مدیریت زمانمقالهوبلاگ

ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی را مهم بدانید که از مهم هم مهم‌تر است

اشتراک گذاری این مطالب در:

ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی بسیار مهم است. این روزها که هزینه زندگی‌ها زیادتر از گذشته شده و برای امرارمعاش نیاز به کارکردن بیشتر از گذشته‌هاست، باید به دنبال راه‌هایی باشیم که تعادل را میان کار و زندگی‌مان به‌وجود می‌آورند. اما چه باید کرد؟ راه رسیدن به توازنی که به ما اجازه می‌دهد به بخش‌های مختلف زندگی‌مان به اندازه کافی رسیدگی کنیم، دقیقا چیست؟ با ما همراه باشید تا برایتان بگوییم.

بیشتر بخوانید: در دوران کرونا چگونه شادتر زندگی کنیم؟

ایجاد تعادل بین کار و زندگی با تعیین اولویت‌ها

برای اینکه به بخش‌های مختلف زندگی‌تان برسید و بتوانید برای فعالیت‌هایی به جز کارکردن و شغل هم وقت بگذارید، نیاز به تعیین اولویت دارید. باید بدانید که چه کارها و اقداماتی برایتان جذاب‌تر و واجب‌ترند و در برنامه‌ریزی‌هایتان برایشان جا بگذارید. زمانی که اولویت‌ها را نمی‌دانید و مشخص نیست که دقیقا دوست دارید به چه کارهایی در زندگی مشغول شوید، امکان این هم وجود ندارد که آنها را به برنامه‌هایتان وارد کنید. پس همیشه ورقی بیاورید و اولویت‌هایتان را رویش بنویسید و معلوم کنید که دوست دارید به چه چیزهایی برسید.

اختصاص بخشی از وقت روزانه به خود

زندگی این روزهای ما، قاتل وقت و زمان است. یعنی اگر برنامه‌ریزی درستی نداشته باشیم و به‌خوبی پیش نرویم، ممکن است، بدون اینکه بدانیم دقیقا روزها و ساعت‌هایمان چطور گذشته‌اند، صبح‌ها را به شب برسانیم. نباید بگذاریم که چنین شود. لازم است که همیشه بخشی از زمان را در شبانه‌روز برای خودِ خودمان بگذاریم. در این صورت، امکان برنامه‌ریزی و رسیدگی به کارهایی مقدور می‌شود که دوست داریم.

بیشتر بخوانید: مدیریت زمان و استرس چه ارتباطی با هم دارند؟

ایجاد تعادل بین کار و زندگی با تعیین اولویت‌ها

تعیین زمان‌های بهره‌وری خود در شبانه‌روز

نکته مهم دیگری که باید درباره ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی بدانید هم این است که چه زمان‌هایی در طول شبانه‌روز میزان بهره‌وری‌تان بیشتر می‌شود. یا دست‌کم باید بدانید که انرژی‌تان در طول بخش‌های مختلف شبانه‌روز چقدر است. در این صورت، می‌توانید برای هر بخش از روز، متناسب با میزان انرژی و توانتان کار و فعالیت‌هایی در نظر بگیرید. توزیع انرژی در طول روز به شما کمک می‌کند که به امور بیشتری رسیدگی کنید و از زمان‌هایتان بدون اینکه به‌شدت خسته شوید، بهتر بهره‌ بگیرید.

خوشایندکردن محیط کار

یکی از مشکلات همه ما در این روز و روزگار در این است که نمی‌توانیم به اندازه کافی از کارکردن و شغلمان لذت ببریم. با خستگی فراوان کار می‌کنیم و وقتی که موعد کارهای دیگر فرامی‌رسد، اصلا انرژی نداریم. اگر بتوانیم محیط کارمان را خوشایند کنیم، از میزان خستگی‌ها و کلافگی‌های شغلی‌مان تاحد زیادی کاسته می‌شود. چنین روندی به ما اجازه می‌دهد که شاداب‌تر از محل کار به خانه بازگردیم و کارهای دیگری هم انجام بدهیم. اما چطور می‌توانیم، محیط کارمان را خوشایند کنیم؟ گاهی با داشتن صندلی راحت، گذاشتن یک پُشتی مناسب برای صندلی کار یا حتی قراردادن گلدانی سبز در اتاق کار هم می‌توان به میزان خوشایندبودن فضا و لحظه‌ها اضافه کرد. قبول دارید؟

بیشتر بخوانید: عوامل هدر دادن عمر چیست ؟| مدیریت زمان را بدست بگیرید

استفاده بیشتر از فناوری و ابزارهایش

یادتان نرود که برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی در این روزها می‌توانید روی فناوری یا به قول فرنگی‌ها همان تکنولوژی هم زیاد حساب کنید. برای نمونه، یاد بگیرید که برخی از جلسات کاری‌تان را از طریق برنامه‌هایی مانند اسکایپ پیش ببرید. یا تهیه گزارش و فایل‌های کاری با نرم‌افزارهای مختلف را یاد بگیرید و آنها را از طریق پیام‌رسان‌ها به افراد مختلف ارسال کنید. چنین چیزهایی می‌توانند سرعت و کیفیت کارهایتان را بالا ببرند و به شما اجازه بدهند که تعادل را به زندگی‌تان وارد کنید و از زمان‌هایتان بهتر بهره‌مند شوید.

ورزش‌کردن و رسیدگی به وضعیت جسمانی

یکی از دلایلی که در طول روز خسته می‌شویم، این است که بدن‌هایمان شل و نورزیده‌اند. اگر بیشتر به جسم رسیدگی شود و ورزش به عنوان بخش مهمی از برنامه‌هایمان مشخص گردد، قطعا وضعیتمان بهتر خواهد شد. تن ورزیده و سالم هم چابک‌تر است و هم شاداب‌تر. بنابراین، خستگی روحی و جسمی در آن کمتر مشخص می‌شود. بهتر است که همیشه در طول روز، تعدادی فعالیت ورزشی انجام بدهید. اگر هر روز هم نمی‌توانید این برنامه‌ها را پیش ببرید، دست‌کم در طول هفته، چند روز را به ورزش و فعالیت‌های جسمی خود اختصاص بدهید. مطمئن باشید که ضرر نخواهید کرد.

بیشتر بخوانید: با تکنیک‎های ‎مدیریت زمان برایان تریسی زمان را به چنگ خود درآورید

آنالیز و بررسی فعالیت‌های روزانه

برای نظارت‌کردن بر زمان‌هایتان در طول شبانه‌روز باید همیشه آنالیز و بررسی‌هایی داشته باشید. وقتی شب فرامی‌رسد، دفترچه‌ای داشته باشید و در آن بنویسید که کدام یک از برنامه‌ها و کارهای روزانه‌تان را انجام داده‌اید و در طول روز چه کرده‌اید. نظارت‌کردن بر زمان‌هایتان در طول روز به شما نوعی آگاهی برای برنامه‌ریزی و اقدامات دقیق‌تر در روزهای بعد می‌دهد. پس همیشه حساب کارهایتان را داشته باشید و ببینید که چطور و چگونه هر روزتان را سپری کرده‌اید. با دقت در این زمینه، متوجه خواهید شد که در چه بخش‌هایی از روز، زمانتان بیشتر تلف می‌شود و چطور در روزهای آتی می‌توانید مانع از وقوع چنین چیزی بشوید.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی

بیشتر بخوانید:   4 تکنیک کاربردی و موثر برای مدیریت زمان

در آخر

ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی بسیار مهم است. اگر حواستان به ثانیه‌ها و دقایق نباشد، کم می‌آورید و به کارهایتان به‌درستی نخواهید رسید. نداشتن برنامه‌ریزی صحیح باعث می‌شود که همیشه تنی خسته و فکری مشغول داشته باشید و انبوهی از برنامه‌های انجام‌نشده، شما را تعقیب کنند و آزار بدهند. برنامه‌ریزی درست روش‌های مختلفی دارد. افراد کارشناس و متخصص در زمینه برنامه‌ریزی روش‌های مختلفی را ابداع و معرفی کرده‌اند.

بهتر است که به دنبال آنها بروید و ببینید که برای تقسیم زمان در طول روز چه باید کرد و کدام روش برنامه‌ریزی برایتان از همه مناسب‌تر است. فرصت زیستن ما روی این کره خاکی، آن‌قدر نیست که زمان‌هایمان را به بطالت بگذرانیم و ندانیم که با آنها چه کنیم. باور کنید که با کمی تلاش در تعیین زمان برای هرچیزی در طول روز، به‌خوبی از پس انجام کارهای مختلف برخواهیم آمد و می‌توانیم میان کار و زندگی شخصی‌مان تعادلی بی‌نظیر ایجاد کنیم. افرادی هستند که هم وزش و کار می‌کنند و هم اوقاتی را با خانواده‌شان می‌گذرانند.

این‌ها با یافتن فرمولی مناسب برای تقسیم وقت و توزیع انرژی‌شان دریافته‌اند که چطور و چگونه می‌توان به ابعاد مختلف زندگی رسید و تفریح را هم در کنار واجبات و وظایف داشت. شما هم می‌توانید. فکر کنید و برنامه‌ریزی داشته باشید. پشیمان نخواهید شد.

برای افزایش مهارت مدیریت زمان می‎توانید پکیج «زمان را به استخدام خود درآورید» را تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه پکیج روی عکس زیر کلیک کنید:

مدیریت زمان را یاد بگیرید

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست