مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

خصوصیات افراد زورگو را بشناسید و نگذارید که زندگی‌تان را تیره و تباه کنند

اشتراک گذاری این مطالب در:

خصوصیات افراد زورگو  (Characteristics of bullies) را می‌شناسید؟ آنها همان‌هایی هستند که دوست دارند، حرف، حرفِ خودشان باشد. آنها خواسته‌هایشان را به دیگران تحمیل می‌کنند و اگر به نتیجه دلخواه‌شان نرسند، غوغا به‌پا می‌کنند. تحمل چنین اشخاصی اصلا کار ساده‌ای نیست. اما متاسفانه همیشه در بخشی از زندگی‌مان با چندتایی از آنها روبه‌رو می‌شویم. فرقی نمی‌کند که در خانه‌مان از آنها داریم یا در مدرسه یا در محیط کار؛‌ در هر حال، زورگوها آزاردهنده‌اند و باید نحوه برخورد با افراد تهدیدکننده را بشناسیم. در این مقاله از موفقیت در روابط و رویارویی با چنین افرادی می‌خوانید. با سایت موفقیت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه با افراد خودشیفته رفتار کنیم ؟ از دست آن‌ها فرار کنیم؟

خصوصیات افراد زورگو چیست؟

برای اینکه بتوانیم با زورگوها مقابله کنیم باید آنها را به‌خوبی بشناسیم و بدانیم که چه ویژگی‌هایی دارند. البته تشخیص این ویژگی‌ها به‌طور عادی هم کار دشواری نیست. در هر حال، مطالعه واضح ویژگی‌های آنها می‌تواند ذهن‌مان را برای رویارویی با چنین افرادی بازتر کند. خصوصیات افراد زورگو به شرح زیر است:

  • زورگوها کنترل‌گر هستند و مدام به اوضاع نظارت دارند تا همه‌چیز به میل خودشان پیش برود.
  • آنها احساس همدردی و همراهی با دیگران ندارند و خودشان در اولویت برنامه‌های زندگی‌شان هستند.
  • این دسته از افراد در پیروی از قواعد و اصول ضعیف عمل می‌کنند و میلی به پای‌بندی به قوانین ندارند.
  • اخلاق و رویکردهای این افراد نسبت به زندگی هم چندان جالب‌توجه نیست و بدبینی و بدخلقی در میان‌شان دیده می‌شود.
  • زورگوها به‌سختی می‌توانند خشم خودشان را مدیریت کنند و زود از کوره در می‌روند.
  • این دسته از افراد به‌واسطه ویژگی‌های رفتاری‌شان معمولا در جمع‌های مختلف شاخص‌اند.

با افراد زورگو چگونه رفتار کنیم؟

بعد از اینکه خصوصیات افراد زورگو را شناختیم باید برای خود استراتژی‌هایی برای مقابله با آنها طراحی کنیم. هر چقدر که آگاهانه‌تر به مقابله با آنها برخیزیم، بهتر می‌توانیم از خودمان در مقابل‌شان دفاع کنیم و آسیب‌های کمتری ببینیم.

بیشتر بخوانید: بهترین روش برخورد با افراد خودخواه برای رسیدن به آرامش در زندگی

برای خود حدومرز تعیین کنید

نباید از افراد زورگو ترسید و سریع تسلیم آنها شد. زورگوها همیشه به‌دنبال این هستند که ترسوها را پیدا کنند و بر آنها ریاست داشته باشند. پس اگر شما هم در مقابل این دسته از افراد، سریع کوتاه می‌آیید و جا می‌زنید، باید بدانید که از گزینه‌های برتر برای قرارگرفتن تحت سلطه‌شان هستید. برای خود مرز و محدودیت تعیین کنید و اجازه ندهید که به شما مسلط شوند. آنها باید بدانند که حق ندارند از حریمی که برایشان تعیین می‌کنید، فراتر بروند و شما را آزار بدهند.

بیشتر بخوانید: چگونه برنامه ریزی سالانه داشته باشیم؟ ویژه کسانی که توان برنامه ریزی ندارند

خصوصیات افراد زورگو چیست؟

به‌دنبال تغییر زورگوها نباشید

اگر خصوصیات افراد زورگو را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که آنها دارای مشکلاتی نهادینه هستند. زورگویی ناشی از کمبودهایی در وجود آدم‌هاست. پس به‌دنبال این نباشید که آنها را تغییر بدهید. شما نمی‌توانید برای کمبودهای روانی آنها کاری کنید. چاره چیست؟‌ شروع‌کردن تغییر از خود و به‌کارگیری رفتارهایی که باعث می‌شوند، در مواجهه با این دسته از افراد آسیب نبینید. به‌طور کلی هم در مواجهه با هر مشکلی در زندگی، یادتان باشد که شما فقط روی خودتان کنترل ۱۰۰درصدی دارید. پس به‌جای گله‌کردن از زمین و زمان، بهتر است که راه حل مشکلات رنگارنگ را فقط در خودتان جست‌وجو کنید.

بیشتر بخوانید: خصوصیات افراد نابغه و 11 نشانه که می‌گوید تو نابغه‌ای

زورگوها را نادیده بگیرید

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که بعد از شناسایی خصوصیات افراد زورگو در مواجهه با آنها باید به کار بگیرید، نادیده‌گرفتن است. سعی کنید که نسبت به آنها بی‌اهمیت باشید و وارد مجادله با چنین اشخاصی نشوید. اگر بتوانید آنها را بی‌اهمیت در نظر بگیرید، از دور و اطراف‌تان پراکنده می‌شوند. چون نادیده‌گرفته‌شدن دقیقا دوای مقابله با کسانی است که می‌خواهند کنترل همه‌چیز را به‌دست بگیرند و حرف‌شان را به کرسی بنشانند.

بیشتر بخوانید: دلیل لجبازی چیست (خصوصیات افراد لجباز + نحوه رفتار با لجبازها)

در آخر

البته درست است که باید در مقابل افراد زورگو ایستاد و با آنها روبه‌رو شد. اما گاهی هم به این فکر کنید که رفتارهایشان نتیجه کمبود و مشکلاتی است که تجربه کرده یا می‌کنند. اگر رابطه‌تان با چنین افرادی صمیمی و نزدیک است، سعی داشته باشید که کمک‌شان کنید.

مثلا نحوه برخورد با همسر سلطه جو را یاد بگیرید اما نیم‌نگاهی هم به این داشته باشید که شاید با محبت و کمک‌کردن به او بتوانید رمز و راز کمبودهایی که موجبات زورگویی‌اش را فراهم کرده‌اند، کشف کنید. واقعیت این است که هیچ‌چیز در این دنیا به زیبایی مهربانی خالصانه نیست.

اگر ما انسان‌ها یاد بگیریم که دنیا محلی برای اضافه‌کردن تجربه‌های خوشایند به ثانیه‌هاست و دست از رفتارهای اشتباه‌مان برداریم، قطعا زندگی همه‌مان شیرین‌تر و دوست‌داشتنی‌تر خواهد بود. افراد زورگو هم بنا به تجربه‌ها و بعضا تربیت اشتباهی که داشته‌اند، رفتارهایی غیرعادی و خودخواهانه از خود بروز می‌دهند.

همیشه حواستان باشد که اگر دست‌شان را برای کمک‌گرفتن به سمت‌تان دراز کردند، کوتاهی نکنید و به آنها در مسیر تغییر مثبت یاری برسانید. البته حواستان به خودتان هم باشد و نگذارید که فرایند یاری‌رسانی فرسوده‌تان کند و اگر کمکی اثرگذار از دست‌تان برنمی‌آید، وارد مسیر نشوید.

زورگویی و کنترل‌گری اصلا ویژگی‌های خوبی نیستند و می‌توانند زندگی را برای خودِ فردی که این خصوصیات را دارد و البته اطرافیانش به جهنمی سیاه بدل کند.

برچسب‌ها: , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست