افراد موفقمقالهوبلاگ

خصوصیات افراد نابغه و 11 نشانه که می‌گوید تو نابغه‌ای

اشتراک گذاری این مطالب در:

افراد نابغه (Characteristics of geniuses) همیشه مرکز توجه همگان بوده‌اند. سبک زندگی، عادات و رفتارشان برای بسیاری از مردم جای سوال دارد. براستی آنها چگونه رفتار می‌کنند که باعث می‌شود نسبت به دیگران جلوتر باشند؟ آیا افراد نابغه خصوصیات و ویژگی‌های خاصی دارند؟ نبوغ این افراد ذاتی است یا با تلاش در زندگی بدست می‌آید؟ تصور ذهنی اغلب افراد این است که افراد نابغه ذاتا نابغه و جذاب هستند. حالا ما در اینجا قصد داریم خصوصیات افراد نابغه را برایتان بازگو کند. پس تا انتهای این مطلب با خودساخته همراه شوید.

خصوصیات افراد نابغه و کنجکاوی

از دوره کودکی کنجکاوی در وجود همه آدم‌ها هست. یعنی چه نابغه باشید و چه نباشید، باز هم کنجکاوی را دارید. اما افراد نابغه به شکل متفاوتی کنجکاوی می‌کنند. این افراد از همان ابتدا تفکرشان ادامه راه افراد عادی نیست. به ایده‌هایی فکر می‌کنند که شاید کمتر کسی آن را در ذهن خود پرورش داده باشد. نسبت به چیزهایی حساسیت دارند که برای دیگران منطقی و پذیرفته شده است. چیزهایی را زیر سوال می‌برند که آدم‌های عادی به راحتی آن را قبول کرده‌اند.

تفکر انتزاعی دارند

یکی از خصوصیات افراد نابغه داشتن صفاتی که باعث می‌شود به مفاهیم و مشکلات به شکل پویا نگاه کنند. آن‌ها نسبت به موضوعاتی که همه آن را به راحتی پذیرفته‌اند، دچار شک و تردید هستند. یکی از مشکلات افراد نابغه از همان کودکی اینست که توسط دیگران درک نمی‌شوند. زیرا قوانین فعلی را به چالش می‌کشند.

ریسک پذیری بالایی دارند

از دیگر ویژگی‌های افراد نابغه اینست که روحیه ریسک‌پذیری بالایی دارند. آن‌ها در کنار اینکه نوآوری می‌کنند، به فکر کنار زدن مرزها نیز هستند. از اینکه بخواهند یک مسیر ایمن را طی کنند، راضی نیستند؛ به خصوص اگر احساس کنند به موفقیت و کشف نزدیک شده‌اند. این رویکرد در کل زندگی‌ آدم‌ها نابغه وجود دارد. به این معنا که خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. چه از نظر جسمی و چه از نظر پیشرفت کار این خصوصیت را دارند. در نهایت همین روحیه ریسک‌پذیری باعث یک تغییر اساسی در زندگی‌شان می‌شود.

روال عادی زندگی را رد می‌کنند

از دیگر خصوصیات افراد نابغه اینست که سازگاری با روال عادی زندگی کمی برایشان دشوار است. به این دلیل که در ذهن خود مدام سوالات و ایده‌های زیادی دارند. در بیشتر مواقع هم افراد نابغه شبگرد هستند. به عبارت دیگر، زمانی همه در خواب هستند، به ایده‌های خود فکر می‌کنند و به فکر یافتن توضیحاتی برای سوالاتشان هستند.

این افراد با محیط سازگار می‌شوند

اگرچه افراد نابغه نسبت به روال عادی زندگی و راه‌هایی که دیگران رفته‌اند، کمی تردید دارند. اما همین افراد انعطاف‌پذیرند و با محیط سازگار می‌شوند. به این معنا که محدودیت‌ها باعث ضعیف‌شدنشان نمی‌شود. بلکه باعث می‌شود تا رفتار خود را به گونه‌ای تغییر دهند تا راحت‌تر بتوانند ضعف‌ها و کمبودهای محیط را بپذیرند. سپس برای بهبود وضعیت تلاش می‌کنند.

آن‌ها به ندانستن خود واقفند

یکی دیگر از ویژگی‌ها و خصوصیات افراد نابغه اذعان کردن به ندانستن خودشان است. به جای اینکه مغرور شوند و خود را فردی دانا تصور کنند، از گفتن «نمی‌دانم» هیچ ترس و ابایی ندارند. چرا که به خودشان آنقدر اعتماد دارند که برای بدست آوردن اطلاعات در مورد آنچه که نمی‌دانند، تلاش کنند.

هر چقدر هوش یک فرد بیشتر باشد، شناختش نسبت به خودش بیشتر می‌شود. بنابراین یک فرد نابغه خیلی راحت می‌پذیرد که در چه کاری مهارت دارد و در چه کاری فاقد اطلاعات و دانش است.

ریسک پذیری بالایی دارند

نابغه‌ها ذهن باز دارند

کارل پوپر یکی نظریه‌پردازان غرب در کتاب «جامعه باز و دشمنانش» می‌گوید اگر بگویید همه قوها سفید هستند، ممکن است روزی یک قوی سیاه هم پیدا شود و دانسته‌های شما را به چالش بکشد. خوب حالا این چه ارتباطی با افراد باهوش دارد؟

از خصوصیات افراد نابغه اینست که راه را برای ورود ایده‌ها و فرصت‌های جدید نمی‌بندند. آن‌ها می‌دانند ممکن است روزی وضعیت تغییر کند. پس مایل به پذیرش و گرفتن ایده‌های جدید و باارزش هستند. در واقع ذهنشان را برای راه‌حل‌های جایگزین باز می‌گذارد و تعصبی بر روی دانش امروزشان ندارند.

آن‌ها عاشق خودشان هستند

از دیگر ویژگی‌های افراد نابغه باید به اعتماد به نفس بالای آن‌ها اشاره کنیم. افراد باهوش «فردگرا» هستند. در ابتدا برای خودشان ارزش قائل هستند و سپس به نظرات دیگران احترام می‌گذارند. اگر افراد نابغه تنها شوند، افسرده و گوشه‌گیر نمی‌شوند که مدام بر سرشان بکوبند که چرا تنها هستند و یا کسی به آن‌ها اعتنا نمی‌کند. در واقع عزت نفس افراد نابغه بالاست.

از خودکنترلی بالایی برخوردارند

خوب از هر چه بگذریم نباید از قدرت کنترل احساسات و عواطف بگذریم. یکی از مهم‌ترین خصوصیات افراد نابغه، توانایی کنترل خودشان در زمان خشم، عصبانیت، شادی و خوشحالی است. آن‌ها با داشتن برنامه‌ریزی، روشن کردن اهداف و بررسی استراتژی‌های جایگزین، قادر به کنترل احساسات خود هستند.

نابغه‌ها شوخ‌طبع هستند

از دیگر خصوصیات افراد نابغه باید به تمایل آن‌ها برای شوخی و خنده اشاره کرد. مطالعات زیادی نشان می‌دهد افرادی که از بهره هوشی بیشتری برخوردار هستند، علاقه بیشتری به فیلم‌های کمدی، جمع‌های دوستانه شاد و خنده دارند.

خصوصیات افراد نابغه و کنجکاوی

دریافت احساسات دیگران

افراد نابغه نسبت به وضعیت دیگران حساسیت زیادی دارند. همدلی، سازگاری با نیازها و درک احساسات دیگران از جمله ویژگی‌های افراد نابغه است. همچنین این افراد علاقه زیادی به گفتگو با آدم‌های جدید و یادگیری بیشتر در مورد آن‌ها دارند.

اگر فکر می‌کنید نابغه نیستید و یا دنبال صحبت های یه آدم نابغه هستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

 

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست