درمان استرسمقالهوبلاگ

مدیریت زمان و استرس چه ارتباطی با هم دارند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

زمان یکی از منابع محدودی است که انسان برای دستیابی به اهداف و آرزوهایش در اختیار دارد. همه ی منابع محدود باید به صورت صحیحی مدیریت شوند تا انسان نهایت استفاده را از آنها ببرد. از این رو مدیریت زمان بسیار حائز اهمیت است و فوائد بسیاری برای انسان و سازمان ها دارد. مدیریت زمان در ذیل مباحث مدیریت و روان شناسی سازمانی قرار می گیرد. زیرا بین مدیریت زمان و استرس شغلی ارتباط بالقوه ایی وجود دارد. ما پیش تر بسیار به مسائل مربوط به استرس پرداخته ایم. در این مقاله می خواهیم بحث جدیدی را پیش بکشیم و رابطه مدیریت زمان و استرس را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: روشهای مدیریت زمان و برنامه ریزی | پیش بسوی موفقیت

معنا و ابعاد مدیریت زمان

هدف از مدیریت زمان جلوگیری از هدر دادن وقت و نظم و ترتیب دادن به زمان انجام کارها است. مدیریت زمان یعنی اینکه بتوانیم نیازها و خواسته هایمان را به صورت دقیق مشخص کنیم و آنها را بر اساس اولویت دسته بندی و طبقه بندی کنیم، سپس با توجه به اولویتشان، زمان و منابع لازم را به آنها اختصاص دهیم. در مدیریت زمان کنترل بر زمان و حذف کردن عوامل منجر به اتلاف وقت نیز از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. بدین ترتیب مدیریت زمان شامل هدف گذاری، اولویت بندی و زمان بندی می شود. تفویض اختیار نیز  یکی از ابعاد مدیریت زمان است که در صورت استفاده ی صحیح از آن استرس های مدیریت زمان به خوبی کاهش پیدا می کنند.

رابطه مدیریت زمان و استرس شغلی

اگرچه داشتن شغل دلخواه برای هر فردی مایه ی مسرت است اما شغل و مسائل مربوط به آن فشارهای روانی ایی به همراه دارد. استرس شغلی یکی از این فشارها است. استرس می تواند عوارض جسمانی، رفتاری و روانی فراوانی داشته باشد. به علاوه در محیط کار نیز برای شرکت و ارگان مورد نظر منجر به پایین آمدن کارایی شده و دستیابی به اهداف را به تاخیر می اندازد یا متوقف می کند. یکی از راههای بسیار مفید برای کاهش استرس، به ویژه استرس شغلی مدیریت زمان است. طبق تحقیقات به عمل آمدده مدیریت زمان و استرس شغلی رابطه ی معنا دار منفی دارند. بدین معنی که هرچه فرد توانایی بالایی در مدیریت زمان داشته باشد کمتر با استرس مواجه می شود.

بیشتر بخوانید:  با تکنیک‎های ‎مدیریت زمان برایان تریسی زمان را به چنگ خود درآورید

مدیریت زمان و استرس شغلی

ابعاد مدیریت زمان و کاهش استرس

ارتباط بین استرس و مدیریت زمان را می توان به اشکال مختلفی تعریف کردد:

1. هدف گذاری و تعیین خواسته ها

اولین بعد از مدیریت زمان هدف گذاری است. زمانی که ما خودمان هم نمی دانیم چه می خواهیم قطعا با آشفتگی فراوانی روبرو هستیم. هر روز  هدفی در نظر می گیریم و خودمان را در منصب خاصی تصور می کنیم. این یک آفت است. اما زمانی که تکلیفمان را با خودمان مشخص کردیم یکی از سرهای غول هفت سر استرس را نابود کرده ایم.

بیشتر بخوانید:11 اصل مهم برای برنامه ریزی در مدیریت که زندگی‎تان را دگرگون میکند

2. اولویت بندی

شما در محیط کار با وظایف بسیاری روبرو هستید و هر روز پرونده های متعددی به دستتان می رسد. یا حتی به عنوان یک زن خانه دار همیشه با کمبود وقت روبرو هستید و یا هزاران تجربه ی اینچنین دیگر. در این صورت به شدت استرس و اضطراب به سراغ شما می آید و مدام فکر می کنید که زمان کافی برای انجام این همه کار را ندارید. این یکی از حلقه های گم شده ی مدیریت زمان و کاهش استرس است. اگر بدانید کدام کار را باید قبل از بقیه انجام دهید کمی آرام می گیرید.

3. تفویض اختیار

شاید شما هم مثل مادر من عادت دارید همه ی کارها را خودتان انجام دهید. اگر چنین فردی هستید همیشه صورتتان جوش می زند و یا از حرص و جوش مداوم در رنج و عذاب هستید. نیازی نیست حتما مدیر یک شرکت باشید تا مهارت تفویض اختیار را یاد بگیرید. اگر عادت کنیم برخی کارها را بر عهده ی دیگران بیندازیم بسیاری از اضطراب ها از بین می روند و دیگر با استرس های مدیریت زمان روبرو نخواهیم بود.

بیشتر بخوانید:  مدیریت ذهن با چند ترفند که زندگی‌تان را از این رو به آن رو می‌کند

4. کنترل زمان

در مباحث مربوط به مدیریت زمان و استرس ، کنترل زمان بسیار حائز اهمیت است. توانایی حذف کردن کارهای غیر ضروری یک مهارت چالش برانگیز است. معمولا انسان ها در هر محیطی پس از مدتی وظایف اصلی را فراموش می کنند و به مرور عادت به انجام دادن کارهای اضافی می کنند. این مسأله در مدیریت زمان و استرس شغلی نیز مهم است زیرا در محیط کار اصطکاک های بسیاری با ارباب رجوع و نیز همکاران به وجود می آید که فرد هوشمند می تواند به خوبی آنها و استرس های مدیریت زمان ناشی از آنها را کاهش دهد.

مدیریت زمان و کاهش استرس

5. تخصیص زمان و منابع لازم

اینکه فرد بداند هر کاری مستلزم چه میزان از وقت و انرژی است یکی از مسائل مهم در مدیریت زمان و کاهش استرس است. اینکه برای هر وظیفه ایی به میزان مورد نیازش منابع مصرف شود و فرد بتواند به کارها و وظایف دیگرش بپردازد یک مهارت در مدیریت زمان است.

بیشتر بخوانید: چگونه برنامه ریزی کنیم برای زندگی | اصول برنامه ریزی درست

نکته پایانی

به عنوان سخن پایانی لازم است تاکید کنیم که طبق تحقیقات انجام شده شایع ترین فشار روانی که مدیران و افراد شاغل با آن روبرو هستند فشار مربوط به مدیریت زمان است. امید است که شما کاربران گرامی با کسب مهارت در مدیریت زمان و ابعاد مختلف آن بتوانید به اهداف شخصی و سازمانی تان دست یابید و از دچار شدن به مشکلات مربوط به مدیریت زمان و استرس ناشی از آن در امان باشید.

برای افزایش مهارت مدیریت زمان می‎توانید پکیج «زمان را به استخدام خود درآورید» را تهیه کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه پکیج روی عکس زیر کلیک کنید

مدیریت زمان را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست