مقالهموفقیتموفقیت در روابطوبلاگ

نشانه ‌های رابطه عاطفی سالم را بشناسید تا در آن قرار بگیرید

اشتراک گذاری این مطالب در:

هدف از قرارگرفتن در روابط مختلف با آدم‌ها داشتن زندگی اجتماعی شاد و بهره‌وری است که روی زندگی فردی هم اثرات مثبت می‌گذارد. رابطه میان زندگی فردی و اجتماعی رابطه‌ای دوسویه است و هردو روی هم اثر می‌گذارند. بخشی از روابط اجتماعی ما آدم‌ها رابطه‌ عاطفی است که با فردی دیگر برقرار می‌کنیم. اگر این رابطه سالم و شاد باشد، میزان رضایت و کیفیت زندگی‌مان از ابعاد مختلف بسیار بیشتر می‌شود. اما نشانه های رابطه عاطفی سالم چیست؟ اگر بنا باشد که چنین رابطه‌ای در زندگی داشته باشید، باید با نشانه‌های آن هم آشنا شوید. پس با سلف مید همراه باشید تا در این مورد بیشتر با شما صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: عشق واقعی چیست ؟ | تعریف عشق حقیقی

اعتماد دوسویه از نشانه ‌های رابطه عاطفی سالم

اعتماد از مهم‌ترین عناصر روابط سالم است. منظور از آن چیست؟ اعتماد یعنی شما باوجود فرد دیگر در زندگی‌تان احساس آرامش و امنیت می‌کنید. حضور او مانعی برای زندگی شاد و بهره‌ورتان نیست و از نظر عاطفی و فیزیکی، وجود فردی دیگر در زندگی‌تان خوشایند و شیرین است. دغدغه و دلواپسی از حرف‌ها و رفتارها در زندگی دونفره سالم وجود ندارد. هردو طرف به هم اعتماد دارند و با تکیه بر علاقه‌ای که به هم پیدا کرده‌اند، زندگی شاد و آرامی را در کنار هم تجربه می‌کنند.

حمایت و پشتیبانی از یکدیگر

یکی دیگر از نشانه های رابطه عاطفی سالم وجود حس حمایت و پشتیبانی از یکدیگر است. کسانی که در ارتباطی بهره‌ور و شاد با هم قرار دارند، در موقعیت‌های مختلف زندگی از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند. آنها به‌خوبی می‌توانند شرایط یکدیگر را در موقعیت‌های سخت و چالش‌برانگیز درک کنند و باحضوری گرم در کنار دیگری، از میزان دغدغه‌ها و دلهره‌هایش می‌کاهند. کسانی که ارتباطی سالم با هم برقرار کرده‌اند، پشتیبان هم در مسیر روبه‌ رشد هستند و نمی‌گذارند که فشار، استرس و تنهایی روی دوش‌ یارشان قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

نشانه ‌های رابطه عاطفی سالم

وجود برابری و مساوات از نشانه های رابطه عاطفی سالم

در یک رابطه سالم خبری از قلدربازی نیست. کسی نمی‌خواهد فقط حرف خودش را به کرسی بنشاند و هردو طرف بسیار منطقی می‌دانند که درباره مسائل مشترک‌شان در زندگی باید حقوقی مساوی و برابر برای یکدیگر متصور شوند. پس چنین رابطه‌ای از درگیری‌های متداول بر سر اختلاف نظرها به دور خواهد بود و در آن آرامش نقش مهمی پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: مقابله با افراد بی ادب را با ترفندهایی کاربردی یاد بگیرید

بی‌نقاب و راحت‌بودن طرفین رابطه

یکی از نشانه های رابطه عاطفی سالم این است که افراد در ارتباط با هم خودشان هستند. آنها اصلا و ابدا نقاب به چهره ندارند و به اصطلاح خودمانی، فیلم بازی نمی‌کنند. راحت‌بودن در یک رابطه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر بخواهید در ارتباط عاطفی با فردی دیگر، خود را سانسور کنید، نقاب بزنید تا بیشتر دوست داشته شوید و از خود واقعی‌تان فاصله بگیرید، بالاخره روزی خسته خواهید شد و دوری از حقیقت وجودی‌تان شما را از ادامه‌دادن رابطه‌ای که یک‌رنگی و صمیمیت در آن نیست، منصرف خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: نشانه های عجول بودن “7 نشانه افراد عجول”

وجود لحظات شاد و خوش

زمانی که در رابطه‌ای درست قرار می‌گیرید، شادی و آرامش زیادی در بیشتر لحظات زندگی‌تان وجود دارد. شما با فردی که عاشقانه دوستش دارید و در تفاهم هستید، دچار یاس و ناراحتی نمی‌شوید و می‌توانید شاد و خوشحال زندگی کنید. به شما در کنار فرد درست زندگی‌تان خوش می‌گذرد و مدام خاطره‌های شیرینی را با هم می‌سازید.

بیشتر بخوانید: چگونه شاد زندگی کنیم ؟

حضور پررنگ احترام و ادب

یکی از نشانه‌ های رابطه عاطفی سالم احترام میان دو طرف است. اگر افراد در رابطه‌ای حاضر باشند که خبری از احترام و ادب نیست، قطعا باید فکری به حال وضعیت‌شان کنند. احترام به نیازها و خواسته‌های یکدیگر و ابعاد مختلف زندگی مانند حریم خصوصی فردی می‌تواند باعث شکوفایی رابطه‌ای سالم و شاد شود. اگر می‌بینید که ادب در ارتباط عاطفی‌تان جایی ندارد، باید بدانید که در مسیر درستی قرار نگرفته‌اید و نیاز به تغییر دارید.

وجود صداقت و درستی

دو فرد نرمال و منطقی رابطه‌ای سالم می‌سازند. آنها عقل و احساس‌شان را به‌درستی مدیریت می‌کنند و می‌دانند که هیچ‌چیز مانند صداقت و درستی نمی‌تواند پایه‌های ارتباطی درست و منطقی را بسازد. اگر با کسی وارد رابطه عاطفی می‌شوید، حواس‌تان باشد که صادقانه برخورد کنید، دروغ و پنهان‌کاری نداشته باشید و اگر چنین چیزهایی را از طرف مقابل‌تان می‌بینید، کوتاه نیایید و بدانید که جایی از کارتان لنگ می‌زند.

علامت روابط سالم

در آخر

برقراری ارتباطات سالم با دوستان، عزیزان، خانواده و کسانی که عاشق‌شان هستید، یک هنر است. رابطه علاوه بر شور نیاز به شعور هم دارد. یعنی فراتر از کشش‌های عاشقانه‌ای که میان شما و طرف مقابل‌تان شکل می‌گیرد، باید به ساختن تعاملی دوسویه هم دقت داشته باشید.

تعامل یعنی احترام و اینکه راحتی و درک در رفتار هردو طرف نسبت به هم وجود داشته باشد. در صورتی که ارتباط شما با همسر یا شریک عاطفی‌تان این‌طور نیست، نیاز به کارکردن روی رفتارهای خود دارید و باید در تلاشی تک‌نفره و دونفره به مسیری درست در برقراری ارتباط وارد شوید. یادتان باشد که هیچ‌رابطه‌ای بدون مراقبت و تلاش به نقطه‌ای شاد و بهره‌ور نمی‌رسد. برای اینکه زندگی عاطفی مطلوبی داشته باشید باید تلاش کنید و اگر رابطه‌ای خوشایند دارید، باید در حفظ آن بکوشید و برای شکوفایی هرچه بیشتر آن تلاش نمایید.

 

مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست