افکار مثبترشد فردیمقاله

راه های درمان شک و بدبینی ” برگرداندن آرامش به زندگی”

اشتراک گذاری این مطالب در:

چگونه شکاک نباشیم ؟ نگرش بدبینانه یا شک و تردید نسبت به پدیده‌ها و موضوعات پیرامون با واقع‌بینی فاصله زیادی دارد. بسیاری از افراد بدبین همچنان خود را یک فرد واقع‌بین می‌دانند و اعترافی نسبت به این ویژگی خود ندارند. این در حالیست که شک و بدبینی سلامت روانی و جسمی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اختلال شخصیت بدگمانی یا پارانوئید کل زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل لازم است که علائم آن را در خود شناسایی و سپس برطرف کنید. در ادامه  با سایت خودساخته همراه باید به راه های درمان شک و بدبینی (Treatment of pessimism) می‌پردازیم.

جملات منفی را متوقف کنید

النور روزولت می‌گوید: «شما باید کاری را انجام دهید که فکر می‌کنید قادر به انجام آن نیستید.»

آیا زمان صحبت کردن با خودتان از کلماتی مثل «همیشه» و «هرگز» استفاده می‌کنید؟ آیا جملاتی از این قبیل را زیاد با خودتان تکرار می‌کنید: «همیشه وقتی که می‌خواهم سفر کنیم، حالم بد می‌شود.» و یا «من هرگز نمی‌توانم کاری را که می‌خواهم انجام دهم.» اما این بار که از کلماتی مثل «هرگز» و «همیشه» استفاده کنید، قبل از به کار بردن جمله کمی فکر کنید. سپس از خود بپرسید ایا واقعا هرگز و همیشه این اتفاقات می‌افتد؟ آیا استثنائی وجود ندارد؟

بیشتر بخوانید: شک در زندگی مشترک چگونه می تواند زندگی تان را ویران کند؟

درمان شکاک بودن

با افراد مثبت‌اندیش تعامل برقرار کنید

یکی از راه های درمان بدبینی و شک نشست و برخاست با افراد مثبت‌اندیش است. گروه دوستان بر روی رفتار آدم‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد. سیگرید والدیس یکی از هنرپیشه‌های آمریکایی درباره تاثیر اطرافیان در رفتار و سرنوشت ما می‌گوید: «خود را با افرادی محاصره کنید که به شما چیزی بیاموزند. سعی نکنید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. من بدون کمک دیگران نمی‌توانستم به موقعیت کنونی‌ام» دست پیدا کند.

برای درمان شکاک بودن به داشتن دوستان مثبت اندیش نیاز مبرم دارید.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

جایگزین کردن افکار منفی با مثبت

هر چیزی که در طی وارد ذهن می‌کنید، تاثیر زیادی در تفکر و احساس دارد. بنابراین باید خط فکری خود را تغییر دهید. برای درمان شکاک بودن می‌توانید این کار را از همین حالا در مورد موضوعات ساده روزانه شروع کنید. برای مثال در خانه ماندن و قرنطینه خانگی باعث از دست فرصت نیست. زیرا فرصت را برای سبقت گرفتن از رقبا می‌خواهید. اما وقتی قرنطینه برای همه وجود دارد، همه همین شرایط را دارند. پس هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهید. بلکه نحوه استفاده از قرنطینه خانگی می‌تواند زندگی را تغییر دهید. اگر کمی به آن مثبت نگاه کنید، بیشتر از آن لذت می‌برید.

به طور منظم برای مثبت اندیشی تمرین کنید

یکی از راه های درمان شک و بدبینی تمرین روزانه 20 دقیقه برای مثبت اندیشی است. شما اگر جای ساعت خانه را عوض کنید، تا مدت‌ها ذهن‌تان ناخودآگاه به دنبال جای سابق می‌رود. حالا می‌بینید که یک تغییر کوچک براحتی توسط ذهن پذیرفته نمی‌شود. حالا چطور انتظار دارید یک شبه شک و بدبینی را درمان کنید؟

برای درمان شکاک بودن باید کمی به خودتان فرصت دهید. از همین امروز با تمرین روزانه نیم ساعت برای فکر کردن به موضوعات خوب و شیرین شروع کنید. برای مثال زمان تعیین کنید که در یک ساعت مشخص ذهن را به سمت مثبت‌اندیشی عادت دهید.

قدردانی کنید

قدردانی کردن از دیگران و حتی خودتان بابت اتفاقات شیرینی که تجربه می‌کنید، به درمان شکاکیت کمک زیادی می‌کند. وقتی عامل اصلی خوشبختی خود را فراموش می‌کنید، بدبینی در ذهن‌تان خانه می‌کند. سپاسگزاری کردن و قدردان بودن بابت داشته‌ها باعث می شود کمی از بدبینی فاصله بگیرید. زیرا به شما این فکر را القا می‌کند وقتی در گذشته چنین فرصتی در اختیارتان بوده، پس در آینده هم فرصت این چنینی را بدست می‌آورید.

بیشتر بخوانید: تمرکز بر افکار مثبت برای رسیدن به موفقیت

از کاه کوه نسازید

یکی از عادت‌های افراد شکاک و بدبین، ساختن کوه از یک کاه است. آن‌ها برای کوچک‌ترین مسائل ذهنی، هیولاهای عجیب و غریب و مشکلات حل نشدنی می‌سازند. یکی از راه های درمان شک و بدبینی اینست که مشکلات را به همان اندازه واقعی ببینید. وقتی در مورد آن‌ها اغراق می‌کنید، توان‌ و قدرت شما برای مقابله با مشکلات کمتر دیده می‌شود. بزرگنمایی مشکلات باعث شکست خودتان می‌شود.

با افراد مثبت‌اندیش تعامل برقرار کنید

به گذشته برنگردید

یکی از راه های درمان شک و بدبینی اینست که از فکر کردن به اتفاقات افتاده خودداری کنید. وقتی در اتوبوس یا تاکسی نشسته‌اید، فکر کردن به اتفاقی که دیروز یا یک هفته پیش افتاده است، می‌تواند وضعیت را تغییر دهد؟ مسلم نمی‌تواند. اما فکر کردن شما باید می‌شود تا این اتفاق دوباره زنده شود و بارها و بارها به آن فکر کنید. نتیجه هم چیزی جز استرس و بدبینی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: رابطه ناموفق عاطفی و راه‌هایی برای احیای زندگی از نو

تجربیات را در تصمیم‌گیری دخیل نکنید

یکی دیگر از راه های درمان شکاک بودن فراموش کردن تلخی تجربیات گذشته است. یکی از دلایلی که باعث شکاک شدن می‌شود، تصمیم‌گیری بر حسب تجربیات و شکست‌های قبلی است. اگر در گذشته در کاری شکست خورده‌اید، آیا دلیل شکست مجددا و یا خودداری از تصمیم است؟ مسلما برای موفق شدن در هر کاری ابتدا باید استدلال کافی و درست داشته باشید. احساسی عمل کردن و یا بخاطر آوردن تلخی شکست‌های قبلی نمی‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای انتخاب‌های امروزتان باشد.

اگر بدبینی و افکار مزاحم دست از سر شما برنمی‎دارد به خاطر وجود ذهن شماست که باید آن را تغییر دهید. برای داشتن ذهن موفق خودساخته شرکت در دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما توصیه میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

چطور از افکار شرطی فاصله بگیریم؟

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست