مقالهوبلاگ

تقویت روحیه ضعیف برای همه ما شدنی و ممکن است؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

تقویت روحیه ضعیف وظیفه همه ماست. همه ما به این دنیا آمده‌ایم که شاد و پیروز باشیم. ما لیاقت زندگی خوش و زیبا را داریم. همه ما هم با تلاش می‌توانیم به این هدف برسیم. البته، مسیر سخت و طولانی است و سنگلاخ‌های زیادی برایمان وجود دارد ولی چاره چیست؟
یکی از اصلی‌ترین گام‌هایمان در این مسیر، این خواهد بود که خودمان را قوی کنیم. مثلا تقویت روحیه ضعیف می‌تواند راهی باشد تا شادتر و قوی‌تر زندگی کنیم. قوی شدن، ابعاد مختلفی دارد. یادتان باشد که همه ما در مقطعی از زندگی، احساس ضعف کرده‌ایم.
اما فارغ از اینکه چه چیزی باعث می‌شود تا روحیه‌مان ضعیف شود و مثلا این ضعف در ابعاد مختلفی مانند نداشتن روحیه انتقاد پذیری یا فقدان روحیه نقد پذیری و… نمود پیدا کند، باید بتوانیم حالمان را خوب و ضعف‌هایمان را برطرف کنیم. در ادامه درباره تقویت روحیه ضعیف برایتان گفته‌ایم.

تمرکز کردن بر نقاط قوت و مثبت خود

یکی از راه‌های تقویت روحیه ضعیف در این است که روی نقاط قوت و مثبت خود تمرکز کنیم. باید بدانیم که در انجام چه کارهایی خوب هستیم، چه مهارت‌هایی داریم و نکات مثبت و قوی درباره شخصیت‌مان چیست. چنین دیدگاهی باعث خواهد شد تا امکان رشد و قوی شدن برایمان به وجود بیاید.
پس باید به خوبی‌های وجودی‌مان واقف باشیم و مدام تلاش کنیم که آنها را تقویت و پررنگ نماییم. مثلا در انجام یک کار خاص، ببینید که کدام بخش از آن را بهتر اجرا می‌کنید. سعی خود را به کار بگیرید تا به بهترین شکل ممکن روی نقاط قوتتان تمرکز داشته باشید و با کمک و اتکا به آنها برای تقویت نقاط ضعف‌تان هم کمربندها را ببندید.

درد دل کردن با یک دوست یا فرد نزدیک

برای تقویت روحیه ضعیف خود باید بلند شوید و اقدامی انجام بدهید. دست روی دست گذاشتن که راهکار نیست. مثلا می‌توانید درباره ضعف‌های خود با یک دوست یا فرد نزدیک صحبت کنید و تلاشتان را به کار بگیرید تا با صحبت کردن درباره مشکلتان با فرد مورد اعتماد، از بیرون به موضوع نگاه کنید.
فرد معتمد به شما زاویه دید تازه‌ای نسبت به ضعفتان ارائه می‌دهد و می‌تواند ضمن آرام کردن و همدردی با شما و روحیه دادن به عنوان یک دوست، راهکاری ارائه یا کمکتان کند تا مشکل و ضعفتان را به درستی رفع کنید.

خط کشیدن دور احساسات منفی

دور احساسات منفی‌تان خط بکشید. شما لایق شادی هستید. پس بهتر است با تلاش و کوشش، جلوی احساسات منفی‌تان را بگیرید. یعنی چه؟ یعنی اینکه نگذارید که نقطه ضعفی که درباره یک موضوع دارید، شما را کلا از خودتان مایوس کند.
به خودتان یادآوری کنید که هیچ انسانی کامل نیست و نباید از خودتان انتظار داشته باشید که بدون هیچ نقص و ضعفی پیش بروید. خط کشیدن دور احساسات منفی یعنی احساساتی که باعث می‌شوند خود را سرزنش کنید از جمله اقدامات مفیدی خواهد بود که می‌توانید برای رسیدن به یک روحیه قوی به کار بگیرید.
احساسات منفی باعث تضعیف روحیه می‌شوند پس آنها را کنار بگذارید. خودتان را سرزنش نکنید و روی ضعف‌هایتان متمرکز نشوید که اصلا کار خوبی نیست.

ورزش کردن

ورزش کردن از جمله فعالیت‌هایی است که در تقویت روحیه افراد بسیار نقش مهمی دارد. ورزش کردن می‌تواند باعث رشد اعتماد به نفس شود. بحث فقط بحث شادمانی و نشاطی نیست که ورزش کردن به شما می‌دهد بلکه از نظر جسمانی و زیستی هم با انجام تمرینات ورزشی است که می‌توانید بعضی از هورمون‌ها و مواد شیمیایی شادی‌آور و آرامش‌بخش را در بدن تولید کنید.
داشتن اندام خوب و شادابی هم از سوی دیگر باعث می‌شود تا اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند و علاوه بر آن، احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید. داشتن احساس خوب می‌تواند گام مهمی در تقویت روحیه ضعیف باشد.

برای تقویت روحیه ضعیف خود باید بلند شوید

انجام فعالیت‌های متفرقه

فعالیت‌های متفرقه را هم فراموش نکنید. برای مثال به گروه‌های جدید بپیوندید. ثبت‌نام در یک کلاس ورزشی یا آموزشی جدید می‌تواند شما را با افراد تازه آشنا کند. گسترش ارتباطات نقش مهمی در روند تقویت روحیه ضعیف دارد. برای مثال، زمانی که دایره ارتباطاتتان وسعت پیدا می‌کند، افراد مختلفی را می‌بینید و این افراد مختلف هر یک با رفتارها و واکنش‌های مختلف و البته تجربه‌های تازه‌ای که دارند به شما کمک می‌کنند تا با دنیاهای تازه‌تری رو به رو شوید.
در معاشرت با آنها می‌توانید به این نتیجه برسید که همه کامل نیستند و هر انسانی دارای ضعف‌هایی هستند. معاشرت و ارتباطات باعث تقویت روحیه فرد هم می‌شود و تقویت روحیه افراد می‌تواند باعث تقویت روحیه انتقاد پذیری و ویژگی‌های مثبت دیگری شود که نتیجه ارتباط با آدم‌های رنگارنگ است. تقویت روحیه نقد پذیری و اجتماعی شدن باعث رشد شما خواهد شد.

کنار گذاشتن خودکم‌بینی

خودکم‌بینی را کنار بگذارید. سرزنش کردن خود را ترک کنید و بدانید، هیچ‌کس به اندازه شما نمی‌تواند به تقویت روحیه ضعیفتان کمک کند. شما از هیچ‌چیز و هیچ‌کس کم‌ارزش‌تر نیستید. همه انسان‌ها دارای ویژگی‌های برجسته‌ای هستند که آنها را منحصربفرد می‌کند. تلاش برای شکوفاسازی این ویژگی‌های برجسته، وظیفه‌ شخص شماست.
خودتان را از هیچ‌چیز و هیچ‌کس کمتر نبینید و با تلاش برای بهبود رفتارها و توانمندی‌هایتان، اعتماد به نفس خوبی برای خود به وجود بیاورید که اجازه حقارت و حقیر دیدن خود را از شما می‌گیرد. ضمنا اجازه ندهید، کسی به شما احساس حقارت را منتقل کند. احساس حقارت و کمتر بودن نسبت به دیگران را کنترل کنید و معاشرت با افرادی که شما را از خودتان ناامید می‌سازند به طور جدی کنار بگذارید.

یکی از راه‌های تقویت روحیه ضعیف در این است

مصادیق مختلف تقویت روحیه

تقویت روحیه، مصادیق مختلفی دارد. مثلا تقویت روحیه انتقاد پذیری از جمله کارهایی است که باید در برنامه توسعه فردی‌تان از جایگاه خوبی برخوردار باشد و آن را به هیچ‌وجه، دست‌کم نگیرید. فردی که انتقادات را می‌پذیرد، فردی است که مدام در پی رشد درون خود می‌گردد. چنین رفتار و اخلاقی بسیار ایده‌آل است.
البته گاهی‌اوقات هم انتقاداتی از سوی دیگران به ما منتقل می‌شود که ریشه‌های منطقی ندارند ولی باز هم اگر بتوانیم این روحیه را در خود تقویت کنیم که پذیرای نظر دیگران درباره خود باشیم، راحت‌تر می‌توانیم رفتارهایمان را مدیریت و کنترل کنیم.
تقویت روحیه نقد پذیری می‌تواند از ما فردی بسازد که با نگاهی درونی از سمت خود و با نگاهی بیرونی از سمت و نقطه نظر دیگران به خود می‌تواند به رشد و توانمندی‌های بیشتری برسد.

در آخر

تقویت روحیه ضعیف از جمله برنامه‌های مداومی است که برای رشدن همه لازم و ضروری به نظر می‌رسد. یادتان باشد که همه نیاز دارند تا در زمینه‌هایی رشد پیدا کنند و بهتر شوند. پس وقتی صحبت از ضعف می‌شود، دلیلی ندارد که از خودتان عصبانی شوید و ناراحت باشید.
همه ضعف‌هایی دارند که با تلاش و کار کردن روی آنها، به سادگی امکان از بین رفتنشان وجود خواهد داشت. تلاشتان را به کار بگیرید و آستین‌ها را برای داشتن یک زندگی ایده‌آل بالا بزنید.

اگر فکر می‌کنید روحیه شما ضعیف است و قادر به تقویت آن نیستید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست