درمان استرسمقالهوبلاگ

رابطه استرس با افسردگی یک ترکیب انفجاری است

اشتراک گذاری این مطالب در:

در یک سال اخیر تمام جهانیان به معنای واقعی استرس را تجربه کردند. ویروس کوئید 19 چنان اضطراب و دلهره ایی را مهمان دلها کرد که در طول تاریخ کم سابقه است. اکنون بشریت با تهدیدی ناشناخته روبرو است که نمی داند در کارزار آن با چه سلاحی بجنگد.

این بیماری شرایطی را به وجود آورده است که نه تنها بیماری جسمانی بلکه مسائل و مشکلات روحی بسیاری انسان را تهدید می کند. افسردگی یکی از این مشکلات است که علاوه بر وضعیت ناشی از بیماری کرونا، استرس و اضطراب هم در شکل گیری آن تاثیر دارد. به همین خاطر ما می خواهیم در این مطلب سایت موفقیت با تاثیر استرس بر زندگی انسان و رابطه استرس با افسردگی آشنا شویم.

بیشتر بخوانید: استرس خوب یا بد ؟ کدامیک زندگی‌تان را متحول می‌کند؟

آثار استرس در زندگی

استرس اگرچه بیشتر بر بدن ما مانور می دهد و اعضای بدنمان را درگیر خودش می کند، اما خراش های عمیقی هم بر روح ما برجا می گذارد. استرس باعث می شود ترسی دائمی در ما ریشه دوانیده و همیشه درگیر ترس و هراسی بدون منبع باشیم. کلافگی و آشفتگی از دیگر آثار استرس بر روح و روان ماست.

به علاوه زمانی که ما درگیر استرس هستیم زود عصبانی می شویم و از کوره در می رویم. از آنجایی که استرس تمام اعضای بدن ما را درگیر می کند، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود. بی خوابی ناشی از استرس باعث می شود همیشه احساس خستگی کنیم و عملکرد حافظه و مغز نیز کند می شود. این آثار ناخوشایند، خودشان هم منجر به نتایج ناخوشایندتری می شوند.

ترکیب استرس و افسردگی: ترکیبی انفجاری

استرس چه بر روزتان می آورد؟

بدین ترتیب اگر برای درمان استرس اقدامی نکنید باعث می شود ما از کلاس ها و آزمون های مختلف فراری باشیم و تمام فرصت های زندگی برای پیشرفت و موفقیت را یکی یکی از دست بدهیم. یکی از دوستان من برای مصاحبه شغلی تا پشت در اتاق مدیر سازمان مورد نظرش رفته بود اما جرآت در زدن را نداشته بود و برای همیشه فرصت داشتن شغلی مناسب را از دست داد. آیا چنین فردی تا همیشه غمی سنگین را بروی دلش احساس نمی کند؟

از این مطالب می توان به وجود رابطه استرس با افسردگی پی برد. این رابطه، رابطه ایی مستقیم است. هرچه استرس فرد بیشتر باشد، احتمال ابتلای او به افسردگی بالا می رود. هرچه فرد کمتر دچار استرس شود و بتواند مسائل مختلف زندگی اش را به خوبی مدیریت کند، افسردگی هم کمتر به سراغ او خواهد رفت.

بیشتر بخوانید: تاثیر خجالتی بودن بر استرس و راه درمان آن

رابطه استرس با افسردگی

علاوه بر توضیحات فوق، یافته های علمی نشان دهنده ی وجود رابطه استرس با افسردگی هستند. فردی که بر اثر استرس و اضطراب دچار حمله ی قلبی می شود، طبیعتا تا مدتی با علائم افسردگی نیز سر و کار پیدا می کند. این فرد از فعالیت های دلخواهش دور می شود و باید سبک زندگی اش را تغییر دهد.

کلافگی و پریشانی ناشی از استرس باعث می شود فرد نتواند وظایفش را به خوبی انجام دهد، کارهایش را مدیریت کند و به طور کلی از اهداف زندگی اش دور می شود. بدین ترتیب ناامیدی، افکار منفی و نارضایتی از خود به سراغ او می آید. چنین فردی به خوبی مستعد افسردگی است.

رابطه استرس با افسردگی را می توان اینطور بیان کرد: افرادی که با بودن در جمع های مختلف استرس به سراغشان می آید به مرور تبدیل به افرادی گوشه گیر و منزوی می شوند. این افراد در یافتن دوست تازه و ارتباط برقرار کردن با دیگران با مشکل روبرو هستند. چنین افرادی پس از مدتی خود را فردی افسرده می یابند.

استرس می تواند باعث شود فرد شغلش را از دست دهد، دچار وضعیت وخیم اقتصادی شود و در پیدا کردن شغل جدید نیز با مشکل روبرو شود. تمام این شرایط محیطی بحرانی برای فرد ایجاد می کند که اگر او نتواند بزودی خودش را از این بحران برهاند در چنگال افسردگی گرفتار می شود.

بیشتر بخوانید: علائم فیزیکی اضطراب شدید چیست؟ با بدن خود چه می‌کنیم؟

حامی خودتان باشید

با توجه به رابطه استرس با افسردگی در دنیای امروز که هرکسی به نوعی درگیر گرفتاری های شخصی است، نمی توان و نباید از کسی چشم یاری داشت. تنها یار و یاور شما، خودتان هستید. با داشتن مطالعه و کسب آگاهی از منابع گوناگون، بیماری های مختلف و علائم آنها را بشناسید. شرایط خودتان را خوب بسنجید و زندگی تان را زیر ذره بین ببرید. با خودتان روراست باشید و اگر احساس می کنید یک جای زندگی تان می لنگد با جدیت به ترمیم آن بپردازید.

اگر شما دچار استرس یا افسردگی ناشی از آن هستید تمام زندگیتان به مرور با مشکل روبرو می شود. ترکیب استرس با افسردگی، یک ترکیب خطرناک است، با به وجود آمدن چنین ترکیبی به زودی زندگیتان در شعله های ناامیدی و پشیمانی خواهد سوخت. زیرا استرس و افسردگی ناشی از آن، شما را از مسیر رویاهایتان و رسیدن به موفقیت دور می کند. همین امروز دست به کار شوید و با این وضع به مقابله برخیزید. شما شایسته ی زندگی بهتری هستید. زندگی توأم با آرامش و شادمانی.

 براساس رابطه استرس و افسردگی باعث می شود

 با این کارها از سلامت روانتان مراقبت کنید

  • به صورت جدی تصمیم بگیرید سبک زندگیتان را تغییر دهید.
  • با موسیقی دوست شوید.
  • به تفریحاتی مانند دیدن فیلم و خواندن رمان روی بیاورید.
  • کمی ورزش کنید.
  • در جمع های خانوادگی کمی شاداب تر از قبل ظاهر شوید.
  • درد دل کنید. درد دل کردن با یک فرد قابل اعتماد می تواند هم استرس شما را کاهش دهد و هم در مقابله با افسردگی سلاح خوبی باشد.

اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست