت اراده خود است، باید چند سوال را همیشه از خود بپرسد. هدف ما از تغییر رفتار و انجام برخی امور چیست؟ در تلاش برای بدست آوردن چه چیزهایی هستیم؟ اگر به عادت‌های بد خود تن دهیم چه چیزی را از دست‌ می‌دهیم؟ تکرار این سوالات باعث‌ می‌شود، تا انگیزه بیشتری برای ارتقاء اراده داشته باشیم.

انجام دادن کارها برخلاف گذشته

با دست غیر غالب غذا بخورید، مسواک بزنید، بستن در را انجام دهید و سایر کارهای روزانه را با همان دست انجام دهید. انجام دادن کارهایی از این قبیل، شاید در ابتدا سخت به نظر برسد، اما یکی از بهترین روش‌ها برای بالابردن اراده‌ است. در واقع وقتی ما قادر به انجام کارهای کوچک‌ می‌شویم، به صورت خودکار توانایی انجام کارهای بزرگ هم در ما به وجود خواهد آمد.

در نظر گرفتن جایزه

در نظر گرفتن جایزه یعنی اینکه ما برای کاری که قرار است اراده کنیم، جایزه ای هرچند کوچک در نظر بگیریم . اینکار باعث ایجاد انگیزه می شود و کمک بسیاری در بالابردن انگیزه ما خواهد کرد. باید در نظر گرفت که میزان جایزه با کاری که قرار است اراده کنیم، برابر باشد.

پیشگیری از موانع موجود

قبل از انجام هر کاری باید از وجود موانع موجود اطلاع داشته باشیم و در جهت رفع آن تلاش کنیم. وقتی که از قبل موانع را پیش بینی‌ می‌کنیم، اراده قوی تری در خود احساس‌ می‌کنیم. بنابراین این کار کمک بسیاری به ما در بالابردن قدرت اراده‌ می‌کند.

همانطور که قبلا گفته شد، اراده قوی به صورت آهسته بدست خواهد آمد. پس ممکن است هفته ها وحتی ماه ها طول بکشد. اما با داشتن اراده قوی‌ می‌توانید با قدرت تصمصم بگیرید، و در برابر وسوسه ها مقاوم‌تر باشید.

اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید برای افزایش قدرت اراده اقدام کنید، خودساخته شرکت در دوره صوتی «کیمیاگر» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

 

 

 

 

 

 

 

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست