مقالهوبلاگ

آرامش ذهنی را پیدا کنید و در اقیانوس لحظات حال غوطه‌ور شوید

اشتراک گذاری این مطالب در:

آرامش ذهنی منتهای خواسته‌های بشر روی کره زمین است. پول داشته باشید و آرامش نداشته باشید، زندگی‌تان به اندازه ارزنی ارزش نخواهد داشت. معروف باشید و آرامش درون نداشته باشید، باز هم زندگی‌تان بی‌ارزش خواهد بود. آرامش اعصاب و روان است که می‌تواند شما را به عنوان فردی شاد روی زمین معرفی کند.
در غیر این صورت، تلاطمات درونی‌تان آن‌قدر زیاد خواهند بود که هیچ دستاورد مادی برایتان ارزشمند نخواهند شد. اما چطور می‌توان به آرامش اعصاب دست پیدا کرد؟ با وجود مشکلات و فشارهای فراوانی که این روزها در دنیا و در زندگی‌هایمان وجود دارد، باز هم می‌توانیم به نتیجه‌ای در این باره برسیم؟
یعنی راهکار و روشی هم هست که به ما کمک کند تا آرامش روحی پیدا کنیم و آن را با هیچ چیز دیگری عوض نکنیم؟ این مقاله را تا انتها بخوانید تا به شما یاد بدهیم که چطور می‌توان در آرامش ذهنی غرق شد و لحظات حال را در آغوش کشید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • برای رسیدن به آرامش ذهنی ورزش کنید
  • برنامه‌ریزی کلید آرامش اعصاب است
  • زندگی کردن در زمان حال را یاد بگیرید
  • افکار منفی درباره خودتان را متوقف کنید
  • آرامش ذهنی با تمرکز بر سفیدی‌ها ممکن می‌شود
  • راهکار شخصی خود را برای داشتن آرامش ذهنی پیدا کنید
  • گفتگویی منطقی با خود داشته باشید

برای رسیدن به آرامش ذهنی ورزش کنید

یکی از عمده‌ترین روش‌های رسیدن به آرامش ذهن این است که ورزش کنید. ورزش کردن هم جسمتان را سرحال می‌آورد و اندامتان را زیباتر می‌کند هم باعث افزایش ترشح مواد شیمیایی خاصی در بدن می‌شود که احساساتی خوش مانند لذت و آرامش را به وجود می‌آورند.
آرامش ذهنی با ورزش کردن به سادگی به دست می‌آید. شاید در ابتدا حوصله‌تان نیاید که به این توصیه گوش کنید و برای رسیدن به آرامش در زندگی به ورزش کردن بپردازید اما کافی است از جای خود بلند شوید و کمی تحرک به خرج بدهید.
آن وقت است که دیگر حال و احوالتان به شکل شگفت‌انگیزی تغییر خواهد کرد و دیگر هیچ‌وقت بی‌خیال ورزش کردن نخواهید شد.

برنامه‌ریزی کلید آرامش اعصاب است

آرامش ذهنی تا حد زیادی در گروی داشتن برنامه‌هایی است که مسیر پیش رو را برایتان قابل پیش‌بینی می‌کنند. اگر بدانید که قرار است در روزها و هفته‌های آتی چه کنید، دیگر دست‌پاچه نمی‌شوید و با انبوهی از مسئولیت‌ها و کارهایی روبه‌رو نخواهید بود که فکرتان را مشغول می‌کنند. برای خود دفترچه‌ای تهیه کنید یا در تبلت و رایانه‌تان به برنامه‌ریزی روزانه، هفتگی و ماهانه مشغول شوید.

زندگی کردن در زمان حال را یاد بگیرید

یاد گرفتن زندگی در زمان حال اصلا کار ساده‌ای نیست. برای اینکه به این توانایی مجهز شوید باید حتما بتوانید مهارت تجربه کردن ثانیه‌ها و دقایق را در خود تقویت کنید. یعنی باید بتوانید هر لحظه و دقیقه زندگی را به طور کامل زندگی کنید. این به معنای فراموش کردن گذشته و بی‌خیالی بابت آینده نیست.
بلکه حس و حالی عمیق است که با کاوش دقیق در گذشته و پیش‌بینی آینده در شما به وجود می‌آید. باید تکلیفتان را با خود کاملا مشخص کنید و بدانید که چطور و چگونه در گذشته و آینده زیسته‌اید و خواهید زیست و با روشن کردن مسیرتان و یافتن درک درستی از خود، هر لحظه حال را در دست بگیرید و آن را زندگی کنید.

1. آرامش ذهنی/ آرامش درون /آرامش روحی

افکار منفی درباره خودتان را متوقف کنید

همه ما در روزهایی از زندگی درباره خودمان بی‌رحم می‌شویم. مثلا از کاری که کرده‌ایم، از ظاهرمان، از رفتارمان و… شاکی می‌شویم و شروع به سرزنش خودمان می‌کنیم. چنین افکار منفی و سیاهی درباره خود، اثرات بسیار مخربی روی اعتماد به نفسمان می‌گذارد.
اثر احساس بدی که ما نسبت به خود داریم روی روند زندگی‌مان بسیار شدید و زیاد است. پس بهتر است حواسمان به این سبک از افکار و احساسات باشد و هیچ‌گاه اجازه ندهیم که نسبت به خودمان بی‌رحم و خشن شویم. واقعیت این است که ما تنها کسی در زندگی خود هستیم که می‌توانیم حال خوش و زندگی شیرین را رقم بزنیم.
پس اگر بنا باشد که با تمرکز کردن روی نقاط منفی خود، اعتماد به نفسمان را نابود کنیم، دیگر هیچ راهی برای تغییر و ورود به لحظات خوش زندگی برایمان باقی نخواهد ماند. باید با خودمان با مهربان‌تر باشیم و مربی و راهنمای خود شویم. یعنی مانند یک مربی دلسوز که در ضعف‌ها و پیروزی‌ها شاگردش را همراهی می‌کند با خودمان راه بیاییم و نگذاریم که شکست‌ها و ضعف‌ها از پا درمان بیاورند.

آرامش ذهنی با تمرکز بر سفیدی‌ها ممکن می‌شود

برای رسیدن به آرامش درون باید از تمرکز بیش از حد بر پلیدی‌ها و نقاط چرک زندگی دور شوید. بدیهی است که در این دنیا، اتفاقات ناگوار و زشتی‌های بسیار شنیعی وجود دارد. اما خوبی‌ها و سفیدی‌هایی هم وجود دارند. این خوبی‌ها و نقاط آرامش‌بخش می‌توانند عصای دستمان برای مقابله یا دست‌کم تحمل بدی‌ها و زشتی‌ها باشند.
واقعیت این است که اگر روی چیزهای بد و سیاه بیش از حد تمرکز کنید و مدام آنها را ببینید به فردی بدبین بدل می‌شوید که قادر نیست به خوبی‌ها و نقاط آرامش‌بخش زندگی دست پیدا کند. مهارت پیدا کردن در دیدن بدی‌ها و تمرکز روی آنها، امکان شاد بودن و آرامش‌داشتن را از شما خواهد گرفت.
پس دست به کار شوید و تصمیم بگیرید که نگاه‌تان به زندگی را تغییر دهید و بیشتر به خوبی‌ها و زیبایی‌ها دقت کنید.

راهکار شخصی خود را برای داشتن آرامش ذهنی پیدا کنید

یادتان باشد که آرامش اعصاب و رسیدن به آرامش درون دارای نسخه‌ای کلی نیست. یعنی هر انسانی با دیگری کاملا متفاوت است و نمی‌توان از تعدادی راهکار ثابت برای رسیدن به طعم خوشی و آرامش برای همه استفاده کرد. در واقع، راه حل‌هایی که می‌شنوید نیاز به آزمون و خطا دارند.
یعنی باید در درجه نخست، آنها را بپذیرید و ببینید که می‌توانید از روش‌های مختلف در زندگی‌تان استفاده کنید یا خیر و بعد از آن هم به سراغ امتحان کردن آنها به شکل عملی بروید. مثلا ببینید که ورزش کردن می‌تواند گزینه‌ای خوشایند برایتان باشد یا خیر. برنامه‌ریزی جزئی چقدر در رساندن شما به آرامش مفید است و… .

گفتگویی منطقی با خود داشته باشید

یکی از بهترین راه‌های رسیدن به آرامش روحی، این است که با خود به شکلی منطقی به گفتگو بپردازید. یعنی چه؟‌ یعنی هر زمان که دچار آشفتگی روحی و فکری شدید، با خودتان خلوت کنید و سعی داشته باشید که مشکلی را که با آن روبه‌رو شده‌اید به طور دقیق و به دور از تعصب ریشه‌یابی کنید.
اگر تعصب را کنار بگذارید و سعی داشته باشید که عمیق و دقیق به مسائل نگاه کنید، دیگر نه خود را همیشه مقصر می‌دانید و نه زمین و زمان را. یعنی با دیدی شفاف می‌توانید به این نتیجه برسید که یک مشکل و مساله از چه زمانی و با چه منشا و ریشه‌ای در زندگی‌تان پیدا شده و آزارتان می‌دهد. این دید منصفانه به شما کمک می‌کند تا بتوانید راه‌حل‌هایی منطقی و کاربردی تولید کنید.
آنچه را که سهم شماست و شما مسبب به وجود آمدنش بوده‌اید که به سادگی قابل حل می‌شود و آنچه که دیگران و محیط در شکل‌گیری یک مشکل سبب‌سازش بوده‌اند هم با کمی فکر و چاره‌اندیشی حل خواهد شد. پس همیشه نگاهی منطقی به اوضاع داشته باشید و سعی کنید که توانایی گفتگویی درونی با خود را به دست بیاورید.

آرامش ذهنی منتهای خواسته‌های بشر روی کره زمین است.

در آخر

شاید تکراری به نظر برسد اما واقعیت این است که ما در این دنیا به جز خودمان هیچ کس دیگری را نداریم که بتواند با اثرگذاری شدید روحی و عملی به زندگی‌مان شکل بدهد. پس در پی هر تغییری در زندگی‌تان هستید باید راست و مستقیم به سراغ خودتان بروید.
شروع کنید به تغییر دادن اوضاعی که دوستش ندارید و در این مسیر روی پاهای خودتان بایستید. راه‌هایی که برای رسیدن به آرامش ذهنی مطرح می‌شود، امتحان کنید و ببینید که کدام یک با سبک زندگی و روحیه‌تان سازگارتر است. با تلاش و توجه به خودتان، از ترفندهای آرام زیستن و آرام‌کردن اعصاب‌تان بهره ببرید.
پس اجازه ندهید که چون پروانه‌ای کوچک و حساس در مسیر بادهای سبک و سنگین، مسیرتان منحرف شود و بال‌هایتان خدشه بردارد. برای رسیدن به آرامش ذهن در زندگی خود، نهایت تلاشتان را به کار بگیرید که این دنیا زود می‌گذرد. حال، اگر بنا باشد، بد هم بگذرد دیگر کلاهمان پس معرکه خواهد بود.

برچسب‌ها: ,
مقالات پیشنهاد شده

4 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست