مقالهموفقیتوبلاگ

نشانه های عجول بودن “7 نشانه افراد عجول”

اشتراک گذاری این مطالب در:

یکی از نکات مهم در  آموزش اصول زندگی اینست که صبور باشید. عجول بودن یکی از دلایل افزایش استرس، ایجاد ترس‌های مزمن، بی‌خوابی، تصمیم‌گیری‌های هیجانی و نادرست است. محققان در بررسی‌هایی که از افراد مضطرب انجام داده بودند به این نتیجه رسیدند که این افراد غالبا در زندگی بیش از حد عجول هستند.

اگر نشانه های عجول بودن را در خود شناسایی کنید، خیلی راحت می‌توانید آن را هم درمان کنید. در ادامه با خودساخته همراه باشید تا در این مورد با شما صحبت کنیم.

چرا شناخت نشانه های عجول بودن مهم است؟

عجله کردن‌ در برخی از مواقع می‌تواند در انجام اهداف و کارهای مهم زندگی تاثیرگذار باشد. اما در بسیاری از وضعیت‌های زندگی تاثیر مخربی دارد. داشتن صبر و حوصله برای دستیابی به بهترین نتیجه قانون مهم زندگی افراد موفق است. این درست مصداق همان ضرب‌المثل معروفی است که می‌گوید: «گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی.»

اگر بتوانید علائم و نشانه عجله کردن را در خود بررسی و مشاهده کنید، بعد از مدتی هم می‌توانید با تمرین کردن و چندین راه حل آن را بر همیشه کنار بگذارید.

به طور کلی نشانه های عجول بودن عبارتند از:

بیشتر بخوانید: تصمیم گیری چیست و آیا قدم‌های مختلفی دارد؟

اگر زود عصبی می‌شوید

یکی از علائم عجول بودن در زندگی اینست که تحریک پذیری شما بالاست، سریع ناراحت و ناامید می‌شوید. این ویژگی باعث اذیت شدن خودتان می‌شود. هر چیز کوچکی به شدت شما را آزرده خاطر می‌کنید. از کوچک‌ترین حرف‌های دیگری سریع‌ به ضرر خود نتیجه گیری می‌کنید و همین عامل شما را نسبت به دیگران ناراحت و دل‌آزرده می‌کند. از سوی دیگر به آن‌ها فرصت برطرف کردن سوءتفاهم را نمی‌دهید.

حساسیت و تحریک‌پذیری بیش از حد فقط به احساسات شما آسیب می‌زند. در واقع عجله کردن از شما فردی پرخاشگر و عصبی می‌سازد.

گرفتن تصمیم‌گیری‌های هیجانی

یکی دیگر از علائم و نشانه های عجله کردن اینست که برای برخی از اتفاقات مهم زندگی تصمیم‌گیری عاقلانه داشته باشید. وقتی صبور نیستید با برخورد در مواد حوادث عاطفی سریع تصمیم‌گیری می‌کنید. درست مثل نوجوانی که با دیدن همکلاسی‌اش برای شرکت در دانشگاه و تصمیم برای انتخاب رشته او نیز دست به کار می‌شود.

تصمیم‌گیری‌های هیجانی به دلیل اینکه خیلی سریع و بدون فکر قبلی گرفته می‌شود، در بسیاری از مواقع عاقلانه و صحیح نیستند. هر تصمیمی که بخواهید برای زندگی بگیرید باید از قبل در مورد آن فکر کنید و نتایج آن را بارها بسنجید تا بتوانید تصمیم درست و منطقی بگیرید.

بیشتر بخوانید: چرا در میان ثروتمندان و افراد پولدار جایی ندارید؟

اگر زیاد بی قرار هستید

یکی دیگر از نشانه های عجول بودن بی قراری است. از دست دادن آرامش و تمرکز در زندگی در نتیجه عجله کردن‌های بی‌مورد است. وقتی تصمیمات اشتباه و عجولانه بگیرید، نتیجه آن استرس و اضطراب خواهد بود. از سوی دیگر دچار بی قراری ذهنی شده و قدرت تمرکزتان را از دست می‌دهید.

حتی اگر تصمیم‌گیری هم نکرده باشید، عجول بودن شما را برای تصمیم‌گیری بی‌قرار می‌کند. به طوری که باعث بی‌خوابی شده و اضطراب‌های بی‌دلیل را به دنبال دارد.

اعتیاد به کار کردن

یکی دیگر از علائم عجول بودن اینست که نمی‌دانید چه زمانی باید توقف کنید و بدون اینکه لحظه‌ای بایستید تا بهتر تصمیم‌گیری کنید، مدام به کارتان ادامه می‌دهید. صبر و حوصله در بسیاری از مواقع برای کار کردن درست لازم است. برای مثال وقتی ب عجله کردن در حال شستشن ظرف‌های کریستالی هستید چون تمرکزی در نگه‌داشتن آن ندارید و به سرعت کار می‌کنید، از دستتان در می‌رود و ظرف می‌شکند.

سریع و تند و تند کار کردن باعث از دست دادن قدرت تمرکز می شود.

احساسِ نداشتن فرصت کافی

یکی دیگر از علامت‌های برای شناختن شخصیت عجول، توجه به رفتارها و برنامه‌های شخصی است. اگر همیشه فکر می‌کنید فرصتی برای انجام کارها ندارید و یا بیش از حد سرتان شلوغ است، مطمئنا آدم عجولی هستید. از سوی دیگر برای انجام کارهای مهم وقت صرف نمی‌کنید چون تصورتان اینست آنقدر کار برای انجام دادن دارید که فرصتی برای کارهای مهم باقی نمی‌ماند.

از اولویت های خارج از دستور. احساس می کنید از هویت و تماس خود جدا هستید. شما همیشه درگیر استبداد فوری هستید ، نه مهم … شما بیش از هر زمان دیگری شلوغ هستید اما هنوز هم احساس می کنید برای آنچه که برای شما بیشتر مهم است وقت ندارید.

بیشتر بخوانید: مهارت تصمیم گیری چیست و چطور آن را تقویت کنیم؟

رفتارهای فرار از زندگی

از دیگر علائم عجول بودن عادت کردن به رفتارهای نادرست است. این رفتارها شامل: غذا خوردن با عجله که منجر به غذا خوردن بیش از حد می‌شود، حضور بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی و افراط کردن در برخی از کارها مثل سیگار کشیدن.

عجله کردن مدام این تفکر را در ذهن‌تان القا می‌کند که به نتیجه دلخواه نرسیده‌اید و باید بیشتر بمانید. نتیجه آن زیاده‌روی در برخی از کارهاست.

بیشتر بخوانید: تاثیر هوش هیجانی در زندگی و افزایش خودکنترلی

 نشانه های عجول بودن

عدم مراقبت از بدن

یکی از اصول اولیه زندگی، مراقبت از جسم است. اما از نشانه های عجول بودن اینست که وقتی برای این قانون مهم ندارید. زیرا به دلیل استرس انجام نشدن کارها 8 ساعت در شبانه روز نمی‌خوابید، فرصتی برای ورزش کردن، تماشای فیلم و …. ندارید. در واقع فرصتی برای انجام هر کاری که برای سلامت بدن مفید است، برایتان وجود ندارد.

یکی از دلایل عجول بودن، داشتن استرس زیاد است. اگر همیشه برای انجام کارها عجله می کنید، ابتدا باید استرس خود را درمان کنید. به همین دلیل خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست