درمان استرسمقالهوبلاگ

استرس ما را وادار به چه کارهایی می کند؟ | مزیت استرس چیست؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

استرس ما را وادار به چه کارهایی می کند؟ آیا استرس همیشه بد است؟ آیا استرس خوب هم داریم؟ در واقع استرس پاسخ احساسی، هیجانی و بیولوژیک بدن انسان به شرایط بحرانی و چالش بر انگیز می باشد. آشنایی و آگاهی ما از استرس بیشتر بعد منفی آن را شامل می شود. همه ی ما با آثار مخرب جسمی و روحی استرس آشنایی داریم.

سوزش معده، سر درد، احتمال حمله قلبی و … از آثار منفی استرس بر سلامت جسمانی ما می باشند. به علاوه استرس باعث تغییرات منفی و ناخوشایندی در خلق و خو و رفتار انسان نیز می شود.  در کنار این آسیب ها استرس مزیت هایی نیز دارد که کمتر از آن سخن به میان آمده است. شاید کارکردهای مثبت استرس بیشتر از آثار منفی آن باشند که ما در این مطلب سایت موفقیت خودساخته به آنها می پردازیم.

بیشتر بخوانید: بهترین راه مقابله با استرس و اضطراب چیست؟

ریشه استرس از کجاست؟

قبل از آنکه بدانیم مزیت استرس چیست خوب است با ریشه استرس آشنا شویم. مغز فرمانده ی تمام بدن است ریشه استرس هم در مغز تنیده است. هیپوتالاموس یکی از قسمت های بدن است که وظایف اجرایی زیادی بر عهده دارد. یکی از این وظایف در رباطه با استرس در مواقع بحرانی می باشد. هنگامی که ما با موقعیتی پر خطر و چالش برانگیز در محیط پیرامونمان مواجه می شویم هیپوتالاموس به عصب ها و سپس به هورمون های آدرنال و کورتیزول دستور ترشح می دهد. این هورمون ها تمام واکنش های هیجانی ناشی از استرس مانند افزایش ضربان قلب، بالا رفتن تنفس، عرق کردن و … را تولید می کنند.

مزیت استرس چیست؟

استرس گاهی هم خوب است و ما را وادار به انجام برخی از امور ضروری زندگی می‌کند. به طور کلی مزیت استرس عبارت است از:

1. استرس نجات دهنده

استرس می تواند نجات دهنده باشد. اگر شما به شدت انسان خونسردی باشید و هیچ چیزی شما را نگران نکند. قطعا در مواقع بحرانی هم هیچ واکنشی از شما سر نمی زند و دست روی دست می گذارید تا جان و مالتان از دست برود. اما اگر در شرایط خاصی که شما با تهدید مواجه می شوید؛ دچار استرس و اضطراب شوید حتی به صورت ناخوداگاه برای دفع منبع خطر تلاش خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: تاثیر خجالتی بودن بر استرس و راه درمان آن

2. استرس رشد دهنده

در بسیاری از موارد استرس باعث رشد ما می شود. رشد مغز، رشد در محیط کاری، رشد مهارت های شخصی و خاص و … از کارکردهای مثبت استرس هستند. به لحاظ علمی ثابت شده است که در شرایط استرس زا مغز سلول های جدیدی تولید می کند. زمانی که انسان با شرایط استرس زا مواجه می شود؛ مجبور است عملکرد بهتر و هوشمندی بیشتری از خود نشان دهد. به علاوه تحقیقات علمی ثبات کرده اند که استرس باعث بهبود عملکرد حافظه می شود. بدین صورت که استرس بر ناحیه ایی از مغز به نام کورتکس تاثیر می گذارد و فرد در یادآوری خاطرات و مطالبی که قبلا یاد گرفته است تواناتر عمل می کند.

همچین برای همه ما شرایطی پیش آمده که اگرچه استرس و فشار زیادی بر ما وارد شده اما در نهایت امر بسیار سربلند تر از قبل از عهده ی انجام امور برآمده ایم. زیرا مجبور به توسعه توانایی ها و مهارت هایمان در مسأله ی مورد نظر بوده ایم.

استرس ما را وادار به چه کارهایی می کند؟

استرس ما را وادار به چه کارهایی می کند؟

به طور کلی استرس باعث می شود:

بیشتر بخوانید: بهترین روش های درمان استرس زنان

1. استرس ما را به تلاش بیشتر وامیدارد

استرس به شیوه ایی باورنکردنی ما را وادار به تلاش بیشتر می کند. فرض کنید برای یک مصاحبه شغلی دعوت شده اید یا یک آزمون علمی در پیش رو دارید، اگر هیچ استرسی نداشته باشید مطمئنا هیچ تلاشی هم نخواهید کرد. اما اگر میزان قابل قبولی از استرس را تجربه کنید به صورت چشم گیری تلاش شما در جهت دست یابی به موفقیت در مسأله ی مورد نظر افزایش خواهد یافت.

2. استرس ما را مجبور به سازگاری می کند

به مثال قبل باز می گردیم. در سالن برگزاری آزمون یا سالن انتظار برای مصاحبه نشسته اید. به شدت دچار اضطراب شده اید. روز موعود فرا رسیده است. چه کاری از دست شما بر می آید. استرس قبلا یک مزیت اساسی برای شما داشته است؛ آنکه مجبورتان کرده تلاش کنید. الان نوبت به مزیت دوم می رسد. اکنون استرس خودش را مدیریت می کند و پس از چند لحظه شاهد آرام شدن فضا می شوید. این یک کارکرد پنهان استرس است.

3. استرس شما را با تجربه می کند

اگر شما چند بار کاری را انجام دهید پس از مدتی در آن کار خبره می شوید. مدیریت و حتی تجربه ی خود استرس هم به همین گونه است. اگر چند بار در موقعیت های پر خطر و چالش برانگیز با استرس مواجه شوید در موارد بعدی بهتر عمل خواهید کرد. حداقل شرایط ناشناخته ایی را تجربه نمی کنید. بلکه به خودتان اطمینان می دهید که از عهده ی کار برخواهید آمد؛ زیرا قبلا هم در چنین شرایطی بوده اید.

بیشتر بخوانید: حفظ خونسردی و آرامش در شرایط سخت و استرس زا

4. استرس شما را آگاه تر می کند

یکی از کارکردهای بسیار مفید و جالب استرس که قطعا از آن بی خبر بوده اید کارویژه ی آگاهی بخشی استرس است. استرس باعث می شود ما درباره ی خود استرس به مطالعه و کسب آگاهی پبردازیم. همین که شما اکنون در حال مطالعه ی این مطلب هستید از کارکردهای مثبت تجربه ی همیشگی استرس می باشد. نه تنها درباره ی خود استرس؛ بلکه ممکن است ما درباره ی مسأله ی خاصی نگران و مضطرب باشیم، همین استرس ما را وادار می کند به کسب آگاهی درباره ی آن بپردازیم. تا با چند و چون آن مسأله آگاه شویم و در نتیجه استرس ما رفع شود.

مزیت استرس چیست

در پایان

حال که دانستیم مزیت استرس چیست و با کارکردهای مثبت آن آشنا شدیم بهتر است در مواقع بحرانی و استرس زا کمتر خودمان را سرزنش  و کمتر به ابعاد منفی استرس فکر کنیم.

اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست