درمان استرسموفقیتوبلاگ

بهترین راه مقابله با استرس و اضطراب چیست؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

راه مقابله با استرس و اضطراب چیست؟ امروزه مسائل پر تنشی اطراف همه ما را احاطه کرده است. در جهان پر از تکنولوژی و آسایش جسمی هر روز بیش از پیش مسائل تازه ایی بروز پیدا می کنند که مخل آرامش روحی و روانی ما هستند. شاید بتوان سال 2020 را پر تنش ترین سال نام نهاد.

ویروس کرونا نه تنها سلامتی جسمی ما را مورد هجمه قرار داد، بلکه سلامت روانی ما را نیز به شدت تهدید کرد. همه ی ما امسال بیش تر از تمام عمرمان اضطراب را تجربه کردیم. بارها ازخودمان پرسیده ایم چگونه این اضطراب را کنترل کنیم؟ یا چگونه بدون مراجعه به مشاور و روانپزشک با اضطراب مقابله کنیم؟ برای راه مقابله با استرس و اضطراب این مقاله را در خودساخته برایتان درنظر گرفتیم.

بهترین راه مقابله با استرس چیست؟

با کمی مطالعه و آگاهی می توانیم خودمان، درمانگر خودمان باشیم و آرامشمان را دوباره به دست بیاوریم.

بیشتر بخوانید: 3 درس موثر یوگا در دنیای کسب و کار و برندسازی

1. نفس عمیق

یک راه برای مقابله با استرس و اضطراب کشیدن نفس های عمیق است. تمرینی که هیچ محدودیتی ندارد، نه محدودیت زمانی نه محدودیت مکانی. در هر جا و هر لحظه می توانید نفس خود را چند ثانیه حبس کنید و سپس آن را رها کنید. تمام سلول های بدن احساس آرامش می کنند. اگر نفس عمیق را تبدیل به عادتی روزانه کنیم به خوبی می توانیم برای درمان استرس خود اقدام کنیم.

2. سرگرم شدن

شاید بهترترین راه کاهش استرس سرگرم شدن باشد. باید خودمان را با مسائلی غیر از مسائل استرس زا، سرگرم کنیم. یک سرگرمی کوچک برای خودمان پیدا کنیم. نقاشی کشیدن و رنگ آمیزی بزرگسلان، تمرین خوش نویسی با خودکار، خواندن شعر و رمان، نوشتن خاطرات روزانه، نوشتن خلاصه ی کتابی که قبلا خوانده ایم، دیدن فیلم هایی با مضمون های مثبت و … پیشنهادهای خوبی هستند. اگر کمی دقت کنیم هزاران سرگرمی متناسب با سلیقه و علاقه ی خودمان می توانیم پیدا کنیم. سرگرم شدن با هریک از این چیزها باعث می شود که دیگر به مسائل استرس آور فکر نکینم. اینگونه خود به خود اضطراب کاهش پیدا می کند و به مرورو از بین می رود.

بیشتر بخوانید: موفقیت را از مربی تونی رابینز و دارن هاردی یاد بگیر

راه مقابله با استرس و اضطراب چیست؟ امروزه

3. پیاده روی

پیاده روی دوای هر درد و یک راه مقابله با ترس و استرس و اضطراب است. به شرط آنکه محیط مناسبی را برای آن انتخاب کنیم. رفتن به پیاده روی مانند رفتن به باشگاهی رایگان است. با این ورزش ساده و بی هزینه فشار خون خود را کاهش می دهیم، قلب خود را تقویت می کنیم، سیستم گردش خون ما تنظیم شود و سیستم عصبی مان تحریک می شود. نتیجه همه ی اینها می شود کاهش ترشح هورمون های استرس.

بیشتر بخوانید: عواملی که موجب بالا رفتن عزت نفس در انسان میشود

4. یوگا و مدیتیشن

تصاویر افرادی که مشغول انجام دادن یوگا هستند را دیده اید؟ این افراد تجسم آرامش هستند. کافی است یکبار یوگا را تمرین کنید تا به معجزه گر بودن آن ایمان بیاورید. می توانید در تمرینات گروهی یوگا شرکت کنید. همچنین می توانید از اینترنت آموزش های آن را دانلود کنید و در گوشه ایی از خانه ی خود محیطی آرام را برای این تمرین فراهم کنید.

5. استفاده از بازی های فکری گروهی

یکی دیگر از راه‌های مقابله با استرس و اضطراب انجام بازی گروهی است. این روزها که همه محکوم به در خانه ماندن شده‌ایم، بیشتر در جمع خانواده هستیم. بازی های فکری گروهی سرگرمی خوبی برای جمع های خانوادگی هستند. شور و نشاط ناشی از رقابت سالم در این بازی ها باعث کاهش استرس می شود. از آنجایی که این بازی ها برای سنین کم تا بزرگسال طراحی شده اند، حضور کودکان در آنها شادابی بیشتری به محیط می دهد. همین امروز بازی ایی مانند قایم موشک را خریداری کنید و با اعضای خانواده آن را انجام دهید.

6. موسیقی بی کلام

موسیقی بی کلام مسکن استرس و اضطراب است. موسیقی بی کلام با هر ریتمی شفا بخش است. در خانه و هنگام انجام دادن کارهای روزمره، هنگام رانندگی در ماشین، در مسیر رفتن به سر کار یا چند دقیقه قبل از خواب موسیقی بی کلام گوش دهید. آرامشی که به دست می آورید با هیچ داروی شیمایی به دست نمی آید.

بیشتر بخوانید: قدرت کلام ؛ با کلمات در سنگی‌ترین دلها هم نفوذ کنید

7. دوستی با گل و گیاه

دانشمندان کشف کرده اند که نگریستن روزانه به گیاهان باعث آرامش می شود. به علاوه با داشتن باغچه‌ایی کوچک یا چند گلدان زیبا در منزل هدفی کوچک برای خود تعریف می کنید. هر روز باید به آنها آب دهید، مراقب سلامت آنها باشید، خاک آنها را عوض کنید و … این کارهای کوچک باعث می شود ذهن تان از مسائل استرس زا فرار کند.

یک راه برای مقابله با استرس و اضطراب کشیدن نفس های عمیق است

8. نظم در محیط اطراف

استرس و اضطراب نوعی بی نظمی و آشفتگی در روح و روان ماست. در حالی که یک راه مقابله با استرس و اضطراب داشتن نظم در محیط است. محیط منظم و مرتب نوعی آرامش را از خود انعکاس می دهد. زمانی که در اتاقی شلخته که هیچ چیز در جای خودش قرار ندارد باشیم، خود به خود احساس آشفتگی می کنیم. این مکانیسم ذهن ماست. اگر به اطرافمان نگاه کنیم و همه چیز مرتب و منظم باشد، ناخوداگاه استرس را فراموش می کنیم.

9. نظم در کارها و برنامه ریزی

وقتی ما نتوانیم افکارمان را درباره مسأله ی خاصی مدیریت کنیم دچار استرس و اضطراب می شویم. قطعا اگر زمان و کارهایمان را مدیریت کنیم، در زندگی روزمره خود آرامش ذهنی و روانی را تجریه خواهیم کرد.

10. دمنوش های آرامش بخش

حتی تصور عطر مریم گلی آرامش بخش است. دمنوش های ضد استرس معجزه می کنند. در سریع ترین زمان ممکن آرامش را به سیستم عصبی ما باز می گردانند. مریم گلی، بنفشه، آویشن، اسطوخودوس و شیرین بیان از جمله گیاهانی هستند که دمنوش آنها استرس و اضطراب را کاهش می دهند.

اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست