درمان استرسمقالهوبلاگ

استرس خوب یا بد ؟ کدامیک زندگی‌تان را متحول می‌کند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

اگر از شما بپرسند استرس خوب است یا بد؟ به احتمال زیاد پاسخ شما جنبه منفی استرس را در بر می گیرد. زیرا ارتباط بیشتر ما با استرس به جنبه های منفی آن بر می گردد. حتما تا کنون مطالب بسیار زیادی در رابطه با چگونگی کنترل استرس، راههای مقابله با آن، تاثیرات منفی آن بر سیستم بدن و مورادی از این قبیل  خوانده اید. اینها همه نشان دهنده ی آن است که هرگز به استرس خوب فکر نکرده اید. و هیچ گاه از خودتان سوال نکرده اید آیا استرس خوب است؟

ما در این مقاله شما را شگفت زده خواهیم کرد و به شما یقین خواهیم داد که استرس خوب هم وجود دارد و می توان با دیدی دیگر به استرس نگاه کرد. با سایت موفقیت ما همراه باشید تا بدانید استرس خوب چیست؟

بیشتر بخوانید: استرس ما را وادار به چه کارهایی می کند؟ | مزیت استرس چیست؟

استرس خوب یا بد ؟

استرس یک واکنش روانی اجتناب ناپذیر در شرایط و موقعیت های خاصی است. در مواجه با موقعیت های هراس انگیز، تغییرات مختلف در زندگی، احساس خطر و تهدید یا حتی موقعیت های بسیار عادی مانند پاسخ دادن به یک تماس تلفنی، فرد ممکن است دچار استرس شود. زمانی که فرد در موقعیت های مشابهی به دفعات مکرر و مدت زمانی طولانی دچار استرس شود، طبعتا آثار منفی استرس گریبانش را می گیرند و یک استرس بد را تجربه می کند. چنین استرسی آرامش روحی فرد را تخریب می کند و توانایی های فرد در حل مسائل مختلف و بهره وری وی را کاهش می دهد. اما استرس خوب چیست؟

استرس خوب است یا بد

مؤلفه های استرس خوب

در یک سبک زندگی سالم فرد استرس خوب را تجربه می کند. در تمامی شرایط زندگی تجربه ی میزانی از استرس نه تنها لازم بلکه پیش برنده و عامل ترقی است. زمانی که فرد با میزان قابل قبولی از استرس در موقعیت های حساس و بحرانی روبرو می شود، یک استرس خوب را تجربه می کند. استرس خوب باعث بیدار شدن احساس مسئولیت در فرد می شود و وی را به تلاش بیشتر جهت بهتر کردن اوضاع وا می دارد. چنین استرسی باعث می شود فرد به سرعت و با مهارت خاصی با شرایط جدید سازگاری پیدا کند و از آن شرایط به نفع خودش بهره برداری کند.

در مقابل، تجربه حداقلی استرس باعث می شود فرد بی انگیزه شود و زندگی اش عاری از هرگونه پویایی و پیشرفت باشد. در استرس حداقلی فرد بیشتر کارهایش را از نیمه رها می کند و به مسائل آنطور که باید اهمیت نمی دهد. با این توضیح می توان دریافت استرس خوب، تعادلی است بین استرس بیش از حد و استرس حداقل.

بیشتر بخوانید: تاثیر خجالتی بودن بر استرس و راه درمان آن

توانایی انتخاب استرس خوب

با مزیت های استرس خوب آشنا شدیم. قطعا فردی که استرس خوب را تجربه می کند در مقایسه با فردی که استرس بد را تجربه می کند، در کارزارهای مختلف زندگی موفق تر عمل خواهد کرد. برای آنکه فرد بتواند بین استرس خوب یا بد، استرس خوب را انتخاب کند، باید توانایی تغییر باورهای ذهنی اش را داشته باشد.

تمام اتفاقات پیرامون ما تنها با تفسیر های ذهنی ما معنی پیدا می کنند. خوب یا بد بودن مسائل بستگی به برداشت ما از آنها دارد. این ما هستیم که اهمیت اتفاقات و پیامدهای آن را مشخص و با توجه به اهمیت آنها درباره شان تصمیم گیری می کنیم. این برداشت ذهنی و تصمیم گیری متعاقب آن، نوع استرسی که ما تجربه می کنیم را مشخص می کند.

اگر ما ذهنی روشن و آگاه داشته باشیم، به مسائل مختلف شاخ و برگ اضافی ندهیم و به توانایی های خودمان ایمان داشته باشیم و در مقابل سنجش درستی از دیگران و جایگاهشان ارائه دهیم، قطعا در موقعیت های حساس و بحرانی زندگیمان استرس خوب را تجربه خواهیم کرد. استرسی که در راه رسیدن به اهدافمان مانند یک یار قدیمی یاریمان می دهد.

استرس خوب چیست

نظر شما چیست؟ استرس خوب است یا بد؟

حال پس از مطالعه ی این مطلب اگر از شما بپرسند استرس خوب است یا بد؟ اگر خودتان استرس خوب را تجربه نکرده باشید باز هم ممکن است پاسخ شما کلمه ی بد باشد. در واقع پاسخ و برداشت ما بستگی به تجربه ی ما دارد. شاید چون در جامعه ی ما و در بین اطرافیانمان استرس خوب، به خوبی شناخته نشده است، ما بیشتر استرس بد را تجربه می کنیم.

در هر زمینه ایی اگر آگاهی و دانشمان را افزایش دهیم قطعا خوب ها را انتخاب خواهیم کرد. توصیه ی من به شما این است که هرگز از معایب و مضررات استرس برای فرزندانتان سخن نگویید؛ بلکه آنها را به خوبی، با استرس خوب و آثار مثبت آن در زندگی انسان آشنا کنید. تا در موقعیت های مختلف اگر با کمی استرس مواجه شدند خودشان را سرزنش نکنند، بلکه مهارت سازگاریشان با موقعیت جدید را بالا ببرند. در واقع سعی کنید از کودکی توانایی انتخاب بین استرس خوب یا بد را به فرزندانتان آموزش دهید تا آینده ی درخشان تری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین راه مقابله با استرس و اضطراب چیست؟

سخن آخر

به عنوان نکته ی پایانی لازم است یادآوری کنم در دنیا هیچ چیزی ارزش تجربه استرس بد را ندارد. استرس بد چنان تجربه ی سخت و اذیت کننده ایی است که آتش به جان توانایی های شما می زند، به نحوی که در آخر هرگز نخواهید فهمید چرا چنین بالایی سرتان آمده است.

اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست