افکار مثبتمقاله

چه راه هایی برای تقویت قدرت باور ذهن وجود دارد؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

قبل از پرداختن به روش های تقویت قدرت ذهن، ابتدا باید تعریف درستی از آن داشته باشیم. قدرت باور ذهنی به مجموعه ای از توانایی های فکری گفته می شود که شامل هوشیاری، تصورات، فکر، قضاوت و زبان است. به این معنی که بتوانیم احساساتمان را کنترل کنیم، روی افکار خود مدیریت داشته باشیم و رفتار مثبتی از خود بروز دهیم.

زمانی که زندگی ما در شرایط ساده ای قرار دارد، افزایش قدرت باور ذهن آسان است. اما  اغلب اوقات در هنگام بروز مشکلات، تقویت باور بسیار سخت می شود. برای اجتناب از چنین معضلاتی باید تا می توانیم، خود را در معرض مشکلات قرار ندهیم که این کار تقریبا اجتناب ناپذیر است. در اینجا می خواهیم به 5 روش مهم برای تقویت باورذهنی بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب سایت موفقیت خودساخته با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:  علت ناتمام ماندن کارها چیست و چطور بر آن غلبه کنیم؟

1:باور های اصلی خود را ارزیابی کنید

همه ما در زندگی به انجام دادن یک سری امور ایمان داریم. بطور کلی این کارها از گذشته کنار ما بوده و به صورت ناخود آگاه رشد کرده اند و معمولا بر روی افکار، رفتار و احساسات ما تاثیر می گذارند. گاهی اوقات این باورها نادرست هستند و خود باعث ایجاد مشکل می شوند. به عنوان مثال اگر قصد داشته باشید برای رانندگی گواهینامه بگیرید و این باور در شما وجود داشته باشد که شما از عهده انجام آن برنمی آیید، مطمئنا با مشکل روبه رو خواهید شد و در این کار موفق نخواهید شد.

با این حال باید باورهای اصلی را شناسایی و موارد منفی را جدا کنید. چرا که ایمان داشتن به برخی امور صرفا اشتباه هستند و می توانند باعث بروز مشکلات زیادی شوند. با توجه به این که یکی از راه‌های موثر در تقویت باور ذهنی، تفکیک آن هاست، بنابرین باید زمان بگذارید و تلاش کنید تا این افکار از همدیگر جدا شوند.

تقویت ایمان و باور 2:استفاده عاقلانه از انرژی ذهنی

زمانی که ما به افکار منفی فکر می کنیم، در واقع انرژی زیادی از مغز خواهیم گرفت که خود باعث می شود، توانایی انجام کارهای خلاقانه را نداشته باشیم. به عنوان مثال اگر ما به آب و هوا فکر کنیم، باعث نمی شود تا از بروز طوفان جلوگیری کنیم. بنابرین باید از هدر رفتن انرژی مغز جلوگیری کرده و به این افکار توجه نکنیم.

راهکار عاقلانه این است که سعی کنیم به کارهای مثبت اهمیت بیشتری بدهیم تا این امر به یک عادت تبدیل شود. تحقیقات نشان می دهد که اگر بخواهیم انرژی های منفی را از خود دور کنیم، باید از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنیم. این کار به مرور زمان باعث می شود تا افکار مطلوب را بیشتر در ذهن خود احساس کنیم. برای مثال زدن این حرف  که من می توانم در امتحاناتم نمرات خوبی کسب کنم،  باعث ایجاد انگیزه در فرد می شود و میزان موفقیتش افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: چگونه اراده را افزایش دهیم و از نظر ذهنی سخت گیر باشیم؟

3:ایجاد افکار مثبت و جایگزین کردن آن با افکار منفی

اگرچه اکثر ما بیشتر وقت خود را صرف تفکر درباره موضوعات منفی می کنیم. اما با افزایش آگاهی، می توان انعطاف بسیار خوبی در این زمینه ایجاد کرد و طرز فکری مثبت را به وجود آورد. برخی از افکار مخرب می توانند ما را به کلی از هدفمان دور کنند. به عنوان مثال جمله “من هرگز نمی توانم هیچ کاری را به نتیجه برسانم” یک نوع احساس ناامیدی در وجود ما قرار می دهد که باعث می شود نتوانیم درست به کارهای روزمره عمل کنیم. اما اگر در مقابل بگوییم “ما می توانیم”؛ بدون شک در انجام امور موفق تر خواهیم بود. با این حال یکی از بهترین روش ها برای تقویت باور ذهن، جایگزینی افکار است که به تکرار و تمرکز نیاز دارد.

4:بالابردن تحمل ناراحتی

همانطور که می دانید در جوامع امروزی به ما دیکته می کنند که باید همیشه لبخند روی لب هایمان باشد. بنابرین این سوال به وجود می آید که برای تحمل  ناراحتی، چه کاری انجام دهیم؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت: می توانید برای خود یک چالش ایجاد کنید. به این معنی که اگر مسئله ای شما را آزار می دهد و باعث می شود نتوانید به افکار درست و مثبت فکر کنید، می توانید با تحمل آن، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. چرا که این خود باعث می شود آستانه ناراحتی ما افزایش یابد. لازم است این را بدانیم که برخی از مواقع تحمل کردن ضروری است. چون باعث تقویت باور ذهنی می شود و ما را یک قدم به واقعیت نزدیکتر می کند.

بیشتر بخوانید: چگونه ذهن خود را خالی کنیم و بی‌خیالی را یاد بگیریم؟

تقویت باور ذهنی

5: در مورد پیشرفت روزانه خود تأمل کنید

دنیای شلوغی که در آن زندگی می کنیم، اجازه نمی دهد روزانه زمان زیادی جهت فکر کردن برای خود صرف کنیم. بنابرین باید زمانی را برای رشد قدرت ذهنی ایجاد کنیم و در پایان هر روز از خود سوال کنید که در مورد افکار، رفتار و احساسات خود چه چیزی آموخته اید. اگر کمی و کاستی در برنامه امروزتان وجود داشت، آن را در برنامه فردا قرار دهید تا مورد بررسی قرار گیرد. چرا که توسعه قدرت ذهن کاری در حال پیشرفت است و با پیشرفت افکارتان، خود شما هم ارتقا پیدا می کنید.

برای تقویت قدرت باور ذهن شاید لازم باشد در دوره آموزشی «چطور ذهن موفق داشته باشیم» شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

ذهن موفق

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست