اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

اعتماد به نفس چیست ؟ اعتماد به نفس (self-confidence) یکی از مهمترین ویژگی های شخصیتی است که کمتر کسی به آن توجه می کند. در حالی که می تواند زیربنای اصلی شخصیت را شکل دهد. خودباوری بالا درست مثل یک آب روان عمل می کند. ممکن است اسم آن زیاد به گوشتان خورده باشد. اما اطلاعات کافی در مورد راههای تقویت روحیه خودباوری نداشته باشید.

علائم کمبود اعتماد بنفس که گاهی در اطرافیان مشاهده می‌شود، نه تنها خودشان را آزار می‌دهد، بلکه برای اطرافیان هم آزاردهنده می‌شود. در برخی از افراد هم نشانه های خودباوری کاذب به وضوح دیده می‌شود. در حالی که منظور ما از اعتماد بنفس واقعی چیزی است که در حد تعادل وجود داشته باشد. چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم ؟ این سوالی است که خیلی ها می پرسند و به دنبال جواب آن اند. اگر می خواهید راه های بالا بردن اعتماد به نفس را بدانید، این مقاله سلف میلد را بخوانید تا شاهد افزایش اعتماد به نفس خودتان باشید!

مغزت را بشناس!

یکی از کار های خیلی مهم برای اینکه بدانیم چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم ، شناخت ساختار مغز است. این خودآگاهی درباره ی مغز، به بالا بردن اعتماد به نفس کمک می کند.

مغز ما، از گذشته های خیلی خیلی دور، خودش را با محیط وقف داده است. از همان زمانی که اجداد ما در غار ها زندگی می کردند، مغز ما در حال رشد است. جالب است بدانید مغز ما با انسان های غارنشین تفاوتی ندارد.

آن زمان ها، انسان ها قدرت انتخاب زیادی نداشته اند و باید خودشان را با زندگی قبیله ای آن دوران وقف می دادند. در نتیجه، انسان های غارنشین خیلی به تغییر کردن علاقه مند نبودند. به این دلیل است که امروزه تغییر کردن برای ما سخت است. مغز ما در برابر تغییر مقاومت می کند.

وقتی شما می خواهید تغییر کنید، مغز احساس خطر می کند. کارکرد مغز برای زنده ماندن است. به خاطر همین سعی می کند با القای حس های منفی به شما، شما را از تغییر منصرف کند. در واکنش به این احساسات منفی، بعضی ها فکر می کنند مشکل از خود آن هاست. در حالی که فقط باید ثابت قدمی بیشتری داشته باشند و این احساسات را نادیده بگیرند.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

خودت را بشناس!

برای افزایش اعتماد به نفس باید ابتدا به مرحله خودشناسی برسید. روحیه خودباوری این نیست که فکر کنیم هر کاری که بخواهیم می توانیم انجام دهیم. رسیدن به هر موفقیتی بهایی دارد. این بها می تواند کم کردن تفریحات و انجام کار های طاقت فرسا باشد. اعتماد به نفس یعنی این که بدانی، هر کاری که می خواهی انجام بدهی، هزینه هایی در پی دارد. پس باید هزینه ها را بپردازی. باید با احساس بدی که برایت به وجود می آید کنار بیایی.

کسی که خودباوری بیشتری دارد، تلاش بیشتری هم می کند. چون می داند هزینه ی موفقیت باید پرداخت شود. همین که بدانید هرچیزی به آسانی به دست نمی آید و باید هزینه اش را پرداخت کنید، گام مهمی برای افزایش اعتماد بنفس برداشته اید.

افزایش اعتماد به نفس

چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم ؟ با مقایسه نکردن!

یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان خودداری از مقایسه خود با دیگران است. متاسفانه وقتی خود را بیش از حد با دیگران مقایسه می کنید نتیجه ای جز سرخوردگی و ناامیدی ندارد. شما فقط ظواهر زندگی و رفتارهای دیگران را می بینید. اما هیچ اطلاعی در مورد واقعیات اصلی زندگیشان ندارید. پس وقتی خود را با آنها مقایسه می کنید باعث سرزنش خویش می شود.

همه ی ما انسان هستیم! این یعنی زمانی روزگار به نفع ماست و زمانی به ضرر ما. این قانون برای تمام انسان ها در هر کجای کره ی زمین صادق است.

پس اگر روزی دیدید کسی از آشنایانتان زندگی خوبی دارد، غمگین نشوید. بدانید که روز های خوب شما هم سر می رسد. با دیدن موفقیت های دیگران، شما هم خوشحال شوید و برایش آرزوی موفقیت های بیشتر بکنید. متاسفانه اکثر مردم، وقتی موفقیت شخص دیگری را می بینند غبطه می خورند و ناراحت می شوند. فکر می کنند نمی توانند موفق شوند و از بقیه کم ترند.

دست از مقایسه کردن خودتان با دیگران بردارید. هر کسی غم و غصه خودش را دارد. فکر نکنید از همه کمترید. از سوی دیگر خود را سرزنش نکنید.

برای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران لازم است از سرزنش کردن خود پرهیز کنید. وقتی در خلوت هستید از تکرار جملات منفی برای علیه خود خودداری کنید. از اینکه مدام با خود جملات منفی را تکرار کنید، جدا آن را کنار بگذارید. زیرا تکرار جملات منفی در مورد خودتان باعث کاهش اعتماد به نفس می شود.

شاید گاهی فکر کنید با گفتن جملاتی مثل «من چقدر بدبختم» و یا «هیچ کس مرا دوست ندارد» به حال خودتان دلسوزی می کنید. اما تکرار مداوم این جملات باعث کاهش خودباوری می شود. یکی از نشانه های کمبود اعتماد به نفس مقایسه بیش از حد خود با دیگران است.

کمال گرایی را ترک کنید

کمال گرایی، یعنی اینکه فکر کنیم برای شروع کردن یک کار، باید همه شرایط خوب و درست باشد. این کار برای اعتماد به نفس انسان ها مثل یک سم است. یکی از بهترین جواب ها برای سوال چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم این است که کمال گرایی را کنار بگذارید.

فرد کمال گرا همیشه منتظر است تا در شرایط عالی کارش را شروع کند. منتهی این شرایط هرگز پیش نمی آید. پس او هم هرگز کارش را شروع نمی کند. همین شروع نکردن کارها، باعث می شود اعتماد به نفس فرد کاهش پیدا کند. چون او می داند که باید شروع کند، ولی این کار را انجام نمی دهد. با کاهش اعتماد به نفس فرد، او انگیزه اش را برای شروع کردن از دست می دهد. همان طور که متوجه شدید، کمال گرایی و کمبود اعتماد به نفس، یک چرخه ی بی پایان را تشکیل می دهند که هر کدام دیگری را تقویت می کند.

از کمال گرایی بپرهیزید. با همان امکاناتی که همین الان در دسترس دارید شروع کنید. سعی کنید در ادامه ی راه به سمت کمال پیش بروید نه در همان ابتدا.

از کوچک شروع کنید. افکار بزرگ داشته باشید ولی قدم اول را کوچک بردارید. یادتان باشد که سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است. از کم ترین حد ممکن شروع کنید و رفته رفته رشد کنید و بهتر شوید.

در این زمینه، طرز فکر رشد داشته باشید. یعنی بدانید هیچ کس از ابتدا کارش خوب نیست و خوب بودن، نتیجه ی ثابت قدمی و تمرین های مداوم است.

بالا بردن اعتماد به نفس

افزایش خودباوری با صبر!

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود افراد خودشان را دست کم بگیرند و اعتماد به نفسشان را خدشه دار کنند، عجله داشتن برای پیروزی است. هیچ جا گفته نشده که شما باید خیلی سریع به موفقیت برسید.

واقعا چه کسی گفته که شما حتما باید خیلی سریع ثروتمند شوید؟ اکثر انسان ها، دوست دارند به موفقیت یک شبه برسند. و وقتی می بینند این امکان وجود ندارد، اعتماد به نفس شان را از دست می دهند و فکر می کنند که مشکل از خودشان است. برای موفقیت باید صبر داشته باشیم. موفقیتی که یک شبه به دست بیاید، یک شبه هم می تواند نابود شود.

چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم ؟ با عزت نفس!

نحوه ی برخورد شما با کسی که به او احترام می گذارید (کسی مثل پدر بزرگتان) چگونه است؟ آیا سرش فریاد می زنید؟ آیا به او زخم زبان می زنید؟ مطمئنا این کار ها را نمی کنید ولی این کار ها را با خودتان می کنید.

هر بار که ما کار اشتباهی انجام می دهیم، خودمان را سرزنش می کنیم. گاهی این سرزنش ها از حد رد می شود و ما با خودمان بد صحبت می کنیم. حتی به خودمان ناسزا می گوییم. با این کار به اعتماد به نفس خودمان ضربه می زنیم. درواقع یکی از راه های بالا بردن اعتماد به نفس ، خوب بودن با خودمان است.

افزایش اعتماد به نفس در زنان

خودکارآمدی خود را افزایش دهید

آلبرت بندورا روانشناسی کانادایی – آمریکایی می‌گوید همین که در ذهن متصور شوید که قادر به انجام کاری هستید، همین هم باعث بالا رفتن بازدهی می‌شود. اغلب افرادی که خودکارآمدی پایینی دارند، یعنی معتقدند در کاری موفق نمی‌شوند، برای آن تلاش کمتری می‌کنند و در نتیجه شکست می‌خورند.

خودکارآمدی پایین یکی از علائم کمبود اعتماد به نفس در بسیاری از افراد است که در اطراف خود می‌بینیم.

راههای افزایش اعتماد به نفس

زمان راه رفتن سرتان را بالا بگیرید

یکی از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در زمان راه رفتن مشخص می شود. زبان بدن گویای شخصیت درونی شماست. بسیاری از افراد شما را از روی رفتارهای ظاهری تان قضاوت می کنند. پس زمان راه رفتن با خجالت راه نروید. سرتان را بالا بگیرید و  راست و محکم گام بردارید.

وقتی در حال صحبت کردن هستید به طور مستقیم به چشم های طرف مقابل نگاه کنید. وقتی به زمین چشم می دوزید یعنی خجالت زده هستید. یکی از علائم کمبود روحیه خودباوری، خجالتی بودن است.

به سر و وضعتان رسیدگی کنید

برای تقویت روحیه خودباوری داشتن ظاهری مرتب و آراسته لازم است. استفاده از عطرهای خوشبو، پوستی زیبا، چشمانی براق، لباس اتوکشیده و تمیز می‌تواند به شما اعتماد به نفس ببخشد. حتی باید به تمیز بودن کفش هایتان هم دقت داشته باشید. وقتی ظاهر مرتب تری داشته باشید، نگاه و دید اطرافیان نسبت به شما تغییر می کند. در نتیجه از آنها جملات مثبت به سمت شما ساطع می شود.

بخشی از ویژگی های درونی ما تابع نظرات و دیدگاه های دیگران است. حتی برای افزایش اعتماد بنفس باز هم نظرات دیگران تاثیرگذارند. پس ظاهری مرتب و آراسته داشته باشید.

افزایش اعتماد به نفس

کنترل گفتگوهای درونی

یکی از نشانه های داشتن اعتماد به نفس بالا مثبت اندیشی است. وقتی در خلوت در حال گفتگو با خود هستید، از تکرار جملات منفی در مورد خود، پدیده ها و دیگران خودداری کنید. در عوض فقط بر روی نکات مثبت متمرکز شوید. افکار منفی را به دور بریزید و خاطرات خوب و موضوعات خوشحال کننده را با خود تداعی کنید.

در پایان

آنچه گفته شد مختصری از راه های تقویت خودباوری بود. در بسیاری از مواقع ما به یک موتور محرکه و یا تلنگر برای تغییر خود نیاز داریم. اعتماد به نفس راهی برای پایه گذاری شخصیت است. برای تبدیل شدن به فردی که عاشقانه خودش را دوست دارد، ابتدا باید راههای افزایش اعتماد به نفس در مردان را یاد بگیرید.

اگر فکر می‌کنید از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست