مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

همه دوست دارند که موفق باشند، ثروت کسب کنند و محبوب باشند. درست است؟ بالاخره همه اینها به ما در زندگی قدرت می‌دهد و چه کسی است که از داشتن قدرت برای انجام کارهای مختلف خوشش نیاید؟ در واقع، موفقیت به ما قدرت می‌دهد و با قدرت، حق انتخاب خواهیم داشت. اما ماجرا از این قرار است که قدرت و موفقیت در گروی تلاش به دست می‌آیند.

یکی از استراتژی‌هایی که ما را به این دو می‌رساند، برنامه‌ریزی است. باید یاد بگیریم که چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم. برنامه‌ریزی نظمی به ما می‌دهد که به قرارگرفتن در مسیر موفقیت کمک شایانی می‌کند. در ادامه با خودساخته همراه باشید تا به شما درباره برنامه‌ریزی می‌گوییم تا پاسخ چگونه در زندگی موفق باشیم، برای‌تان مشخص شود.

بیشتر بخوانید: چگونه دفتر برنامه ریزی درست کنیم ؟ هدفمند زندگی کنید

آینده خود را متصور شوید

قدم نخست برای برنامه‌ریزی تعیین هدف است. اگر می‌خواهیم بدانیم که چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم باید به این پرسش پاسخ بدهیم که هدف‌مان چیست و اصلا رسیدن به چه نقطه‌ای در زندگی برای‌مان موفقیت به حساب می‌آید.

زمانی که بدانیم چه می‌خواهیم و خودمان را در آینده‌ای دلخواه تصور کنیم، امکان تعیین پله‌ها و قدم‌هایی که ما را به آن تصویر ذهنی می‌رسانند هم بیشتر می‌شود. در جایی خلوت و آرام، بدون اینکه چیزی یا کسی حواس‌تان را پرت کند، بنشینید و با خودتان درباره آینده فکر کنید. ببینید که می‌خواهید به چه چیزی برسید و ملزومات رسیدن به آن تصویر شیرین چه چیزهایی است.

بیشتر بخوانید: چگونه به یک فرد موفق تبدیل شویم ؟

برنامه‌ریزی

روی حال و آینده تمرکز کنید

زیستن در زمان حال چیزی است که درباره آن زیاد می‌شنویم. خب! توصیه مناسب و خوبی هم هست اما واقعیت چیز دیگری است که گاهی از نظرمان پنهان می‌ماند. واقعیت این است که زیستن در زمان حال و توجه به آینده، اصلا و ابدا به معنای دهن‌کجی‌کردن به گذشته نیست. ما باید با تمرکز بر زمان حال و آینده، برای ساختن آنها از گذشته کمک بگیریم.

ما باید مسائل خودمان را بشناسیم و ببینیم که چه ضعف‌ها و قوت‌هایی داریم. امکانات‌مان برای حرکت به سوی آینده‌ای موفق چیست و همه اینها با نگاه و مطالعه در گذشته‌مان پدید می‌آید. پس درست است که نباید با اندوه گذشته‌ها یا حسرت روزهای خوشش زندگی کنیم اما لازم است که آن را مطالعه و بررسی نماییم تا با درس‌ها و اطلاعاتی که به دست می‌آوریم، منابع موفقیت را در زمان حال برنامه‌ریزی نماییم و به سمت شکوفایی در آینده برویم. پس یکی از گام‌های مهم برنامه‌ریزی برای رسیدن به موفقیت بررسی گذشته‌ها و تمرکز بر حال و ساختن آینده است.

بیشتر بخوانید: چگونه برنامه ریزی کنیم برای زندگی | اصول برنامه ریزی درست

علاقه و انگیزه را به زندگی وارد کنید

چگونه در زندگی موفق باشیم؟ چگونه در کار موفق باشیم؟ پاسخ همه اینها در گروی داشتن امید و انگیزه است. انسانی که امیدوار نیست، هیچ شوقی به ادامه زندگی ندارد. دقت کنید، زمانی که شوق داشتن چیزی، کسی یا رسیدن به هدفی در زندگی‌مان وجود دارد، حال و لحظه‌های بسیار خوش‌تری را تجربه می‌کنیم.

حال اگر قرار باشد که در زندگی و کار به موفقیت و کامیابی برسیم هم نیاز به هدف، امید و انگیزه داریم. علاقه به رسیدن به یک هدف، انگیزه را در وجودمان پررنگ می‌کند و به مدد شور و شوقی که انگیزه در قلب‌مان جاری می‌کند، امکان رسیدن به موفقیت در کار و زندگی مقدور می‌شود. در برنامه ریزی برای زندگی باید به عناصر امیدبخشی که به ما انگیزه پیش‌برد هدف‌ها را می‌دهند، به‌شدت دقت داشته باشیم.

زمان‌بندی را فراموش نکنید

تا زمانی که برای هر کاری زمان‌بندی درستی نداشته باشیم، پیش‌رفتن دقیق به سوی آن هم برای‌مان شدنی نخواهد بود. اگر قرار است که برنامه‌ریزی درست و کارایی در زندگی داشته باشیم، حتما باید زمان‌بندی برای انجام بخش‌های مختلف هدف را هم در نظر بگیریم. زمان‌بندی را فراموش نکنید. در غیر این صورت، هر بخش از برنامه‌ای که ریخته‌اید، مدام کِش می‌آید و عملا به هیچ‌چیز نمی‌رسید.

بیشتر بخوانید: 11 اصل مهم برای برنامه ریزی در مدیریت که زندگی‎تان را دگرگون میکند

چگونه در کار موفق باشیم؟

در آخر

برنامه‌ریزی کلید موفقیت است. البته نوشتن برنامه‌ و رها‌کردن آن اصلا و ابدا فکر خوبی نیست و حتی باعث می‌شود که شوق برنامه‌ریزی برای کارهای مختلف از دست برود. چون ذهن عادت می‌کند که بعد از نگارش برنامه، هیچ اتفاق خاصی رخ نخواهد داد و برای همین نسبت به برنامه‌ریزی بی‌اعتماد می‌شود.

سعی کنید که برنامه‌هایی معقول و شدنی برای خود تدوین کنید و به آنها پای‌بند بمانید. ذهن خود را به پذیرش برنامه‌های‌تان عادت بدهید و در عمل هم آنها را اجرایی کنید. حتی پای‌بندی به اقدامات کوچک و داشتن نظم در روند کارها به طور جزئی هم در بلندمدت نتایج شگفت‌انگیزی برای‌تان به همراه می‌آورد.

اگر می‌خواهید در زندگی و کار موفق باشید، باید خود را در چارچوبی هدفمند قرار  بدهید. مسیری که پر از انحراف و دست‌انداز است، شما را سردرگم می‌کند و اگر نهایتا هم به جایی برسید، با وجود سرگشتگی‌هایی که پشت سر گذاشته‌اید، انرژی کافی برای شادمانیِ رسیدن به هدف را نخواهید داشت. پس مسیری درست و مناسب برای خود طراحی کنید و حواس‌تان باشد که به نکات موجود در آن پای‌بند باقی بمانید. موفقیت از هیچ‌کس دور نیست. شک نکنید!

اگر فکر می‌کنید در کسب و کارتون به اندازه کافی موفق نیستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست