مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

تاثیر صبر در موفقیت : قفل موفقیت را با کلید صبر باز کنید

اشتراک گذاری این مطالب در:

تأثیر صبر در موفقیت در کسب و کار بر کسی پوشیده نیست. صبر و شکیبایی مترادف با تحمل و طاقت است. توانایی انتظار کشیدن در آرامش را می توان صبور بودن تلقی کرد. بدون صبر رسیدن به هیچ هدفی ممکن نیست. چرا که دست یافتن به هر هدفی مستلزم پیمودن راهی طولانی و دشوار است. به سرانجام رساندن هر کار مهمی زمان بر است. هر میوه ی خوش طعمی روزی بذری خام بوده است که کشاورز روزها و شب ها برای رشد و رسیدن آن صبر کرده است. داستان موفقیت در هر زمینه ایی مانند داستان همین بذر خام است.

به راحتی می توان گفت صبر در افراد جامعه ی ما ویژگی غریبی است. این مسأله را می توانید در رفتار رانندگان پشت چراغ قرمز یا در ترافیک به خوبی مشاهده کنید. بارها عابرین پیاده ایی را دیده ایم که تا سبز شدن چراغ تحمل ندارند و به وسط ماشین ها هجوم می برند. همه ما هر روزه چنین صحنه هایی را که حاکی از فقدان صبر در جامعه ما می باشد به وفور مشاهده می کنیم.

گرچه صبر یک خصیصه اخلاقی و شخصیتی است که به مرور در فرد شکل می گیرد و مانند تمام خصایص اخلاقی ریشه در کودکی ما دارد؛ اما فرد بزرگسالی که صبور بودن را یاد نگرفته است می تواند با تمرین و ملزم کردن خود چنین خصیصه ایی را در شخصیتش پرورش و تعالی دهد.

اگر اهمیت نقش صبر در موفقیت را بدانید قطعا بیشتر از پیش خود را ملزم به فراگیری آن می کنید. بردباری بیشتر به درون ما ربط دارد تا به وقایع اطرافمان. اگر یاد بگیریم در شرایط بحرانی آرامش خود را حفظ کنیم در تمام جوانب زندگی پیشرفت و موفقیت بیشتری نصیبمان می شود. در ادامه این مطلب با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید.

بیشتر بخوانید: مسائل و مشکلات زندگی را چگونه حل کنیم؟

صبر و بی قراری دو نقطه ی مقابل هم هستند.

افراد عجول بسیار زود دست به کار می شوند. بدون آنکه هیچ جنبه ایی از کارهایشان را بسنجند، عمل می کنند. این افراد پس از آنکه اولین قدم را برداشتند منتظر بهترین نتایج هستند. گاها آنقدر عجله ایی عمل می کنند که هیچ یک از کارهایشان درست از آب در نمی آید. با چند و چون برنامه ریزی آگاه نیستند و فقط به دنبال دست یابی به نتایج هستند که اغلب هم حاصل نمی شوند.

اشخاص صبور درست نقطه ی مقابل این افراد هستند. آنها تصمیم های درستی می گیرند، به صورت دقیق برنامه ریزی می کنند و تا رسیدن به هدف آهسته قدم بر می دارند و منتظر حوصل نتیجه می مانند.

بیشتر بخوانید: 10 نکته طلایی برای توسعه فردی و رسیدن به موفقیت

نقش صبر در تلاش کردن مداوم

بدون تلاش هیچ کس نمی تواند به آروزها و رؤیاهایش برسد. خصیصه ی مشترک تمام افراد موفق صبور بودن است. این افراد هرگز از تلاش کردن خسته نمی شوند. ساعتها، روزها و سالها به تلاششان ادامه می دهند. خستگی های مفرط را با جان می خرند و در پیمودن راهشان ثابت قدم هستند. همه ما در مسیر موفقیت مانند آن کشاورزی هستیم که روزی دانه ایی را می کارد و سالها منتظر می ماند تا دانه اش، هسته ی میوه هایش شود.

تاثیر صبر در کنار آمدن با شکست ها

نقش صبر و استقامت در موفقیت در پذیرش شکست ها پر رنگ تر می شود. انسان صبور توانایی پذیرش شکست را دارد. چنین فردی از آورهای شکست بنایی محکم تر می سازد. فرد صبور به خوبی می داند که هر شکستی مقدمه ی پیروزی است. با هر بار زمین خوردن یاد می گیرد که این بار چگونه بهتر قدم بردارد. این بار نه تنها زمین نخورد بلکه سریع تر و دقیق تر قدم بر می دارد. فرد صبور تجربه هایش رمز موفقیتش هستند.

صبر و آرامش در بحران ها

صبر در کارها باعث می شود توانایی مدیریتی بهتری داشته باشیم و از تمام بحران ها سربلند بیرون بیایم. تاثیر صبر در موفقیت در این نکته به خوبی خود را نشان می دهد که هنگام حل مسائل و بحرانها با آرامش بیشتری عمل کرده و تصمیم های بهتری خواهیم گرفت. با داشتن صبر دیگر از اضطراب و استرس خبری نخواهد بود و در هنگام برخورد با مسائل مختلف دچار سراسیمگی و آشفتگی نخواهیم شد.

بیشتر بخوانید؟ شعر انگیزشی از چارلز بوکوفسکی

صبر و مناسبات اجتماعی

یکی از کارکردهای صبر که منتهی به موفقیت هر چه بیشتر می شود، در مناسبات اجتماعی به خوبی خود را نشان می دهد. افراد صبور همیشه تکیه گاههای خوبی محسوب می شوند. همه می توانند مشکلاتشان را با آنها درمیان بگذارند و از آنها انتظار کمک داشت باشند. این ویژگی شخصیتی باعث تقویت سرمایه اجتماعی فرد می شود. در بیشتر مواقع سرمایه اجتماعی از سرمایه های مادی مهم تر است؛ و یکی از عوامل موفقیت محسوب می شود. با توجه به این نکته به اهمیت نقش صبر در موفقیت پی می بریم.

افراد صبور کمتر اشتباه می کنند

فردی که صبور است دیرتر عمل می کند. کمتر پرخاشگری و رفتارهای نادرست از خودش نشان می دهد. این گونه افراد در را بر بروی اشتباهات می بندد. و بیشتر مواقع رفتار عاقلانه ایی دارند. کسی که خوب فکر می کند سپس اقدام، قطعا فرد موفق تری می باشد.

در پایان

تمام نکات ذکر شده اهمیت فراوان نقش صبر و استقامت در موفقیت را به خوبی نشان می دهند. اگر می خواهید فرد موفقی باشید، ابتدا یاد بگیرد فرد صبوری باشد.

اگر فکر می‌کنید در کسب و کارتون به اندازه کافی موفق نیستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست