درمان استرسمقالهوبلاگ

راههای مقابله با ترس و استرس در زمان کوتاه

اشتراک گذاری این مطالب در:

ترس و اضطراب گاهی مانع اصلی دستیابی به موفقیت و اهداف در زندگیست. در بسیاری از مواقع تمامی شرایط برای رسیدن به هدف فراهم است، اما چون دچار ترس و استرس هستیم، فرصت را از دست می‌دهیم. استرس باعث افزایش هورمون کورتیزول و آدرنالین می‌شود. این دو هورمون نورون‌ها یا گیرنده‌های عصبی را از بین می‌برد. در نتیجه قادر به تصمیم گیری و یا بازیابی اطلاعات نیستیم. البته راههای مقابله با اضطراب و استرس زیاد هستند. برای اینکه بتوانید میزان ترس و استرس را از بین ببرید، selfmade این مطلب را آماده کرده است.

چگونه با ترس خود مقابله کنیم؟

برای درمان استرس شدید و اضطراب در مواجه با مشکلات راه های زیادی وجود دارد. از نظر ما بهترین راه‌ها برای حل این معضل عبارتند از:

ورزش کردن روزانه

یکی از بهترین‌ راه‌ها برای راههای مقابله با ترس و استرس است. وقتی بدن در حالت راکد و بدون حرکت باشد، فرصت بیشتری برای فکر کردن به مشکلات پیدا می‌کند. ورزش نه تنها فرصت فکر کردن به مشکلات را می‌گیرد، بلکه باعث افزایش هورمون‌های شادی‌آور در بدن هم می‌شود.

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند نسبت به افردی که ورزش نمی‌کنند، کمتر دچار استرس می‌شوند. شاید تعجب کنید اما وقتی جسم در عذاب باشد، روح هم از آن تاثیر می‌گیرد. وقتی به طور مرتب ورزش می‌کنید، کمتر دچار اضطراب و فشار عصبی می‌شوید.

روی تنفس تمرکز کنید

تمرکز کردن بر روی تنفس یا طرز نفس کشیدن هم می‌تواند بر روی سطح استرس تاثیر منفی بگذارد. تکنیک‌های تنفس فقط در چند دقیقه می‌توانند بدن و مغز را آرام کنند. به عبارت بهتر یکی از راههای مقابله با ترس و استرس اینست که در جای خلوت بنشینید. سپس روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید.

به این صورت که هوا را از راه بینی به داخل بکشید و شکم را پر از هوا کنید. تا سه ثانیه بشمارید و سپس هوا را به سمت بیرون هدایت کنید. این تکنیک را برای 15 دقیقه انجام دهید. با افزایش میزان اکسیژن بدن، عملکرد قلب و مغز بهتر می‌شود. خونرسانی به سمت مغز افزایش می‌یابد و در نتیجه میزان ترس هم کمتر می‌شود.

پیاده‌روی کنید

وقتی دچار استرس و ترس شدیدی هستید، یکی از بهترین راه‌های درمان انجام پیاده روی است. این روش در عرض چند دقیقه مثل یک داروی طبیعی عمل می‌کند. پیاده روی در طول خیابان مورد علا‌قه‌تان باعث می‌شود تا از دیدن مناظر لذت ببرید. پس ذهنتان از سمت مشکلات دور می‌شود.

نشستن در یک گوشه و فکر کردن هیچ دردی را دوا نمی‌کند. اما راه رفتن باعث جواسازی ذهن و بدن می‌شود.

راههای مقابله با ترس و استرس

یک عزیز را در آغوش بگیرید

لمس جسمی یکی از عزیزان هم به مقابله با استرس و ترس کمک زیادی می‌کند. زمانی که عزیزی را در آغوش می‌گیرید، بدن شروع به ترشح هورمون اکسی‌توسین می‌کند. این هورمون ارتباط زیادی با شادی دارد و در نتیجه سطح استرس را کاهش می‌دهد.

همچنین هورمون اکسی توسین به کاهش فشارخون هم کمک زیادی می‌کند. هورمون استرس نوراپی نفرین هم یکی از دلایل ترس و اضطراب است. با کمک در آغوش گرفتن عزیزان می‌توانید سطح این این هورمون را کاهش دهید.

از آروماتراپی استفاده کنید

آروماتراپی یا رایحه درمانی یکی دیگر از راه های کاهش استرس است. در این روش میزان انرژی و آرامش ذهنی در یک لحظه افزایش می‌یابد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد برخی از رایحه‌ها می‌توانند فعالیت امواج مغزی را تغییر دهند. از سوی دیگر به کاهش هورمون‌های استرس و اضطراب هم کمک زیادی می‌کنند.

در این روش از روغن‌های گیاهی با اسانس‌های خاص برای درمان قطعی استرس استفاده می‌شود. برای مثال روغن‌هایی مثل اسطوخودوس، روزماری و عصاره لیمو می‌تواند بر روی عملکرد مغز تاثیر بگذارد.

آثار هنری خلق کنید

یکی دیگر از راههای مقابله با ترس و استرس خلق آثار هنری است. در کودکی همه به ساختن اشیا و کارهای هنری علاقمند هستیم. به این فکر کنید در گذشته چه چیزی شما را بیشتر خوشحال می‌کرد؟ هنوز هم برای این کار دیر نیست. اگر به ساختن مجسمه گلی، نقاشی کردن، رنگ‌آمیزی و … علاقه دارید، از بچگانه بودن آن نترسید. قرار نیست آن را با کسی درمیان بگذارید. اما در عوض از درون به آرامش می‌رسید.

خواب خود را تنظیم کنید

متاسفانه اضطراب و ترس باعث کاهش خواب شبانه و خواب آلودگی در طی روز می‌شود. از سوی دیگر بی‌خوابی هم به ترس و استرس دامن می‌زند. یکی از راههای کاهش استرس و اضطراب اینست که برای تنظیم خواب خود تلاش کنید. در زمان شب گوشی همراه را خاموش کنید. هر چیزی که را که باعث بی‌خوابی می‌شود، پیدا کرده و آن را کنار بگذارید.

برای مثال مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار در زمان شب را ترک کنید. از ورزش کردن در زمان عصر و شب خودداری کنید. مطالعه و کتاب خواندن یکی از راه‌هایی است که می‌تواند باعث خوابیدن سریع در زمان شب شود. آدامس جویدن هم می‌تواند یکی از راه‌های کاهش استرس باشد تا راحت‌تر به خواب بروید.

راههای مقابله با ترس و استرس

عوامل استرس زا را یادداشت کنید

برای غلبه بر اضطراب و ترس باید عامل اصلی این احساسات منفی و مخرب را یادداشت کنید. گاهی یک عامل باعث ایجاد اضطراب ذهنی می‌شود اما به پایان می‌رسد. در عین حال ذهن تا ساعت‌ها درگیر آن است. برای درمان بهتر استرس و ترس باید عوامل را بر روی کاغذب بنویسید.

اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست