مقالهموفقیتموفقیت در روابطوبلاگ

تاب آوری چیست و چطور آن را تقویت کنیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

وقتی واژه تاب آوری را می‌شنوید، چه چیزی به ذهنتان می‌رسد؟ به نظرتان، معنای این واژه چیست؟ تاب آوری یعنی تاب آوردن و توانایی تحمل سختی‌هایی که در زندگی پیش می‌آید. ما توقع داریم که زندگی بر وفق مرادمان باشد. اما چرا؟ هیچ دقت کرده‌اید که هیچ دلیلی ندارد که این توقع را داشته باشیم؟ هیچ‌کس به ما وعده خاصی نداده است و اگر این موضوع را بپذیریم، میزان تاب آوری‌مان بیشتر و بیشتر می‌شود. بله! تاب آوری یعنی توانایی مواجهه با سختی‌ها و چالش‌ها و نشکستن. در ادامه با مجله موفقیت خودساخته همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید: صبر و تحمل در زندگی از شما کوهی قدرتمند و البته باشکوه می‌سازد

معنای عمیق تاب آوری چیست؟

تاب آوری به معنای انعطاف‌پذیری است. ‌گل نیلوفر را دیده‌اید که در مرداب‌های بدبو می‌روید و همچنان نمادی از زیبایی است؟ دیده‌اید که از بدی‌ها و کثیفی‌ها اثر نمی‌پذیرد؟ این گل با شرایط سخت زندگی می‌کند و نتیجه انعطاف‌پذیری‌اش، عرضه گل‌هایی است که نمادی از نهایت لطافت هستند. تاب آوری ویژگی مهم زیستن انسان‌های موفق روی این کره خاکی است. اگر دقت کرده باشید، بیشتر آدم‌های موفق و معروف دنیا در شرایط ایدئالی از حیات نزیسته‌اند‌. آنها یا خانواده‌های فقیری داشته‌اند یا در کلیشه‌های خوشبختی جای نمی‌گیرند اما تاب آورده‌اند و توانسته‌اند با عبور از تلخی‌ها و سیاهی‌ها به قله‌هایی از توانستن برسند‌. شاید خوشتان نیاید و حرف‌هایی را که زده شد، کلیشه‌ای بدانید اما باور کنید که این‌ها واقعیت و خود زندگی هستند.

بیشتر بخوانید: تاثیر صبر در موفقیت : قفل موفقیت را با کلید صبر باز کنید

چرا تاب آوری اهمیت زیادی دارد؟

ساختار این دنیا مبتنی بر چالش‌هایی است که هیچ‌کس ابدا و اصلا قدرت پیش‌بینی‌شان را ندارد. بنابراین، در چنین وضعیتی از عدم قطعیت، برای زیستن نیاز به منعطف‌بودن وجود دارد. باید بتوانیم از تاریکی‌ها و سختی‌های روز و روزگارمان با انعطاف‌پذیری بالا عبور کنیم. شاید این جهان زندگی عادلانه‌ای را به ما تقدیم نمی‌کند، شاید لحظات خوشی‌های پیوسته‌ای را به ما پیشکش نمی‌کنند، اما چه باید کرد؟ باید دست روی دست بگذاریم و بدبختی و سیاهی را بپذیریم؟ قطعا خیر. تاب آوریِ ما راه نجاتمان است. تطبیق‌دادن خود با شرایط به شکلی که کمترین ضرر به ما تحمیل شود از جمله کارهایی است که باید انجام بدهیم.

چطور تاب آوری را در خود پرورش بدهیم؟

چه خوشمان بیاید و چه نه، ناچاریم که برای زیستن در این دنیای پراتفاق، خود را مجهز به تاب آوری کنیم. آدم‌های اندکی در این دنیا هستند که از روی شانس، تقدیر یا هر چه نامش را بگذاریم، بدون دغدغه و چالش زندگی می‌کنند. اما برای بیشترمان، چنین شرایطی وجود ندارد و نیاز داریم که از جاده‌های پرپیچ و خمی عبور کنیم. پس باید منعطف‌تر و تاب آوررتر شویم. چطور؟ اجازه بدهید که در ادامه برایتان بیشتر بگوییم. برای تاب‌ آورشدن چه باید کرد؟

توسعه توانایی تولید راه‌کارهای مختلف

اگر می‌خواهیم انسان‌های تاب آوری باشیم، باید یاد بگیریم که در زندگی راه‌کارهایی برای مشکلاتمان پیدا کنیم. هر چقدر که تسلطمان به اوضاع بیشتر شود و بتوانیم خلاقانه‌تر بحران‌ها را مدیریت کنیم، مسائل را هم با نوآوری بیشتری حل و فصل خواهیم کرد. عبور از بحران از دالان تعریف درست مساله و حل آن می‌گذرد. پس یاد بگیریم که نترسیم، خود را از نظر روحی حفظ کنیم و نگذاریم آشفتگی بر ما غالب شود. در چنین شرایطی است که امکان تاب آوری‌مان در شرایط مختلف بیشتر و بیشتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: افزایش صبر و تحمل با این شش روش

افزایش حس خوش‌بینی در همراهی با نگاه واقع‌بینانه

امید تنها چیزی است که ما داریم. باید نگاهی امیدوارانه به رویدادهای پیش رویمان داشته باشیم. اگر یاد بگیریم که آینده پیش‌بینی‌ناپذیر است و ضمن داشتن نگاهی واقع‌بینانه به هرچیز، برای لحظاتمان تصمیم‌گیری کنیم، قطعا نوآوری‌مان در تولید راه‌کار برای عبور از بحران‌های رنگارنگ هم بیشتر خواهد شد. کسانی که تاب آوری زیادی دارند و زندگی را با انعطاف زیادی سر می‌کنند، خوش‌بین هستند و ضمن باور واقعیت‌هاست که می‌توانند به سمت جلو پیش بروند و کمتر اذیت شوند.

تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس

اعتمادداشتن به خود هم از جمله ویژگی‌هایی است که می‌تواند موجبات تاب آوری بیشتر را فراهم کند. کسی که به خودش اعتماد  دارد، به‌خوبی می‌داند که در پیچ و تاب‌های زندگی می‌تواند از پس اتفاقات مختلف برآید. عزت نفس هم موضوع ضروری دیگری است که نباید از آن غافل شد. عزت نفس یعنی داشتن تصویری از ایدئال‌های شخصی و نزدیک دانستن خود نسبت به آنها. کسی که عزت نفس بالایی دارد، تصویر قدرتمندی از خودش هم در صحنه‌های مختلف زندگی می‌سازد. چنین شخصی قدرتمند به سوی چالش‌ها می‌رود، عذاب نمی‌کشد و حس ناتوانیِ به دام افتادن در تقدیر برایش شکل نمی‌گیرد.

همدلی با دیگران، راهی برای ارتقای تاب آوری

یکی دیگر از راه‌های افزایش توانایی در تاب آوری این است که میزان همدلی خود با موجودات دیگر این جهان هستی را افزایش بدهیم. اگر نسبت به آدم‌ها و موجودات دیگر دلسوز باشیم و درک درستی از شرایطشان در خود به وجود بیاوریم، بهتر می‌توانیم در شرایط مختلف، خود را با وضعیتی که پیش آمده، منطبق کنیم. چنین نگاهی، یعنی درک درد و وضعیت دیگران از ما شخصیتی می‌سازد که بحران‌ها را بهتر تاب می‌آورد.

بیشتر بخوانید : چگونه ذهن خود را خالی کنیم و بی‌خیالی را یاد بگیریم؟

معنای عمیق تاب آوری چیست؟

بیشتر بخوانید: چگونه جدی باشیم ؟ درصدی از جدیت برای رشد ضروری است

کارکردن روی مهارت‌های مختلف

در بخش‌های قبلی درباره این گفتیم که باید برای افزایش تاب اوری روی اعتماد به نفس خود کار کنید و عزت نفستان را بالا ببرید. از جمله اقداماتی که این دو را افزایش می‌دهند، توسعه مهارت‌های روحی و جسمی مختلف است. باید با یادگیری مهارت‌های مختلف، خود را قوی و شاخص کنید. مثلا جسمتان را با ورزش‌کردن و رسیدگی به آن‌تقویت کنید یا سبک زندگی‌تان را تغییر بدهید. کاری کنید که رشد در ابعاد مختلف زندگی‌تان‌ به وجود بیاید.  خود را قوی کنید تا تاب‌ آورتر شوید. چنین روندی می‌تواند از شما فرد محکمی بسازد که زندگی را با شجاعت زیست می‌کند.

بیشتر بخوانید: رابطه استرس با افسردگی یک ترکیب انفجاری است

در آخر

تاب آوری مهم است. راه‌های رسیدن به آن را با هم مرور کردیم. حالا می‌دانید که یکی از مهم‌ترین ابعاد رسیدن به انعطاف‌پذیری زیاد، کارکردن روی شخصیت و روان خود است. البته راه‌های مختلفی برای قوی‌شدن وجود دارد که هر فرد بنا به شرایط زندگی‌اش باید از آنها استفاده کند.

تاب آورشدن را دست‌کم نگیرید و بدانید که در روز و روزگاری که زندگی سخت و سخت‌تر می‌شود، تنها خودمان هستیم که با تکیه بر خود می‌توانیم، زندگی‌مان را ارزشمند کنیم. قبول؟ گذر از تاریکی‌ها و تلخی‌ها قدرت می‌خواهد و هرچقدر که از بیرون اوضاع سیاه‌تر به نظر می‌رسد، با تاب آوری، درونمان سفیدتر می‌شود و پرتوان‌تر.

یکی از رازهای موفقیت افراد سرشناس تاب آوری و داشتن صبر و تحمل است. استیو جابز یکی از این افراد است. به همین دلیل خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست