مقالهموفقیتوبلاگ

روشهای مدیریت زمان و برنامه ریزی | پیش بسوی موفقیت

اشتراک گذاری این مطالب در:

مدیریت زمان و برنامه ریزی درست کاریست که فقط ، از پس آن برمی‌آیند. این افراد نه تنها قادرند به همه کارهای مهم خود بپردازند، بلکه حتی زمان هم اضافه می‌آروند. به طوری که می‌توانند هر کار دیگری را در لابه‌لای کارهای مهم‌شان قرار دهند. در واقع دلیل اصلی آن آشنایی کامل با راههای مدیریت زمان است. این در حالیست که بسیاری از افراد عادی با چنین تکنیک‌هایی آشنایی کافی ندارند.

به همین دلیل ما سعی داریم در این مطلب به روشهای مدیریت زمان و برنامه ریزی بپردازیم. پس اگر می‌خواهید زندگی با برنامه‌ریزی داشته باشید، این مطلب خودساخته را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: با تکنیک‎های ‎مدیریت زمان برایان تریسی زمان را به چنگ خود درآورید

یک حسابرسی زمانی برای خود ایجاد کنید

برای مدیریت زمان و برنامه ریزی باید بفهمید ساعات خود را در طول روز چطور می‌گذرانید. اغلب بین زمان ذهنی و واقعیت تفاوت زیادی وجود دارد. اما وقتی زمان‌های صرف شده در طی روز را بررسی کنید، از فاصله بین زمان ذهنی و واقعیت اطلاع پیدا می‌کنید.

برای مثال ممکن است وقتی کسی از شما بپرسد غذاخوردن شما چقدر طول می‌کشد؟ احتمالا خیلی سریع به او می‌گویید نیم ساعت. اما اگر همین امشب موقع خوردن شام از لحظه نشستن روی میز تا بلند شدن را اندازه بگیرید، حتی ممکن است 90 دقیقه هم طول بکشد. پس ذهن ما با واقعیت کمی تفاوت دارد.

در مرحله بعد باید مدت زمان ثبت شده را کاهش دهید. در همین مثال شما می‌توانید طی مدت نیم ساعت غذای خود را میل کنید. اما با حرف زدن در بین غذا و کارهای جزئی‌تر آن را طولانی‌تر می‌کنید.

روشهای مدیریت زمان و برنامه ریزی

قبل از هر کاری ابتدا نتایج دلخواه خود را تعیین کنید

یکی از روشهای مدیریت زمان و برنامه ریزی مشخص کردن هدف در ذهن است. برای مثال یک جلسه مهم کاری دارید. قبل از شروع جلسه باید هدف مشخصی را در ذهن داشته باشید. با این روش مدام در حین جلسه به‌جای حاشیه رفتن، به سراغ اصل موضوع رفته و از هدر دادن وقت، خودداری می‌کنید.

برای کارها محدودیت زمانی تعیین کنید

یکی از راههای مدیریت زمان بررسی کارهایی است که به زمان زیادی نیاز دارند. با تعیین محدوده زمانی برای این نوع از کارها، بیشتر بر روی آن‌ها تمرکز می‌کنید. در نتیجه کارهای انجام شده بهتر و کارآمدتر به نتیجه می‌رسند. اگر بعد از اتمام کار متوجه شدید که هنوز وقت زیادی را به هدر می‌دهید، جریان کاری را بررسی کنید. اتلاف وقت (حتی در زمان کوتاه) برای استراحت‌های غیربرنامه‌ریزی‌شده را کنار بگذارید.

در روز جمعه برای یک هفته برنامه ریزی کنید

از جمله روشهای مدیریت زمان و برنامه ریزی داشتن برنامه مشخص برای یک هفته است. وقتی در روزهای تعطیل برای روزهای هفته خود برنامه‌ریزی می‌کنید، باعث می‌شود تا بر روی اولویت‌های خود تمرکز کنید. پس می‌توانید روزهای تعطیل زمان بگذارید و کارهای مهم هفتگی را فهرست‌بندی کنید.

برای دستیابی به اهداف هفتگی باید برخی از کارهای روزانه را حذف کنید. برای مثال رفتن به مهمانی و یا قرار ملاقات با دوستانتان را کنسل کنید. در عوض می‌توانید در طی هفته به کارهای مهم‌تر خود رسیدگی کنید.

فراموش نکنید سطح انرژی و میزان خلاقیت در طول هفته نوسان دارد. برای روزهای شنبه کارهایی را که اولویت کمتری دارند، انتخاب کنید. در روزهای بعد (دوشنبه و سه شنبه) سطح انرژی بدن بیشتر می‌شود. پس می‌توانید کارهای مهم‌تر را به این روزها محول کنید.

بیشتر بخوانید: رازهای مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت

برای خود برنامه روزانه داشته باشید

برای مدیریت زمان و برنامه ریزی درست همیشه 30 دقیقه اول روز را برای ایجاد لیست کارهای روزانه اختصاص دهید. اغلب ما عادت داریم در زمان شب برنامه بلند و طویل بچینیم. اما در زمان صبح توان جدا شدن از رختخواب را نداریم. پس خواب را به همه آن برنامه‌های تاثیرگذار ترجیح می‌دهیم.

اما روش بهتر این‌است که در زمان صبح برنامه را بر حسب توان و انرژی روزانه خود بچینید. این ترفند کوچک باعث دریافت نتیجه مؤثر می‌شود. از سوی دیگر انگیزه بیشتری را به شما می‌دهد.

برای مدیریت زمان و برنامه ریزی باید بفهمید

لیست کارهای انجام شده را در پایان روز بنویسید

یکی دیگر از روشهای مدیریت زمان و برنامه ریزی یادداشت کارهای انجام شده است. پس یک سررسید تهیه کنید. در داخل آن هر روز کارهایی را که انجام می‌دهید، بنویسید. تهیه این لیست در پایان روز به شما انگیزه و انرژی می‌دهد. در واقع وقتی ببینید در طی روز چند کار را طبق برنامه‌ریزی انجام داده‌اید، انگیزه بیشتری پیدا می‌کنید. پس فردا مجددا خود را برای انجام کارهای بیشتر آماده می‌کنید. زیرا شوق نوشتن این کارها در سررسید به شما انرژی و توان می‌دهد.

مهم‌ترین وظایف و کارها را در ابتدای صبح انجام دهید

مغز و جسم ما بعد از یک استراحت طولانی در طی شب، توان و انرژی بیشتری دارد. در ابتدای صبح قدرت بدنی و ذهنی شما برای انجام کارهای مهم و سخت بیشتر است. به همین دلیل است که مشاوران تحصیلی هم تاکید دارند که دانش‌آموزان و دانشجویان در زمان صبح مطالعه را شروع کنید. مطالب سخت را در زمان صبح بخوانید تا سریع‌تر آن‌ها را یاد بگیرید.

در مورد سایر امور سخت و مهم اگر آن‌ها را به ساعات اول صبح موکول کنید، نتیجه بهتری دریافت می‌کنید. مدیریت زمان و برنامه ریزی درست همین را از شما می‌خواهد. در واقع در کنار صرفه‌جویی در زمان باید بتوانید کارها را به نحوه احسن انجام دهید.

برای افزایش مهارت و یادگیری کامل رازهای مدیریت زمان می‎توانید پکیج «زمان را به استخدام خود درآورید» را تهیه کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه پکیج روی عکس زیر کلیک کنید

 

رازهای مدیریت زمان

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست