اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

رهایی از تله مهرطلبی با تقویت قدرت «نه گفتن»

اشتراک گذاری این مطالب در:

مهرطلبی یک نوع بیماری اخلاقی است که به مرور زمان زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. برای داشتن جامعه‌ای سالم هیچ راهی جز تأمین سلامتی فردی در آن جامعه را نداریم. متاسفانه در فرهنگ و جامعه ما تعاریف اشتباهی از بسیاری از واژه‌ها حاکم شده است که به شدت به اصلاح نیاز دارند. زمانی که می‌دانیم موضوعی یک نوع بیماری اخلاقی تلقی می‌شود، هیچ توجیهی برای دست روی دست گذاشتن و زیستن همراه با بیماری، وجود ندارد. مهرطلبی با کمبود اعتماد به نفس ارتباط زیادی دارد. در ادامه با سایت موفقیت خودساخته همراه شوید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

ما مردمی هستیم که بالاترین میزان و بهترین نصایح درباره خوبی و مهربانی با یکدیگر را داریم اما زمانی که وارد جامعه می‌شویم، کمترین میزان مهر سالم را میان خود مشاهده می‌کنیم. اکثریت جامعه، مردمی مهربان نیستیم؛ بلکه مردمی مهرطلب هستیم. به دنبال این مشکل این‌همه بیماری در جامعه ما شایع شده است. بنابراین نصیحت و غرق شدن در من ایده‌آل را کنار گذاشته، واقعیت را ببینیم و بپذیریم که عیب‌های فراوانی داریم. کمی شهامت و تواضع به خرج داده و درصدد رفع آنها برآییم.

در رهایی از تنهایی و مهرطلبی تنها هدف، گذر از جهل به سوی آگاهی، گذر از بیماری به سوی سلامتی، گذر از مهرطلبی به سوی مهربانی و … است. اولین اولویت یک بیمار مهرطلب، خود اوست درحالی‌که در روند درمان یک بیمار برتری‌طلب، می‌توان گفت اولویت اول دیگران هستند. درحالی‌که بیمار مهرطلب را مجاب به گفتن «نه» می‌کنیم، به بیمار برتری‌طلب «بله گفتن و از خود گذشتن» را آموزش می‌دهیم. در اینجا یک روش برای رهایی از تنهایی و مهرطلبی گفته شده که همان تقویت قدرت «نه گفتن» در این افراد است. البته برای این کار باید به افزایش اعتماد به نفس خود هم فکر کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم؟| راههای انگیزه دادن به افراد افسرده

راه رهایی از تله مهرطلبی چیست؟

یک روش این است که پاسخ دادن به دیگران را به تاخیر بیندازید. در پاسخ دادن به درخواست‌ها و سوال‌ها عجله نکنید و در هر صورت فرصتی را برای فکر کردن درخواست کنید. بهتر است هر چه زودتر بیاموزید که برای دادن پاسخ به هر درخواست و سوالی، ابتدا باید خوب فکر و بررسی کنید، تصمیم بگیرید، سپس پاسخ نهایی را اعلام کنید. هیچ اشکالی ندارد فردی که پاسخی از شما می‌خواهد مدتی، حتی در حد یک دقیقه، منتظر بماند. فکر کردن و پاسخ دادن حق طبیعی شماست.

در این مدت موارد زیر را بررسی کنید:

 • درخواست اصلی از شما چیست؟ به‌طور صریح و دقیق بنویسید.
 • در حال حاضر چه جوابی دوست دارید به او بدهید و چرا؟ بنویسید.
 • اگر جواب «آری» بگویید چه می‌شود؟ بنویسید.
 • اگر «نه» بگویید چه می‌شود؟ بنویسید.
 • چه جوابی به نفع خود شما است؟ (در این تمرین، به‌دلیل اینکه با یک فرد مهرطلب مواجه هستیم، اولویت اول رضایت و منفعت مهرطلب است.)

اگر به این نتیجه رسیدید که «آری» بگویید، دوباره دلیل خود را از گفتن «آری» بررسی کنید. اگر به‌دلیل فرار از ترس‌ها و استرس و برای راضی نگه داشتن دیگری است، پس به مهرطلبی خود بازگشته‌اید و هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد. بنابراین فورا در جواب خود تجدید نظر کنید. اما اگر در هر صورت و پس از بررسی همه نتایج و عواقب، به این نتیجه رسیدید که «آری» بگویید، هیچ اشکالی ندارد. این بار با خیال راحت می‌توانید بگویید: «بله!».

نه گفتن را با صراحت بگویید

اگر به این نتیجه رسیدید که جواب « نه!» بگویید، با صراحت، ادب و ملایمت تمام، پاسخ واقعی خود را که همان کلمه «نه!» است، تقدیم مخاطب خود کنید. فراموش نکنید که صراحت و روراستی در پاسخگویی، نوعی احترام به مخاطب محسوب می‌شود، حتی اگر او این حقیقت را نداند. این تاخیر در پاسخگویی به مرور موجب می‌شود که عادت گفتن « آری!» در شما کمرنگ شود. وقتی جوابتان «نه» است، به راحتی «نه» می‌گویید و اگر گفتن «نه» برای شما دشوار است، قبل از پاسخگویی به مخاطب آنقدر «نه گفتن» را تمرین می‌کنید تا احساس آمادگی در شما ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: تقویت قدرت نه گفتن در شما؛ گامی بزرگ به سوی آرامش در زندگی

رهایی از تنهایی و مهرطلبی

اگر مخاطب شما اصرار بر گرفتن پاسخ سریع از شما داشته باشد چه کار باید کرد؟

در این صورت، هیچ راهی ندارید جز آنکه به مخاطب خود بگویید که متوجه منظور و درخواست و اضطرار او شده‌اید. اما نیاز به زمان دارید تا کمی فکر کنید و بعد پاسخ دهید. اگر باز هم تحت فشار قرار گرفتید که سریع‌تر پاسخ دهید، دوباره همان جمله قبل را تکرار می‌کنید. به این صورت، هم حس همدلی و درک شدن را به مخاطب خود القا می‌کنید، هم بر خلاف همیشه روی حرف خود قاطعیت نشان می‌دهید. از سوی دیگر برای خود ارزش قائل شده و قدمی در جهت بهبودی خود برمی‌دارید و همچنین حد و مرزهایی را میان خود و دیگران تعریف می‌کنید.

نکته: یک شخصیت سالم غالبا در پاسخگویی به دیگران عجله نمی‌کند. ابتدا فکر می‌کند، جوانب و عواقب را می‌سنجد، تصمیم می‌گیرد و سپس جواب نهایی را اعلام می‌کند.

نه گفتن را در کادویی زیبا بپیچید و تقدیم کنید. شما یک فرد مهربان و مردم‌دار افراطی هستید که می‌خواهید خود را به حد تعادل برسانید. مسلما گفتن «نه» برای شما و اطرافیانتان چندان آسان نیست. پس از اینکه به این نتیجه رسیدید که «نه» بگویید می‌توانید این «نه» را در کادوهای زیر پیچیده و با مهربانی و قاطعیت همراه با درک تقدیم کنید:

 • خیلی دوست داشتم که می‌توانستم کمکتان کنم، اما متاسفانه در حال حاضر برای من مقدور نیست.
 • از اینکه من را امین خود دانستی و مشکل (یا درخواست) خود را با من مطرح کردی، متشکرم. اما الان به دلایلی واقعا نمی‌توانم تو را همراهی کنم. امیدوارم که خوب از پس آن برآیی.
 • می‌خواستم راجع به درخواستت صحبت کنم. من خیلی بررسی کردم و دوست داشتم به تو کمک کنم اما متاسفم که این بار نمی‌توانم کمکی کنم و خیلی از تو ممنون هستم که من را دوست خود دانستی و مشکلت را با من مطرح کردی. من مطمئن هستم که از پس آن بر می‌آیی.

بیشتر بخوانید:  توقعات بیجا از دیگران دزد آرامش است | با این تکنیک ها آن را کنار بگذارد

داشتن قاطعیت در نه گفتن

شما باید پاسخ خود را همراه با مهربانی اما « قاطعیت و اطمینان » بدهید و آن را حق خود بدانید. یعنی انتظار نداشته باشید که شخص مقابل ناراحت یا عصبانی شود، یا همراه با شک و ترس پاسخ ندهید. زیرا در این صورت شخص مقابل متوجه تزلزل شما در پاسخگویی شده و واکنش نشان خواهد داد. اگر با مقاومت و اصرار او مواجه شدید فراموش نکنید که شما فقط یک جواب دارید و آن همان جمله‌ای است که پیش از این به او گفته‌اید.

در آخر، مخاطب شما متوجه قاطعیت و انتخاب شما می‌شود و می‌پذیرد که این‌بار نمی‌تواند روی شما حسابی باز کند. اشکالی ندارد، با این کار نه‌تنها بد نیستید، نه‌تنها طرد نمی‌شوید، بلکه به بهبود رابطه خود نیز کمک کرده‌اید.

رهایی از تله مهرطلبی

پاداش دادن به خود

یک راه رهایی از تله مهرطلبی پاداش و زمان جایزه دادن به خود است. شما یکی از سخت‌ترین کارهای عمرتان را انجام داده‌اید. بنابراین مستحق پاداش هستید. می‌توانید خود را جایی که دوست دارید دعوت کنید، می‌توانید برای خود غذایی که دوست دارید بخرید، می‌توانید به خود یک کتاب هدیه دهید، می‌توانید با خود با کلمات محبت‌آمیز صحبت کنید و … .

یکی از دلایل ابتلا به مرطلبی می‌تواند کمبود اعتماد به نفس باشد. به همین دلیل خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

 • مطلب خوبی بود .من خودم به صورت تجربی به چنتا ازین موارد رسیده بودم .در کل ممنون بابت مطالب خوبتون .

  پاسخ

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست