مقالهوبلاگ

چگونه ذهن خود را خالی کنیم و بی‌خیالی را یاد بگیریم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

بی‌خیالی خوب است؟ همیشه نه اما گاهی به آن نیاز داریم. پس باید روش‌های رسیدن به آن را یاد بگیریم و بلد باشیم که گاهی برای رسیدن به آرامش نیاز به بی‌خیالی وجود دارد. مقدمه ورود به دنیای بی‌خیالی و آرامش چیست؟ خالی‌کردن ذهن خود.

اگر می‌خواهیم که مشکلات را گاهی به دنیا واگذار کنیم و در دنیای خودساخته‌ای سرشار از آرامش قدم بزنیم، لازم است که شیوه‌های خالی‌کردن ذهن از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را بدانیم. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ترفندهایی برای رسیدن به این حالت آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا برایتان بگوییم که چطور می‌توانید با افزودن اندکی بی‌خیالی به زندگی خود از دست نگرانی و استرس خلاص شوید و با رویدادهای زندگی‌تان منطقی‌تر برخورد کنید. آماده‌اید؟ پس با سایت موفقیت خودساخته همراه شوید.

بیشتر بخوانید: برای آرامش اعصاب چه باید کرد؟

برای خود زمانی برای نگران‌شدن در نظر بگیرید

پیشنهاد عجیبی است؟ عجیب است اما به شما کمک خواهد کرد. زمانی مشخص از روز را به فکر‌کردن درباره مشکلات و دغدغه‌هایتان اختصاص بدهید. با این کار، دیگر نیاز نیست که دغدغه و غصه‌ای پنهان و تعریف‌نشده در تمام طول شبانه‌روز روی دوشتان سنگینی کند.

فقط این بخش کار نیست که باعث آرامشتان می‌شود؛ زمانی که به نگرانی‌هایتان به‌طور جدی فکر می‌کنید، مساله را دقیق و عمیق تعریف می‌نمایید و برای همین ابعادش برایتان مشخص می‌شود و امکان حل‌کردن آن هم قوت می‌گیرد. علاوه بر این‌ها، در بیشتر موارد متوجه می‌شوید که مشکلاتتان آن‌قدرها هم جدی و پررنگ نیستند و بیهوده فکرتان را اشغال کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:  بهترین روش برخورد با افراد خودخواه برای رسیدن به آرامش در زندگی

کارهایتان را به تعویق نیاندازید

یکی دیگر از اقداماتی که می‌توانید انجام بدهید تا بی‌خیال‌تر و آرام‌تر زندگی کنید، این است که کارهایتان را به تعویق نیاندازید. هر زمان، هر کاری را که باید انجام بدهید، زود وارد عمل شوید و آن را پشت گوش نیاندازید. کارها و مسئولیت‌هایی که در گوشه‌ای از ذهن تلنبار می‌شوند، فشار روانی زیادی به وجود می‌آورند و باعث می‌شوند که مدام نگران و پردغدغه زندگی کنید.

شما که چنین چیزی نمی‌خواهید، می‌خواهید؟ به‌طور کلی، واردکردن نظم و نگاهی قانونمند به روندهای زندگی به شما کمک می‌کند که غافل‌گیری‌های کمتری را در اوقات زندگی‌تان تجربه کنید و همین از میزان تشویش‌ها و نگرانی‌هایتان هم به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کم خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: حفظ خونسردی و آرامش در شرایط سخت و استرس زا

با فردی مورد اعتماد صحبت کنید

یکی دیگر از اقدامات موثری که برای کاهش نگرانی‌ها می‌توانید انجام بدهید، صحبت‌کردن با دوست یا فردی مورداعتماد است. شاید این فرد در خانواده‌تان وجود داشته باشد. شاید هم هیچ‌کس را نمی‌شناسید که امکان درد دل با او باشد. هیچ ایرادی ندارد. در این صورت به مشاوران مراجعه کنید و با آنها درباره دغدغه‌هایتان حرف بزنید. مطمئن باشید که این کار می‌تواند تا حد زیادی در کاهش استرس‌های پنهان در روانتان به شما کمک کند. تخلیه انباشت استرس‌ها را فراموش نکنید.

البته یادتان باشد که دیگران را سپر بلای خود نکنید و به منبعی از انرژی منفی بدل نشوید که سیاهی‌های خود را به دیگران منتقل می‌کند و بعد از اینکه تخلیه شد، آنها را با انبوهی از انرژی‌های بد ترک می‌کند. درد دلی خالصانه را با انتقال تجربه‌های تلخ و زجرآور به دیگران اشتباه نگیرید.

چگونه ذهن خود را خالی کنیم

خاطره‌نویسی کنید

شاید باورتان نشود اما مکتوب‌کردن دلهره‌ها و نگرانی‌ها می‌تواند شما را آرام کند. هر روز، دفتر خاطراتی را که کنار گذاشته‌اید، بیاورید و از ماجراهایتان در آن بنویسید. سعی کنید که دغدغه‌هایتان را روی کاغذ بیاورید. این کار هم ابعاد مشکلات و نگرانی‌هایتان را مشخص می‌کند و باعث می‌شود که فکرتان درباره ابهام و وهم وحشتناک دلهره‌ها باز شود.

نوشتن چیزهایی که در ذهنتان است، به روی کاغذآوردن و مشخص‌کردن مساله‌ای است که نگرانتان کرده و با این کار می‌توانید ابعاد آن را دقیق‌تر و عمیق‌تر بررسی کنید و نگذارید که مانند هیولایی سهمگین از درون آرامشتان را سلب کند. بیرون‌کشیدن دغدغه‌ها و دلهره‌ها از بخش‌های پنهان ذهن کاری است که شما را آرام خواهد کرد و البته با نوشتن به‌خوبی از عهده آن برخواهید آمد.

بیشتر بخوانید: راه های درمان شک و بدبینی ” برگرداندن آرامش به زندگی”

به کارهای موردعلاقه‌تان مشغول شوید

یکی از راه‌هایی که می‌تواند شما را نسبت به دلهره‌های زیاد زندگی امروزی بی‌خیال کند، مشغول‌شدن به کارهایی است که به آنها علاقه دارید. ببینید که چه چیزهایی سرگرمتان می‌کند و شما را برای ساعاتی از دغدغه‌های دنیای خشن بیرونی جدا می‌سازد.

به دنبال آن تفریحات و کارهای خوشایند بروید و بگذارید که روحتان در آرامش کارهای موردعلاقه‌اش غنی شود و جان تازه‌ای بگیرد. زندگی مهم است و باید عاقلانه پیگیری و برنامه‌ریزی شود اما نه به این معنا که جدیت کارها و مسئولیت‌های اجباری تمام وقت‌ و زمانتان را بگیرند و شما را اسیر خود کنند. قبول؟

فنون ریلکیسیشن (relaxation) را یاد بگیرید

ریلکسیشن یعنی روش‌ها و تکنیک‌هایی که با کارکردن روی تنفس و تمرکز باعث آرام‌شدن می‌گردند. از جمله زیرمجموعه‌های ریلکسیشن می‌توان به یوگا اشاره کرد که هم ورزشی مناسب برای سلامت جسم است و هم از نظر روحی باعث می‌شود که بسیار شاد و آرام شوید.

روی نفس‌کشیدن خود کار کنید و با تنفس عمیق سعی کنید که آرامش را به جسم و بعد روانتان وارد نمایید. بدن در زمان استرس و احساسات منفی در شرایط دشواری قرار می‌گیرد و فشارهایی تحمل می‌کند. نفس‌کشیدن هم تند و سخت می‌شود. اما اگر یاد بگیریم که آرام و عمیق نفس بکشیم، جسم را از فشارهای زمان استرس دور نگه می‌داریم و آرام می‌شویم.

چگونه ذهن خود را خالی کنیم

در آخر

آرام‌کردن خود، بي‌خیالی و رهایی از نگرانی‌ها را باید یاد گرفت. زندگی همه آدم‌ها دارای فرازونشیب‌هایی است که لحظات شاد و آرام را دور می‌کنند. این بدیهی است. انگار رسم دنیا همین است و نمی‌توان چندان به آن گله کرد. پس باید یاد بگیریم که خودمان را منعطف و قوی رشد بدهیم.

هرچقدر که قلق‌های آرام‌شدن را بیشتر در ذهن داشته باشیم، امکان اینکه خودمان را در لحظات سخت آرام کنیم و کنترل بیشتری روی وجودمان داشته باشیم هم بیشتر می‌شود. از میان ترفندهایی که در این مقاله گفته شد، حتما موارد مناسب را یاد بگیرید و تمرین کنید. یادتان نرود که با تمرین‌کردن است که می‌توانید به هر کاری تسلط پیدا کنید و در آن خبره شوید.

برای آرام‌کردن خودتان هم برنامه داشته باشید و مطمئن شوید که می‌توانید با اضافه‌کردن کمی از ادویه بی‌خیالی و رهایی به زندگی، اوقات خوش‌تری برای خود و اطرافیانتان درست کنید. برایتان آرامش و رهایی را آرزومندیم.

یکی از راه های خالی کردن ذهن از مشکلات، درمان استرس است. اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست