مقالهوبلاگ

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم؟| راههای انگیزه دادن به افراد افسرده

اشتراک گذاری این مطالب در:

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم؟ به افراد افسرده چه بگوییم که ناراحت نشوند؟ رفتار صحیح با فرد افسرده چگونه است؟ و غیره. این سوالها به ذهن افرادی خطور می کنند که در بین اعضای خانواده یا دوستان و آشنایانشان فردی را سراغ دارند که همیشه غمگین است و به نوعی با افسردگی دست و پنجه نرم می کند. قطعا همه ی ما از ناراحتی عزیزانمان ناراحت می شویم و به دنبال راه حلی می گردیم که با آن غبار غم را از چهره ی آنها بزداییم. این سرشت آدمی است که به فکر هم نوعان و عزیزان خود باشد. اگر به دنبال پاسخ سوال های فوق هستید با مجله موفقیت خودساخته در مطلب زیر همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تاثیر اعتماد به نفس بر سلامتی و شادابی

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم

رفتار صحیح با فرد افسرده می‌تواند به این افراد کمک زیادی کند. بالاخره این افراد تا حد زیادی به اطرافیان وابسته هستند. به طور کلی برای  انگیزه دادن به افراد افسرده راه‌هایی وجود دارد که شاید امتحان کردن آن‌ها خالی از لطف نباشد که عبارت است از:

الگوی خوبی باشید

بهترین کمک به فرد افسرده برای رهایی از وضعیتی که به آن گرفتار آمده، این است که شما برای او الگوی شادی و رضایتمندی از زندگی باشیذ. مخصوصأ اگر با او رابطه نزدیک و صمیمی داشته باشید، می توانید بیشترین تاثیر را بر او بگذارید. همیشه شاد باشید و از زیبایی های زندگی سخن بگویید. بگذارید او ناخواسته از دریچه ی دید شما به زندگی نگاه کند. ناخودآگاه او درگیر سبک زندگی شما خواهد شد و از شما تقلید خواهد کرد. این روش برای انگیزه دادن به افراد افسرده نیز پاسخگوست؛ زیرا شما ساطع کننده انرژی مثبت و شادابی هستید.

بیشتر بخوانید: 8  مورد از راه های شاد بودن زنان | خوشبختی را اینجا دنبال کنید

گوش شنوا باشید نه نصیحت گر پرحرف

افراد افسرده نیاز به همدلی و همراهی دارند. اجازه دهید نحوه ی نگرششان به زندگی را با شما در میان بگذارند. آنها را نصیحت نکنید، بلکه نشان دهید که به خوبی وضعیت آنها را درک می کنید. در عین حال با آنها از طرز تفکر خودتان صبحت کنید. با این کار باعث می شوید دید بازتری نسبت به زندگی پیدا کنند و شاید به مرور افکار شما را جایگزین افکار فرسوده ی خود کنند.

انگیزه دادن به افراد افسرده

از محبت خارها گل شود

محبت دوای هر دردی است. کلید کمک به فرد افسرده در حمایت عاطفی از اوست. برای او وقت بگذارید، با او به قدم زدن یا کافه بروید و گاها برایش هدیه بخرید. با رفتارتان حس ارزشمندی را به او القا کنید. بگذارید بداند که شما برای او اهمیت قائل هستید. معمولا افراد افسرده از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند، از این رو محبت کردن و القای حس ارزشمندی می تواند باعث انگیزه دادن به افراد افسرده شود.

هیجان را به زندگی افراد افسرده بیاورید

اگر مدام ذهنتان درگیر این سوال است که چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم؟ باید بگویم هیجان بهترین پاسخ برای سوال شماست. او را غافلگیر کنید، برایش یک مهمانی تولد یا سالگرد ازدواج ترتیب دهید، یا با او به شهربازی بروید. بله! شهربازی و بازی های هیجان انگیز و شادی آور آن، گزیته بسیار خوبی است برای کمک به فرد افسرده. زیرا هیجان ناشی از بازی ها بخش عظیمی از انرژی منفی ذخیره شده در فرد افسرده را آزاد می کند و او برای مدتی احساس رهایی و شادی را تجربه خواهد کرد. اگر کمک شما به فرد افسرده در این مرحله متوقف نشود و با راههای دیگر این فرایند ادامه یابد، شادی او همیشگی خواهد بود.

کلامتان را کنترل کنید

اینکه به افراد افسرده چه بگوییم و از چه کلماتی در صحبت کردن با آنها اجتناب کنیم، بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از جملات و کلمات که برای ما عادی به نظر می رسند مانند یک بمب افراد افسرده را از درون متلاشی می کنند. شما با کلامتان ممکن است باعث شوید یک فرد افسرده فکر کند کسی او را درک نمی کند و بیشتر در لاک خودش فرو رود. جملات حاوی تهدی، مقایسه ی با دیگران، نقد کردن و انداختن تقصیر بر گردن او در روحیه فرد افسرده اثر مخربی دارند.

بیشتر بخوانید:  درمان ترس شدید و انواع ترس‌هایی که باید با آنها روبه‌رو شد و شادتر زیست

دلسوزی بی جا ممنوع

رفتار صحیح با فرد افسرده به هیچ وجه حاوی دلسوزی های ترحم آمیز و زیاد از حد نیست. این رفتار شما، هم باعث عصبانیت خودتان و هم عصابیت او خواهد شد. با محبت زیاد از حد شما او را ناتوان تر خواهید کرد و احساس بی ارزشی و ضعیف بودن بیشتر از پیش به او دست خواهد داد. تعریف های غیر معمول از او و بزرگ جلوه دادن پیشرفت هایش نیز می تواند حال او را بدتر کند.

فراموشکار نباشید

اگر شما فقط یک لحظه فراموش کنید که طرف مقابل شما به افسردگی مبتلا است در کمک به فرد افسرده با شکست روبرو خواهید شد. باید تمام رفتارهای شما حول این محور باشند که طرف مقابل شما یک فرد عادی نیست و مانند شما به زندگی نگاه نمی کند. هرگز این مسأله فراموش نکنید که او به خواسته ی خود افسرده نشده، بلکه مجموعه عواملی باعث پیش آمدن چنین شرایطی شده است. مباد یک حرکت خارج از این مدار انجام دهید.

راههای انگیزه دادن به افراد افسرده

بیشتر بخوانید:  بالا بردن اعتماد به نفس زندگی را شاد و شیرین می‌کند

سخن پایانی

در انتها باید گفت خواندن مطالب فوق تنها در یادگیری رفتار صحیح با فرد افسرده و روش های انگیزه دادن به افراد افسرده به شما کمک کرده است، به هیچ وجه شما قادر به مداوای افراد افسرده نخواهید بود. انتظار نداشته باشید اطرافیانتان با کمک ها و صحبت های شما از افسردگی رهایی یابند. شما تنها می توانید شرایط را بهبود ببخشید و البته این سهم کمی در پیشرفت روند درمان فرد مبتلا به افسردگی نیست. برای رهایی کامل از افسردگی بهتر است به مراکز روان درمانی و خدمات روان شناسی مراجعه شود.

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست