فیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

هدفت رو با شجاعت انتخاب کن و نترس

اشتراک گذاری این مطالب در:

انتخاب هدف (Goal selection) مهم ترین مرحله از موفقیت محسوب می شود. یک معمار قبل از ساخت و ساز یک ساختمان ابتدا نقشه را تهیه می کند. چرا که باید بداند چه نوع و چه مقدار مصالح نیاز دارد؟ چقدر باید هزینه کند؟ چقدر طول میکشد تا ساختمان آماده شود و چه تعداد نیروی کار نیاز دارد؟ هدف هم چشم انداز مشخصی از زندگی را در اختیار همه قرار می دهد.
اما بسیاری در انتخاب هدف دچار اشتباه می شود. از جمله رایج ترین اشتباهاتی که ممکن است در زمان انتخاب هدف وجود داشته باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نپذیرفتن ریسک
  • کردن خود با دیگران
  • اهداف فانتزی برای خود تعیین نکنید
  • بزرگ فکر کنید اما کوچک قدم بردارید
  • هدف منفی تعیین نکنید

نپذیرفتن ریسک

ریسک پذیری و شجاعت یکی از مهم ترین قسمت های انتخاب هدف است. اگر فرد ترسویی هستید که قادر به ریسک نیستید، باید بگوییم به سراغ اهداف بی ارزش می روید. افراد نترس و شجاع همیشه هدف هایی را انتخاب می کنند که بزرگتر و ریسک پذیرتر هستند.

مقایسه کردن خود با دیگران

وقتی بیش از حد خود را با دیگران مقایسه کنید، اعتماد به نفس خود را از دست می دهید. ممکن است فردی دارای 60 واحد فرصت برای رسیدن به موفقیت باشد. در حالی که شما فقط 40 واحد فرصت دارید. خوب در چنین شرایطی مقایسه کردن صحیح و منطقی نیست. زیرا خودباوری را از شما می گیرد. برای مقایسه کردن باید همه جوانب را با هم بسنجید.

اهداف فانتزی برای خود تعیین نکنید

اهداف فانتزی و غیرواقع بینانه زمانی است که بدن در نظر گرفتن شرایط و توانایی برای خود هدفگذاری کنید. درست مثل کسی که فقط پول خرید تخم مرغ را دارد، اما به راه اندازی یک کارخانه صادرات فکر می کند. چنین فردی مطمئناً اول باید به خرید تخم مرغ، جوجه کشی، پرورش مرغ و سپس راه اندازی کارخانه فکر کند. یعنی کارخانه بزرگ صادرات باید مرحله به مرحله در پیش روی او باشد.
فراموش نکنید همه در زمان و انرژی محدودیت داریم. پس خیلی بلندپروازی نکنید و واقع بین باشید.

انتخاب هدف مهم ترین مرحله از موفقیت محسوب می شود.

بزرگ فکر کنید اما کوچک قدم بردارید

براساس قانون «اثر مرکب» باید برای دستیابی به هدف های بزرگ، اهداف کوچکتر را تعیین کنید. در این صورت میل و انگیزه شما برای دستیابی به هدف بزرگتر، افزایش می یابد. برای مثال قصد دارید در طی یک سال 25 کیلوگرم وزن کم کنید. سرآمدن این مدت ممکن است باعث از دست رفتن انگیزه شود.
شما می توانید تعیین کنید که در هر ماه 2-3 کیلوگرم وزن کم کنید. در این صورت هر ماه خود را وزن کنید. با کاهش وزن هر چند اندک، انگیزه شما افزایش می یابد. این موضوع می تواند یک نشانه خوب برای دستیابی به موفقیت باشد.

هدف منفی تعیین نکنید

اگر می خواهید در زمان انتخاب هدف با شجاعت عمل کنید، به سراغ اهداف منفی نروید. برای مثال از ترس سرزنش والدین در رشته پزشکی قبول شوید و یا از ترس حرف مردم این کار یا آن کار را انجام ندهید. ترس و استرسی که بخواهد به شما انگیزه دستیابی به هدف را بدهد، خیلی مؤثر نیست. زیرا فقط روح و روان شما را تسخیر می کند و در افزایش انگیزه تاثیرگذار نیست.

برای انتخاب جسورانه هدف لازم است که بر روی ذهن خود کنترل داشته باشید. به همین دلیل خودساخته شرکت در دوره «رهبری خود» را به شما پیشنهاد می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کیک کنید:

انتخاب هدف

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست