مقالهموفقیت در روابطوبلاگ

بهترین روش برخورد با افراد خودخواه برای رسیدن به آرامش در زندگی

اشتراک گذاری این مطالب در:

افراد خودخواه آزاردهنده هستند. این دسته از آدم‌ها فکر می‌کنند که زمین به خاطر آنها می‌چرخد و طلوع و غروب خورشید هم ارتباطاتی با آنها دارد. تاکردن با افراد خودخواه اصلا کار ساده‌ای نیست. چون در درجه نخست، محبت و مهری از سوی آنها دریافت نمی‌کنید و از سوی دیگر، رفتارهای خودمحور آنها باعث می‌شود که اعتماد به نفس‌تان پایین بیاید و خسته شوید.

عواقب خودخواهی بسیار زیاد است. شاید در بدو ورود به جمع‌های مختلف، همه از این دسته از آدم‌ها حساب ببرند یا تحت تاثیرشان قرار بگیرند اما باور کنید که در بلندمدت هیچ‌کس دوستی ماندگار برای آنها نخواهد بود و تنها می‌مانند. در ادامه از خصوصیات افراد خودخواه می‌خوانید و به شما روش برخورد با افراد خودخواه را یاد می‌دهیم. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید:

بیشتر بخوانید: اگر افراد خودخواه آزارتان می‌دهند حتما این مقاله را بخوانید

خصوصیات افراد خودخواه چیست؟

اگر می‌خواهید بهترین روش برخورد با افراد خودخواه را یاد بگیرید باید بدانید که این دسته از آدم‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و چطور رفتار می‌کنند:

خودخواه‌ها معمولا از خود ضعف نشان نمی‌دهند و همیشه طوری رفتار می‌کنند که انگار هر چه که گفته‌اند و هر چه که کرده‌اند، کاملا درست و منطقی بوده است. این ویژگی آنها در بلندمدت غیرقابل‌تحمل می‌شود. چرا؟ چون کسی که خطاهای خود را نپذیرد، رفتارهایش را اصلاح نکند و همیشه حق را به جانب خود ببینید، خسته‌کننده و غیرقابل‌معاشرت خواهد بود.

بدتر از این رفتارشان، ردکردن انتقادهای سازنده و درست از سوی دیگران است. یعنی اگر دیگران به آنها نقدی داشته باشند یا نظری درباره بهبود کارها و رفتارهایشان بدهند، سرسختانه به مقابله برمی‌خیزند و هیچ‌چیزی را نمی‌پذیرند. آنها دوست ندارند که کسی از عملکردشان ایراد بگیرد چون خودشان را می‌پسندند و ملاحظه‌ای نسبت به دیگران ندارند.

یکی دیگر از خصوصیات افراد خودخواده این است که فکر می‌کنند، لیاقت‌شان رسیدن به تمام امکانات ایدئال است. اگر ببینند که امکاناتی وجود دارد که در اختیارشان نیست، به‌شدت حسرت می‌خورند و اصلا به این فکر نمی‌کنند که شاید برای رسیدن به چنین چیزی به اندازه کافی تلاش نکرده‌اند یا استحقاق دریافت امکانات ویژه و خاص را نداشته‌اند. آنها خودبین هستند و به دیگران و تلاش‌های‌شان اهمیتی نمی‌دهند. در روش برخورد با افراد خودخواه متوجه خواهید شد که دستاوردهای‌شان را به‌شدت بزرگ می‌بینند و ارزشی که بر آنها می‌گذارند، خیلی بیشتر از واقعیت است. همه اینها باعث می‌شود که این دست از افراد غیرقابل‌‌تحمل شوند و معاشرتی نه‌چندان خوشایند با آنها داشته باشید.

بیشتر بخوانید: خصوصیات زنان موفق چیست؟ تفاوتشان با دیگران چیست؟

روش برخورد با افراد خودخواه

بهترین روش برخورد با افراد خودخواه چیست؟

اگر یکی از دوستان یا نزدیکان شما فردی خودخواه است، باید خیلی مراقب خودتان باشید. به اندازه کافی به خودتان رسیدگی کنید و نگذارید که خودمحوری‌های آنها باعث شود که اعتماد به نفس‌تان خرد شود. سعی کنید که تحت‌تاثیر رفتارهای خودمحورانه آنها قرار نگیرید و برای ارزیابی توانایی‌ها و کفایت‌هایشان با نگاهی منطقی به همه چیز توجه داشته باشید. یادتان باشد که افراد خودخواه معمولا کسانی هستند که ویژگی‌های خوب خود را بسیار پررنگ‌تر از حقیقت نشان می‌دهند. اگر حواستان را جمع نکنید، احتمال دارد که تحت‌الشعاع خودشیفتگی‌های آنها قرار بگیرید و خود را ببازید.

به آنها یادآوری کنید که دیگران هم روی این کره خاکی زندگی می‌کنند و همه انسان‌ها به یک اندازه ارزشمندند. هر کس ویژگی‌های مثبتی دارد که در پناه آنها می‌تواند به رشد و شکوفایی برسد و آنچه انسان‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند و باعث می‌شود که برخی گوی برتری را از سایرین بربایند، تلاش، عقل و مهربانی‌شان است. این یادآوری‌ها به افراد خودخواه باعث می‌شود که آنها را متوجه رفتارهای خودبینانه‌شان کنید و شاید حتی کمکی به تغییر در آنها به وجود بیاورید.

یکی دیگر از کارهایی که در راستای مدیریت رفتار با افراد خودخواه باید در نظر داشته باشید، گوش‌ندادن به فرمان‌ها و دستورات ریز و درشت آنهاست. زمانی که شما زیر بار حرف‌های این دسته از آدم‌ها می‌روید و همیشه گوش‌به‌فرمان‌شان هستید، امر به آنها بیش از پیش مشتبه می‌شود که فردی خاص و خارق‌العاده هستند. هرگز خود را اسیر آنها نکنید.

بیشتر بخوانید: 7 باور انسان های موفق که زندگی تان را زیر و رو می کند

عواقب خودخواهی چیست؟

خودخواهی از نظر روانشناسی از جمله مشکلاتی است که نیاز به بررسی و درمان دارد. کسانی که دچار این مشکل هستند، عواقب خودخواهی را در زندگی‌شان تجربه خواهند کرد. آنها از رشد و ترقی شخصی و اجتماعی باز می‌مانند چون رفتارهای گروهی و عضویت در تیم را بلد نیستند و به هر جایی که پا بگذارند، دیر یا زود طرد می‌شوند.

بیشتر بخوانید: خصوصیات افراد زورگو را بشناسید و نگذارید که زندگی‌تان را تیره و تباه کنند

روش برخورد با افراد خودخواه را یاد بگیرید

در آخر

بهترین روش برخورد با افراد خودخواه را یاد بگیرید و فراموش نکنید که این دسته از رفتارها می‌تواند زندگی شما را تلخ کند. اگر اطرافیان نزدیک‌تان دچار خودخواهی هستند، حتما با آنها حرف بزنید و درصدد رفع مشکل باشید. گاهی حرف‌زدن و تلاش‌های چندنفره خانواده یا دوستان می‌تواند به یک فرد کمک کند تا رفتارهایی درست‌تر پیشه نماید و زندگی را برای خودش و اطرافیانش ساده‌تر کند. عواقب خودخواهی چیزی جز شکست و تنهایی نیست. رشد و رسیدن به خواسته‌ها به قیمت زیر پای گذاشتن دیگران طعم خوشی ندارد و فرد خودخواه هم دیر یا زود به این موضوع خواهد رسید.

 

برچسب‌ها: , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست