اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

علت راضی نبودن از خود چیست؟ اکسیر رضایتمندی از زندگی

اشتراک گذاری این مطالب در:

برای بسیاری از افراد پیش می آید که فکر می کنند بین آنچه که هستند و آنچه که می خواستند باشند، تفاوت بسیاری است. این افراد حس رضایت از زندگی پایینی دارند. زمانی که انسان ها به آرزوها و رؤیاهای خود دست نمی یابند ممکن است دچار چنین حالتی شوند. شاید شما فردی باشید که از تمام امکانات رفاهی برخوردار هستید و باز هم در زندگی تان احساس خلأ می کنید. رضایتمندی از زندگی بستگی به موارد بسیاری دارد. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید تا با هم به دو سوال مهم پاسخ دهیم: اول اینکه چرا از زندگی خود راضی نیستیم و دوم آنکه: چگونه از زندگی خود رضایت داشته باشیم.

اهمیت سبک تفکر در رضایت از زندگی

آرزوهای انسان تمام نشدنی هستند. افراد برای خودشان هدفی در نظر می گیرند و فکر می کنند با رسیدن به آن هدف خوشبخت ترین خواهند شد. اما همین که به مراد دل رسیدند با خود می گویند صدای دهل از دور خوش است و باز هم برای داشتن حس رضایت از زندگی در رؤیاهایشان کاخ دیگری بنا می نهند. این افراد به شدت سردرگم هستند. علل راضی نبودن از زندگی بسته به زندگی هر فردی متفاوت هستند. فردی با مادیات به رضایت از زندگی دست می یابد و فرد دیگری با احساس مفید بودن. در این میان چیزی که مسلم است اهمیت طرز تفکر ماست. همه چیز بستگی به این دارد که ما چگونه درباره قضایای مختلف بیندیشیم و چگونه با خودمان دست دوستی دهیم.

بیشتر بخوانید: احساس تحقیر شدن از علائم یک رابطه ناسالم است

صلح با خود را امضا کنید

پاسخ من به این سوال که چرا از زندگی خود راضی نیستیم یک جمله است. چون از خودمان راضی نیستیم و با خودمان به صلح درونی نرسیده ایم. صلح با خود یعنی اینکه خودمان را قبول داشته باشیم. ظرفیت ها، توانایی ها، محدودیت ها و ضعیف هایمان را همانگونه که هستند بپذیریم. زندگی کنونی مان را بپذیریم و در عین حال به دنبال بهتر کردن شرایط باشیم. نه اینکه بخواهیم از نو بنایی دیگر بسازیم.این مسأله می تواند اصلی ترین علت راضی نبودن از خود باشید. بسیاری از ما برای دست یابی به حس رضایت از زندگی می خواهیم کارهای خارق العاده انجام دهیم. فراموش نکنید زندگی واقعی با زندگی منعکس شده در فیلم ها و رمان ها بسیار متفاوت است. باید واقع بینانه تر به آن نگریست.

غلافه شمشیر تیز مقایسه را ببندید

راه حل دیگری برای اینکه بدانیم چرا از زندگی خود راضی نیستیم این است که به نجواهای درونی مان بیشتر گوش بسپاریم. آیا این نجواها حاکی از مقایسه ی باطن زندگی مان با ظاهر زندگی دیگران است؟ آیا مدام به خودمان می گوییم فلانی خانه گران قیمت و ماشین آنچنانی دارد که من ندارم، پس من فرد بدبختی هستم. این مقایسه ها مانند اسید، خوشبختی را در خود حل می کنند. قطعا چیزهایی که ما داریم آرزوی دیگران است، همانطور که زندگی آنها تبدیل به آرزوی ما شده است. یک لحظه صبر کنید و دست از خواندن این مطلب بکشید، خوب با خودتان فکر کنید. آیا این مقایسه کردن نیست که چوب لای چرخ خوشبختی شما می اندازد؟

بیشتر بخوانید: چگونه شاد زندگی کنیم ؟

پاسخ سوال دوم: چگونه از زندگی خود رضایت داشته باشیم

برای اینکه حس رضایت خود را از زندگی افزایش دهید، توصیه های زیر را پیشنهاد می دهیم:

کنار گذاشتن کمال گرایی، اولین قدم

شاید علت راضی نبودن از خود، کمال گرایی ما باشید. کمال گرایی نیز از دیگر سموم کشنده ی خوشبختی است. هیچ کس انسان کاملی نیست. شما چرا می خواهید همه چیز را به نحو احسن انجام دهید و اگر قصوری در این مورد داشته باشید ساعتها و روزها خودتان را سرزنش می کنید. کمال گرایی را کنار بگذارید تا از خودتان، عملکردتان در زمینه های مختلف و زندگی تان رضایت کامل داشته باشید.

بیشتر بخوانید: تاثیر کمال گرایی در ازدواج و راه مدارا با همسر کمالگرا

علت راضی نبودن از خود

دست از سر رؤیاهای کودکی بردارید

راه حل ها برای اینکه چگونه از زندگی خود رضایت داشته باشیم، می توانند در برگیرنده و بیان کننده علل عدم رضایتمندی از زندگی نیز باشند. مرور خاطرات کودکی و آرزوهای دور و درازی که به آنها نرسیده ایم یکی از اصلی ترین علت راضی نبودن از خود و زندگی است. اگر دست از این عادت بکشیم و بر روی زندگی کنونی و کارهایی که اکنون برای بهتر شدن اوضاع می توانیم انجام دهیم، تمرکز کنیم، قطعا خوشبختی و رضایتمندی مهمان تمام لحظاتمان خواهد شد.

بهبود بخشیدن عادات روزانه

عادات روزانه یکی از مواردی است که روان شناسان بر اهمیت آن در دستیابی به حس بهروزی تاکید می کنند. انجام دادن کارهای کوچک در طول روز می تواند پاسخی باشد به سوال چگونه از زندگی خود رضایت داشته باشیم. پولی را به صندوق صدقات بیندازید. به فرد سالمندی در حمل کردن وسایلش کمک کنید. به کودکی لبخند بزنید و هر روز صبح به پاکبان محله صبح بخیر بگویید. اینها و صدها عادت دیگر شادمانی را به زندگی شما تزریق خواهند کرد.

زندگی ساده است، آن را ساده بگیرید

قرار نیست همه ی افراد این کرده خاکی به کره ماه سفر کنند. هدف ما از زندگی چنین کارهای شاقی نیست. پس زندگی را آنقدر سخت نگیرید که انگار قرار است به مریخ سفر کنید. کارهای اضافی را حذف کنید تا انرژی بیشتری برای مسائل مفیدتر داشته باشید. باور کنید انجام ندادن بسیاری از کارها نوید از پایان این دنیا نمی دهد.

چرا از زندگی خود راضی نیستیم

سخن پایانی

چکیده مباحث فوق این نکته است که خوشبختی و حس رضایت از زندگی تنها از درون ما نشأت می گیرد و بستگی به این مسأله دارد که ما چگونه به زندگی بنگریم و مفاد قراردادمان با آن چه باشد. ذهن انسان فرمانده کل زندگی اوست. پس اکسیر رضایتمندی از زندگی و بهروزی تنها با مواد ذهنی و نه مادی ساخته می شود.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست